Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. listopad 2019 | Svátek má Cecílie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Pojišťovny dají do 30. června seznamy nemocnic s novou smlouvou

Pojišťovny dají do 30. června seznamy nemocnic s novou smlouvou

07.06.2012 19:08
Zdroj: ČTK
Autor: Naďa Myslivcová
Do 30. června zveřejní zdravotní pojišťovny seznamy nemocnic, se kterými se už dohodly na dalším řešení smluvních vztahů. Na termínu se ve čtvrtek shodla Rada SZP, která zastupuje sedm zaměstnaneckých pojišťoven. Všeobecná zdravotní pojišťovna se podle mluvčího k jejich dohodě připojí.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Do 30. června zveřejní zdravotní pojišťovny seznamy nemocnic, se kterými se už dohodly na dalším řešení smluvních vztahů. ČTK to sdělil prezident Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) Jaromír Gajdáček.

Na termínu se ve čtvrtek shodla Rada SZP, která zastupuje sedm zaměstnaneckých pojišťoven. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se podle mluvčího Jiřího Roda k jejich dohodě připojí.

Až dosud postupovaly všechny zdravotní pojišťovny při vyjednávání s nemocnicemi ve shodě a hodlají v tom pokračovat. Smlouvy vypověděly všem nemocnicím ke konci loňského roku, výpovědi vyprší na konci letošního roku. Nové smlouvy mají být od ledna 2013. Pojišťovny se dnes podle Gajdáčka také dohodly, že jednání s nemocnicemi dál pokračují.

Ředitel VZP Pavel Horák řekl ve středu Rádiu Impuls, že se už dohodli se zhruba 30 procenty nemocnic a například v Jihomoravském kraji už je dohoda se všemi. Odmítl informace médií, že VZP chce některé nemocnice zrušit. VZP podle něj hodlá rušit jen některá oddělení a obory, zejména tam, kde už medicína "postele nepotřebuje".

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) vyjednávání s nemocnicemi o nových smlouvách a rušení lůžek brzdí blížící se krajské volby. Horák potvrdil, že "v některých krajích se zdá, že nyní ochota k dohodě není".

I když se odloží dohoda na dobu po volbách, je podle něj do konce roku čas. Nechce prodlužovat jednání o další rok, nejistota ve smluvních vztazích by nebyla dobrá pro pojišťovny ani nemocnice.

Horák předpokládá, že u nemocnic, kde by byl problém velký, by bylo možno vyjednávání posunout o šest měsíců, aby byl čas na dosažení dohody a také zajištění péče v okolních nemocnicích.

Připomněl, že ke zrušení by podle plánu VZP mělo být 10.000 nemocničních lůžek, z nich už 3000 uzavřeno je. VZP chce měnit strukturu nemocnic, uzavřít oddělení, kde nemají personál a potřebné vybavení a kde dělají minimální počty výkonů, což ani není bezpečné pro pacienty.

U fakultních nemocnic půjde hlavně o centralizaci péče. Ze 130 nemocnic v regionech by podle Horáka odhadem u deseti mohl být problém tak velký, že se asi dobrovolně nedohodnou.

Úprava smluv by měla podle něj přinést vnitřní úsporu pět až sedm procent z 50 miliard, které na nemocniční péči jdou. Úspory by měly pomoci nemocnicím překlenout dobu, kdy stoupne DPH a budou muset růst platy.

Aktuálně.cz zveřejnil dnes, že v pražských nemocnicích má být zrušeno 1500 lůžek. Od roku 2013 se prý mají zrušit nemocnice Vysočany a Petřín. Ohrožena je prý existence Ústavu hematologie a krevní transfúze a Revmatologického ústavu.

Budoucnost Homolky je údajně nejistá - kardiochirurgie a neurochirurgie by se mohly prý sloučit se stejným oddělením v sousední motolské nemocnici, anebo se privatizovat a léčit pouze ty pacienty, kteří zaplatí hotově. Pojišťovny by Homolce dál platily jen provoz gama nože a operačního robota, uvedl server.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň k informacím serveru uvedl, že jde pouze o jednu z diskutovaných variant. Podle deníku Insider se podobné dokumenty projednávají i v ostatních krajích.

ČTK Naďa MyslivcováCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky