Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 21. duben 2021 | Svátek má Alexandra
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Rekordní maraton s roztroušenou sklerózou

Foto: Nadační fond IMPULS

Rekordní maraton s roztroušenou sklerózou

Medical Tribune 4/2018
08.03.2018 21:02
Zdroj: Nadační fond IMPULS
Autor: Tisková zpráva
Celkem 356 226 korun vybrali organizátoři cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se letos konal už posedmé. Zacvičit si a podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou (RS) přišlo více než 3 300 lidí z 33 měst.

Pomyslný štafetový kolík si předávali celých 24 hodin v kuse.

„Jsme nadšení, že zájem o maraton každý rok stoupá. Účastní se více lidí, připojují se další města vtuzemsku i zahraničí, vněkterých městech se dokonce cvičí na více místech. Tím se jen naplňuje původní myšlenka akce, že nikdo není na nemoc sám a bojujeme všichni společně jako jeden tým,“ říká Kateřina Bémová zNadačního fondu IMPULS, který MaRS organizuje. „Věříme, že jsme motivovali další pacienty, a nejenom je, kpravidelnému pohybu a doufáme, že jim nadšení vydrží,“ doplňuje. Peníze z dobrovolného vstupného a darů poputují i tentokrát na speciální fyzioterapii a nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty sRS, které zdravotní pojišťovny nehradí.

Maraton MaRS je mezinárodní dobročinná sportovní akce, při níž se lidé pod dohledem zkušených terapeutů střídají v kruhovém tréninku nebo skupinových cvičeních, která jsou vhodná pro pacienty sRS. Hlavním cílem MaRSu je motivovat nemocné kpravidelnému pohybu, jenž je velmi důležitou součástí léčebného režimu. „Základem terapie RS je komplexní přístup – časné zavedení biologické léčby spolu se zdravým životním stylem, intenzivní rehabilitací a pravidelným pohybem pacientům s roztroušenou sklerózou zásadně oddálí vzplanutí nemoci,“ vysvětluje doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D. z MS Centra při Neurologické klinice 1. LF UK a VFN Praha.

Do letošníhomaratonu se zapojilo 33 měst z celé republiky i zahraničí. Lidé cvičili vBrně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Kroměříži, Liberci, Mostě, Novém Boru, Olomouci, Ostravě/Klimkovicích, Plumlově, Plzni, Poděbradech, Praze, Teplicích, Uherském Hradišti, Ústí nad Orlicí/Letohradě, Valašském Meziříčí, Velkých Losinách, Žďáru nad Sázavou, Žirči u Dvora Králové nad Labem. Vzahraničí se připojila města ze Slovenska, Polska, Švýcarska, Francie, Finska a Turecka.

Loňského ročníku se zúčastnilo 3244 nadšenců a výtěžek činil 260967 Kč.

O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Alarmujícími příznaky RS jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 11 000 nemocných s RS.
Na celém světě RS trpí 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 18–20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.


Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky