Medicína
Brzy bude jasno, kam patří pacient s CMP
Po traumatologii, onkologii a kardiovaskulární péči ministerstvo zdravotnictví přikročilo k vytvoření sítě specializovaných center i v neurologii.V…
Koncentrace, prevence, data – tři cesty k udržení úrovně onkologie
Onkologie je drahá a bude ještě dražší. Toto krátké souvětí si už asi všichni zvykli brát jako základ pro jednání o organizaci a financování…
Domácí násilí z pohledu zdravotníka
Setkáváte se v ordinaci s podezřelými případy týraných dětí? Intervenční centrum Spondeo Brno připravuje speciální kurz pro nelékaře, který má pomoci…
Mladé lékaře vyslechne ministryně, děkani a profesoři
Občanské sdružení Mladí lékaři chystají v půlce března ustanovující shromáždění. Organizátoři předpokládají účast zhruba 100 mladých lékařů. Akce se…
Farmakovigilanční aktivity SÚKL
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) oznámil, že zahajuje informační kampaň zaměřenou na podporu bezpečnosti léčivých přípravků. Chce upozornit…
Očkování jako ochrana před cévními mozkovými příhodami?
K významnému zjištění dospěl v rámci výzkumného projektu EU označovaného akronymem CVDIMMUNE (Immunomodulation and autoimmunity in cardiovascular…
Žebříček vědecké plodnosti lékařských fakult
Jak vědecky plodné jsou jednotlivé lékařské fakulty v České republice? Nejlépe je na tom Univerzita Karlova, která je v porovnání universit ČR na…
Kdo by se měl starat o diabetiky?
Od letošního roku se objevil v seznamu výkonů kód, který umožňuje praktickým lékařům pečovat o nekomplikované diabetiky a dostat za tuto péči od…
Potenciál v kapsli
Léky, které »mluví« s doktory, předznamenávají nový směr ve farmaceutickém průmyslu. Farmaceutický gigant Novartis si za 24 milionů dolarů zajistil…
TOP TEN v kardiologii 2009
American Heart Association právě v těchto dnech zveřejnila „TOP TEN“ nejvýznamnějších pokroků lékařské vědy a klinické medicíny v oblasti…
Tisíc transplantací krvetvorných buněk na I. int. klinice 1. LF UK a VFN
Na I. interní klinice – klinice hematologie 1. LF UK a VFN se uskutečnila 1000. autologní transplantace hemopoetických buněk (ASCT - autologous stem…
Poprvé optickou koherentní tomografií v FN u sv. Anny v Brně
Na pracovišti invazivní a intervenční kardiologie I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byla poprvé použita nová…
Mezioborová spolupráce při léčbě ran a kožních defektů
Česká společnost pro léčbu rány pořádá ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice VIII. celostátní kongres s mezinárodní…
Psychofarmakologická konference v Jeseníkách
Ve dnech 6. až 10. ledna 2010 se koná v lázních Jeseník 52. česko-slovenská psychofarmakologická konference s mezinárodní účastí, pořádaná Českou…
Američtí vědci zpochybnili některé léčivé účinky ginkga
Oblíbené potravinové doplňky s extraktem z jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) prý u starších lidí nebo osob s mírnou kognitivní poruchou…
Ryby infarkt nezažehnají
Rybí maso a tuky v něm obsažené nemusejí být prevencí kardiovaskulárních chorob, jak se obecně soudilo a soudí. Přesto vědci konzumaci ryb dál…
Aclasta – proti osteoporóze jednou dávkou za rok
Léčba osteoporózy ve střední a východní Evropě ještě zdaleka není optimální. Třebaže situace v ČR s několika registrovanými bisfosfonáty hned v…
Profesor: Kdyby lidé nekouřili, klesne Ca plic na desetinu
"Kdyby lidé nekouřili, klesne počet případů karcinomu plic až o 90 procent," odhaduje přednosta kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní…
Test: Jaká je vaše diagnóza?
Otestujte si své znalosti z gastroenterologie. Přečtěte si následující velice stručnou kasuistiku, prohlédněte si snímek získaný při koloskopickém…
Upřesnění účinnosti a bezpečnosti vakcín proti viru H1N1
SÚKL na svých webových stránkách uveřejnil aktualizované údaje týkající se hodnocení poměru přínosů a rizik vakcín proti pandemické chřipce. Uvedl,…
Norsko hlásí nebezpečnou mutaci viru prasečí chřipky
V Norsku se zřejmě objevila nebezpečná mutace viru prasečí chřipky H1N1. Podle místních lékařů je nebezpečnější než dosud známý virus a šíří se…
Test: Určili byste správnou diagnózu?
Otestujte své znalosti z gastroenterologie. Přečtěte si následující kasuistiku, prohlédněte si snímky endoskopického a histologického nálezu a…
Můžeme mít zdravotnictví bez korupce?
V Parlamentu ČR se 24.listopadu 2009 uskuteční seminář na téma korupce ve zdravotnictví. Vystoupí zde se svým sdělením mimo jiné i náměstek…
S normalizací jsem si zadat nechtěl
Úspěšný vědec i popularizátor vědeckých poznatků, šéf Psychiatrického centra Praha (PCP) a Centra neuropsychiatrických studií v Praze, prezident…
Experti doporučují u karcinomu plic bisfosfonáty
Postižení skeletu kostními metastázami je mnohem častější než primární nádory kostí. V rámci Jihočeských onkologických dnů přednesla MUDr. Gabriela…
GIST: vzácný a ovlivnitelný
V rámci Jihočeských onkologických dnů představil na symposiu firmy Novartis MUDr. Zdeněk Linke z FN Motol nová doporučení v adjuvantní léčbě GIST.…
Renální karcinom: biologika střídají cytokiny
Terapie renálního karcinomu prodělala v posledních letech velké změny. Dnes se ví, že u metastatického karcinomu ledviny jsou cytotoxické léky…
Bevacizumab – nejen léčba kolorektálního karcinomu
Monoklonální protilátka bevacizumab se od roku 2005 stala standardním cíleným lékem v boji s metastatickým kolorektálním karcinomem. Nyní se její…
Test: Jaká je vaše diagnóza?
Otestujte si své znalosti z gastroenterologie. Přečtěte si následující stručnou kasuistiku, prohlédněte si rtg snímek získaný při endoskopickém…
Top ten medicínských inovací
Clevelandská klinika vydává každoročně svůj seznam deseti nejvýznamnějších medicínských inovací (léků, technických řešení či medicínských postupů),…
I chirurgie střeva je kulturně podmíněná
Evropská koloproktologická společnost (ESCP) si pro své letošní výroční zasedání zvolila Českou republiku. Akce se konala ve dnech 23. až 26. září v…
Vztah mezi lékařem a pacientem určuje rámec komunikace
Přechod od paternalistického k partnerskému přístupu k nemocnému není možný bez respektování určitých poznatků, pravidel a zásad. Komunikaci mezi…