Černý Petr zůstává v rukou onkologů
Jako mezi dvěma mlýnskými kameny si často připadají čeští onkologové. Na jedné straně denně komunikují s čím dál informovanějšími pacienty, kteří si…
Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.
Jako mezi dvěma mlýnskými kameny si často připadají čeští onkologové. Na jedné straně denně komunikují s čím dál informovanějšími pacienty, kteří si…
Zprávy z Brna o významných investicích do vědy a výzkumu přicházejí jedna za druhou. Hmatatelným dokladem, že i rozsáhlé ambiciózní počiny lze…
Volba nového vedení České lékařské komory proběhne na sjezdu delegátů koncem listopadu. Zatím jediným protikandidátem současného prezidenta MUDr.…
Co je největší tuzemskou akcí pro lékaře? Ještě do minulého víkendu byla odpověď jednoduchá. Jako vždy - přece výroční kongres České kardiologické…
Zprávy o významných investicích do vědy a výzkumu z Brna přicházejí jedna za druhou. Hmatatelným dokladem, že i rozsáhlé ambiciózní počiny lze…
Co je největší tuzemskou akcí pro lékaře? Ještě do minulého víkendu byla odpověď jednoduchá. Jako vždy - přece výroční kongres České kardiologické…
Na titul "Nejzmatenější článek sezóny z oblasti zdravotnictví" aspiruje materiál, který vyšel minulý týden v časopisu Týden. Jde o druhý díl seriálu,…
Na titul Nejzmatenější článek sezóny z oblasti zdravotnictví aspiruje materiál, který vyšel v nejnovějším vydání časopisu Týden. Jde o druhý díl…
Brněnský kardiolog profesor Jindřich Špinar stíhá neuvěřitelně mnoho věcí - podle všeho by měl být na pokraji zhroucení. Místo toho pořád vypadá,…
"Když opustíte zdi ministerstva a vyjedete do nemocnic, mezi zdravotníky, jste konfrontováni s kroky celého svého úřadu z očí do očí. Tam naprosto…
"Na co jsem hrdý? Jednoznačně na to, jak se nám povedlo změnit onkologickou kliniku," říká ředitel FN Ostrava MUDr. Svatopluk Němeček, MBA.
Pokud dojde ve zdravotnickém zařízení k medikační chybě, ve většině případů jde o projev slabého místa systému. V Masarykově onkologickém ústavu v…
Už téměř deset let česká onkologie buduje databáze monitorující použití nových nákladných léčiv z kategorie tzv. biologické léčby. Spravuje je…
„Na co jsem hrdý? Jednoznačně na to, jak se nám povedlo změnit onkologickou kliniku,“ říká v rozhovoru pro MT ředitel FN Ostrava MUDr. Svatopluk…
Po několika měsících provozních zkoušek a zaškolování personálu došlo 4. srpna ve FN Ostrava k prvnímu klinickému použití robotického ozařovače…
Málokdy v medicíně znamená jedna molekula naprostý zlom v osudu pacientů se závažnou chorobou, jako je tomu v případě imatinibu u chronické myeloidní…
"Reforma zdravotnictví si vyžádá hluboké strukturální změny. Není záležitostí pouze příslušného ministra, ale celé vlády včetně jejího premiéra.…
Koalice si rozdělila křesla ve vládě. Ministrem zdravotnictví by se měl stát doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. (TOP 09). Tato zpráva je velmi překvapivá.…
„Českému zdravotnictví chybí logická strukturální provázanost. Každý se snaží urvat, co může. Všichni dělají všechno, nejlépe s těmi nejdražšími…
Výsledek nedávných voleb pro zdravotnictví s největší pravděpodobností neznamená žádnou revoluci - zůstavá ovšem otázkou, zda je to dobře nebo špatně…
Začátkem minulého týdne přijel do České republiky John R. Adler. Tento profesor neurochirurgie stanfordské univerzity je autorem CyberKnife -…
O pojmu personalizovaná medicína se v onkologii hovoří čím dál intenzivněji. V české praxi je dosud spojován především s testováním aktivity…
Výroční sjezd České kardiologické společnosti je s velkým náskokem největší tuzemskou odbornou akcí. V čem bude letošní kongres jiný než předchozí…
Nejméně u poloviny onkologicky nemocných je nezbytný aktivní nutriční přístup hned v okamžiku stanovení diagnózy. V praxi jsou však očekávání českých…
V onkologii nabývá čím dál více na významu koncept terapie šité na míru (tailored therapy). Třebaže mají na zavedení nových postupů do praxe velký…
Žádný zdravotnický systém, ani ten nejbohatší, již nemůže kopírovat v léčbě vše, co přináší medicínský výzkum, a v onkologii už vůbec ne. V tom, co a…
Až sto padesát milionů korun z prostředků Integrovaného operačního programu EU pomůže českým popáleninovým centrům. Využití těchto prostředků bylo…
Pokud jde o výskyt onkologických onemocnění, z českých regionů je na tom nejhůře Plzeňský kraj. Je proto určitá symbolika v tom, že právě zde se v…
"V primární péči o děti může lékař vlastní praxi převzít již po čtyřech letech specializační přípravy. Toto zkrácení považujeme za dále…
Sestra Ivana Šulcová odmaturovala na střední zdravotnické škole v roce 1959. Umístěnka ji poslala do dětského domova v Ratměřicích, kde pracovala rok…
Po traumatologii, onkologii a kardiovaskulární péči ministerstvo zdravotnictví přikročilo k vytvoření sítě specializovaných center i v neurologii.V…
Onkologie je drahá a bude ještě dražší. Toto krátké souvětí si už asi všichni zvykli brát jako základ pro jednání o organizaci a financování…
"Schvalovacím procesem zatím úspěšně prochází návrh zákonné normy, podle které by napříště bylo možné získat kvalifikaci všeobecné sestry pouze po…
Psychofarmakologická konference, která se každoročně koná v Jeseníku, je popřením všech pravidel kongresové turistiky. Vyhovující není ani místo, ani…
Po několikaletém vyjednávání přechází od prvního ledna i Česká republika na plošné očkování dětí proti pneumokokovým infekcím. Uspokojení z tohoto…
Nepřehledný systém tvorby úhrad a cen léků, specializační vzdělávání lékařů v rozkladu, zvyšující se deficit zdravotních pojišťoven; ve výčtu…
Od 1. ledna 2010 se začnou v České republice děti plošně očkovat proti pneumokokovým infekcím. O praktických aspektech spojených s touto vakcinací MT…
V nakladatelství Grada čerstvě vyšla publikace Onkogynekologie. Jde o ambiciózní počin nejen co do rozsahu, ale i hloubkou zpracování; podílelo se na…
V nakladatelství Grada čerstvě vyšla publikace Onkogynekologie. Jde o ambiciózní počin nejen co do rozsahu, ale i hloubkou zpracování; podílelo se na…
Interní hematoonkologická klinika FN Brno vznikla na začátku listopadu 1989 - první pacienty přijala pár dní před tím, než se zhroutil komunistický…
"Je asi dobře, že současní studenti považují svobodu za něco samozřejmého a vůbec si neuvědomují, že to někdy mohlo být jinak," říká v rozhovoru pro…
MUDr. Pavel Hroboň, M.S., na ministerstvu zdravotnictví skončil před několika měsíci. Jak sám říká, získal již určitý odstup, a to i pokud jde o…
Národní onkologický registr (NOR) je jakýmsi rodinným stříbrem české onkologie. Obsahuje záznamy přes milion čtyři sta tisíc případů zhoubného…
Přes 8 000 nových pacientů ročně. Celých 54 % z nich přichází ve třetím či čtvrtém stadiu, tedy s mizivou nadějí na vyléčení. Více než 4 000…
Evropská koloproktologická společnost (ESCP) si pro své letošní výroční zasedání zvolila Českou republiku. Akce se konala ve dnech 23. až 26. září v…
Markéta Koutná je jednou z prvních českých sester, které se cíleně zaměřily na moderní hojení ran. Sama přednáší, vede kursy, účastní se klinických…
MUDr. Pavel Hroboň na ministerstvu zdravotnictví skončil před několika měsíci. Jak sám říká, získal již určitý odstup, a to i pokud jde o příčiny,…
Škola CMC Graduate School of Business nabízí studium managementu směřující k titulu Master of Business Administration. Od minulého roku má také…
Fenylketonurie, kongenitální adrenální hyperplaziea kongenitální hypothyreosa. To jsou tři nemoci, na které v současné době probíhá v Česku plošný…
Program transplantace kostní dřeně u dětí nepochybně patří mezi „success story“ českého polistopadového zdravotnictví. Začal před dvaceti lety ve…
Koncem července se v Poslanecké sněmovně konal seminář Problematika rakoviny děložního hrdla. Zaměřil se na prevenci tohoto onemocnění, a to…
Rčení "Zkušenost dělá mistra" platí v chirurgických oborech více než jinde. Studií popisujících vztah mezi praxí operatéra a jeho výsledky není mnoho…
„Myslím si, že práh vnímavosti k tomu, co je a co není možné, je u nás výše než v jiných evropských zemích,“ říká náměstek ministryně zdravotnictví…
Aby sestry skutečně dostaly slíbených 2500 korun, je třeba ze zvýšeného platu uhradit povinné odvody. To již musí musí udělat nemocnice ze svých…
Zkušenost dělá mistra. Toto rčení platí v chirurgických oborech více než jinde. Studií, popisujících vztah mezi praxí operatéra a jeho výsledky,…
Ukázat, že onkologické onemocnění lze úspěšně překonat, je cílem osvětového projektu Život na druhou. Ve spolupráci s Nadací pro transplantace kostní…
„Stává se, že praktický lékař opakovaně léčí pacienta pro obstrukční bronchitidy, a přitom se jedná o průduškové astma. Takoví pacienti se pak k…
U chronické myeloidní leukémie (CML) se začala psát nová éra v roce 1998, kdy do praxe vstoupil první inhibitor tyrosinových kináz imatinib (Glivec).…
Letos poprvé musejí některé sestry žádat o prodloužení osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. O prodloužení je nutné…
„Rychlé střídání ve vedoucích funkcích je zhoubné, ať k němu dochází na ministerstvu nebo v nemocnici. Ve chvíli, kdy kamkoliv přijde silná osobnost…
Národní licenční zkoušku z ošetřovatelství musí podstoupit každý, kdo chce v USA pracovat jako registrovaná sestra. Jde o poměrně náročný test, ze…
„Analytici dat propojují lidi tím, že omezují, či dokonce ruší strach z neznáma. Když jsou na stole jasná data, všichni se uklidní, začnou se…
Za atestační zkoušky by lékaři i nelékařští zdravotničtí pracovníci měli do budoucna platit 3 500 korun - z toho 2000 korun za část teoretickou a…
„Analytici dat propojují lidi tím, že omezují, či dokonce ruší strach z neznáma. Když jsou na stole jasná data, všichni se uklidní, začnou se chovat…
Asi největší odbornou akcí, která se letos v České republice konala, byl jubilejní 10. mezinárodní dermatologický kongres – International Congress of…
"Dříve často svá sdělení sestry četly z papíru, většina z toho, co říkaly, bylo opsáno ze skript pro mediky a působily nejistě. Teď hovoří sebevědomě…
„V radioterapii nám chybějí tvrdá data, která by skutečně popisovala, jak na tom jsme. Druhým dluhem jsou pak jednoznačně postavené indikátory…
Ve Fakultní nemocnici Brno se započalo s budováním spinální jednotky a další jednotky intenzivní péče kliniky úrazové chirurgie. Tato dvě pracoviště…
Den ošetřovatelství připadá na 12. května, tedy na datum spojené s narozením Florence Nightingalové. Letos by měla při této příležitosti v Praze na…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
V Evropě je onemocnění považováno za vzácné, pokud postihuje méně než dva lidi z deseti tisíc. Do této definice se vejdou téměř všechny diagnózy,…
O novinkách v léčbě karcinomu prsu MT hovořila s prof. MUDr. Jitkou Abrahámovou, DrSc., primářkou Onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy…
národní onkologický registr představuje unikátní databázi i ve světovém měřítku. obsahuje na milion a půl případů zhoubného onemocnění, popsaných ve…
„Často nás pacienti berou jako svou poslední šanci a jsou zklamáni, když zjistí, že ani my neumíme zázraky,“ říká MUDr. Jiří Kozák, Ph.D., předseda…
Národní onkologický registr představuje unikátní databázi i ve světovém měřítku. Obsahuje na milion a půl případů zhoubného onemocnění, popsaných ve…
V USA se sestry podílejí na klinických studiích mnohem více než v ČR
Pardubice – město léčby rány. Takový přívlastek by alespoň pro odbornou veřejnost mohl nahradit poněkud omšelé označení Pardubic jako města perníku.…
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., vede Fakultní nemocnici Hradec Králové od roku 1995. Nyní se s touto funkcí loučí. A podle všeho odchází se štítem,…
Jen třináct z dřívějších osmnácti komplexních onkologických center zůstalo na mapě ČR po auditu ministerstva zdravotnictví. Základní sdělení směrem k…
Projekt Česká hlava aspiruje na to být jakousi tuzemskou obdobou Nobelových cen. Jedním z letošních laureátů se stal ředitel Psychiatrického centra…
Z patofyziologického hlediska nemají takzvaná vzácná onemocnění nic společného – pouze svou ojedinělost. Pokud ale jde o management, spojuje je mnohé…
Antibiotická rezistence představuje čím dál závažnější problém. Je docela možné, že z hlediska bakterií je období, kdy lidstvo s nimi mohlo bojovat…
Česká společnost klinické biochemie ČLS JEP slaví v těchto dnech padesát let své existence. S jejím předsedou prof. MUDr. Tomášem Zimou, DrSc., MT…
Mezi osobnostmi, které 28. října na Pražském hradě obdržely z rukou prezidenta republiky státní vyznamenání, byla i Jindra Pavlicová, sestra, které…
Pokud se k člověku s demencí ošetřující personál chová jako k malému dítěti, vzbuzuje to v něm agresivitu a snižuje jeho ochotu spolupracovat. K…
Nutnost dlouhodobého vstupu do žilního řečiště vedla k vývoji systémů, které takový opakovaný přístup umožňují a současně minimalizují rizika…
Cévní mozková příhoda se po srdečních chorobách stává druhou nejčastější příčinou smrti. Současně je nejčastějším důvodem trvalé invalidity. Tomu…
To, že sestry jdou pracovat ven, je jedině dobře,“ říká prezidentka České asociace sester Mgr. Dana Jurásková, MBA. Jedním dechem však dodává: „Ovšem…
Do zahraničí za prací vyjíždějí stovky českých sester. Jen nedokonalá výuka angličtiny na zdravotnických školách brání tomu, aby jich nebyly tisíce.…
Opakovat screeningovou kolonoskopii v rozmezí pěti let je bezpečné a lze dále uvažovat o prodloužení tohoto intervalu. Tento závěr plyne ze studie,…
Úrazy se běžně léčí na chirurgických odděleních ve všech regionech, ojediněle také na ortopedii, a to jaksi „odjakživa“. Na skutečnost, že ošetření…
Když MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., MBA, po patnácti letech vedení pražské Nemocnice Na Homolce přešel v létě 2006 do čela představenstva společnosti…
Největší nápor zraněných po dvou nedávných hromadných neštěstích na severní Moravě směřoval do Fakultní nemocnice Ostrava, která má statut…
Hromadná nehoda autobusu, tramvaje nebo vlaku, kde vedle několika těžce zraněných leží desítky postižených s lehkým zraněním a nepřehlednost situace…
„Heslo, že kdo něco léčí často, léčí to zpravidla dobře, platí i v dětské chirurgii,“ říká prof. MUDr. Petr Gál, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky dětské…
Ústřední komise mezinárodní akreditační autority Joint Commission International (JCI) se sídlem v Chicagu, USA, sdělila koncem srpna vedení Nemocnice…
Množství nelékařských zdravotnických oborů, které lze studovat na univerzitě, se neustále rozrůstá. Nejnověji se tato paleta rozšířila o obor…
Ještě loni převážná část absolventek středních zdravotnických škol nastoupila do nemocnic a dělala to, na co se během studia připravovala – starala…
Profesor lékařské psychologie Stuart Brody se nebojí se svými názory jít proti proudu. A i když není lékař, prosadil se v těch nejvýznamnějších…
Karcinom děložního hrdla postihuje v České republice ročně kolem 1 100 žen. Přibližně u poloviny z nich je diagnostikován v časném stadiu, kdy…
„Naším hlavním cílem je porod zdravého dítěte,“ říká MUDr. Milan Mrázek, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické…
Evropská hematologická asociace (EHA) dělá vše pro to, aby její výroční zasedání vystoupilo ze stínu podobného setkání Americké společnosti pro…
Na výročním zasedání Evropské hematologické společnosti (EHA) v Kodani se do centra zájmu dostaly též trombocytopenické stavy. Bylo to především díky…
Minulý týden se v Praze konalo výroční zasedání Evropské společnosti pro cystickou fibrózu (ESCF). Při této příležitosti je vždy oceněn laureát,…
„Daří se nám, že devadesát procent ohrožených novorozenců se skutečně rodí tam, kde má – v perinatologickém centru. To už dále asi zvyšovat nelze,“…
Poslanci Evropského parlamentu (EP) žádají Evropskou komisi, aby vyčlenila finanční prostředky na podporu výzkumu a inovací v oblasti primární…
„Největším štěstím pro pacienta je jeho vzdělaný a spokojený lékař, který má dost času a sil, aby se mu mohl věnovat, a který může sledovat, co se v…
„Veřejnost se málokdy dozví, že lékárny jsou zdravotnická pracoviště, kde pracují vysokoškolsky vzdělaní lidé s obrovskými znalostmi o léčivech,…
Po několika letech, kdy počet uchazečů o studium farmacie poněkud klesal, dochází nyní k mírnému nárůstu – takový trend pozorují obě vysoké školy,…
Ve dnech 30. dubna až 3. května se v Praze koná desátý kongres European Society of Contraception (ESC). Jeho tématem je plánování rodičovství v tom…
Neobvykle komplexní pohled na problematiku inkontinence nabídlo již druhé Globální fórum o inkontinenci (Global Forum on Incontinence), které se…
Česko bylo považováno za vakcinační velmoc. Pokud jde o proočkovanost populace, stále jí je. Jestliže se ale zaměříme na nejnovější trendy ve…
Profesor Jiří J. Vitek, americký neuroradiolog českého původu, se velkou měrou zasloužil o vstup endovaskulárních metod do neuroradiologie. V…
Minimálně v indikaci prevence tromboembolické nemoci se s heparinem setkává téměř každý lékař. Přitom podle novinových titulků by se mohlo zdát, že…
Unikátním příkladem spolupráce mezi špičkovým zdravotnickým zařízením a akademickými institucemi je laboratoř srdeční elektrofyziologie, která působí…
V pražském paláci Žofín proběhlo 26. února už poosmé finále soutěže Sestra roku. Spíše než soutěž v pravém slova bylo cílem pořadatelů veřejné a…
Vzdělávacích možností pro sestry neustále přibývá – týká se to jednodenních konferencí, několikatýdenních kursů i ucelených vysokoškolských programů.…