Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 26. únor 2021 | Svátek má Dorota
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

E‑preskripce ve znamení Hada

E‑preskripce ve znamení Hada

Medical Tribune 1/2013
29.01.2013 12:40
Zdroj: Medical Tribune
Autor: Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.
"...dosavadní čínský rok Draka vystřídá v únoru rok Hada. Viděl bych to jako podstatné i pro osud e‑preskripce. Prý se pod znamením Hada bude obecně méně blbnout, zklidníme se, bude méně dračích úletů a více ukázněného pohybu při zemi, jak hadům náleží," píše glosu pro Medical Tribune prof. Jan Žaloudík.

Elektronizace zdravotnictví není nápad té či oné vládní nebo poslanecké garnitury v utrápené vlasti, ať už je míněna z nadšení či ve snaze pomáhat bližním nebo jakkoli účelově využít temných sil a zdrojů. Elektronizace zdravotnictví už mnoho let vůkol probíhá, pádí a vyvíjí se. Jsme jejími radostnými proponenty a spokojenými konzumenty tam, kde je prospěšná, a oponenty, pokud je zbytečná, nečitelná či komplikující.

Elektronizaci medicínských i jiných technologií žene zejména svět za našimi humny, všelidský pokrok, touha, firmy a kšeft. Elektronizaci správy našeho zdravotnictví ženou naopak mozky u nás méně či více osvícené, méně či více darebné. Problém není v elektronizaci samotné, ale v záměru, smyslu, rozsahu, plošnosti, povinnosti, dostupnosti, využívání, zneužívání i kontrole dat. Protože větší přechod z jedné technologie či metodiky na druhou se dotýká mnohých, je třeba i pečlivé diskuse mnohých, aby změna mnohým prospěla. A samozřejmě, plošná e‑preskripce velkým přechodem bude. Dotkne se tak či onak desítek tisíc lékařů a lékárníků a milionů občanů.

Při vší úctě k aktivnímu lékaři, který ordinoval přílepek o e‑preskripci, poslanci MUDr. Šťastnému, i přílepkem překvapenému pojistnému náměstkovi ministerstva zdravotnictví Ing. Noskovi, není možná až tak důležité, co si právě oni dva myslí, ale jak je e‑preskripce reálně potřebná a připravena, co míní zbytek národa a jak se dostane do legislativní podoby systémem řádného připomínkového řízení.

Objevil‑li se návrh e‑preskripce jako podvečerní přílepek koaličního poslance Šťastného vnesený do zákona jiného zaměření a je‑li jím překvapen i koaliční náměstek pan Nosek, možná i sám pan ministr Heger, svědčí to opět o pokleslé kultuře vládnutí a zákonotvorby tohoto státu, aniž chci jakkoli komentovat kulturu vztahů koaličních protikorupčních a rozpočtově odpovědných partnerů.

Patrně se tentokrát odpovědně nerozpočítali, kdo co ve věci e‑preskripce chce, a nutí tak nebohé občany se protikorupčně zamyslet, jaká darebnost se za pokoutně přilepeným návrhem asi skrývá. Možná něco jako IZIP č. 2, možná jen touha činit svět lepším a pomáhat lidem.

Každopádně si tak vážná věc, jako je celoplošná e‑preskripce, nejprve zaslouží řádné projednání, odbornou diskusi a konsensuální návrh, má‑li přežít volby a proměny garnitur, s nimiž se v nestabilitě stabilně už jakoby ani nepočítá.

Ale nějaké změny určitě přijdou. Třeba dosavadní čínský rok Draka vystřídá už v únoru rok Hada. Viděl bych to jako podstatné i pro osud e‑preskripce. Prý se pod znamením Hada bude obecně méně blbnout, zklidníme se, bude méně dračích úletů a více ukázněného pohybu při zemi, jak hadům náleží.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky