
Všechny články
Zdravotnictví dostane kvůli inflaci o 13,5 miliardy víc ze státního rozpočtu
Automatická valorizace přinese zdravotnictví v prvním roce svého fungování růst plateb státu o 9,7 procenta.
Nákupní vozíky s EKG pomáhají diagnostikovat poruchy
I obyčejný nákup může zachránit život. Jak se ukazuje, supermarketové vozíky mohou pomoci diagnostikovat fibrilaci síní, kterou lze následně léčit, a…
Lékař by měl rodiče edukovat, při neúspěchu se obrátit na OSPOD
Trestání bylo součástí výchovy dětí po mnoho generací a dodnes se zejména k fyzickému trestu uchyluje ještě značná část rodičů. A to i přesto, že je…
Fyzické tresty dětem prokazatelně škodí
Česko je absurdní krajinou, kde téměř všichni jednohlasně říkají, že násilí do mezilidských vztahů nepatří, na druhou stranu násilí vůči dětem je…
Fórum: Sestry na druhé koleji?
Přestože jsou sestry nedílnou součástí týmů a mnohé mají vysokoškolské vzdělání, je podle zákona o regulaci reklamy pro ně problém dostat se ke…
Vláda už ví, co je telemedicína
Návrh definice telemedicíny jde do parlamentu. Vláda se postavila za hojně diskutovaný ministerský návrh, který dává telemedicínským službám jen…
Legrácky, legrácky
Humor připomíná velký dům s několika patry a různými obyvateli. Může vylepšovat vztahy s druhými lidmi, zrovna tak jako vylepšovat sama sebe na úkor…
Digitální intervence v oblasti duševního zdraví pomáhá pronásledovaným zasaženým válkou
Politické krize a z nich pramenící konflikty mohou mít dalekosáhlé důsledky v oblasti duševního zdraví. Na brutální útlak a násilné potlačení…
Schválen nový lék pro Alzheimerovu chorobu
Lecanemab je humanizovaný imunoglobulin gama 1 proti nahromaděným rozpustným a nerozpustným formám peptidu amyloidu beta. Je vyvíjen pro léčbu…
Meditace snižuje stres a úzkost u pacientů se srdečním onemocněním
Čtyřměsíční meditační praxe zlepšuje kvalitu života u pacientů s onemocněním koronárních tepen. Ukazuje to výzkum prezentovaný na kongresu Evropské…
Umělá inteligence má v radiodiagnostice velkou budoucnost, člověka ale nenahradí
Radiodiagnostika udělala během několika málo desetiletí obrovský skok kupředu a nezastavuje se. Co dřív nebylo možné ani v představách, je dnes…
O zdravý trávicí trakt je potřeba usilovat hned od prvního dne
Světový den zdravého zažívacího traktu vyhlásila Světová gastroenterologická společnost (WGO) na 29. květen. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o…
Kvete, nebo nekvete
Tereza M. Amabileová r. 1983 definovala tvořivost slovy: „Dílo nebo řešení problému se považuje za tvořivé do té míry, do jaké je jak novým, tak…
Delší život ve zdraví nemusí být snem
Stárnutí není nemoc. Je třeba udělat vše proto, abychom stárli lépe, a prodloužili si tak život ve zdraví. Přestože délka života ve Skandinávii je…
Správnou péčí o mikrobiom prodloužíme život ve zdraví
Fascinující svět střevní mikrobioty pomalu odhaluje svá tajemství. O mikrobiomu se v posledních letech hovoří stále častěji a důkazů o tom, že hraje…
MOÚ oficiálně patří do nejvyšší evropské onkologické ligy
Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně získal status Komplexního onkologického centra Organizace evropských onkologických ústavů (OECI). Označení…