
Všechny články
Specifika dovolené lékařů: Jak plánovat dovolenou ve zdravotnictví
Lékařská povolání patří mezi ta, která vyžadují provoz i během svátků, víkendů a letních prázdnin. Zajištění péče je nezbytné i v době, kdy jsou…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Prevence je jedním ze zásadních pilířů dlouhodobé udržitelnosti péče
Vážené kolegyně, vážení kolegové, zátěž na zdravotní systém v důsledku stárnutí populace a rostoucího počtu chronicky nemocných každoročně narůstá.…
Další data potvrzují zlom u plicní arteriální hypertenze
Sotatercept (WINREVAIR) snížil relativní riziko úmrtí ze všech příčin, transplantace plic a hospitalizace pro plicní arteriální hypertenzi (PAH) o 76…
Pilotní program screeningu AAA. Kdo se do něho může zapojit?
V roce 2025 byl zahájen pilotní program screeningu aneurysmatu abdominální aorty (AAA), který je určen mužům ve věku 65–67 let. VZP v této Poradně…
Začíná studie s psychedeliky pro onkologické pacienty
Řada lidí s onkologickým onemocněním se potýká s úzkostmi a depresí. U mnohých z nich přitom běžná léčba těchto obtíží nezabírá. Odborníci z…
Cyril Höschl: Muž, který propojoval světy
Ve věku 75 let nás po těžké nemoci opustil prof. Cyril Höschl – výjimečná osobnost české i evropské psychiatrie, člověk hluboké vzdělanosti, noblesy,…
Národní geriatrický plán: Maximální soběstačnost a prodloužení života ve zdraví
Národní plán rozvoje geriatrie do roku 2035, který začátkem dubna schválila vláda ČR, odpovídá na aktuální demografický vývoj a nárůst počtu seniorů,…
Screening zraku u malých dětí se rychle rozšiřuje
Národní program screeningu závažných očních vad u dětí ve věku 0–3 roky vstoupil do rutinní praxe a postupně se rozšiřuje mezi praktické lékaře pro…
Fórum: Je geriatrie pro mladé lékaře perspektivní obor?
V ČR má geriatrie jako řešení problematik spojených se zvláštnostmi chorob ve stáří významnou tradici. Jako samostatný obor medicíny s vlastní…
Udržitelné zdravotnictví. Nová platforma spojuje pacienty, lékaře i firmy
Pacientské organizace, zaměstnavatelé, mladí lékaři i odborné think-tanky spojili síly v nové Platformě pro udržitelné zdravotnictví. Cílem je…
Kardiologie bude těžit ze společných evropských dat
Projekt EU kombinující evropská kardiologická data v různých formátech a jazycích za účelem vytvoření snadno použitelného souboru kardiologických…
Hypomagnezémie jako nejčastější nediagnostikovaná iontová nerovnováha v klinické praxi a jak ji řešit
Hořčík je druhým nejčastějším intracelulárním a čtvrtým nejčastějším extracelulárním kationtem v lidském těle a plní řadu důležitých funkcí.1 Také je…
Šonka: Do deseti let potřebujeme tisíc nových praktiků
„Dvouletý interval prevence je podle mě v Evropě unikátní, ale pokud chceme zvládnout stárnutí populace a příval chronických onemocnění, musíme…
Primární péče se digitalizuje, data běží v reálném čase
Digitalizace zdravotnictví se v oblasti primární péče dostává do rutinní fáze. Očkování je evidováno v reálném čase, systém zahrnuje i desítky…
Když kila tlačí na tlak
V rámci 19. kongresu primární péče, který se konal 28. a 29. března v Praze, zazněla přednáška MUDr. Jaromíra Ožany z Diabetologické,…
VIDEO Šubrt: Chceme, aby SONO u screeningu aneurysma abdominální aorty mohli vykazovat i praktici
MUDr. Petr Šubrt, člen předsednictva Sdružení praktických lékařů, je jedním z autorů screeningového programu pro aneurysma abdominální aorty, který v…
Nový institut se zaměří na duševní zdraví a závislosti
Harm Reduction Akademie (HRA) se transformovala na Institut pro studium duševního zdraví a závislostí (ISDZZ). Tento vývoj reflektuje rostoucí význam…
Praktici pro dospělé mládnou, dětských dál ubývá
Zhruba polovina praktických lékařů pro děti a dorost je ve věku nad 60 let, přitom jen 18 procent mladých pediatrů po atestaci nastupuje výlučně do…
Problémoví pacienti s TBC – zdroj nákazy, dluhů, někdy i agrese
Na tuberkulózo v roce 2023 zemřelo 1,25 milionu lidí, infikovány byly téměř 2 miliardy. Léky máme přes 50 let, přesto jsme ji nedokázali vymýtit.…
O podporu pro týmové praxe se hlásí přes 150 ordinací
Týmové praxe v praxi: O zařazení se mohou ordinace praktiků pro dospělé i děti hlásit v průběhu celého roku. Pokud se týmu nepodaří dostatečně…
Pacient jako partner: Revoluční přístup ve výuce budoucích lékařů
Empatie, respekt a schopnost naslouchat nejsou ve zdravotnictví jen „hezké pojmy“. Dokládá to nový předmět „Pacient jako partner“ na 3. lékařské…
Praktici diskutují změny v prevenci i digitalizaci
Při oficiálním zahájení 19. kongresu primární péče v pražských Vysočanech ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval změnu vyhlášky o…
Jako lidé i jako vědci brzy zapomínáme. Infekce budou stále větší hrozbou
Česká epidemioložka Nikola Sklenovská pracuje v oblasti krizových a humanitárních situací přes sedm let. S Lékaři bez hranic byla na třech misích, v…
i&i Prague a ÚHKT: inovativní technologie přípravy vzorků pro analytické laboratoře
Ústav hematologie a krevní transfuze a český biotechnologický inkubátor i&i Prague oznámily spolupráci na komercializaci inovativní technologie pro…
Motivační program VZP PLUS pro smluvní partnery VZP v roce 2025
Účast v Motivačním program VZP PLUS zaměřeného na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, zlepšení její kvality a organizace nabízí VZP svým smluvním…
Neurologové varují před dramatickým nárůstem počtu pacientů
Odborníci varují před dramatickým vzestupem neurologických a neurodegenerativních onemocnění. Jen ta nejzávažnější, mezi něž patří Alzheimerova (AN)…
Monoterapie iptakopanem u paroxysmální noční hemoglobinurie
Současným standardem péče u paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH) je blokace komplementu na úrovni C5 složky pomocí ravulizumabu nebo ekulizumabu.…
Připlácení? Výběrová řízení? Výbor probral úpravy Válkových novel
Výborem Poslanecké sněmovny pro zdravotnictví prošly významné vládní návrhy novel zákonů o zdravotním pojištění a o elektronizaci. Obě už čeká ve…
Koordinátor péče: zlepšení kvality života, zmírnění sociální izolace
První rok pilotního programu Koordinátora péče přinesl významné pozitivní výsledky pro rodiny s dětmi, které čelí závažnému nebo život ohrožujícímu…
Výzkum poodhalil tajemství rychlé invaze glioblastomu
Mezinárodní časopis Brain Pathology publikoval koncem loňského roku práci autorů z Laboratoře biologie nádorové buňky Ústavu biochemie a…
Jak vypadá práce koordinátorek programu mechanických srdečních podpor?
Nemocných se srdečním selháním neustále přibývá. U mnoha z nich je nezbytná implantace levostranné mechanické srdeční podpory (LVAD). U takových…
Pracovní pohotovost ve zdravotnictví. Příplatky se sčítají
Pracovní pohotovost je časový úsek, během kterého je zaměstnanec připraven kdykoliv na pokyn zaměstnavatele začít konat práci uvedenou ve své…
Celosvětový nárůst vážných poruch srdečního rytmu vyžaduje pozornost
Den pulsu, který každoročně připadá na 1. březen, slouží mimo jiné i jako upozornění na to, že každý třetí člověk je v průběhu života ohrožen…
Fórum: Jak podmínky v ČR přejí ženám ve vědě?
Postavení žen v české vědě je podle monitorovací zprávy Národního kontaktního centra – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR nejhorší z celé EU.…
AI pomůže odhalit souvislost mezi KVO a mírnou kognitivní poruchou
Vlajkový projekt Evropské unie DORIAN GRAY, který má pomocí průkopnické AI a technologie avatarů odhalit souvislosti mezi kardiovaskulárním…
40 let transplantace ledvin ve FN Olomouc
Transplantační centrum Fakultní nemocnice Olomouc oslavilo čtyřicáté výročí své existence a má novou vedoucí lékařku.
AGEING-CZ. Projekt hledá odpověď na nezvratné stárnutí české populace
Demografická data jsou stejně tak jasná, jako neúprosná. Stárnutí populace nevyhnutelně dopadne na naše veřejné systémy. Nadcházející desetiletí…
Jak zhubnout a váhu si udržet
Nadváhou nebo obezitou trpí již přes 60 procent české populace. Ačkoli se lidé snaží zhubnout, podle odborníků se jen 10–20 procentům z nich podaří…
Další kraj zkouší online pohotovost
Kraje se snaží pomocí online pohotovosti ulevit lékařské pohotovostní službě, pro kterou je stále těžší sehnat lékaře.
Co je potřeba, aby interna vzkvétala?
Vnitřní lékařství je páteřním oborem medicíny. Kapacity interních oddělení a interních ambulancí začínají být vyčerpány, k čemuž přispívá rychlé…
Proces hojení ran umožňuje pochopit fungování nádorového ekosystému a roli IL-6 v něm
Poznatky o tom, že poměry panující v hojící se ráně se v mnoha aspektech podobají dějům probíhajícím v nádorovém mikroprostředí, publikoval loni v…
Matky dvojčat čelí po porodu vyššímu riziku srdečních onemocnění
Podle výzkumu publikovaného 3. února 2025 v European Heart Journal je riziko přijetí do nemocnice se srdečním onemocněním do jednoho roku po porodu…
Americký zdravotní systém na přelomu epoch
Dlouho se o zdravotním systému Spojených států příliš nehovořilo. Realita je však vzdálena představám o „americkém snu“. Vody rozvířil tragický…
Vstupujeme do nové éry léčby kongenitální TTP
Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava je prvním pracovištěm v České republice, které začalo léčit pacienty s kongenitální trombotickou…
Hospitalizace související s infekcí zvyšuje riziko srdečního selhání
Studie financovaná National Institutes of Health zjistila, že dospělí, kteří byli hospitalizováni pro závažnou infekci, měli po letech více než…
Všímavé molekuly – věda dekóduje zdravotní přínosy meditace
Vědci studují dopad meditace na zdraví a biochemické mechanismy, které jsou základem tohoto spojení mysli a těla. Výzkumní pracovníci financovaní EU…
Sociální služby dál drtí nedostatek kvalitních lidí. Chybějí tisíce pracovníků
Personální krize v sociálních službách se dále prohlubuje. Podle posledního šetření Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) chybí již…
Mobilní screening karcinomu prostaty u vysoce rizikové populace
Nová studie ze Spojeného království zjistila, že mobilní klinika pro screening karcinomu prostaty s názvem „Man Van“ pomohla odstranit některé…
Na obzoru je lék proti Alzheimerově chorobě i digitální aplikace, která jí pomáhá předcházet
Český vědec a neurolog MUDr. Martin Tolar, PhD, má na dosah významné vítězství v boji s Alzheimerovou chorobou – se svou firmou Alzheon je na prahu…
Doporučení ESC pro hypertenzi? Mají hezké piktogramy, hodnotí Cífková
Dvoje evropské guidelines pro tutéž chorobu? „Krajně nešťastné,“ míní přední kardioložka prof. MUDr. Renata Cífková, CSc. Nový dokument ESC…
Přínos guidelines ESC pro hypertenzi? Zdůrazňují primární prevenci
Evropská kardiologická společnost (ESC) vydala odvážná doporučení pro léčbu hypertenze, která pracují s tzv. elevovaným krevním tlakem. Co to znamená…
Znalost koncentrace lipoproteinu (a) může zachránit život
Lipoprotein (a) je jedním z nejsilnějších ukazatelů kardiovaskulárního rizika: zhruba pětina populace má hodnoty výrazně nad 125 nmol/l. U mladých…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Čeká nás velmi zajímavý rok
Vážené kolegyně, vážení kolegové, čeká nás velmi zajímavý rok! Ještě než se rozeběhnou předvolební kampaně, bude dobré sledovat, které zdravotnické…
Virtuální průkaz pojištěnce VZP nově v aplikaci
Klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří využívají aplikaci Moje VZP, mají nově k dispozici vyobrazení průkazu EHIC. Jedná se přibližně o 2…
Obezita za tři měsíce nezmizí. I nejmodernější léky vyžadují čas
Lékaři mají k dispozici stále účinnější léky, které léčí jak diabetes, tak obezitu. Například populární analoga GLP-1 dokáží podle některých studií…
Evidence pracovní doby ve zdravotnictví. Musí především odpovídat realitě
Zaměstnavatel není povinen evidovat docházku, ale odpracovanou dobu. Je v zájmu zaměstnance, aby se pracovní doba evidovala správně. Evidence…
Jak zabránit adaptaci leukemických buněk CLL na cílenou léčbu
Mechanismus, s jehož pomocí se buňky chronické lymfocytární leukemie (CLL) brání léčbě, aniž by musely vyvinout genetickou mutaci asociovanou s…
Ubude zdravotních pojišťoven? Sloučení bude snazší než dřív
Ministerstvo zdravotnictví prosadilo snazší slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Vojenská zdravotní pojišťovna o jednání o fúzi ale…
Zajištění péče má u nás přednost před naplněním zákoníku práce
Jak zajistit nepřetržitou péči při stále větší regulaci přesčasů a všeobecném nedostatku kvalifikovaného personálu? „My neplníme zákoník práce a hrdě…
Jak dopadlo vyšetření pacienta ve fakultce? Stačí se podívat na portál
Modernizovaný portál pacienta FN Olomouc zpřístupňuje ambulantní a propouštěcí zprávy, ale také laboratorní výsledky či rentgenové a CT snímky nejen…
Cesta k bezpečnější psychiatrii
V ČR je potřeba vytvořit jednotné kvalitní a systematické vzdělávání v prevenci a deeskalaci agresivního jednání v psychiatrii. Inspirace norskými…
Nová expertní skupina pomáhá zavést AI do české medicíny
Ministerstvo zdravotnictví začalo intenzivně věnovat pozornost zdravotnickým softwarům s umělou inteligencí. Pracovní skupina analyzuje, jak jsou na…
Zdraví je nejvíc. Nová kampaň se věnuje hypertenzi
Proč je důležité nepodceňovat vysoký krevní tlak a jak se s ním léčit, popisuje nový spot pro veřejnost. Má posílit povědomí pacientů a jejich…
Dušek: Data odhalují mnohamiliardové náklady na preventabilní onemocnění
Kolik nás stojí chronická a preventabilní onemocnění, když se započítají i sociální výdaje či ztráty z trhu práce? Nově propojená data ukazují, že…
Díky výuce paliativní medicíny překonaly lékařské fakulty vzájemnou rivalitu
Každý absolvent lékařské fakulty by měl během studia získat základní znalosti a dovednosti v oblasti paliativní péče. Tuto výuku je potřeba rámcově…
Díky léčbě žijí své životy naplno, SMA navzdory
Spinální svalové atrofie (SMA) jsou heterogenní skupinou dědičných degenerativních chorob postihujících přední rohy míšní a často i motorická jádra…
Parlament řeší změny, které se dotknou všech ve zdravotnictví
Rok 2025 se ponese ve znamení debat o změnách zdravotnických zákonů. Řeč bude o převedení miliard korun zdravotního pojištění na preventivní fondy…
Fórum: Novela zákona o zdravotním pojištění očima expertů a pojišťoven
Poslanci se začali zabývat vládním návrhem novely zákona o zdravotním pojištění. Jedním z hlavních záměrů je nasměrovat větší část prostředků…
Nové screeningové programy. Praktici ve středu dění
Jak se praktičtí lékaři vyrovnávají s přibývajícími screeningovými programy a jak zajišťují, aby bylo vyšetření pro pacienty včasné a smysluplné? Kdy…
Novinky v hrazené péči u praktiků, geriatrů, kardiologů a dalších
U pacientů s pokročilým srdečním selháním a implantovaným kardioverterem-defibrilátorem začnou zdravotní pojišťovny hradit kontrolu alertů při…
Dva roky NÚVR: Síť excelentních vědců, mezinárodní konference a nová generace onkologů
Během pouhých dvou let dokázal Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) propojit špičková česká pracoviště, přilákat vědce ze zahraničí a nastartovat…
Sláma: Nástroje jako dříve vyslovené přání jsou stále málo využívány
Jaká dilemata řeší lékaři v závěru života těžce nemocných pacientů a proč je komunikace o možných limitech léčby zásadní? MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D.,…
K aktuálním cílům dětské paliativy patří komplexnost a udržitelnost péče
O signifikantních změnách posledních let v dětské paliativní péči diskutovali za účasti expertů z dalších pěti evropských zemí odborníci na…
Paliativní sestra: Důležité je udržet si motivaci a pečovat i sám o sebe
V rámci mezinárodního večera věnovaného největším posunům v dětské paliativní péči, který uspořádala Nadace rodiny Vlčkových 18. 11. 2024 v Praze,…
Výzkumná aliance EU bojuje proti odolným superbakteriím
S antimikrobiální rezistencí jako rostoucí celosvětovou zdravotní hrozbou se rozšiřuje i spolupráce vědců v rámci EU. Informace o projektu…
V digitalizaci musíme dohnat vyspělý svět
Cena Cze ch DIGI@MED Award se každoročně uděluje autorům, kteří vytvořili v uplynulém roce inovativní digitální a mobilní řešení v oblasti péče o…
Holmerová: Konečně dochází k rozvoji geriatrie. Je to radostný rok
Fórum MT: Co se z vašeho pohledu, respektive pohledu vašeho oboru, letos podařilo v českém zdravotnictví? Odpovídá doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.,…
Bohatě prostřená tabule výsledků českého výzkumu nádorů
Ve druhé polovině listopadu v Olomouci proběhla výroční vědecká konference o výzkumu nádorů Czech Annual Cancer Research Meeting. Konala se ve…
EU se ujímá vedení při hledání nových způsobů léčby opičích neštovic
Vzhledem k tomu, že virus opičích neštovic nadále představuje hrozbu pro celosvětové zdraví, spolupracují výzkumní pracovníci financovaní EU na…
Šest novinek v roce 2025
Pravidla pro telemedicínu, centrální evidence doporučených postupů, screening aneurysmatu břišní aorty, program pro děti ohrožené obezitou, nová…
Ceny ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj
V prostorách Uměleckoprůmyslového musea v Praze bylo 10. prosince 2024 za přítomnosti ministra zdravotnictví prof. Vlastimila Válka a předsedy…
Nehlídat si bonifikace může specialistu přijít draho
Získat bonifikace bude v roce 2025 pro ambulantního specialistu klíčové, říká analytička.
Terapie farmakorezistentní epilepsie
Farmakorezistence je Mezinárodní ligou proti epilepsii definována jako stav, kdy u pacienta s epilepsií selhala dvě správně zvolená a v dostatečné…
Zdravotní pojišťovny „pokoutně“ omezují dostupnost lékárenské péče
Ve veřejném prostoru se v poslední době vyskytuje celá řada nepřesných a zavádějících informací o bonifikacích lékáren v oblastech ohrožených…
VZP k lékárnám: Dohodu jsme neporušili
Lékárnická komora varuje před masivním úbytkem lékáren na venkově v důsledku zúžení počtu oblastí, v nichž lze čerpat finanční bonifikaci. Prezident…
PsoriaTYK pod lupou
Psoriáza je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které kromě tělesných příznaků často vykazuje značný negativní vliv na celkovou kvalitu života…
Vystavování ePoukazů
Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…
Atogepant – důvod, proč hovořit o migréně
U málokterého onemocnění dochází k tak rychlému vývoji léčebných možností, jako je tomu u migrény. První léčivý přípravek pro preventivní a účinnou…
Gastroenterologie – obor s dynamickým rozvojem i řadou výzev
Letošní 18. ročník Gastroenterologických dnů v Karlových Varech se setkal se značným zájmem odborné veřejnosti, a to i díky velmi pestrému programu,…
Fórum: Měl by být v ČR uzákoněn zásilkový výdej Rx léků?
Znovu se diskutuje zásilkový výdej léků na předpis, a to tak, že si pacient objedná vyzvednutí léku na recept na webu lékárny a ta mu ho…
Studenti, nástup! Novela urychlí vstup zdravotníků do praxe v nemocnicích
Vláda schválila novelu zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, která umožní studentům vybraných zdravotnických oborů dřívější nástup do…
Foltýn: Teď už se systémy e-health vybudují, o tom nepochybuji
Příští měsíce se očekává lavina pilotních projektů sdílení elektronické zdravotní dokumentace. Jen týdny zbývají do spuštění testování propouštěcích…
Proti covidu-19 očkuje většina praktiků, ale méně než proti chřipce
Ve valné většině okresů České republiky očkuje v aktuální sezóně proti covidu víc než polovina tamních praktických lékařů.
Fluorochinolonová antibiotika a závažné psychiatrické reakce
Doporučení k omezení používání fluorochinolonů z roku 2019 není zcela respektováno, píše SÚKL ve svém informačním dopisu pro zdravotníky.
Česko stárne a zdravotnictví nereaguje. Chybí odvaha?
Zdravotnictví potřebuje změny, chybí ale odvaha, zaznělo na konferenci Efektivní nemocnice 2024 od odborníků i od politiků z různých stran.
Imunoterapie mění budoucnost léčby melanomu
Na letošních Brněnských onkologických dnech jsme s MUDr. Ivanou Krajsovou z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN hovořili o nejnovějších…
Němeček: Syndrom vyhoření u onkologů je reálný problém, musíme o něm mluvit
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s doc. MUDr. Radimem Němečkem, Ph.D., z Masarykova onkologického ústavu hovořili o psychické zátěži,…
VZP posílí nad rámec vyhlášky ambulantní specialisty a praktiky
I v roce 2025 porostou příjmy VZP pomaleji než náklady na zdravotní služby. Pojišťovna stále má z čeho schodek krýt.
VZP není spokojena s průběhem transformace lůžkové péče
Transformace akutní lůžkové péče zatím neprobíhá tak, jak by si VZP představovala, uvedl předseda správní rady VZP Tom Philipp. Jednání o změnách v…
Jak pacientům nabízet druhou a vyšší linii nekurativní protinádorové léčby
V rámci edukačního semináře Paliativní péče, který patřil k úvodním blokům letošních Brněnských onkologických dnů, zazněla i debata paliativního…
Aktuální multidisciplinární management léčby nádorů GIT
Na programu druhého dne letošních Brněnských onkologických dnů byl i edukační seminář zaměřený na současné trendy multidisciplinárního managementu…
BabyFox: Rychlé celogenomové sekvenování pro lepší péči o těžce nemocné děti a novorozence
Letos v září byl v rámci Centra precizní medicíny FN Brno zahájen projekt BabyFox. Jeho primárním cílem je získávat u pacientů s podezřením na…
Fórum: Je zastoupení témat primární péče ve výuce LF dostatečné?
V odborné veřejnosti zaznívá názor, že kdyby bylo v pregraduální výuce všeobecné praktické lékařství a praktické dětské lékařství a specificky…
Vyšetření s AI na retinopatii poskytuje 158 diabetologů
Umělá inteligence v rukách diabetologů našla diabetickou retinopatii u tisíců diabetiků.
Dr. Max rozjíždí mobilní screening diabetu
Lékárenská síť Dr. Max posílí své aktivity v oblasti prevence diabetu. V prvním čtvrtletí příštího roku „rozjede“ v rámci nového projektu DiaTour…
Inspirativní iniciativa Cesta onkologického pacienta pomáhá v prvním kraji
Letošní 48. ročník Brněnských onkologických dnů byl zahájen 23. 10. tiskovou konferencí Cesta onkologického pacienta Jihomoravským krajem.…
Čeští vědci zásadně posouvají poznatky o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci
Dva přelomové výzkumy prezentovali čeští vědci na nedávné 2. výroční konferenci Národního ústav pro neurologický výzkum (National Institute for…
Standardizace cest pacientů zlepšuje onkologickou péči v Jihomoravském kraji
Optimalizace organizace péče a definování cesty pacienta hrají klíčovou roli ve zlepšení prognózy onkologických pacientů. Prof. MUDr. Marek Svoboda,…
Demlová: K personalizované léčbě míří 30 procent onkologických pacientů
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme diskutovali o rozvoji výzkumného projektu GENESIS, zaměřeného na personalizovanou medicínu v…
Jojko: Lékař má hlavně léčit, ne řešit, jak ekonomicky přežít
Většina plnoúvazkových ambulancí už podmínky pro extra bonifikaci nad rámec úhradové vyhlášky plní, uvádí Zorjan Jojko, předseda Sdružení…
Ambulantní specialisté: Soustředit se na těžší pacienty? Na to úhrady nestačí
Sjezd Sdružení ambulantních specialistů ČR plně podpořil dohodu, kterou vedení sdružení uzavřelo s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a…
Dohoda motivuje ambulantní specialisty neodmítat nové pacienty
Memorandum, které zastavilo protesty ambulantních specialistů, nijak nepomůže ordinacím, které nejsou otevřené každý den nebo které mají stop stav…
Simulační medicína – místo, kde není hříchem udělat chybu
Simulační medicína se stává klíčovou součástí moderního zdravotnického vzdělávání, neboť umožňuje bezpečný nácvik kritických dovedností bez rizika…
Prof. Štourač: Měníme, jak učíme, ne co učíme
Simulační medicína přináší zásadní změnu ve vzdělávání budoucích lékařů. Prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC, proděkan pro rozvoj a studium…
Horáček: Psilocybin může zásadně změnit léčbu deprese u onkologických pacientů
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s prof. MUDr. Jiřím Horáčkem, Ph.D., FCMA, hovořili o studii PSIKET, která v Národním ústavu…
Prekancerózy u seniorek a otázka vakcinace proti HPV
I když je vakcinace proti HPV běžně spojována s mladšími věkovými skupinami, výzkum prezentovaný MUDr. Lucií Moukovou, Ph.D., na Brněnských…
Doc Volný: I mně AI šetří čas, který pak využiji lépe
Docent Ondřej Volný je neurolog a propagátor digitálních novinek v medicíně. Letos se stal jedním ze zakládajících členů nové odborné společnosti,…
Bispecifické protilátky dominují v léčbě hematoonkologických nádorů
Další webinář z cyklu o nových léčebných principech a terapiích garantovaný ČLS JEP ve spolupráci s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu …
Pozvánka na 19. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2024 – Strategie zdravotních pojišťoven, nemocnic a ambulancí“
Ve dnech 26. 11. 2024 a 27. 11. 2024 se v Praze uskuteční již 19. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2024 – Strategie zdravotních…
Poprvé podpora týmových praxí primární péče
Od sdružených čili týmových praxí všeobecných praktiků a praktiků pro děti a dorost se očekává posílení dostupnosti primární péče. Mají i další…
Díky registru CZECH ENDO získá Česko unikátní data o infekční endokarditidě
Od 1. září byl spuštěn nábor pacientů do databáze CZECH‑ENDO. Jedná se o historicky největší prospektivní registr infekční endokarditidy na území…
Zemřel senátor Roman Kraus
Ve věku 69 let náhle zemřel MUDr. Roman Kraus, MBA, předseda senátního výboru pro zdravotnictví a senátor za Občanskou demokratickou stranu (ODS). O…
Čeští pacienti se vzdělávají v prestižním evropském programu EUPATI
Čeští pacienti jsou již několik let respektovanými partnery pro lékaře a další odborníky ve zdravotnictví. Tuzemské pacientské organizace mají navíc…
Nová studie hlášení nežádoucích účinků shání respondenty
Podle výzkumníků zdravotníci nehlásí nežádoucí účinky tak často, jak by bylo zapotřebí.
Protesty ambulancí zažehnány. Polepšili si praktici i specialisté
Na poslední chvíli přesvědčilo ministerstvo zdravotnictví zástupce ambulantních specialistů, že úhrady za péči v roce 2025 nejsou hrozba, kvůli které…
Zdraví nesmí být bráno jako samozřejmost
U založení nového projektu Women 4 Health iniciovaného Hospodářskou komorou ČR stojí i doc. MUDr. Kateřina Kopečková, Ph.D., zástupkyně přednosty pro…
Čtyřletá data bimekizumabu u plakové psoriázy
Na zářijovém kongresu EADV v Amsterdamu byly představeny slibné výsledky čtyřletého sledování bimekizumabu u pacientů se středně těžkou až těžkou…
Brněnské onkologické dny v plném proudu
Od screeningu po paliativní péči. I letošní ročník největší české odborné akce v onkologii má pestrý a aktuální program.
Více světla do rozdělování úhrad. Už od příště
Součástí debaty o stanovení výše úhrad za zdravotní služby se mají nově stát informace o reálném vývoji nákladů nemocnic, o využití lůžkového fondu…
Úhrada zdravotnické přepravy speciálních přípravků
V předminulé Poradně jsme se věnovali tomu, jak by měla vypadat správná indikace ze strany lékařů při přepravě pacientů v režimu tzv. neodkladné péče…
VFN rozšířila geriatrickou péči a bojuje o nové zdravotníky
Otevřením nové Kliniky geriatrie a interní medicíny na Strahově, která přinese rozšíření a zlepšení péče, reaguje VFN v Praze na zvyšující se počty…
Svobodová: Získat mladé sestry na internu je stále obtížnější
S rozšířením geriatrické péče ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze se dále zvyšuje poptávka nemocnice po nových zdravotnických pracovnících.…
Agonisté GLP 1 při onemocnění jater a diabetu
Za účelem posouzení vlivu agonistů GLP‑1 na progresi jaterního onemocnění do cirhózy a související komplikace vědci studovali kohortu 16 000 pacientů…
Bílá místa na mapě screeningu karcinomu prsu
Šest měsíců čekací doba na mamografický screening? Ministerstvo zdravotnictví hledá další poskytovatele. Pomoci má i teleradiologie.
Pohár přetekl. Malé nemocnice chtějí hnát ministerstvo k soudu
Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) se ostře ohradila proti návrhu restriktivní úhradové vyhlášky pro rok 2025, kterou předložilo…
Šonka: Čísla neodpovídají tomu, co ministr říká
Slova o tom, že je primární péče priorita, se podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky nepromítla do návrhu úhradové vyhlášky. Praktici…
Olanzapin snižuje nevolnost při chemoterapii
Nová studie zjistila, že olanzapin pomáhá snižovat nauzeu a zlepšovat celkovou kvalitu života pacientů během chemoterapie. Tato zjištění byla…
Česká studie ISAAC významně narovnává cestu nemocných s karcinomem ovaria
Cílem biomedicínského výzkumu není publikace v impaktovaném časopise, ale reálná změna klinické praxe ve prospěch pacientů. Česká studie ISAAC tento…
MZ: Všechny součásti elektronizace budou funkční v roce 2026
Vláda schválila dlouho očekávanou novelu zákona o elektronizaci zdravotnictví, která má za cíl zefektivnit správu zdravotních informací a zpřístupnit…
Prevence: Významnou roli mohou hrát i zaměstnavatelé
Women4Health je nový projekt založený Hospodářskou komorou ČR (HK ČR) pro podporu žen a jejich zdraví. Upozorňuje především na významnou roli žen v…
Úhrady za péči mají v roce 2025 růst jen o 1,3 procenta
Ministerstvo zdravotnictví ladí restriktivní úhradovou vyhlášku na příští rok. Nechce nutit zdravotní pojišťovny jít do deficitu. Ve vyhlášce nejsou…
Pardubický kraj: Pacienti čekají na kardiologické vyšetření i dlouhé měsíce
Pardubický kraj patří mezi regiony s dlouhými čekacími dobami na kardiologické vyšetření. Při testu dostupnosti byla průměrná čekací doba 83 dní.…
MBA Management zdravotnictví na Business Institutu: Cesta k úspěšnému řízení zdravotnických a sociálních zařízení
V dynamickém prostředí zdravotnictví, kde se neustále mění technologie, regulace a požadavky na efektivitu, je kvalitní manažerské vzdělání nezbytné…
Mladí onkologičtí pacienti se často potýkají s finanční toxicitou
Výsledky nové studie prezentované na sympoziu Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) 2024, které se konalo 27. až 28. září 2024 v San…
Český výzkum ligandů IL 6Rα dospěl až k podání patentové přihlášky
Interleukin 6 (IL‑6) je multifunkční cytokin, který řídí imunitní odpověď a jehož role byla popsána zejména při vzniku autoimunitních onemocnění. Již…
Kabátek znovu zvolen ředitelem VZP
Staronový šéf VZP Kabátek: prioritou bude finanční stabilita, transformace nemocnic a nový IT systém pojišťovny.
Jak MZ řeší hrozbu kritického nedostatku sester?
Nelékařské zdravotnické profese a potažmo celé zdravotnictví čeká náročné období. Ministerstvo zdravotnictví se snaží reagovat. Otázkou však zůstává,…
Hledání světla v temnotě
Sebevražda je příčinou každého stého úmrtí, přesto je tato problematika stále spojena s poměrně vysokou stigmatizací a omezenou návazností péče. Ta…
Volá Londýn. Co hýbe kardiologií
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) je globálně nejvýznamnější akcí zaměřenou na kardiovaskulární medicínu. Výzkumné týmy z…
Partnerský přístup k pacientům nemusí být vždy tím správným
Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného…
Tábor provázející děti mezi zodpovědností a nezávislostí
Na první pohled je to letní tábor jako každý jiný. Chatky, rybník, jídelna, hřiště a přelévající se hlučné hejno dětí. Na programu je etapová hra na…
Nový datový most. Praktici dostali čísla o screeninzích
Ve svých datových schránkách našli praktičtí lékaři údaje, jak si stojí v porovnání s ostatními co do účasti registrovaných pacientů na onkologickém…
VR by měla být implementována do praxe mnohem častěji
Letošní mezinárodní konferenci ICDVRAT 2024 předsedala Mgr. et Mgr. Iveta Hocko Fajnerová, Ph.D., vedoucí Centra výzkumu virtuální reality v duševním…
Virtuální realita bude brzy v medicíně nepostradatelná
Redukce stresu, bolesti, úzkosti, terapie fobií a obsedantně kompulsivní poruchy, zvládání válečných traumat, situací na konci života, testování…
Protest odplavila voda. Odbory odkládají zahájení nátlakové akce
Nebude‑li do 31. října na stole návrh na sjednocení odměňování ve zdravotnictví, který by odpovídal představám lékařských a zdravotnických odborů,…
Management ve zdravotnictví: Připravte se na výzvy budoucnosti
V moderním světě zdravotní péče čelí zdravotnická zařízení rostoucím výzvám. Úspěch v tomto prostředí závisí na kvalitním managementu, který dokáže…
Přestat kouřit = snížit riziko infarktu myokardu téměř na polovinu. Omezit nestačí
Podle studie provedené u pacientů s ischemickou chorobou srdeční během pětiletého sledování došlo u těch, kteří přestali kouřit ve stabilním období…
Fórum: Měli by se všeobecní praktici starat také o teenagery?
Primární péče naráží na nedostatečné personální kapacity téměř plošně. Zdá se ale, že v péči o dospělé pacienty je situace výrazně příznivější než u…
Vzdělávání zdravotníků může zlepšit implementaci doporučených postupů
I když by guidelines měly pomáhat zdravotnickým pracovníkům poskytovat optimální péči, v praxi jsou často špatně prováděny. Ve studii STEEER-AF,…
Svoboda: Česká onkologie si stojí dobře, selhává primární prevence
Organizace evropských onkologických ústavů (Organization of European Cancer Institutes – OECI) sdružuje špičková zařízení poskytující péči…
Imunoterapeutický potenciál estrogenů, flavonoidů a SERM v léčbě nádorů
Na stránkách časopisu Scientific Reports byla zveřejněna společná práce výzkumníků z 1. lékařské fakulty UK, BIOCEV a dalších pracovišť, včetně těch…
Šumavský doktor dokáže motivovat mladé lékaře k práci na venkově
Koncem září se budou moci medici již počtvrté hlásit do projektu Šumavský doktor. „Tento program je zaměřen na studenty vyšších ročníků medicíny na 3…
Nové guidelines ESC pro hypertenzi boří dosavadní paradigma
Nové pokyny ESC pro hypertenzi zveřejněné na letošním kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) v Londýně doporučují intenzifikovat cílové…
Další revoluce v léčbě CML
Jednou z prací, které byly na letošním zasedání ASCO prezentovány v prestižní sekci late‑breaking sdělení, je studie ASC4FIRST. Jejím hlavním závěrem…
Slibné experimentální výsledky synergického efektu inhibitorů CDK4/6 a BCL-2 na buňky lymfomu
Výzkumníci z Prague Lymphoma Lab – Laboratoře experimentální a translační hematologie 1. LF UK a Národního ústavu pro výzkum rakoviny pod vedením…
Chytřejší spánek – nové technologie urychlují diagnostiku a léčbu spánkové apnoe
Chytrá nositelná zařízení a pokročilá analýza dat od výzkumníků financovaných EU by mohla pomoci přinést úlevu milionům lidí postižených poruchami…
Nová mezinárodní doporučení pro analýzu mutací TP53 u CLL nesou český rukopis
Analýza aberací genu TP53 (delece anebo mutace) je klíčovou součástí algoritmů rozhodování o léčbě chronické lymfocytární leukémie (CLL).…
Pravidelné pití alkoholu po 60 letech je spojeno s předčasným úmrtím
Lidé starší 60 let, kteří pravidelně pijí alkohol, jsou vystaveni zvýšenému riziku předčasného úmrtí, zejména na onkologická a kardiovaskulární…
Češi začínají přebírat zodpovědnost za své zdraví, říkají data VZP
Aktuální data VZP ukazují, že klienti této největší zdravotní pojišťovny mění přístup ke svému zdraví. Účast na preventivních prohlídkách a…
Dva nově identifikované faktory rizika demence
Aktualizace komise Lancet pro demenci poslytla v červenci 2024 nové nadějné důkazy o prevenci a intervenci demence a péči o ni. Vědci ke dvanácti…
Vakcína proti pásovému oparu může chránit proti demenci
Důkazů, že by vakcína proti pásovému oparu mohla chránit před demencí, přibývá. Stávající data však byla omezená a vztahovala se pouze na živou…
Efektivnost zdravotnictví v ČR klesla. Inspirativní je Izrael
České zdravotnictví podle ekonomů v porovnání s jinými zeměmi nevyniká v efektivnosti. Efektivnost mezi lety 2015 a 2021 výrazně klesla, když výdaje…
Ministerstvo se snaží novelou „zatočit s byrokratickou šikanou“
Ministerstvo zdravotnictví představilo návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, který prošel meziresortním připomínkovým řízením a…
Prof. Babjuk: Urologie je královnou robotických operací
Urologie, zejména pak onkourologie patří k moderním, rychle se vyvíjejícím oborům s množstvím nových léků, terapeutických kombinací a nejmodernějších…
Odbory: Kritická situace v odměňování ohrožuje sociální služby
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR upozorňuje na alarmující stav v odměňování zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách, který…
Biologická léčba se v pneumologii posouvá do nižších linií
Na to, jak vypadá současná péče o pacienty s nádory plic, jsme se v rámci tiskové konference konané u příležitosti Světového dne karcinomu plic,…
Kde je reforma dětské a dorostové psychiatrie v Česku?
Jak jsou na tom české děti a dospívající s duševním zdravím a jaká je situace u našich sousedů v Polsku a na Slovensku? Jak jsou připraveny naše…
Ústecký kraj: Pacienti po infarktu čekají na kontrolu přes dva měsíce
Ústecký kraj se v dostupnosti ambulantní kardiovaskulární péče řadí mezi nejhorší v České republice, hůře je na tom už jen kraj Karlovarský. Tento…
Žitníková: Peníze pro zdravotníky mohou pocházet i z daní na tabák či alkohol
Ministerstvo zdravotnictví představilo návrh zákona o odměňování zdravotnických pracovníků, podle odborů však návrh stále neřeší zásadní rozdíly mezi…
Kovárník: Intravaskulární imaging zlepšuje výsledky koronárních intervencí
Intravaskulární imaging představuje významný pokrok v oblasti koronárních intervencí. Jak tyto technologie ovlivňují práci operatéra a prospěch…
Hledání světla v temnotě – první report k problematice sebevražd v ČR
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR vydávají…
Nádorové buňky v polepšovně. Čeští autoři popsali nové přístupy k léčbě
V prestižním časopise Trends in Molecular Medicine recentně vyšel přehledový článek Mgr. Anety Škarkové, Ph.D., a jejích kolegů z laboratoře prof.…
Mohr: Převládá všeobecná nespokojenost, že reforma zůstala na půli cesty
Prof. MUDr. Pavel Mohr, Ph.D., je primářem kliniky a náměstkem pro léčebnou péči a klinický výzkum Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). V…
NIS2: Nová éra kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví
Nová legislativa přinese nárůst odpovědnosti a povinností pro mnoho organizací. Návrh novely zákona o kybernetické bezpečnosti schválila 17. 7. vláda…
Čeští vědci jako první zobrazili chromozom v nativním stavu
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se…
Dětská paliativa se bez výzkumné a publikační činnosti neobejde
V průběhu mezinárodní konference EPEC Pediatrics, která se konala od 3. do 7. června v Praze, jsme se na situaci v dětské paliativní medicíně zeptali…
Klíče k záchytu kardio-renálně-metabolického pacienta a včasné intervenci
Praktičtí lékaři jednají o zásadní změně preventivních prohlídek. Kromě toho ale závisejí výsledky primární péče o lidi se sdruženými riziky v…
Šonka: Preventivní prohlídky čekají zásadní změny
V rámci zlepšení preventivní péče o rizikové pacienty připravuje Sdružení praktických lékařů ve spolupráci s odbornou společností návrh změn…
Aireen se naučila poznat VPMD
Český startup Aireen si připsal významný úspěch. Z digitálních snímků sítnice umí poznat druhou diagnózu, věkem podmíněnou makulární degeneraci. Má…
Pečujícím o vážně nemocné děti nově pomůže Rozcestník
V České republice vznikla nová databáze služeb potřebných pro děti s život limitujícím nebo život ohrožujícím omezením s názvem Rozcestník.
Profesor Friedrichsdorf: Problémem číslo jedna u vážně nemocných dětí je strach z jehel
Stefan J. Friedrichsdorf je profesorem dětské medicíny bolesti, paliativní péče a integrativní medicíny na Benioff Children’s Hospitals, University…
Dětská paliativní péče v ČR má nakročeno stát se lídrem nejen v Evropě
Na pozvání Nadace rodiny Vlčkových přijeli poprvé do Česka světoví experti na dětskou paliativní péči (DPP) s komplexním vzdělávacím programem…