
Všechny články
Medici mohou pracovat jako praktické sestry
Zákonodárci posílili způsobilost a možnosti uplatnění studentů medicíny po čtvrtém ročníku studia, pokud mají splněnou zkoušku z ošetřovatelské péče.
V některých krajích chybí nemocnicím pět procent sester
Nejhůře jsou na tom aktuálně z hlediska počtu nakažených zdravotníků nemocnice v Libereckém a Moravskoslezském kraji.
Personál schází všude, dispečink je jediný nástroj
Dostupná data signalizovala možnou eskalaci situace v nemocnicích, ke které došlo v minulém týdnu, už předem. Transport pacientů mezi regiony může…
Nápor na nemocnice nepřestane sílit do 15. ledna
Nové rekordy jako optimistická varianta predikce na příští týden. Nemocnice nyní zatěžuje koronavirová epidemie více než kdy dřív. Ve vysokých…
Poruchy koagulace a ROTEM
V rámci virtuálního kongresu Akutne.cz uspořádala společnost CSL Behring i online semináře o diagnostice a léčbě poruch koagulace. První seminář…
Vybrané aspekty převodu lékařské praxe z pohledu zdravotní pojišťovny
Novelou zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále…
Vakcinace v Izraeli – směs improvizace a hi-tech
„Všechno vzniká za pochodu a dost živelně,” popisuje sestra českého původu Martina Paletová svou zkušenost s vakcinací proti SARS-CoV-2 v Izraeli.…
Z každé lahvičky o jednu dávku více
Vakcínu proti COVID-19 bude možné použít jinak, než je uvedené v SPC. V ampulích zbývalo na dně dost látky pro dalšího očkovaného.
Co mají společného bezpečný počítač a paliativní péče?
Když před více než třiceti lety začali Pavel Baudiš a Eduard Kučera podnikat, chtěli zajistit, aby svoboda a bezpečí byly v digitálním světě dostupné…
Jak prodloužit životy pacientů ve zdraví nejen v době covidové?
Podzimní epidemie COVID‑19 se dotýká psychických limitů české společnosti. Více než cokoli jiného lidé potřebují srozumitelný návod, co dělat a jak…
Co se povedlo v českém zdravotnictví
Každý rok se v Medical Tribune snažíme na konci roku shrnout dobré zprávy ze zdravotnictví. Letos to bylo obtížnější než jindy. Pozornost na sebe…
Zhubnout potřebuje i Ruda Pivrnec
V nakladatelství NOL – nakladatelství odborné literatury s. r. o. v listopadu vyšla publikace Hubneme s Pivrncem. Informace o nadváze a obezitě jsou…
Evropský kongres praktických a rodinných lékařů WONCA 2020
Původně se měl konat v červnu v Berlíně, ale v důsledku přítulnosti SARS‑CoV‑2 k celosvětové populaci se konal v prosinci (16.–19. 12.) virtuálně.…
L‑cystein zmírňuje příznaky kocoviny po alkoholu
Osmičlenný tým odborníků z Finska (univerzitní pracoviště Helsinky a Kuopio) vedený C. J. P. Erikssonem zjistil, že L‑cystein, obsažený ve…
Urychlení elektronizace je asi jediné pozitivum epidemie
Robotizace, využití umělé inteligence, drony, automatická příprava léků… Z odborných serverů a reportáží ze zahraničí míří v příštích blízkých letech…
Fórum: Jak by měli být dlouhodobě sledováni lidé po COVID‑19?
Zotavování po COVID‑19 trvá měsíce, studie potvrzují poškození plic jako jeden z faktorů „dlouhého COVID‑19“, mezi jehož nejčastější příznaky patří…