Přeskočit na obsah

Lucie Ondřichová

Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.

Lucie Ondřichová

Články autora

Černý Petr zůstává v rukou onkologů

14. 11. 2010

Jako mezi dvěma mlýnskými kameny si často připadají čeští onkologové. Na jedné straně denně komunikují s čím dál informovanějšími pacienty, kteří si…

Kde jsou lidé, tam vznikají chyby

13. 9. 2010

Pokud dojde ve zdravotnickém zařízení k medikační chybě, ve většině případů jde o projev slabého místa systému. V Masarykově onkologickém ústavu v…

CyberKnife je v ostrém provozu

9. 8. 2010

Po několika měsících provozních zkoušek a zaškolování personálu došlo 4. srpna ve FN Ostrava k prvnímu klinickému použití robotického ozařovače…

Mistr konsensu, jenž umí být rázný

19. 7. 2010

"Reforma zdravotnictví si vyžádá hluboké strukturální změny. Není záležitostí pouze příslušného ministra, ale celé vlády včetně jejího premiéra.…

Heger: Je to překvapení i pro mne

30. 6. 2010

Koalice si rozdělila křesla ve vládě. Ministrem zdravotnictví by se měl stát doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. (TOP 09). Tato zpráva je velmi překvapivá.…

Mám rád výsledky, ne řeči

10. 6. 2010

„Českému zdravotnictví chybí logická strukturální provázanost. Každý se snaží urvat, co může. Všichni dělají všechno, nejlépe s těmi nejdražšími…

CyberKnife není pro vaši zemi luxus

31. 5. 2010

Začátkem minulého týdne přijel do České republiky John R. Adler. Tento profesor neurochirurgie stanfordské univerzity je autorem CyberKnife -…

Je onkologický pacient v ČR dobře živen?

10. 5. 2010

Nejméně u poloviny onkologicky nemocných je nezbytný aktivní nutriční přístup hned v okamžiku stanovení diagnózy. V praxi jsou však očekávání českých…

Přístup k biologické léčbě vázne

9. 5. 2010

Žádný zdravotnický systém, ani ten nejbohatší, již nemůže kopírovat v léčbě vše, co přináší medicínský výzkum, a v onkologii už vůbec ne. V tom, co a…

Děti skotačí, dokud to jde

22. 3. 2010

Sestra Ivana Šulcová odmaturovala na střední zdravotnické škole v roce 1959. Umístěnka ji poslala do dětského domova v Ratměřicích, kde pracovala rok…

Má mít každá sestra vysokou školu?

19. 2. 2010

"Schvalovacím procesem zatím úspěšně prochází návrh zákonné normy, podle které by napříště bylo možné získat kvalifikaci všeobecné sestry pouze po…

Centralizovat onkogynekologii se daří

30. 11. 2009

V nakladatelství Grada čerstvě vyšla publikace Onkogynekologie. Jde o ambiciózní počin nejen co do rozsahu, ale i hloubkou zpracování; podílelo se na…

Centralizovat onkogynekologii se daří

25. 11. 2009

V nakladatelství Grada čerstvě vyšla publikace Onkogynekologie. Jde o ambiciózní počin nejen co do rozsahu, ale i hloubkou zpracování; podílelo se na…

Listopadové ideály se ještě nenaplnily

9. 11. 2009

"Je asi dobře, že současní studenti považují svobodu za něco samozřejmého a vůbec si neuvědomují, že to někdy mohlo být jinak," říká v rozhovoru pro…

Onkologická péče? Dohnali jsme Evropu

8. 11. 2009

Národní onkologický registr (NOR) je jakýmsi rodinným stříbrem české onkologie. Obsahuje záznamy přes milion čtyři sta tisíc případů zhoubného…

Nový start pro kolorektální screening

7. 11. 2009

Přes 8 000 nových pacientů ročně. Celých 54 % z nich přichází ve třetím či čtvrtém stadiu, tedy s mizivou nadějí na vyléčení. Více než 4 000…

Jak se chirurgové učí prostatektomii

17. 8. 2009

Rčení "Zkušenost dělá mistra" platí v chirurgických oborech více než jinde. Studií popisujících vztah mezi praxí operatéra a jeho výsledky není mnoho…

Té dali, té málo a na tu se nedostalo

15. 8. 2009

Aby sestry skutečně dostaly slíbených 2500 korun, je třeba ze zvýšeného platu uhradit povinné odvody. To již musí musí udělat nemocnice ze svých…

Jak se chirurgové učí prostatektomii

30. 7. 2009

Zkušenost dělá mistra. Toto rčení platí v chirurgických oborech více než jinde. Studií, popisujících vztah mezi praxí operatéra a jeho výsledky,…

Fotografie „života na druhou“

15. 7. 2009

Ukázat, že onkologické onemocnění lze úspěšně překonat, je cílem osvětového projektu Život na druhou. Ve spolupráci s Nadací pro transplantace kostní…

To nejdůležitější o zkoušce NCLEX

22. 6. 2009

Národní licenční zkoušku z ošetřovatelství musí podstoupit každý, kdo chce v USA pracovat jako registrovaná sestra. Jde o poměrně náročný test, ze…

Za atestace se bude platit

13. 6. 2009

Za atestační zkoušky by lékaři i nelékařští zdravotničtí pracovníci měli do budoucna platit 3 500 korun - z toho 2000 korun za část teoretickou a…

Dermatologie už není levným oborem

8. 6. 2009

Asi největší odbornou akcí, která se letos v České republice konala, byl jubilejní 10. mezinárodní dermatologický kongres – International Congress of…

V Brně vzniká nová spinální jednotka

14. 4. 2009

Ve Fakultní nemocnici Brno se započalo s budováním spinální jednotky a další jednotky intenzivní péče kliniky úrazové chirurgie. Tato dvě pracoviště…

SestraFest – akce ve velkém stylu

14. 4. 2009

  Den ošetřovatelství připadá na 12. května, tedy na datum spojené s narozením Florence Nightingalové. Letos by měla při této příležitosti v Praze na…

Nebudu mít problém být podřízený

26. 1. 2009

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., vede Fakultní nemocnici Hradec Králové od roku 1995. Nyní se s touto funkcí loučí. A podle všeho odchází se štítem,…

Audit onkologických center

12. 1. 2009

Jen třináct z dřívějších osmnácti komplexních onkologických center zůstalo na mapě ČR po auditu ministerstva zdravotnictví. Základní sdělení směrem k…

I můj den má jen dvacet čtyři hodin

15. 12. 2008

Projekt Česká hlava aspiruje na to být jakousi tuzemskou obdobou Nobelových cen. Jedním z letošních laureátů se stal ředitel Psychiatrického centra…

Traumacentra v České republice

29. 9. 2008

Úrazy se běžně léčí na chirurgických odděleních ve všech regionech, ojediněle také na ortopedii, a to jaksi „odjakživa“. Na skutečnost, že ošetření…

Neztratil jsem se, jen jsem se rozhlížel

29. 9. 2008

Když MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., MBA, po patnácti letech vedení pražské Nemocnice Na Homolce přešel v létě 2006 do čela představenstva společnosti…

Medicína katastrof uplatněná v praxi

22. 9. 2008

Hromadná nehoda autobusu, tramvaje nebo vlaku, kde vedle několika těžce zraněných leží desítky postižených s lehkým zraněním a nepřehlednost situace…

Na Homolce obhájili akreditaci JCI

8. 9. 2008

Ústřední komise mezinárodní akreditační autority Joint Commission International (JCI) se sídlem v Chicagu, USA, sdělila koncem srpna vedení Nemocnice…

Studium dentální hygieny na UK

8. 9. 2008

Množství nelékařských zdravotnických oborů, které lze studovat na univerzitě, se neustále rozrůstá. Nejnověji se tato paleta rozšířila o obor…

Kodaň hostila evropskou hematologii

23. 6. 2008

Evropská hematologická asociace (EHA) dělá vše pro to, aby její výroční zasedání vystoupilo ze stínu podobného setkání Americké společnosti pro…

Léčba stimulující produkci trombocytů

23. 6. 2008

Na výročním zasedání Evropské hematologické společnosti (EHA) v Kodani se do centra zájmu dostaly též trombocytopenické stavy. Bylo to především díky…

Dneska již děti neztrácíme

16. 6. 2008

Minulý týden se v Praze konalo výroční zasedání Evropské společnosti pro cystickou fibrózu (ESCF). Při této příležitosti je vždy oceněn laureát,…