Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Výrobci léků Zentiva vzrostl loni zisk o téměř 40 procent

Výrobci léků Zentiva vzrostl loni zisk o téměř 40 procent

11.11.2016 07:27
Zdroj: ČTK
Výrobci léků Zentiva k.s. vzrostl loni čistý zisk o téměř 40 procent na 198,7 milionu korun. Výnosy stouply o 8,7 procenta na 5,2 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin. Majitelem Zentivy je farmaceutická skupina Sanofi.

Na konci letošního října Sanofi oznámila, že prodá své podnikání v oblasti generických léků v Evropě. Jedním z největších výrobců takových léků je právě Zentiva, která má výrobní závod v Praze - Dolních Měcholupech.

Generické léky jsou kopie originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu. Tím, že začne podobný přípravek nabízet více firem, jeho cena pro pacienty zpravidla klesne. Kromě výroby léčivých látek a léčivých přípravků se Zentiva zabývá například zpracováním omamných a psychotropních látek a výrobou potravinových doplňků.

Většinu výnosů, 96,1 procenta, Zentiva k.s. loni podle zprávy získala od sesterských společností Sanofi Winthrop Industrie S.A. a sanofi-aventis, které léky vyrobené Zentivou dále distribuují. Společnost sanofi-aventis podle své výroční zprávy loni za prodej zboží a služeb utržila celkem 6,6 miliard korun, meziročně o 7,8 procenta více.

Kromě Zentivy k.s. působí v ČR akciová společnost Zentiva Group, která má na starosti podporu značky Zentiva v Česku. Firma má mimo jiné na starosti marketing, účetnictví a logistiku Zentivy. Zentiva Group měla v loni výnosy 1,3 miliardy korun, meziročně o 1,2 procenta více.

Francouzská skupina Sanofi vznikla postupným spojováním farmaceutických firem na mezinárodní úrovni a v České republice je přítomna od počátku 90. let. Dceřiná společnost Zentiva, kterou Sanofi koupila v roce 2009, působí ve více než 50 zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky.

Tržní podíl farmaceutických firem v ČR z hlediska prodaných balení léků (v procentech; údaje prezentované v lednu 2016):

Sanofi (Zentiva) 19,6
Teva 7,6
Novartis 7,2
Krka 5,1
Servier 3,7
Menarini 2,9
GSK 2,7
Pfizer 2,7
Boehringer Ingelheim 2,3
Takeda 2,2

Zdroj: SanofiCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky