Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 07. březen 2021 | Svátek má Tomáš

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Fotogalerie

Světový úspěch českých „ereskářů“

07.02.2011 08:47

Jako první skupina pacientů s RS na světě zdolali Češi nejvyšší horu Afriky

Ve dnech 15.–30. 10. 2010 proběhla unikátní expedice na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro v Tanzanii (5895 m), které se zúčastnila i pětičlenná skupina pacientů nemocných roztroušenou sklerózou a jejich 12členný podpůrný tým. Jedná se o první takovouto expedici na světě, a tím i světový úspěch českého týmu. Expedice se stala inspirací už pro pacienty z USA a Kanady, kteří svou expedici plánují v červnu 2011.

Záštitu nad expedicí přijal MUDr. Pavel Bém, primátor hl. města Prahy, Lenka Kohoutová, poslankyně Parlamentu ČR a velvyslanectví ČR v Keni, velvyslankyně Gita Fuchsová.

Expedice Cílem expedice bylo ukázat, že krásný a dobrodružný život je možný i s takovým onemocněním, jako je roztroušená skleróza (nebo i jiná závažná onemocnění). Expedice chce dodat naději pacientům, že život nemocí nekončí a je možné překonávat překážky, třeba jako je Kilimandžáro, ať už hora jako taková, nebo to pro někoho představuje třeba i ranní vstávání z postele a řadu pro zdravé lidi naprosto banálních denních činností. Expedicí překonali pacienti sami sebe a dokázali, že i s takovým onemocněním jde uskutečňovat velké cíle.

Dalším cílem je také informování veřejnosti o problematice roztroušené sklerózy – za tímto účelem byl během expedice natáčen dokument a pořizována fotografická dokumentace. Do budoucna se tedy plánuje promítání filmu a také výstavy fotografií a besedy s účastníky expedice.

Expedice chce dokázat, že plnit si sny, vystoupat na vrcholy, dosáhnout cílů cest je právem nejen zdravých, ale i nemocných. Posláním je také motivovat pacienty, jejich rodiny a přátele k aktivnímu boji s nemocí, která je stejně těžká a dlouhá jako výstup na nejvyšší horu Afriky.

Onemocnění Obzvlášť velký význam má expedice i v dnešní době, protože řadě nemocných jsou neprávem odebírány invalidní důchody či příspěvky na péči. Roztroušená skleróza je totiž stejně nevyzpytatelná jako Kilimandžáro, jednou se nemoc ubírá po krásných pěšinkách a nechá nás ukolébat, že se nic zvláštního neděje… ale za nejbližší zatáčkou se cesta (i nemoc) může změnit v kamenité strmé stoupání a deštný prales ve vyprahlou lávovou zem plnou prachu… kde člověk nemůže dál a chce to vzdát.

A právě na to chce expedice upozornit, aby si veřejnost začala RS uvědomovat a věděla, jak onemocnění probíhá. Zároveň všichni víme, jak důležitý je aktivní přístup v životě s nemocí – jakmile zůstaneme sedět nečinně doma, dáváme nemoci zelenou… Pacienti, kteří se zúčastnili expedice, byli aktuálně všichni v „dobrém zdravotním stavu“, svou účast konzultovali se svým lékařem. Důležitá byla fyzická kondice a také stabilizovaný stav a delší nepřítomnost ataky. Z těchto důvodů se také muselo několik pacientů účasti na expedici vzdát. Všichni víme, jak je RS nevyzpytatelné onemocnění a naší prioritou bylo zbytečně neriskovat a vrátit se všichni zdraví a v pořádku.

Což se naštěstí povedlo. Účastníci expedice Členkou výpravy byla i vozíčkářka Daniela Bláhová, za pomoci šerpů a manžela se dostala až na William’s point ve výšce neuvěřitelných 5100 metrů. Ze sedmnácti účastníků expedice RS Kilimanjaro 2010 se podařilo zdolat vrchol třinácti, což je zároveň jeden z nejúspěšnějších skupinových výstupů. Další pacientka s roztroušenou sklerózou Radka Keršnerová, která je autorkou nápadu expedice, dosáhla výšky 5231 metrů. Vrcholu Kilimandžára ve výšce 5685 metrů, zvaného Gillman’s point, dosáhly tři pacientky - Xenie Erhartová, Marie Brožová a Kateřina Štrausová, ta vystoupala ještě výše až na Stella point ve výšce 5756 metrů. Expedice podpořila i další projekty Členové expedice také svým výstupem podpořili i další pacienty a důležité projekty.

Na vrchol Kilimandžára jsme vynesli také vlajku svých přátel Parkinsoniků Slovácko. V Nairobi jsme navštívili Humanistické centrum Narovinu, které zajišťuje adopci afrických dětí. Společně s nimi jsme navštívili také jeden z mnoha místních slumů a školu pro děti, které centrum zajišťuje. Předali jsme jim zde také spoustu dárků – oblečení, sladkosti, školní pomůcky, hračky. Radka Keršnerová, pacientka s RS, se zde setkala i se svým adoptivním synem Reganem, což byl velmi silný zážitek.

Členové expedice se také rozhodli adoptovat si společně holčičku Naomi a alespoň trochu jí tím pomoci a umožnili jí tak chodit do školy. V plánu je také uspořádání sbírky věcí (hračky, školní pomůcky, domácí potřeby, oblečení), které se pak zašlou přímo do školy v Nairobi a rodinám dětí. Expedice také podporuje projekt vybudování prvního rehabilitačního centra pro nemocné roztroušenou sklerózou v Čechách, které zde pro 15000 pacientů zcela chybí! Iniciátorkou tohoto projektu je Věra Suchá. Ocenění a podpora Expedici podpořila řada významných umělců i politiků. Těsně po výstupu přijala všechny účastníky na velvyslanectví ČR v Nairobi i velvyslankyně Gita Fuchsová.

Po návratu do Čech proběhlo přijetí také na půdě Poslanecké sněmovny PČR. Úspěšné členy expedice přivítala poslankyně ODS Lenka Kohoutová spolu s předsedkyní dolní komory Miroslavou Němcovou, senátorem Petrem Bratským a dalšími poslanci. Expedice má také svoji oficiální hymnu, kterou jako překvapení pro účastníky složili Ladislav Spilka a Jan Zázvůrek; a nazpívali Olga Lounová, Xindl X, Petr Poláček, Ladislav Spilka a Jan Zázvůrek. Financování Expedice byla charitativní akcí. Byla hrazena účastníky expedice a ze sponzorských darů. Generálními partnery jsou společnosti TEVA a SVS.

Na podporu Expedice RS Kilimanjaro a také za účelem informování veřejnosti o tomto projektu a vůbec nemoci roztroušená skleróza se uskutečnily 2 benefiční koncerty, které pořádála Unie Roska v ČR a Nadační Fond Impuls. První se konal 23. 9. 2010 od 20.00 ve Futurum Music Baru pod záštitou MUDr. Pavla Béma, primátora hl. města Prahy a Lenky Kohoutové, poslankyně Parlamentu ČR. Moderovala: Hana Robinson (zpěvačka a moderátorka nemocná RS).

Vystoupil Vlasta Horváth s kapelou, Olga Lounová s kapelou + host Xindl X, Petr Poláček s kapelou, Ladislav Spilka a LaSpilka, Hana Robinson. Expedice byla např. propagována i v rámci akce Praha fandí řemeslům (23. 9. 2010) na Václavském náměstí (u propagačního stánku i vstupy na pódiu). Další koncert se uskutečnil 4. 10. 2010 v Divadle Na Prádle a vystoupil na něm Maranatha Gospel choir.

Co plánujeme dále? Promítání dokumentu z expedice Výstavy fotografií Besedy se členy expedice Benefiční koncerty Sbírku na pomoc africkým dětem Chcete vědět více? Více na www.facebook.com/Expedice a www.roska.eu. nebo se podívejte na videa http://www.youtube.com/watch?v=jhxNbymsRVs Pokud Vás zajímají další podrobnosti, pak na: http://www.youtube.com/watch?v=1q7oEz8zXZs V některé z příštích Rosek se můžete těšit na podrobnější přílohu plnou zajímavostí a informací o tomto projektu.

Členové týmu Pacienti s RS: Radomíra Keršnerová Daniela Bláhová Kateřina Štrausová Xenie Erhartová Marie Brožová Vedoucí expedice: Vendula Plavcová Lékařka expedice: Petra Havlíčková Zdravotní sestra: Nadja Pokorná Dokumentární film (kamera, režie): Hynek Bernard Fotografická dokumentace: Dagmar Klapková Psychologická podpora: Pavla Jadrná Nikola Erhartová Asistence Daniely Bláhové, technická podpora tymu: Michal Bláha Tlumočník: Tomáš Růžička Podpora pacientů: Jakub Kadlec Dana Unzeitigová René Fišer Podpora expedice z ČR, zpravodajství: Alena Schutová (nevidomá pacientka s RS) Další pacienti v týmu, kteří se ze zdravotních či pracovních důvodů nemohli nakonec zúčastnit: Hana Robinson, Hana Ulmanová, Václav Mojdl, Rostislav Opálek (jediný zástupce Slovenska v týmu) Expedici podporuje např. MUDr. Pavel Bém, primátor hl. města Prahy Lenka Kohoutová, poslankyně Parlamentu ČR Doc. Eva Havrdová, vedoucí lékařka MS Centra v Praze Karel Hrkal, prezident Unie Roska Ing. Jaroslav Zika, zakladatel Unie Roska a její čestný předseda Nadační Fond Impuls Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením Občanské sdružení Asistence Jan Říha, nevidomý horolezec Lori Schneider, jediná žena na světě s RS, která zdolala nejvyšší vrcholy všech kontinentů Nora Janečková, moderátorka ČT Walter Pavliš, český záhadolog Hana Robinson, zpěvačka Miroslav Táborský, herec Lejla Abassová, moderátorka Olga Lounová, herečka, zpěvačka Xindl X, zpěvák Vlasta Horváth, zpěvák Petr Poláček, zpěvák Ladislav Spilka a Laspilka Marek Eben, moderátor Petr Vondráček, hudebník, moderátor, herec Slovenský svaz SM Maďarská MS společnost EMSP MSIF a další… Vendula Plavcová

Kontakt

Dotazy, připomínky, návrhy na zlepšení rubriky Fotogalerie pište na adresu:

online@tribune.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky