
Všechny články
Je čas vrátit se k normálnímu životu
Obavy z negativního vlivu uvolnění restrikčních opatření v průběhu Velikonoc, které podle některých mělo přinést další nárůst onemocnění Covid-19, se…
Transplantovaný pacient a COVID-19
Nemocní po transplantaci orgánů patří mezi zvlášť ohrožené skupiny obyvatelstva onemocněním COVID-19. Vědecké důkazy, že by onemocnění COVID‑19 mělo…
Podpora zdravotnictví 50 miliard korun. Vláda je pro
Navýšení plateb za státní pojištěnce bude využito na udržení výše úhrad poskytovatelům zdravotních služeb na úrovni dohod pro rok 2020 i jako…
Ing. Friedrich: Nárůst úhrad musíme revidovat
Navýšení plateb za státní pojištěnce společně navrhovaly dopisem všechny zdravotní pojišťovny jako nutné opatření již v březnu ministerstvu financí.…
Vzdělávání a zkoušky v IPVZ nadále probíhají
Je v zájmu nás všech, aby byl zajištěn příliv nových lékařů a ti stávající se mohli dále vzdělávat i za pandemické situace. Institut pro…
Parkinsonikům se prodlužují čekací doby na vyšetření i na zákroky
Koronavirus komplikuje i situaci pacientů s Parkinsonovou nemocí, kterých je v Česku odhadem 30 až 50 000. Pacientská organizace na situaci…
Jaký je správný postup před uzavřením smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb
VZP ČR je oprávněna uzavřít smlouvu s uchazečem pouze tehdy, bylo‑li uzavření takové smlouvy ve výběrovém řízení doporučeno.
Data, která umožnila restart běžného chodu nemocnic
Ministerstvo zdravotnictví si je díky datům od ÚZIS a projektu online dispečinku intenzivní péče jisté, že se nemocnice i ambulance mohou začít…
Prof. Babjuk: Pro bezpečné odkládání péče bychom potřebovali vodítko
ANKETA MT: Důsledky odkládání péče kvůli COVID-19. Jak byste hodnotili dopad současné situace na péči o nemocné, o které se běžně staráte? Obáváte…
ANKETA MT: Dopady epidemie COVID-19 na léčbu běžných onemocnění
V zemích zasažených masivní epidemií COVID z nemocnic skoro zmizeli pacienti s ostatními zdravotními problémy, a to i velmi závažnými. Výrazně…
Echokardiografický screening v Etiopii – další úspěšná mise NF České srdce
Čeští lékaři nezištně pomáhají obyvatelům v rozvojovém světě, jednou z cest pomoci je zapojit se do činnosti Nadačního fondu České srdce.
Před úsvitem
Zkusím vyprávět o vývoji mozku miminka, které se ještě nenarodilo. Lidský mozek je tvořen 86 miliardami neuronů a stejným počtem gliových buněk.…
Z panelové diskuse
Ministerstvo činí kroky k dostupnosti péče, uvedla v panelové diskusi Ing. Helena Rögnerová.
Zajištění péče v době nedostatku zdravotníků
Nemocnice v odlehlých regionech by se neměly kvůli nedostatku personálu rušit, ale transformovat na komunitní nemocnici, která zajistí v místě…
Poslední velká evropská karanténa
Všechno to začalo na začátku roku 1972, kdy se kosovský muslim Ibrahim Hoti vydal na pouť do Mekky.
Doporučení pro ECMO u COVID-19
Podle mezinárodně uznávaných specialistů není epidemie COVID-19 vhodný čas na rozšiřování počtu ECMO center, péče by se měla koncentrovat na zkušená…
Místo etiky za stavu nouze
O dopadech současné epidemie Covid-19 v etické rovině jsme si povídali s MUDr. Jaromírem Matějkem, Ph.D., Th.D., který pracuje jako koordinátor…
Domovům pro seniory mohou při pandemii covid-19 významně pomoci praktici
Praktiční lékaři se starají o převážnou část seniorů, a jsou vlastně geriatry první linie, zdůraznila prof. Eva Topinková.
Ministerstvo navrhuje dočasnou výjimku pro lékaře cizince
Po dobu koronavirové krize by mohli v českém zdravotnictví pracovat i ti zahraniční lékaři ze zemí mimo EU, kteří nezískali aprobační zkoušku. Počítá…
Sterilizace respirátorů parou
Vhodný postup sterilizace jednorázového respirátoru podle literatury i vlastního výzkumu ověřovali výzkumníci z Ústavu chemického inženýrství.
Nálezy plicní sonografie u onemocnění COVID-19
Česká společnost pro ultrazvuk v medicíně publikovala souhrn aktuálních informací k využití plicní sonografie u onemocnění COVID-19. Stránka má…
Výrokům o zdravotnících sluší opatrnost
Kromě solidarity se vůči zdravotníkům v těchto dnech objevují i necitlivá vyjádření. Zejména vůči nakaženým zdravotníkům. Stigmatizace osob…
Data o COVID-19 v Česku. Na italský scénář to zatím nevypadá
Protiepidemická opatření podle statistiků fungují. Na konci dubna bude 7200 až 30 000 potvrzených případů COVID-19. Intenzivní péče by byla přetížená…
Zkušenosti španělských kardiologů s Covid-19
Lékaři nyní stále častěji, místo dříve běžných kongresů, které pro ně byly místem získávání dalších profesních znalostí, přecházejí na šíření…
Farmakoterapie v souvislosti s COVID-19
Podání jakých léčiv je vhodné zvážit u kriticky nemocných pacientů s COVID-19 v současné situaci, kdy je důkazů pomálu? Námět poskytnou materiály…
Miliony ústenek začnou vyrábět na Vysočině
Do jednoho ze svých čtyř českých výrobních závodů kupuje společnost HARTMANN – RICO dvě nové výrobní linky na ochranné masky a respirátory. Zahájit…
Ochranné pomůcky a právní odpovědnost zdravotníků
K 26. březnu 8:46 hod bylo v ČR provedeno 26 698 testů na nákazu COVID-19, prokázána byla u 1 775 osob, vyléčených je deset, úmrtí šest. Mezi…
Potřebujeme udržet pandemii na uzdě
„Doufejme, že od května budeme moci opatření v nemocnicích, ale i další protiepidemiologická opatření rozvolňovat a nastavovat normální režim,“ říká…
COVID-19 u dětí a dospívajících: Symptomatologie a klinický průběh
Informace výboru České pediatrické společnosti o závažnosti, klinickém průběhu a rizicích COVID-19 u dětí.
Křivka poroste. Systém je připraven na 30 tisíc pacientů i víc
Český zdravotnický systém se připravuje na výrazně vyšší počet onemocnění Covid-19. Za klíčový bod považují odborníci zajištění dostatečné kapacity…
Život se nezastavil, jen zkomplikoval
O tom, nakolik koronavirus změnil práci zdravotnických záchranářů a jaké problémy aktuálně záchranářské týmy řeší, jsme si povídali s prezidentem…
Jaké má kdo nosit ochranné pomůcky
K otázce, jaké ochranné pomůcky mají dostat zdravotníci na různých pozicích, existuje několik dokumentů. Podstatné je, zda zdravotník přichází do…