Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 21. leden 2019 | Svátek má Běla

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Dohodovací řízení pro rok 2019 úspěšné, lobbing se letos nekonal

Dohodovací řízení pro rok 2019 úspěšné, lobbing se letos nekonal

05.06.2018 15:10
Zdroj: MT
Autor: red
Zdravotní pojišťovny a poskytovatelé zdravotních služeb s výjimkou lékárníků se poprvé za 21 let všichni dohodli na úhradách. Ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi se vyplatila taktika, že nikdo si na něm nevylobuje víc, než mu náleží.

Nemocnice musely přestat spoléhat na to, že při nedohodě dostanou v úhradové vyhlášce víc na úkor ostatních segmentů. Musely se po letech zvýhodňování spokojit s tím, že dohoda pro ně nejlepší není, kdyby ale psal úhradovou vyhlášku ministr, bylo by to pro ně mnohem horší. Poskytovatelé „nejdou na dřeň“, mírné navýšení úhrad dostanou. Nemocnice ale mají minimální prostor pro růst platů. Na desetiprocentní růst pro všechny zdravotníky jim příjmy od pojišťoven stačit nebudou. V dohodách je podpořena akutní péče, sestrám stoupnou příplatky za směnnost na 7000 korun, nově dostanou příplatek 3000 korun sanitáři a ošetřovatelky. Nemocnice varovaly, že pokud stát vydá platové tabulky pro všechny, bude muset nemocnicím přidat peníze, z dojednaných úhrad na to nemají. Ředitelé státních nemocnic dali najevo, že chtějí o rozdělení peněz na platy rozhodovat sami, stejně jako to nyní dělají se mzdami ředitelé v soukromých nemocnicích. Premiér Andrej Babiš je podpořil.

V roce 2019 půjde na zdravotní služby cca 320 miliard korun, téměř o 20 miliard více než se očekává letos. Zdravotní pojišťovny daly nabídky na hranici svých zdrojů. Nad rámec základního navýšení byla dohodnuta s nemocnicemi bonifikace za směnnost, naproti tomu požadavky lékárníků podle pojišťoven přesáhly možnosti systému.

Každý segment musel trochu slevit. Stomatologové nejsou zcela spokojení, jako realisté ale dohodu našli. Ambulantní specialisté si domluvili pro ně přijatelný způsob navyšování s tím, že dluh, který má zvláště za poslední čtyři roky systém vůči ambulantnímu sektoru, se tím nevyrovnává, nicméně v rámci nastavených parametrů jsou spokojeni. Soukromí gynekologové doufají, že ministerstvo neustoupí tlaku odborářů a dohody promítne do úhradové vyhlášky. V opačném případě by dohodovací řízení podle nich ztratilo smysl. Praktičtí lékaři hodnotí dohodu jako návrat k normálu a oceňují, že ministr splnil, co deklaroval. Že dokázal přesvědčit důležité hráče o tom, že je možné systém měnit k lepšímu a je možné, aby se všichni navzájem dohodli na tom, jak změny budou vypadat. Pokud by se to mělo změnit politickým nebo odborářským nátlakem, byl by to špatný signál a důvěra lékařů by navždy byla narušena, varovali praktici. Naději v to, že politici svými sliby nenaruší přijaté dohody se zdravotními pojišťovnami, vyjádřily také soukromé nemocnice. V případě, že by k tomu mělo dojít, musely by tyto nemocnice považovat přijatou dohodu za neplatnou. Koalice soukromých lékařů podle svého vyjádření přeje kolegům v nemocnicích přiměřené ohodnocení jejich práce, varuje ale před snahou odborů politickým nátlakem vymoci nemocnicím víc. Očekává, že ministerstvo bude výsledky dohodovacího řízení respektovat a přenese je do úhradové vyhlášky na rok 2019. Jakýkoli jiný postup by podle soukromých lékařů znamenal políček do tváře všem, kteří uvěřili v návrat zdravého rozumu do českého zdravotnictví a ustoupili v zájmu historické dohody ze svých požadavků.Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky