Přeskočit na obsah

Lucie Ondřichová

Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.

Lucie Ondřichová

Články autora

Nové centrum pro pacienty s RS

23. 4. 2007

V České republice žije přibližně 14 000 pacientů z roztroušenou sklerózou. O čtvrtinu z nich se starají odborníci z Neurologické kliniky 1. LF UK a…

Pro kvalitní péči nás musí být dost

16. 4. 2007

O kolik pacientů se stará jedna sestra? Na ARO většinou o jednoho, na JIP o jednoho či dva. Na standardním oddělení už ale tento počet značně kolísá…

Velký třesk v Brně

10. 4. 2007

Omezení atomizace či překrývání stávajících kapacit a posílení konkurenceschopnosti univerzitních pracovišť. To jsou cíle zásadních změn v brněnském…

Chceme, aby peníze šly za školencem

10. 4. 2007

I když mezi praktickými lékaři pro děti a dorost není demografická situace tak kritická jako u praktiků pro dospělé, i zde hrozí, že lékaři‑senioři…

Doménou sester je neverbální komunikace

10. 4. 2007

„Nemocný okamžitě vycítí, v jakém rozpoložení sestra na pokoj přichází, a z jejího pohledu, úsměvu, způsobu, jakým mu upravuje lůžko, dokáže číst,“…

Workshop o katetrizační ablaci

10. 4. 2007

V Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) proběhl začátkem dubna již 10. ročník Pražského workshopu o katetrizačních ablacích. Tentokrát…

Změna paradigmatu léčby astmatu

10. 4. 2007

Anglické slovo „smart“ lze přeložit mnoha způsoby – jako bystrý, chytrý, elegantní, fikaný či mazaný. SMART se jmenuje také nový koncept léčby…

Urogynekologové se učí novou metodu

2. 4. 2007

První březnový týden se na Gynekologicko‑porodnické klinice 1. lF Uk a všeobecné fakultní nemocnice v Praze konal mezinárodní školicí kurs, ve kterém…

Změna paradigmatu léčby astmatu

28. 3. 2007

Anglické slovo Smart lze přeložit mnoha způsoby – jako bystrý, chytrý, elegantní, fikaný či mazaný. SMART se jmenuje také nový koncept léčby astmatu,…

Když Američané vidí zájem, ocení to

26. 3. 2007

Začínat znovu s profesní kariérou v jiné zemi není nic lehkého. Pro sestry to platí dvojnásob. Musejí nejen prokázat, že své práci rozumějí, ale také…

Koniotomie – noční můra

26. 3. 2007

Jak by měl být lékař první linie připraven na zvládání akutních stavů? Také na to se snažili na 1. kongresu primární péče poskytnout odpovědi MUDr.…

Naši pacienti si svoji deviaci nevybrali

19. 3. 2007

„Aby sestra na našem pracovišti obstála, musí být především vyzrálou a vyrovnanou osobností,“ říká Marta Červinská, staniční sestra Sexuologického…

Registr nosokomiálních nákaz

12. 3. 2007

Nulového výskytu nosokomiálních infekcí, tedy infekcí vzniklých v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, dosáhnout nelze. Cílem je snížit jej na…

Čestný doktorát UK za antivirotika

12. 3. 2007

Čestný doktorát Univerzity Karlovy převzal 8. března ve Velké aule pražského Karolina profesor Erik De Clercq, belgický vědec, jenž stál u zrodu…

Světový den ledvin

5. 3. 2007

„Chronické choroby ledvin jsou časté, skrytě nebezpečné, avšak léčitelné,“ tak zní hlavní poselství, které by mělo zaznít 8. března. Toto datum…

Motol na špici radioterapie

5. 3. 2007

Fakultní nemocnice v Motole má status Komplexního onkologického centra. Nová kapitola radioterapie se zde začala psát už v roce 1997, kdy byly…

Národní den schizofrenie letos poprvé

5. 3. 2007

Schizofrenie během života postihne jedno až dvě procenta populace. Tato nemoc je zákeřná i tím, že zasahuje velmi často osoby v mladém a středním…

Dialýza a sport se nevylučují

5. 3. 2007

Pro pacienty s chronickým selháním ledvin má přiměřený pohybový režim životně důležitý význam. Bohužel se až příliš často dozvídají, že se mají…

Modulový systém má řadu výhod

26. 2. 2007

Zákon č. 96/2004 Sb., tzv. o nelékařských zdravotnických povoláních, a legislativní normy, které na něj navazují, přinesly pro sestry řadu zásadních…

Financování onkologické léčby

26. 2. 2007

Na sklonku ledna pořádala Česká farmakoekonomická společnost seminář s názvem Farmakoekonomika v onkologii. Kdo chtěl slyšet jasnou odpověď, jak…

Patologie si své lidi prověří sama

26. 2. 2007

Fingerlandův ústav patologie Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Hradec Králové je jedním z nejvýznamnějších českých center výzkumu v patologii. O…

Osvěta v prevenci alkoholismu nefunguje

19. 2. 2007

Centrum adiktologie 1. LF UK pořádalo 8. února veřejnou přednášku a odborný seminář dvou předních odborníků na problematiku alkoholu profesora…

Sestrám z praxe se VŠ titul vzdaluje

12. 2. 2007

Škol, které nabízejí bakalářské studium ošetřovatelství, pomalu přibývá. letos poprvé začnou budoucí sestry – bakalářky studovat v Opavě, zcela…

Co pacienti doopravdy chtějí? Informace!

12. 2. 2007

„What the patients really want?“ – Co pacienti skutečně chtějí? To byla hlavní otázka, na kterou se snažila najít odpověď rozsáhlá studie, která…

Chceme mírnit strach

12. 2. 2007

Žlutý květ, symbol Ligy proti rakovině, doznal malé, ale podstatné změny. Jeden jeho okvětní lístek zčernal a připomíná tak ciferník, ukazující za…

Nemocnice versus bezdomovci

12. 2. 2007

Z etického hlediska není žádný důvod, aby zdravotníci měli k bezdomovcům jiný přístup než k ostatním nemocným. Jen u málokteré z těchto osob je…

Hluboká mozková stimulace u deprese

29. 1. 2007

Přes veškeré pokroky v léčbě deprese stále zůstává určité procento pacientů, u kterých terapie selhává. Takoví nemocní vyzkoušeli mnoho různých…

Software pro hodnocení výživy

29. 1. 2007

Odborníci zabývající se výživou již delší dobu upozorňovali na to, že v České republice chybí ucelený program, který by umožňoval jednoduchým…

Cílem je ochrana a růst neuronu

29. 1. 2007

Kolik typů antidepresiv je potřeba k léčbě deprese? Tak se jmenovalo firemní symposium společnosti Medicom International, které se konalo v rámci…

Jak se pozná opravdu zkušená sestra?

15. 1. 2007

Internetový server www.allnurses.com je pravděpodobně největším virtuálním prostorem, na kterém komunikují sestry z celého světa, hlavně však z USA.…

Unikátní operace páteře u dítěte

27. 11. 2006

Dvaapůlletá slovenská dívka Bianka od narození trpí dysplazií v oblasti kraniocervikálního přechodu. V posledních měsících ji útlak míchy již přímo…

Intermitentní podávání bisfosfonátů

27. 11. 2006

Již několik let se rozvíjí koncept tzv. intermitentní léčby osteoporózy bisfosfonáty, který spočívá v prodlužování dávkovacích intervalů – od…

Biologická léčba už není jen paliace

20. 11. 2006

„Posloucháme‑li na kongresech příspěvky o cílené terapii onkologických onemocnění, jímají nás dvě hrůzy. První – jak těžké je tuto problematiku…

Endoskop prohlédne celé tenké střevo

13. 11. 2006

Převratnou novou metodou, která umožňuje vyšetřit větší část nebo dokonce celé tenké střevo a zároveň přistoupit i k terapeutickému zásahu, je…

Na popáleninách vydrží málokdo

23. 10. 2006

Chirurg MUDr. Ludomír Brož se věnuje pacientům po termickém úrazu už dvacet šest let. Medical Tribune měla příležitost doprovázet jej během jednoho…

Na očkování proti chřipce je čas

23. 10. 2006

V zemích Evropské unie je očkováno proti chřipce v průměru 22 procent populace, v Česku je to jen 7 procent. Zda se letos Česká republika v tomto…

Unikátní operace páteře

16. 10. 2006

Úspěšnou operaci, která ve světové literatuře ještě nebyla popsána, provedli 2. října lékaři neurocentra liberecké krajské nemocnice.…

Medicína funguje, když se dělá dobře

9. 10. 2006

Ordinuje a učí v Praze i v USA, vydává několik časopisů, organizuje studentské stáže, angažuje se v krajanském hnutí, moderuje nejrůznější setkání,…

Manažerský přestup

25. 9. 2006

MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., vedl Nemocnici Na Homolce patnáct let. Za tu dobu poznal dvanáct ministrů zdravotnictví. Přiznává, že sledovat všechny…

Rezident už přežije všechno

25. 9. 2006

„Zase jsem schopen vnímat úplně obyčejné věci – foukání větru nebo třeba běžný shon v dopravě při cestě domů.“ Takto někteří čeští lékaři popisují…

Řízení letiště? Proti Home Care hračka

25. 9. 2006

Pokud bychom seřadili jednotlivá pracovní zařazení v ošetřovatelství podle prestiže, které se mezi sestrami těší, domácí péče asi nejvyšší příčky…

Orient nezačíná hned za Prahou

18. 9. 2006

„Kdybych sám osobně potřeboval operaci páteře, pojedu do Liberce za Petrem Suchomelem. Umí to a je to kamarád,“ říká předseda České neurochirurgické…

Gerontologie může být i radost

11. 9. 2006

Na konstatování, že populace stárne, si už veřejnost zvykla. Zvykla si i na výzvy, že je nutné s tím něco dělat. Místopředsedkyně české…

Pamatujte si: člověk není šimpanz

4. 9. 2006

„Největším etickým problémem, o kterém bychom se v rámci českého zdravotnictví měli bavit, je běžná a každodenní komunikace v ordinacích a na…

PRO SESTRY: Pan doktor vám všechno řekne

24. 7. 2006

Moderní medicína uvažuje v číslech, grafech, tabulkách. Pro lékaře je čím dále tím těžší vnímat za množstvím sofistikovaně zpracovaných informací…

Zkušenost za 345 dolarů

24. 7. 2006

Sto dvacet mediků převážně z USA, ale i z Indonésie, Portorika, Kanady či Austrálie se v těchto dnech pohybuje po pražských nemocnicích. jde o…

Brusel určil další směr v léčbě CMP

12. 6. 2006

Přímo ve stínu bruselského Atomia se v polovině letošního května konala vrcholná akce všech odborníků, kteří se zabývají cévní mozkovou příhodou (CMP…

Český dluh v péči o CMP

29. 5. 2006

V intervenční kardiologii nebo statistikách novorozenecké úmrtnosti představuje ČR světovou špičku. V péči o pacienty s CMP ale za vyspělým světem…

Negativní reakci okolí dokážu ustát

24. 4. 2006

Metabolismus psoriatické kůže je výrazně zvýšen, zrání epidermálních buněk od bazální vrstvy k vrstvě rohové je až desetkrát rychlejší. Co tato…

ADHD: Když je dítě k neuhlídání

18. 4. 2006

U ničeho nevydrží, nedokáže být chvíli zticha, neustále na sebe upoutává pozornost, je nezvladatelné, když do někoho může strčit, tak to také udělá.…

Hematologové sjednocují prevenci TEN

3. 4. 2006

Prevence tromboembolické nemoci (TEN) jde napříč obory a zdravotnickými profesemi. denně na ni musejí myslet chirurgové všech specializací,…

Chirurgem v JAR

27. 3. 2006

Chirurg Mudr. František Grossmann, cSc., strávil čtrnáct let ve státní nemocnici v Jihoafrické republice. Získal tak unikátní zkušenosti. „Takovou…

Rozšíření screeningu u novorozenců

20. 2. 2006

U všech novorozenců v Česku se již 30 let odebírá třetí až pátý den po narození vzorek kapilární krve z patičky na vyšetření fenylketonurie. U dětí s…

Konečně zkrocená onkologická data

13. 2. 2006

Milion tři sta tisíc případů zhoubného onemocnění, popsaných ve třiceti parametrech včetně stadia nemoci a doby přežití pacienta. To v současnosti…

Prevence STD je válečná medicína

13. 2. 2006

Malý tým neziskové organizace Rozkoš bez rizika dělá pro prevenci sexuálně přenosných chorob více než mnohé státem mohutně dotované programy.…

Profesor Josef Marek slaví sedmdesátiny

6. 2. 2006

„Mám pocit neustále honěného člověka, který nestíhá plnit své úlohy tak, jak má,“ říká přední představitel české endokrinologie a vnitřního lékařství…

PRO SESTRY: Naše pacienty nikde nechtějí

6. 2. 2006

V žádné jiné ordinaci praktického lékaře není zájem pacientů tak závislý na venkovní teplotě jako zde. teď v zimních měsících jich sem přichází přes…

Chci být bakalářka, nemám kde studovat

16. 1. 2006

Asi tou nejrozumnější cestou, jak se stát zdravotní sestrou, je vystudovat gymnázium a pak se ucházet o přijetí do bakalářského studijního programu…

Věřím, že astma bude vyléčitelné

12. 12. 2005

Mnoho lékařů stále ještě nevnímá rozdíl mezi systémově a inhalačně podávanými kortikosteroidy, říká v rozhovoru pro Medical Tribune přední odborník…

Humánní lékaři pomáhají v ZOO

12. 12. 2005

Profesionální záměna humánního a veterinárního lékaře je už mnohokrát vytěženým námětem filmových komedií. V pražské ZOO k takové výměně, či spíše…

Nejčastěji neznamená nejkvalitněji

7. 3. 2005

Smysl onkologických screeningových programů nikdo nezpochybňuje. Otevřenou otázkou však zůstává, proč svou roli plní pouze jeden ze tří navržených.…