Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 17. leden 2021 | Svátek má Drahoslav
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

L‑cystein zmírňuje příznaky kocoviny po alkoholu

Foto: Shutterstock

L‑cystein zmírňuje příznaky kocoviny po alkoholu

Medical Tribune 26/2020
19.12.2020 20:27
Zdroj: MT
Autor: jv
Osmičlenný tým odborníků z Finska (univerzitní pracoviště Helsinky a Kuopio) vedený C. J. P. Erikssonem zjistil, že L‑cystein, obsažený ve vitaminovém doplňku, zabrání příznakům kocoviny spojeným s alkoholem, resp. je dokáže zmírnit. Výsledky studie publikoval odborný časopis Alcohol and Alcoholism ve svém listopadovém čísle.

Příznaky kocoviny spojené s alkoholem – nauzea, bolest hlavy, stres a úzkost – působí globálně značné množství zdravotních problémů a ekonomických ztrát. Mnoho z těchto škodlivých účinků působí alkohol a jeho metabolit acetaldehyd, který je také běžnou složkou v alkoholických nápojích.

Cílem této studie bylo zkoumat účinek aminokyseliny L‑cysteinu na později vnímané účinky spojené s alkoholem, resp. acetaldehydem.

Dobrovolní zdraví účastníci studie byli získáni inzeráty. Dobrovolníci museli mít zážitek kocoviny, nebo alespoň bolesti hlavy. Studie zaměřená na kocovinu byla randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná. Devatenáct mužů nahodile polykalo placebo nebo tablety L‑cysteinu. Alkohol v dávce 1,5 g/kg byl konzumován během tří hodin.

Výsledky založené na korelační analýze prokázaly, že L‑cystein zabrání příznakům kocoviny, resp. je zmírní. Výsledky byly patrné pro kocovinu, resp. nauzeu a bolest hlavy při dávce L‑cysteinu 1 200 mg a pro stres a úzkost již při dávce 600 mg.

Závěry: L‑cystein snižoval potřebu pití následující den bez příznaků kocoviny nebo s jejich menším počtem. Celkem vzato, tyto účinky L‑cysteinu jsou unikátní a zdá se, že mají budoucnost v předcházení těmto škodlivým příznakům nebo jejich mírnění i při snižování rizika závislosti na alkoholu.

Zdroj: Eriksson CJP, Metsälä M, Möykkynen T et al. L‑cysteine containing vitamin supplement which prevents or alleviates alcohol‑related hangover symptoms: Nausea, headache, stress and anxiety. Alcohol Alcohol. 2020;55(6):660–666.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky