
Všechny články
Seifert: V péči o chroniky jsme na špici, s daty ale pokulháváme
Praktičtí lékaři čelí rostoucímu tlaku – přebírají péči o dospívající, koordinují složité případy a suplují nedostupnou specializovanou péči, zejména…
Předvolební sliby ANO i koalice: Podpora prevence a transformace nemocnic
Rozhodne následující volební období o tom, jestli zdravotnictví dokáže udržet kvalitu a dostupnost při očekávaném demografickém nárazu? Politici…
Chytřejší věda o krok napřed před příští pandemií
Výzkumníci financovaní z programu EU Horizont kombinují různé datové techniky, od monitorování komárů až po dohled nad kanalizacemi, aby odhalili…
Zdravotníci ve službě o svátcích: Práva a kompenzace
Práce ve zdravotnictví je, zejména v nemocničních zařízeních, často vykonávána v nepřetržitém pracovním režimu, což znamená, že se zaměstnanci…
Kudy na prevenci Alzheimerovy choroby?
Významný milník ve vývoji mobilní aplikace Tolion Brain Coach: dohoda o spolupráci se společností Garmin.
Dárci stárnou, mladí nemají zájem. Hematologové bijí na poplach
Zatímco celkový počet dárců krve v ČR zůstává stabilní, registr stárne a mladých prvodárců ubývá. O bezplatné dárcovství mezi mladými není zájem –…
I pro rok 2026 rozhodne o úhradách ministr. Pojišťovny nenabídly víc než nulu
Zdravotní pojišťovny letos v dohodovacím řízení trvaly na tom, že už nemohou vydávat více, než kolik jim ze zdravotního pojištění a ze státního…
Roadshow: registrace k účasti na akci v Hradci Králové
Jak docílit toho, aby se kardiologičtí pacienti co nejrychleji dostávali na to pracoviště, které je schopné jim poskytnout adekvátní léčbu? Jak…
Co vám nabídne Medicína po promoci 2/2025
Nové číslo Medicíny po promoci otevírá rozhovor s prof. MUDr. Vladimírem Paličkou, CSc., dr. h. c., s nímž jsme hovořili nejen o populačním…
Rehabilitace KORE: prevence srdečních komplikací u onkologických pacientů
Onkologická léčba významně zvyšuje kardiovaskulární rizika. Fyzioterapeut a specialista na kardiorehabilitaci doc. Mgr. Ladislav Baťalík, Ph.D., z…
Připlácení? Dnešní koalice je obecně pro, ANO zatím proti
Zástupci stran současné koalice by rádi po volbách znovu otevřeli téma připlácení pacientů tam, kde mají na výběr nehrazenou variantu služeb nebo…
ČŠI: Nedostatek lékařů může souviset s výsledky gymnázií v regionu
Horší výsledky u maturit mohou souviset s horšími výsledky u přijímacích zkoušek na žádané vysoké školy, například lékařské fakulty, domnívá se ČŠI.
ESC se rozhodla čelit hrozící kardioonkologické epidemii
Počet pacientů s onkologickým onemocněním a s nežádoucími kardiovaskulárními účinky onkologické léčby narůstá. Konference, která se uskuteční 20. a…
Bezdíčková: Při zkoušce hledáme kompetence, ne chyby
Postgraduální zkoušky mají prověřit, zda je lékař připraven samostatně pracovat – ne ho nachytat na detailu, vysvětluje MUDr. Ludmila Bezdíčková,…
Inovativní postupy v oblasti duševního zdraví. Česko jako lídr EU
Praha se stala centrem diskuse světových expertů z oblasti duševního zdraví. V Míčovně Pražského hradu se uskutečnila konference Inovativní postupy v…
Eckhardt: Tlak nad 130 mm Hg je zvednutý prst. Léčbu zahajujeme ihned
„Arteriální hypertenze by měla být léčena u všech, u nichž je diagnostikována,“ říká MUDr. Tomáš Eckhardt z IKEM. V rozhovoru upozorňuje na potřebu…
Častý mýtus: Psychiatrie je málo medicína
V loňském roce, na Světový den duševního zdraví 10. října, byla zahájena iniciativa „100 ročně“ upozorňující na to, že v Česku každý rok atestuje…
Bariéry a výzvy onkologické prevence: interdisciplinární pohled
„O interdisciplinaritě vědci často mluví, ale většinou pouze ve vlastním oboru. Nyní se dostáváme na podstatně širší pole působnosti. Naším společným…
Anketa: Co znamená nástup nových antiobezitik?
Vůbec poprvé máme k dispozici účinné farmakoterapie pro všechny tři hlavní rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění – hypertenzi, dyslipidemii…
I vyspělá Evropa potřebuje nové reformy zdravotnictví
Dánský expert na financování zdravotnictví zmínil na konferenci v Praze dva opomíjené klíče k vyšší efektivitě zdravotnictví. Potenciál vidí kromě…
Kaftrio se opět posouvá ke stále mladším dětem s cystickou fibrózou
Evropská komise schválila rozšíření indikace léčivého přípravku Kaftrio (ivakaftor/tezakaftor/elexakaftor) v kombinaci s ivakaftorem pro léčbu osob s…
Průlomová data otevírají novou kapitolu v péči o onemocnění jater
Letošní kongres Evropské asociace pro studium jater (EASL), který se konal v Amsterdamu od 7. do 10. 5. 2025, představil významné pokroky: od…
Návrh regulace nových lékáren jde do finále
Nové lékárny nejméně 400 metrů od stávajících, ne víc než jedna na 3 000 obyvatel obce. Poslanecký návrh získal podporu zdravotního výboru Sněmovny a…
Onkologie na Zlínsku – vzorový model centralizace
Sebelepší plán na zlepšení péče o onkologicky nemocné nebude úspěšný, pokud se nepropíše na regionální úrovni. Musejí se domluvit ti, kteří se spolu…
Od běžného k vzácnému – diagnostická roadshow v Plzni
Druhý odborný seminář z cyklu roadshow „Od běžného k vzácnému“, pořádaný společností MEDICAL TRIBUNE CZ, proběhl na konci dubna na půdě Kardiologické…
Odbory: Nesplněné sliby této vlády musí splnit vláda příští
Zdravotnické a lékařské odbory ostře kritizují vládu za neplnění prosincové dohody z roku 2023. Na jednání tripartity upozornily na přetrvávající…
Jak nechybovat při preskripci léčivých přípravků
VZP se při své kontrolní činnosti opakovaně setkává s případy, kdy lékař předepíše nebo vykáže léčivý přípravek k úhradě ze zdravotního pojištění…
Silnější základy pro zdravotnictví díky studiu BBA Management ve zdravotnictví
Zdravotnictví se neobejde bez profesionálů, kteří rozumějí nejen medicíně, ale i organizaci a řízení zdravotnických zařízení. A právě zde se otevírá…
Paliativní praktici zlepšují dostupnost péče v regionech
Stárnutí populace i rostoucí počet lidí, kteří nechtějí dožít v nemocnici, zvyšuje poptávku po praktických lékařích se znalostmi obecné paliativní…
Před nádory kůže je potřeba se chránit od dětství. Ochrana před sluncem nestačí
I když v roce 2020 došlo k poklesu incidence maligního melanomu (MM) a mohlo se zdát, že se konečně po 15 letech podařilo výskyt tohoto onemocnění…
Výzva: Zmírněme škody způsobené alkoholem, vyzývají odborníci
Evropská zdravotní aliance pro boj s alkoholem byla založena s cílem snížit neudržitelné škody způsobené alkoholem v Evropě. Evropský region WHO má…
HIV – staronová hrozba. Na AIDS se stále zbytečně umírá.
Počet nových případů nákazy virem HIV v posledních letech opět narůstá. I když v následné léčbě patří Česká republika mezi světovou špičkou, prevence…
Od běžného k vzácnému – diagnostická roadshow po republice
V polovině března proběhl první odborný seminář z cyklu Roadshow „Od běžného k vzácnému“, pořádaný společností MEDICAL TRIBUNE CZ ve spolupráci s II.…
Melanomu v Česku přibývá, moderní léčba zvyšuje přežití i náklady
Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) přibývá v Česku klientů léčených pro maligní melanom kůže – v roce 2024 jich evidovala přes 17 400,…
Fórum: Jak upravit preventivní prohlídku u praktika, aby byla efektivní?
Preventivní prohlídku u praktického lékaře upraví od ledna 2026 nově vyhláška ministerstva zdravotnictví. Namísto univerzálních kontrol klade důraz…
Genový podpis HOX: o původu dospělých fibroblastů a jejich chování v nádorovém mikroprostředí
Vědci z výzkumných skupin při Ústavu molekulární genetiky AV ČR a 1. lékařské fakulty UK, které jsou součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny …
Býma: Musíme navýšit počet míst, jinak zájemce o obor ztratíme
Budoucnost praktického lékařství závisí podle doc. MUDr. Svatopluka Býmy, předsedy Společnosti všeobecného lékařství, na stabilní generační obměně a…
Palát: Potřebujeme „evidence“? Dobrá, pak ale všichni
Máte jako dodavatel nový zdravotnický prostředek, trochu vylepšený? Tak hezky do řady a absolvujte náročný „regulační“ proces, na jehož konci…
Proočkovanost proti HPV mírně narůstá, přesto zatím nedosahujeme stanovených cílů
Přestože dnes máme možnost chránit se před lidským papilomavirem (HPV), a tudíž i před nádory, které vyvolává, této možnosti v Česku nevyužívá téměř…
Úmrtnost na nádorová onemocnění nadále klesá
Celková úmrtnost na onkologická onemocnění mezi muži i ženami podle výroční zprávy National Cancer Institute za rok 2024 od roku 2001 do roku 2022…
Pilotní program screeningu AAA. Kdo se do něho může zapojit?
V roce 2025 byl zahájen pilotní program screeningu aneurysmatu abdominální aorty (AAA), který je určen mužům ve věku 65–67 let. VZP v této Poradně…
Inovativní farmaceutické firmy varují před přesunem investic do USA
Evropská komise uzavřela výzvu k předkládání podnětů pro novou strategii pro vědy o živé přírodě (life sciences), která má posílit…
Zdravotnický podcast s výraznými osobnostmi
Druhý názor, nový podcast redakce Medical Tribune a Tribune.cz, přináší každý týden rozhovory o aktuálních tématech v medicíně a zdravotnictví s…
Vyhoření zažívá každý pátý praktický lékař. Na vině je i „syndrom obvoďáka“
Pocit ztráty smyslu a uznání, emoční vyčerpání, frustrace z přetížení – to jsou podle MUDr. Ladislava Štěpánka, Ph.D., zástupce přednostky Ústavu…
Screening zraku u malých dětí se rychle rozšiřuje
Národní program screeningu závažných očních vad u dětí ve věku 0–3 roky vstoupil do rutinní praxe a postupně se rozšiřuje mezi praktické lékaře pro…
Biobanky střeží poklady pro medicínský výzkum
Více než dva miliony uložených vzorků, 26 typů skladovaných biologických materiálů, přes 18 000 vzorků poskytnutých na základě 156 tuzemských a 18…
Apolinář – historická porodnice s moderní vizí
I ve 150 let „staré“ porodnici U Apolináře jsou lékaři schopni dělat špičkovou medicínu, vědu a výuku, nicméně kapacity jsou vyčerpány. Dárkem ke 150…
Možné clo na evropská léčiva znepokojuje výrobce. Dopad by pocítili i čeští exportéři
Spojené státy zvažují uvalení cel na farmaceutické produkty z Evropské unie. Tato možnost, která znovu přichází na přetřes v rámci amerických…
Hypomagnezémie jako nejčastější nediagnostikovaná iontová nerovnováha v klinické praxi a jak ji řešit
Hořčík je druhým nejčastějším intracelulárním a čtvrtým nejčastějším extracelulárním kationtem v lidském těle a plní řadu důležitých funkcí.1 Také je…
Mucha: Kvalitu pohlídáme, chceme ale větší podporu od státu
Budoucnost praktického lékařství bude podle MUDr. Vojtěcha Muchy, předsedy Mladých praktiků, založená na týmech, moderních technologiích a…
I mírná fyzická aktivita je spojena s nižším rizikem nádorových onemocnění
Nová studie National Institutes of Health (NIH) a University of Oxford zjistila, že počet kroků učiněných denně může být pro riziko zhoubných nádorů…
Zahájení průkopnické studie proti respiračním infekcím
V klinickém výzkumném centru Akademické nemocnice v Tours ve Francii začala klinická studie fáze I průkopnické inovativní terapie proti respiračním…
VIDEO Šubrt: Chceme, aby SONO u screeningu aneurysma abdominální aorty mohli vykazovat i praktici
MUDr. Petr Šubrt, člen předsednictva Sdružení praktických lékařů, je jedním z autorů screeningového programu pro aneurysma abdominální aorty, který v…
Rizika neléčené nespavosti
Spánek není volitelnou složkou životního stylu, ale neoddiskutovatelnou biologickou nutností. Náš spánek se pomalu zkracuje a jeho poruchy jsou stále…
Administrátor odbourá papíry k atestacím od příštího roku
Systém pro digitalizaci správy postgraduálního vzdělávání by měl odbourat papírování od roku 2026, pomůže také s kontrolou kvality vzdělávání na…
Každý občan je potřebuje. Praktici zahájili kampaň
Besedy ve všech krajích mají zlepšit povědomí o důležitosti primární péče. Zástupci praktických lékařů zahájili kampaň s názvem 11 milionů důvodů.
Supersměny bez vyčerpání: jak mají být kompenzovány dobou odpočinku?
„Supersměny“ jsou diskutovaným tématem nejen kvůli nedávným změnám v jejich úpravě, ale také z důvodu počítání délky zákonného odpočinku, na který…
O podporu pro týmové praxe se hlásí přes 150 ordinací
Týmové praxe v praxi: O zařazení se mohou ordinace praktiků pro dospělé i děti hlásit v průběhu celého roku. Pokud se týmu nepodaří dostatečně…
Ministerstvo ukázalo vizualizaci eŽádanky
eŽádanku půjde vystavit přímo v informačním systému nebo přes portál lékaře. Jejich zavedení by mělo vést ke sledování čekacích dob.
Bezdíčková: Rezidenčních míst pro praktiky je méně, dotace jsou nižší
„Mladí lékaři chtějí jistotu, že do regionu nejdou naslepo – nejde jen o plat, ale i o práci pro jejich partnera nebo školu pro děti,“ říká MUDr.…
i&i Prague a ÚHKT: inovativní technologie přípravy vzorků pro analytické laboratoře
Ústav hematologie a krevní transfuze a český biotechnologický inkubátor i&i Prague oznámily spolupráci na komercializaci inovativní technologie pro…
Sociálně-zdravotní pomezí. Ministerstva ruší datovou slepotu
Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí spojila síly, aby konečně zodpověděla palčivé otázky, k nimž dosud chyběla data:…
Fórum: Co hradit ze zdravotního pojištění a co už ne?
Tlak na prostředky z veřejného zdravotního pojištění stále stoupá a zajistit vyrovnané hospodaření plátců péče se nedaří. Vstup inovací do systému…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: České zdravotnictví je na křižovatce
Vážené kolegyně, vážení kolegové, v únoru byl dokončen průzkum agentury IPSOS, který potvrdil, že si lidé v Česku dobře uvědomují vysokou úroveň…
V akutní iktové péči jsme jednička, v následné máme co dohánět
Ve dnech 10.–11. března 2025 hostila Praha celoevropskou konferenci European Life After Stroke Forum, která se poprvé konala v některé ze zemí…
Připlácení? Výběrová řízení? Výbor probral úpravy Válkových novel
Výborem Poslanecké sněmovny pro zdravotnictví prošly významné vládní návrhy novel zákonů o zdravotním pojištění a o elektronizaci. Obě už čeká ve…
Nová specializace cévní neurolog pomůže v přechodné a dispenzární péči
Na evropské konferenci European Life After Stroke Forum zastupoval Českou republiku primář Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol doc. MUDr. Aleš…
EHDS vstupuje v platnost. Zbývá pár let připravit se na povinnosti
Sdílet záznamy s pacientem, mezi sebou a v anonymizované podobě i s výzkumníky. Evropa má jasno, hřiště je namalované, data začnou obíhat. Co EHDS…
Pracovní pohotovost ve zdravotnictví. Příplatky se sčítají
Pracovní pohotovost je časový úsek, během kterého je zaměstnanec připraven kdykoliv na pokyn zaměstnavatele začít konat práci uvedenou ve své…
Co vám nabídne Medicína po promoci 1/2025
V roce 2025 slaví Medicína po promoci 25. výročí svého vzniku. Za uplynulé čtvrtstoletí udělala medicína obrovský skok vpřed, a proto jsme uspořádali…
Ministr Stanjura navrhl konec zpětných bonusů
Při nákupu centrových léků získávají nemocnice milionové slevy, kterými si vylepšují rozpočty, zatímco pojišťovny hradí plnou cenu. Ministr financí…
Zuranolon – nový perorální lék pro poporodní depresi
Poporodní deprese je běžná a přehlížená duševní porucha. Domníváme se, že patofyziologie začíná při kombinaci biologických a sociálních faktorů,…
40 let transplantace ledvin ve FN Olomouc
Transplantační centrum Fakultní nemocnice Olomouc oslavilo čtyřicáté výročí své existence a má novou vedoucí lékařku.
19. světový kongres Controversies in Neurology (CONy)
19. světový kongres Controversies in Neurology (CONy) se bude konat v termínu 20.–22. března 2025 v Praze.
Rossova operace: Výjimečná metoda s unikátními výsledky
Rossova operace představuje metodu volby léčby závažných vad aortální chlopně u mladších jedinců. Vzhledem k náročnosti tohoto výkonu je zde…
VZP loni vydala na centrovou léčbu 22,5 miliardy
Během pěti let se náklady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na nejmodernější léčbu v tzv. centrech zvýšily o 70 procent, přičemž v roce 2024…
Z „nutriční vizity“ profitujeme všichni – a nejvíc naši pacienti
Říká se, že k úspěchu nevede žádný výtah, musí se jít po schodech. Pokud jde o nutriční péči o kriticky nemocné, platí to beze zbytku. Drobné kroky…
Co je potřeba, aby interna vzkvétala?
Vnitřní lékařství je páteřním oborem medicíny. Kapacity interních oddělení a interních ambulancí začínají být vyčerpány, k čemuž přispívá rychlé…
Ministr Válek navrhuje připlácení za péči
Podle pozměňovacího návrhu by si pacienti mohli doplatit rozdíl mezi hrazenou zdravotní službou, na kterou mají nárok, a komfortnější variantou,…
Kroky Trumpovy administrativy oslabují slavnou CDC
Americká CDC má celosvětový význam ve veřejném zdraví. Infektologové, vakcinologové a další odborníci teď s obavami i pobouřením sledují…
Americký zdravotní systém na přelomu epoch
Dlouho se o zdravotním systému Spojených států příliš nehovořilo. Realita je však vzdálena představám o „americkém snu“. Vody rozvířil tragický…
Senior se šesti a více diagnózami – typický pacient internisty
Se stárnutím populace přibývá multimorbidních pacientů. Kapacity 3 000 internistů, kteří se o ně starají, jsou téměř vyčerpány. Lékaři této…
Evropské dotace na motolské onkologické centrum jsou pozastaveny
Evropské peníze na motolské onkologické centrum byly oficiálně pozastaveny. Ostatních projektů z NPO se kauza nedotkne, věří ministerstvo…
Ministr rozhodl odvolat ředitele Ludvíka z Motola kvůli korupční kauze
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) podepsal odvolání ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka. V rozsáhlé kauze bylo z…
Mobilní screening karcinomu prostaty u vysoce rizikové populace
Nová studie ze Spojeného království zjistila, že mobilní klinika pro screening karcinomu prostaty s názvem „Man Van“ pomohla odstranit některé…
Sto čtrnáct nových léků za rok
Nové léčivé přípravky, které prošly loni posouzením EMA s doporučujícím stanoviskem: Nejvíc jich pomůže v onkologii, jsou mezi nimi i biosimilars.
Česko a AI: máme špičkové experty, ale málo investujeme
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo ambici dostat Českou republiku mezi TOP 10 zemí v rozvoji umělé inteligence na světě, a to do roku 2030. „V…
Směnný provoz ve zdravotnictví: Co říká zákon a jak se počítá pracovní doba
Směnný provoz představuje systém organizace práce, při kterém se zaměstnanci střídají na pracovních směnách v různých časových intervalech. Využívá…
Znalost koncentrace lipoproteinu (a) může zachránit život
Lipoprotein (a) je jedním z nejsilnějších ukazatelů kardiovaskulárního rizika: zhruba pětina populace má hodnoty výrazně nad 125 nmol/l. U mladých…
AI pomáhá s diagnostikou CMP už ve více než polovině center
Více než polovina iktových center v České republice využívá AI pro rychlou a přesnou diagnostiku cévní mozkové příhody. „Implementace zabere…
V minusu je všech sedm pojišťoven, upozornil svaz
Svaz zdravotních pojišťoven ČR se vyslovil proti slučování zdravotních pojišťoven. Pokud se nezmění nastavení příjmů a výdajů, rezervy nakonec dojdou…
Ekonom: Na bezhlavé zvyšování spoluúčasti by mohlo zdravotnictví doplatit
České zdravotnictví čelí tlaku stárnoucí populace a nedostatku pracovních sil a problémy se čím dál tím více projevují v každodenní praxi. Co s tím?…
Evidence pracovní doby ve zdravotnictví. Musí především odpovídat realitě
Zaměstnavatel není povinen evidovat docházku, ale odpracovanou dobu. Je v zájmu zaměstnance, aby se pracovní doba evidovala správně. Evidence…
Milion lidí bez praktika? Mnozí dospělí o něj nemají zájem
Přibližně 60 procent Čechů chodí pravidelně na preventivní prohlídky. „Není to úplně špatné číslo, ve srovnání se světem se nemusíme stydět,“ říká…
Čas se krátí a my přešlapujeme na místě. Odborníci volají po změnách
Přešlapujeme na křižovatce a máme už jen málo času udělat potřebné změny. Jinak české zdravotnictví neudrží svou kvalitu a dostupnost při stárnutí…
Jak číst guidelines ESC pro management hypertenze
O tom, co v doporučeních Evropské kardiologické společnosti pro praxi znamená vyčlenění kategorie zvýšeného krevního tlaku, hovoří prof. MUDr. Aleš…
Jak dopadlo vyšetření pacienta ve fakultce? Stačí se podívat na portál
Modernizovaný portál pacienta FN Olomouc zpřístupňuje ambulantní a propouštěcí zprávy, ale také laboratorní výsledky či rentgenové a CT snímky nejen…
Kardiologové vysvětlují, co pro pacienty znamená vysoký cholesterol
Zdraví je nejvíc, připomíná pacientům kampaň. A dyslipidémie je závažným způsobem ohrožuje.
Kdy a proč by onkologičtí pacienti měli omezit bílkoviny
Vysoký příjem bílkovin je pro onkologické pacienty obvyklým doporučením, ale co když je jejich onemocnění ať už přímo nebo v důsledku léčby spojeno s…
FDA schválil nosní esketaminový sprej pro léčbu rezistentní deprese
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil 21. 1. 2025 esketaminový nosní sprej k použití samostatně u dospělých s těžkou depresivní…
Nutriční štítky v boji s civilizačními chorobami
Zavedením nových nutričních štítků na přední straně obalu potravin chce americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) bojovat s rostoucím…
Dušek: Data odhalují mnohamiliardové náklady na preventabilní onemocnění
Kolik nás stojí chronická a preventabilní onemocnění, když se započítají i sociální výdaje či ztráty z trhu práce? Nově propojená data ukazují, že…
Diagnostika schizofrenií pomocí laboratorních a zobrazovacích metod
Nový projekt vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), který bude spuštěn od ledna 2025, má pomoci s diagnostikou schizofrenie i…
Digitální aplikace pro zdraví mozku může pomoci s epidemií demence
Novým pomocníkem v boji proti Alzheimerově chorobě bude digitální aplikace společnosti Tolion Health, jejíž dceřiná společnost 22. ledna slavnostně…
Fórum: Novela zákona o zdravotním pojištění očima expertů a pojišťoven
Poslanci se začali zabývat vládním návrhem novely zákona o zdravotním pojištění. Jedním z hlavních záměrů je nasměrovat větší část prostředků…
Preskripce a úhrada zdravotnických prostředků pro inkontinentní pacienty
V dnešní poradně se budeme věnovat předepisování a úhradě zdravotnických prostředků (dále ZP) pro inkontinentní pacienty, které jsou hrazeny z…
Vrablík: ČR s Národním kardiovaskulárním plánem předběhla Evropu
Česká republika má Národní kardiovaskulární plán, který se zaměřuje i na primární prevenci a lipidologii. Prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., předseda…
Linhart: NKP je jen mapa. Musíme navázat konkrétními kroky
Česká republika má Národní kardiovaskulární plán, jenž má nastavit jasnou strategii pro lepší péči o pacienty s nemocemi srdce a cév. Prof. MUDr.…
Sláma: Nástroje jako dříve vyslovené přání jsou stále málo využívány
Jaká dilemata řeší lékaři v závěru života těžce nemocných pacientů a proč je komunikace o možných limitech léčby zásadní? MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D.,…
PredictONCO – automatizovaná analýza nádorových mutací a pomůcka pro výběr léčby
Precizní medicína založená na identifikaci specifických molekulárních alterací řídících vznik a rozvoj nádorového onemocnění u konkrétního pacienta…
Šonka: Týmové praxe, rušení pracovnělékařských prohlídek a další dobré zprávy z primární péče
Fórum MT: Co se z vašeho pohledu, respektive pohledu vašeho oboru, letos podařilo v českém zdravotnictví? Odpovídá MUDr. Petr Šonka, předseda…
Kognitivní posílení díky cvičení může trvat 24 hodin
Krátkodobé posílení našeho mozku po cvičení přetrvává i následující den, naznačuje nová studie vedená výzkumníky z University College London (UCL).…
V digitalizaci musíme dohnat vyspělý svět
Cena Cze ch DIGI@MED Award se každoročně uděluje autorům, kteří vytvořili v uplynulém roce inovativní digitální a mobilní řešení v oblasti péče o…
Co se povedlo v českém zdravotnictví
I ve zdravotnictví platí, že pozitivní sdělení se šíří mnohem hůře než sdělení negativní. Novinové titulky už po léta budí dojem, že systém každou…
Čarvaš: Nové projekty a stavby, zkrácení čekacích dob… Kromě problémů jsou ve zdravotnictví i úspěchy
Fórum MT: Co se z vašeho pohledu, respektive pohledu vašeho oboru, letos podařilo v českém zdravotnictví? Odpovídá Ing. Michal Čarvaš, MBA, předseda…
Češka: Česká interna prokázala, že patří ke světové špičce
Fórum MT: Co se z vašeho pohledu, respektive pohledu vašeho oboru, letos podařilo v českém zdravotnictví? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,…
Šest novinek v roce 2025
Pravidla pro telemedicínu, centrální evidence doporučených postupů, screening aneurysmatu břišní aorty, program pro děti ohrožené obezitou, nová…
Tesařová: Vše je hlavně o lidech a o vzájemné komunikaci
Současný systém organizace onkologické péče není zdaleka ideální. Potřebné posílení pravomocí regionálních center, k němuž poslední dva roky…
Onkologicky nemocní často tápou a zbytečně ztrácejí čas
Pacienti s onkologickým onemocněním často v počáteční fázi nemoci nevědí, jakého lékaře navštívit a co dělat. Vyplývá to z výsledků dotazníkového…
Čeští pacienti jako partneři: Program EUPATI mění pravidla hry
Pacienti získali novou příležitost, jak se stát aktivními partnery ve výzkumu, vývoji a hodnocení léčiv. Díky Evropské pacientské akademii pro…
Zdravotní pojišťovny „pokoutně“ omezují dostupnost lékárenské péče
Ve veřejném prostoru se v poslední době vyskytuje celá řada nepřesných a zavádějících informací o bonifikacích lékáren v oblastech ohrožených…
Češi se bojí reformy zdravotnictví méně než politici, naznačil průzkum
Podle většiny respondentů průzkumu „Zdravotnictví očima české veřejnosti“ se navzdory prudkému nárůstu nákladů za posledních pět let kvalita…
Nová pravidla cenové regulace zdravotnických prostředků: Co přinese rok 2025?
Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost novela zákona o cenách, která přináší úpravy v oblasti cenové regulace zdravotnických prostředků. Ačkoli novela…
Nové léky překonávají mechanismy, které brání trvalé redukci hmotnosti
Základem léčby obezity stále jsou režimová opatření – ta sama o sobě ale k trvalé redukci hmotnosti stačí jen výjimečně. Šanci na úspěch nyní…
Vystavování ePoukazů
Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…
Evropská komise oznámila plán EU pro kardiovaskulární zdraví
Dne 3. prosince 2024 ministři zdravotnictví EU-27 jednomyslně přijali závěry Rady o zlepšení kardiovaskulárního zdraví v EU, což znamená silný…
Regionální onkologická centra potřebují rozšíření terapeutických možností
Vytvoření sítě komplexních onkologických center (KOC) bylo svého času vizionářským počinem. Při stoupající prevalenci onkologických pacientů ale není…
NUDZ nabízí kurs pro rodiče dětí s úzkostí
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) připravil kurs pro rodiče dětí s úzkostmi. Účast nabízí zdarma ve 14 městech České republiky v rámci testovací…
Štěrba: Dynamicky se rozvíjející nádory nemůžeme léčit podle rigidních protokolů
Prof. MUDr. Jaroslavu Štěrbovi, Ph.D., přednostovi Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno a vedoucímu jedné z výzkumných skupin Národního ústavu…
Foltýn: Teď už se systémy e-health vybudují, o tom nepochybuji
Příští měsíce se očekává lavina pilotních projektů sdílení elektronické zdravotní dokumentace. Jen týdny zbývají do spuštění testování propouštěcích…
Přehnané uklízení ničí plíce stejně jako kouření
Dalším rizikovým faktorem pro rozvoj plicních onemocnění může být vedle kouření i dlouhodobá expozice čisticím přípravkům, zejména ve formě sprejů.…
Ženy v bílých pláštích čelí dvojí péči a rostoucí zátěži
Dvojí péče, tedy kombinace pracovních povinností a neformální péče o rodinu, představuje pro zdravotní sestry stále větší zátěž. S ohledem na…
Imunoterapie mění budoucnost léčby melanomu
Na letošních Brněnských onkologických dnech jsme s MUDr. Ivanou Krajsovou z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN hovořili o nejnovějších…
Ministerstvo čelí kritice za rozdělení dotací pro pediatry
Rezidenční místa dostaly letos zčásti místo PLDD nemocnice. Chystá se změna, která bude preferovat primární péči, zvláště pak v lokalitách s nejhorší…
Hrad chce aktivně řešit problém s dostupností praktiků
Prezident Petr Pavel uspořádal kulatý stůl na téma dostupnosti péče praktických lékařů a praktických dětských lékařů v regionech. Na začátku ledna…
Jak lékaři vnímají resilienci
Součástí Brněnských onkologických dnů jsou již tradičně i psychologické bloky. Letos se jeden z nich zaměřil na problematiku resilience v obtížné…
VZP není spokojena s průběhem transformace lůžkové péče
Transformace akutní lůžkové péče zatím neprobíhá tak, jak by si VZP představovala, uvedl předseda správní rady VZP Tom Philipp. Jednání o změnách v…
Tůmová: Nové Cesty pacientů urychlují přístup k onkologické léčbě
Projekt Cesta pacienta zaznamenává rychlý rozvoj a zahrnuje stále více onkologických diagnóz. Bc. Michaela Tůmová, členka výboru Hlasu onkologických…
Jak je bezpečná léčba roztroušené sklerózy v souvislosti s graviditou?
V rámci výročního kongresu European Committee for Research and treatment of multiple sclerosis (ECTRIMS 2024), který se konal uprostřed září v dánské…
Evropská směrnice ohrozí klíčové léky, varují farmaceutické firmy
Nová evropská směrnice o čištění městských odpadních vod v současném znění ohrožuje budoucí dostupnost nezbytných léků včetně antibiotik,…
Vyšetření s AI na retinopatii poskytuje 158 diabetologů
Umělá inteligence v rukách diabetologů našla diabetickou retinopatii u tisíců diabetiků.
Dobře léčení revmatologičtí pacienti chodí do práce
V Česku je zhruba polovina potřebného množství revmatologů. Navíc jsou v republice nerovnoměrně rozmístěni. To jsou některé problémy, které v Česku…
Nanejvýš dvě období po sobě. ČLK chce střídání ve funkci prezidenta
Prezident České lékařské komory Milan Kubek bude moci být už jen jednou zvolen do čela této organizace. Sjezd ČLK vrátil pro funkci prezidenta a…
Fischerová: Ultrazvuk zkracuje cestu k léčbě gynekologických nádorů
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s prof. MUDr. Danielou Fischerovou, Ph.D., z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF…
Standardizace cest pacientů zlepšuje onkologickou péči v Jihomoravském kraji
Optimalizace organizace péče a definování cesty pacienta hrají klíčovou roli ve zlepšení prognózy onkologických pacientů. Prof. MUDr. Marek Svoboda,…
Vzkaz ze sjezdu lékárníků: podpořme dostupnost lékáren
Počet lékáren na malých městech, které budou mít nárok na podporu od pojišťoven, má klesnout. Lékárnická komora varuje, že některým z nich hrozí…
Záchranáři vysoudili stamiliony. V nemocnicích zřejmě ostrouhají
Záchranáři si vybojovali v soudních sporech doplatky covidových odměn, které jim zaměstnavatelé nezapočítali do průměrného výdělku. Díky podpoře…
Jojko: Lékař má hlavně léčit, ne řešit, jak ekonomicky přežít
Většina plnoúvazkových ambulancí už podmínky pro extra bonifikaci nad rámec úhradové vyhlášky plní, uvádí Zorjan Jojko, předseda Sdružení…
ČLK spouští kampaň na podporu ambulantních specialistů
Sjezd České lékařské komory jako její nejvyšší orgán odsouhlasil vyhlášení dlouhodobé kampaně na záchranu ambulantní specializované péče v…
Statistiky karcinomu prostaty jsou alarmující. Screening zachraňuje životy
Česká republika jako první v Evropě zavedla na začátku roku 2024 plně hrazený screening karcinomu prostaty reagující na alarmující nárůst incidence…
Paliativní péče musí reagovat i na měnící se koncept pečování
Letošní 15. celostátní konference paliativní medicíny se konala 4. a 5. října v Olomouci. Na to, co nového přinesla do dynamicky se rozvíjející…
Regionální nemocnice a jejich role v komplexní onkologické infrastruktuře
Jedním ze zřetelných trendů z letošního 48. ročníku Brněnských onkologických dnů bylo zdůraznění významu přechodu od sítě komplexních onkologických…
Prekancerózy u seniorek a otázka vakcinace proti HPV
I když je vakcinace proti HPV běžně spojována s mladšími věkovými skupinami, výzkum prezentovaný MUDr. Lucií Moukovou, Ph.D., na Brněnských…
MBA ve zdravotnictví: Staňte se lídrem moderního zdravotnického zařízení
V době dramatických změn ve zdravotnictví, rostoucích nákladů a zvyšujících se nároků na kvalitu péče je efektivní management klíčem k úspěchu…
EMA zkoumá psychiatrická rizika finasteridu a dutasteridu
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) na žádost francouzské lékové agentury zahájila počátkem října přezkum léčiv obsahujících finasterid a…
Pokorná: Bez respektu ke kompetencím sester se kvalita péče nezlepší
Nedostatečné uznání kompetencí a nejasné role v ošetřovatelských týmech podkopávají kvalitu českého zdravotnictví, varuje prof. PhDr. Andrea Pokorná,…
Poprvé podpora týmových praxí primární péče
Od sdružených čili týmových praxí všeobecných praktiků a praktiků pro děti a dorost se očekává posílení dostupnosti primární péče. Mají i další…
Úhrady kardiochirurgie klesnou
Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že zdravotní pojišťovny budou další část akutní lůžkové péče hradit od příštího roku ve všech nemocnicích stejně…
Limit na doplatky nově
Pacienti, kteří překročí limit na doplatky na léky, nebudou muset od příštího roku sahat v lékárně tak hluboko do peněženky.
Lischke: Centralizace vázne, ale inovace zlepšují léčbu rakoviny plic
Jedním z hlavních témat 48. ročníku Brněnských onkologických dní byla nedostatečná centralizace péče o pacienty s rakovinou plic. Přestože…
Nová studie hlášení nežádoucích účinků shání respondenty
Podle výzkumníků zdravotníci nehlásí nežádoucí účinky tak často, jak by bylo zapotřebí.
Světoví odborníci potvrdili vysokou prestiž české onkologie
Na letošním 56. kongresu dětských onkologů, který se uskutečnil v USA ve dnech 17.–20. října za účasti několika tisíc odborníků z celého světa a kde…
Fórum: Jak by měly být organizovány pohotovostní služby pro děti?
Vláda posílá do parlamentu návrh novely zákona o zdravotních službách, který přesouvá povinnost zajištění pohotovostních služeb z krajů na zdravotní…
Včasný záchyt osteoporózy. Pozitivní byl každý pátý vyšetřený
Větší zapojení praktických lékařů a gynekologů do prevence, diagnostiky a léčby osteoporózy přináší ovoce. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) 16…
Brněnské onkologické dny v plném proudu
Od screeningu po paliativní péči. I letošní ročník největší české odborné akce v onkologii má pestrý a aktuální program.
Nově objevené regenerační buňky mohou změnit hojení ran i onkologickou léčbu
Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a centra BIOCEV, součásti Národního ústavu pro výzkum…
Farmaprůmysl nově mezi strategickými odvětvími. Česko míří k soběstačnosti
Vláda zařadila farmaceutický průmysl mezi strategická odvětví. Cílem je posílení soběstačnosti Česka a Evropské unie ve výrobě léčiv a léčivých látek…
Zaměstnavatelé: Změňme zdravotnictví, takto to dál nejde
Hospodářská komora kritizuje, že politici nepřicházejí s potřebnými změnami ve zdravotnictví. Novou pojistku, kvůli které dnes nemůže ministr…
VFN rozšířila geriatrickou péči a bojuje o nové zdravotníky
Otevřením nové Kliniky geriatrie a interní medicíny na Strahově, která přinese rozšíření a zlepšení péče, reaguje VFN v Praze na zvyšující se počty…
Ať ambulancím doplatí pojišťovny z rezerv, radí Válek
Ministerstvo zdravotnictví protestujícím ambulancím vzkazuje: Letošní úhradová vyhláška je sice přísná, ale dívejme se na růst úhrad v delším…
EASD 2024: Kombinace semaglutidu a MRA může zlepšit CKD
Subanalýza studie FLOW, prezentovaná na letošním kongresu EASD v Madridu, ukázala, že přínos léčby semaglutidem pro snížení rizika onemocnění ledvin,…
Ministerstvo už zdravotníkům víc nenabídne. Protesty možná v roce 2025
Ani třetí ministerský návrh zákona o odměňování zdravotníků nebyl přijat s povděkem. Ba naopak, předložením posledního pokusu ministra zdravotnictví…
Šonka: Čísla neodpovídají tomu, co ministr říká
Slova o tom, že je primární péče priorita, se podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky nepromítla do návrhu úhradové vyhlášky. Praktici…
Fórum: Zdravotnická dokumentace plně elektronicky?
Právní rámec pro základní infrastrukturu elektronizace zdravotnictví s definicí role a odpovědnosti subjektů v systému elektronického zdravotnictví…
Jednodenní péče by měla být dlouhodobá a personalizovaná
Na soukromé Ave Clinic pracují jako dva kolegové. MUDr. Jakub Avenarius (JA), vedoucí lékař kliniky, má za sebou praxi na Klinice úrazové chirurgie…
Artroskopie urychluje hojení. Řeší i těžko léčitelné stavy
Více než polovina ortopedických výkonů je dnes prováděna miniinvazivně artroskopicky. Velký pokrok zaznamenaly artroskopické zákroky v oblasti…
Prevence: Významnou roli mohou hrát i zaměstnavatelé
Women4Health je nový projekt založený Hospodářskou komorou ČR (HK ČR) pro podporu žen a jejich zdraví. Upozorňuje především na významnou roli žen v…
Sjednocení platů je „nesmysl roku“, zaznělo na Zdravotnictví 2025
Na odborné konferenci Zdravotnictví 2025 se v rámci diskusního panelu zaměřeného na ekonomiku a financování zdravotnictví odborníci jednohlasně…
Zdravotnictví 2025: Jaký byl rok 2024 a co roky následující?
Již devátý ročník tradiční zdravotnicko-legislativní konference Zdravotnictví 2025 přinesl obsáhlé diskuse o současném i budoucím stavu zdravotnictví…
Familiární hypercholesterolémii Češi stále příliš neřeší
Se zvýšeným cholesterolem se může potýkat až 70 procent české populace. I když velkou část případů hypercholesterolémie má na svědomí hlavně nezdravá…
Mladí onkologičtí pacienti se často potýkají s finanční toxicitou
Výsledky nové studie prezentované na sympoziu Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) 2024, které se konalo 27. až 28. září 2024 v San…
Preskripční omezení L už praktikům nesvazuje ruce
Už třetím měsícem mohou praktičtí lékaři samostatně předepsat o tisícovku léků více než dosud. Po prvotních nejasnostech si zvykají na nové možnosti.
Fórum: Jak zachovat potenciál e‑cigaret pro harm reduction?
Základní premisa prevence nemocí spojených s kouřením tabáku je jasná: nikdo by v ideálním případě neměl užívat žádné tabákové či nikotinové výrobky.…
Korektnost ve vězeňské zdravotní péči může jít proti zdravotníkům
Praktických lékařů je nedostatek i ve Vězeňské službě ČR (VS ČR). Pomoci by měla nová příspěvková organizace vzniklá 1. 1. 2024 pod záštitou…
Jak MZ řeší hrozbu kritického nedostatku sester?
Nelékařské zdravotnické profese a potažmo celé zdravotnictví čeká náročné období. Ministerstvo zdravotnictví se snaží reagovat. Otázkou však zůstává,…
Lékaři odmítli i druhý návrh zákona o odměňování
Ministerstvo zdravotnictví a zástupci protestujících nemocničních lékařů dál hledají kompromis v otázce platových tabulek pro lékaře a zdravotníky…
Také kardiologie v Olomouckém kraji potřebuje posílit v odlehlých oblastech
Blahobytné Hanačky, odlehlé Jesenicko, největší počet lázeňských míst. To jsou některá specifika kardiologické péče v Olomouckém kraji. Celkově může…
Devět nejlepších autorů aplikovaného výzkumu ve zdravotnictví AZV ČR
Devět vědkyní a vědců získalo mimořádnou cenu u příležitosti 10. výročí založení AZV ČR. Vybraní byli ti, kteří za celou dobu existence agentury…
Nový datový most. Praktici dostali čísla o screeninzích
Ve svých datových schránkách našli praktičtí lékaři údaje, jak si stojí v porovnání s ostatními co do účasti registrovaných pacientů na onkologickém…
Seifert: Někteří lékaři nemají screening za prioritu
Informace o tom, že dosahuje v pokrytí pacientů screeningem chabých výsledků, lékaře přiměje ke zlepšení, věří docent Bohumil Seifert, vědecký…
Future Health Index 2024: Pomůže AI řešit kritické mezery ve zdravotní péči?
Vedoucí pracovníci ve zdravotnictví se obracejí k automatizaci pracovních postupů, virtuální péči a inovacím využívajícím umělou inteligenci (AI),…
Informujte své pacienty o možnosti očkování proti chřipce
Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou je vakcína, Česko se ale…
Protest odplavila voda. Odbory odkládají zahájení nátlakové akce
Nebude‑li do 31. října na stole návrh na sjednocení odměňování ve zdravotnictví, který by odpovídal představám lékařských a zdravotnických odborů,…
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění směřuje k redukci regionálních nerovností
Novela stěžejní normy upravující podobu zdravotního pojištění jde na vládu. Její ambicí je podpořit aktivní přístup občanů k vlastnímu zdraví a…
Škody po povodních sčítají nemocnice v Bohumíně, Jeseníku i v Krnově
Evakuace pacientů, provoz bez dodávek energií a mobilního signálu, bez vody z vodovodu. Zaměstnanci nemohli domů, jiní se nemohli dostat do práce.…
Na rodině stále záleží
Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…
Svoboda: Česká onkologie si stojí dobře, selhává primární prevence
Organizace evropských onkologických ústavů (Organization of European Cancer Institutes – OECI) sdružuje špičková zařízení poskytující péči…
Očkoreport: Nástroj, který má pomoci zvýšit proočkovanost
Ministerstvo zdravotnictví zavádí nový nástroj Očkoreport, který má zjednodušit přístup k informacím o očkování a usnadnit život pacientů i práci…
Stimvia získala prestižní certifikaci zdravotnického prostředku MDR
Česká společnost Stimvia, specializující se na využití neuromodulace pro léčbu chronických onemocnění, vstupuje na český trh se svým přístrojem URIS,…
Imunoterapeutický potenciál estrogenů, flavonoidů a SERM v léčbě nádorů
Na stránkách časopisu Scientific Reports byla zveřejněna společná práce výzkumníků z 1. lékařské fakulty UK, BIOCEV a dalších pracovišť, včetně těch…
Další revoluce v léčbě CML
Jednou z prací, které byly na letošním zasedání ASCO prezentovány v prestižní sekci late‑breaking sdělení, je studie ASC4FIRST. Jejím hlavním závěrem…
Bimekizumab – nově s úhradou v revmatologii v indikacích PsA a AS
Interleukin 17 (IL‑17) představuje významný léčebný cíl u některých závažných chronických zánětlivých onemocnění. Prostor pro reálné využití tohoto…
Efektivní spolupráce angiologa a cévního chirurga: Klíč k úspěšné léčbě chronického žilního onemocnění
Efektivní management chronického žilního onemocnění (z angl. chronic venous disease, dále CVD) zahrnuje prevenci, včasnou diagnostiku a adekvátní…
Očkování 2024/2025: Klíčová role zdravotníků a podpora zaměstnavatelů
Ministerstvo zdravotnictví zahajuje očkovací sezónu 2024/2025 s cílem zvýšit proočkovanost nejen v běžné populaci, ale také mezi zdravotníky a…
Přibude dětských praktiků? Ministr změnil vzdělávání přes nesouhlas části pediatrů
Specializovaný výcvik praktických lékařů pro děti a dorost nově bude moci probíhat po základním kmeni přímo v ambulancích. Zatímco zástupci primární…
Pravidelné pití alkoholu po 60 letech je spojeno s předčasným úmrtím
Lidé starší 60 let, kteří pravidelně pijí alkohol, jsou vystaveni zvýšenému riziku předčasného úmrtí, zejména na onkologická a kardiovaskulární…
Učíme základ – správná slova a ticho
Se spoluzakladatelem startupu ComGuide Ing. Janem Hrdličkou, který se věnuje tréninku a zlepšování schopností komunikace ve zdravotnictví pomocí…
Virtuální pacient pomáhá s náročnou komunikací
Sdělit pacientovi po autohavárii, že jeho manželka nehodu nepřežila, je jednou z nácvikových situací tréninku náročné komunikace založeného na…
Efektivnost zdravotnictví v ČR klesla. Inspirativní je Izrael
České zdravotnictví podle ekonomů v porovnání s jinými zeměmi nevyniká v efektivnosti. Efektivnost mezi lety 2015 a 2021 výrazně klesla, když výdaje…
Fórum: Co brání většímu zapojení nutričních terapeutů do péče?
Mnozí chroničtí pacienti s obezitou, prediabetem, diabetem, kardiovaskulárními a dalšími chorobami by mohli profitovat z péče nutričních terapeutů,…
O čem bude každý mluvit na kongresu ESC 2024
Ke klíčovým tématům letošního kardiologického kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) v Londýně (30. 8.–2. 9.) bude nesporně patřit dvanáct…
Čeští vědci vyvinuli nový kultivační model pro studium a testování léčiv u chronické lymfocytární leukémie
„Naše laboratoř se zabývá zkoumáním různých aspektů vlivu mikroprostředí na leukemické buňky již více než deset let. Nedávno jsme publikovali práci…
Biologická léčba se v pneumologii posouvá do nižších linií
Na to, jak vypadá současná péče o pacienty s nádory plic, jsme se v rámci tiskové konference konané u příležitosti Světového dne karcinomu plic,…
Nezkrátí-li se čekací doby, ani nejmodernější léky nepomohou
V České republice každý rok onemocní karcinomem plic přibližně 6 600 lidí a téměř 5 400 jich na toto onemocnění zemře. Nové možnosti léčby, jako je…
Do studie COMBAT byl zařazen první pacient
Podle informací EASL (European Association for the Study of the Liver) byl na začátku července 2024 ve francouzské nemocnici v Clichy zapsán první…
Linhart: Když je snaha, jdou i změny téměř nemyslitelné
V prostorách švédské ambasády v Praze proběhl v polovině června seminář zaměřený na sdílení zkušeností s implementací opatření na zlepšení…
Kovárník: Intravaskulární imaging zlepšuje výsledky koronárních intervencí
Intravaskulární imaging představuje významný pokrok v oblasti koronárních intervencí. Jak tyto technologie ovlivňují práci operatéra a prospěch…
V Nemocnici Kadaň restrukturalizují kapacity
Jednání zdravotních pojišťoven s nemocnicemi o struktuře lůžkové péče od roku 2025 pokračují. Dohoda byla uzavřena v Nemocnici Kadaň. V mnoha…
Práce nadšenců pomáhá dalšímu rozvoji hospicové péče v ČR
Rozvoj hospicové péče je dlouhodobě spojen s nadační podporou, její financování by se neobešlo bez dotací, grantů a darů. Příkladem je i Nadační fond…
„Dva v jednom“ – nový potenciál onkologické léčby s českou stopou
V Laboratoři nádorové imunologie Mikrobiologického ústavu AV ČR, která je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), se aktuálně věnují…
NIS2: Nová éra kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví
Nová legislativa přinese nárůst odpovědnosti a povinností pro mnoho organizací. Návrh novely zákona o kybernetické bezpečnosti schválila 17. 7. vláda…
Kardiologie v jižních Čechách: nejmenší počet ambulancí
Prevence a léčba kardiovaskulárních (KV) onemocnění je hlavním tématem cyklu kulatých stolů Cesta ke zdravému srdci, které mapují situaci v této…
Fórum: Budou mít lékaři plošný přístup k laboratorním výsledkům?
Při diskusích o nutných změnách českého zdravotnictví se protínají různé, leckdy protichůdné názory. Na nutnosti digitalizace se ale shodnou snad…
Hrazená přeprava pacientů v režimu tzv. neodkladné péče
VZP v poslední době zjišťuje nesprávný postup ze strany ošetřujících lékařů, kteří neodůvodněně indikují přepravu pacientů v neodkladném režimu,…