Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 12. srpen 2020 | Svátek má Klára
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

VZP je v prvním čtvrtletí 2,8 miliardy korun nad plánem

VZP je v prvním čtvrtletí 2,8 miliardy korun nad plánem

Medical Tribune 12/2019
28.05.2019 13:18
Zdroj: MT
Autor: grk
Správní rada informovala o výdajích, nákladech a plnění zdravotně pojistného plánu ve čtvrtletí letošního roku.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zaznamenává v prvním čtvrtletí letošního roku nárůsty příjmů ze zdravotního pojištění i nákladů zhruba na úrovni, jakou předpokládala ve zdravotně pojistném plánu.

„V současné době jsme 1,9 procenta nad modelací plánu. Což znamená v hospodářském výsledku o 2,8 miliardy korun lepší výsledek. Parametry těchto čísel jsou ovlivněny rychlejším růstem výběru pojistného, než jsme modelovali do zdravotně pojistného plánu. Na základním fondu VZP disponuje v současnosti pěti miliardami korun, na rezervním fondu 15 miliardami korun,“ shrnul ředitel VZP Ing. Zdeněk Kabátek.

„Rezervní fond je naplněn do celkové výši 15 miliard korun, což znamená, že naši klienti mohou být klidní,” říká profesorka Věra Adámková, předsedkyně správní rady VZP.

Mírně na očekáváním je růst nákladů na péči ve specializovaných centrech, zejména na biologickou léčbu. V oblasti centrové péče rostou náklady pomaleji než počet léčených pacientů. „Je to jednak výsledek vstupu generik a jednak lékové politiky,“ uvedl Kabátek.

„Průměrný nárůst nákladů na centrovou péči byl v prvním čtvrtletí 2019 ve výši 12,7 procenta. Vyšším tempem roste počet unikátních pacientů,” prozradil člen správní rady a poslanec Miloslav Janulík. Během prvních tří měsíců tohoto roku dostalo biologickou léčbu přes 29 tisíc klientů, zatímco loni to ve stejném období bylo 25 488 lidí. To je nárůst o 14,8 procenta. „Biologická léčba se stává čím dál dostupnější,“ tvrdí Janulík.

Zatímco podle Kabátka a zástupců správní rady jsou rezervy do budoucna zapotřebí jako stabilizační prvek, podle odborů by se měly rozpustit do platů. Zdravotnické odbory žádají snížení rezerv všech zdravotních pojišťoven pro příští rok o 25 miliard korun. Nemocnicím by se pak podle nich měly navýšit úhrady o 15 procent a dalším segmentům zdravotnictví přinejmenším o deset procent. Jak před časem uvedli zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, podle nich je to nezbytné k tomu, „aby nedocházelo k dalším odchodům pracovníků z nemocnic, zavírání oddělení a nemocnic, postupnému snižování úrovně zdravotní péče a zhoršování dostupnosti zdravotní péče.“

Čtěte také:Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky