
Všechny články
PostCOVID syndrom – první zkušenosti pneumologů z FN Olomouc
Jak se může COVID‑19 manifestovat na plicích? Které dlouhodobé respirační potíže pacienty po prodělané koronavirové infekci trápí nejčastěji? Jak je…
Pomohou uzdravené plazmidy snížit rezistenci vůči karbapenemům?
Ročně se v ČR spotřebuje přibližně 65 tun antibiotik v humánní medicíně a stejné množství v medicíně veterinární. V tuzemských nemocnicích je pak…
Start očkování u praktiků
Aktuální situace očkování v ordinacích praktických lékařů, kteří mohou oficiálně očkovat od 1.3., byla tématem virtuální tiskové konference pořádané…
Specifika těžkých forem COVID-19
Docent MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC, vedoucí lékař KARIM VFN a 1. LF UK v Praze se v rámci konference Academy of Heath Care Management, věnoval…
Systém SPIS pomáhá zdravotníkům
Psychické problémy, zejména deprese a úzkosti nyní postihují každého třetího a předpokládá se, že u zdravotníků může být situace ještě horší. Ani za…
Úhrady nemocnicím rostly loni o 14 procent
Nemocnice už dostaly na odměny zdravotníkům víc než jiné segmenty, naznačily zdravotní pojišťovny. S prohlášením přišly v době před rozhodnutím…
Lékař v mobilu aneb Jak digitální technologie mění klasické fungování vztahu mezi lékaři a pacienty
Telemedicína neboli přenos lékařských informací mezi pacientem a lékařem prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií, zažívá v…
CDC doporučuje dvojitou roušku, ne však z „jednorázovek“
Látková rouška nošená přes jednorázovou chirurgickou ústenku významně lépe chrání před kapénkami jak okolí, tak i nositele.
Covid a společnost. Nůžky se rozevírají
Světová pandemie viru SARS‑CoV‑2 už trvá bezmála rok. A neměří každému stejně. Podle docentky sociologie Ireny Štěpaníkové z University of Alabama at…
COVID‑19 ovlivnil počet dárců i transplantací
Loňský rok byl pro dárcovský a transplantační program České republiky i pro celý vyspělý svět velmi komplikovaný. Agresivní virus ochromil celý svět,…
Kardiologičtí pacienti by měli být očkováni přednostně
O specifikách vakcinace proti COVID‑19 u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním Medical Tribune hovořila s předsedou České kardiologické…
Okamžité úmrtí na infarkt u lidí bez cvičení
Význam pohybu potvrzuje stále více studií. Na to, že aktivní životní styl souvisí s nižší pravděpodobností okamžitého úmrtí na infarkt myokardu,…
Vakcinace proti COVID‑19 v USA: Příběh triumfu i frustrace
Vakcinace proti COVID‑19 představuje složitý příběh, plný úžasných a bezprecedentních vědeckých a výrobních úspěchů a také frustrace z některých…
Fórum: Očkování proti COVID‑19 – jak to jde jinde?
Pokud jde o vakcinaci proti COVID‑19, mají všechny státy stejný cíl. Cesty k jeho naplnění se však liší a vždy se lze inspirovat. Proto jsme českým…
Vše, co je dobré vědět o vakcínách proti COVID-19
K nejdiskutovanějším tématům současné doby patří bezesporu vakcinace proti onemocnění COVID-19. Právě proces registrace vakcín, role SÚKL a nežádoucí…
Kombinační terapie – základ léčby hypertenze i v době covidové
Na to, proč je třeba i v době pandemie COVID‑19 v léčbě hypertenze neztrácet čas a jednat, se ve své přednášce, která zazněla v rámci virtuálního…