
Medicína
Inhibitory SGLT‑2 a nealkoholické ztukovatění jater
Mnoho pacientů s diabetem 2. typu trpí také nealkoholickým ztukovatěním jater (NAFLD). V nové retrospektivní studii s 80 000 osob průměrného věku 59…
Riziko akné u dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce
Podle nové studie děti, u nichž byl nedávno diagnostikován diabetes 1. typu, potřebují méně dodávaného inzulinu k udržení glykémie v normálním…
Český startup Carebot získal certifikaci
V Evropě sílí trend využití umělé inteligence při čtení snímků ze zobrazovacích metod. Mezi prvními se ho chápe i česká společnost Carebot. Během…
Efruxifermin s agonistou GLP‑1 účinný u MASH a diabetu
V 16týdenních až 24týdenních studiích fáze II u pacientů s fibrózou jater ve stadiu 1 až 3 nebo s cirhózou jater zlepšil efruxifermin jaterní fibrózu…
Alzheimerova nemoc zaznamenává pokroky. A to nejen v léčbě
Celý svůj profesní život zasvětila doc. MUDr. Iva Holmerová, PhD. geriatrii, stáří, demencím a dlouhodobé péči. Celá léta usiluje o širší pohled na…
Nové guidelines určí kompetence a pomohou s diagnostikou a léčbou AN
V současné době finišuje příprava multioborových Doporučených postupů pro diagnostiku a léčbu Alzheimerovy nemoci a jiných kognitivních poruch, na…
Moravskoslezský kraj diskutoval o KV péči. Pacienty je třeba efektivně předávat
Kraj s největším podílem obyvatel s kardiovaskulárním onemocněním a zároveň kraj, kde víc lidí než jinde chodí na preventivní prohlídky –…
Synergické ovlivnění aterosklerózy a dyslipidémie je silný nástroj prevence
I přes rozvoj moderní terapie se v České republice kardiovaskulární onemocnění stále drží na špici příčin úmrtí. Jejich riziko lze přitom výrazně…
Část lékařů zvažuje změnu povolání. Důvodem je rodina
Sladit práci a rodinu, jste-li zdravotníkem, může být nadlidský úkol. Jak rodičovství a zejména pak péče o malé děti hýbe profesními preferencemi…
Psilocybinem asistovaná terapie se zdá být na dohled
Efekt psilocybinu byl již potvrzen u léčby deprese i v paliativní péči. Aktuálně je zkoumán v případě komorbidní deprese u pacientů s onkologickou…
EU financuje průlomový výzkum psychedelik v paliativní péči
Psilocybin by již v blízké budoucnosti mohl pomáhat nejen lidem s rezistentní depresí, ale i pacientům v paliativní péči. Evropské konsorcium 19…
Mikrobiom hraje významnou roli i v dermatologii
Nerovnováha kožního mikrobiomu může způsobit řadu kožních problémů, například přispět ke vzniku akné. Vztahem mikrobiomu a akné se zabývá MUDr.…
Proč bychom měli analyzovat cesty pacientů
V anglickém jazyce rozlišujeme „patient pathway“ a „patient journey“. Zvláště zajímavým tématem s velkým potenciálem ke zlepšení je cesta pacienta v…
Robotických výkonů bude přibývat
Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a…
Nové robotické centrum propojuje čtyři obory
Unikátní multioborové chirurgické robotické centrum, které díky dotačnímu programu REACT-EU spustilo svůj provoz koncem minulého roku ve Fakultní…
Proč mají dětští psychiatři tolik práce?
Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…
Čtyřdenní online konference na pomoc v boji s obezitou
Odhaduje se, že v roce 2025 se bude nadváha či obezita týkat až 2,7 miliardy dospělých, z nichž 177 milionů lidí s těžkou obezitou bude potřebovat…
Amisulpirid – dobrá volba pro zvládnutí pooperační nauzey a zvracení
Cílem zkoumání tříčlenného týmu amerických farmakologů (univerzitní pracoviště Glendale, AZ) bylo posoudit farmakologii, účinnost a bezpečnost…
Arenberger: Rychlé pokroky v dermatologii přinášejí optimismus
Letošní 12. ročník Dermatologického update přinesl nová data týkající se moderních léků a terapeutických postupů u celé řady onemocnění. Poslechnout…
Na genetice záleží i u klíšťové encefalitidy, říká Daniel Růžek
„Podařilo se nám nalézt genetické polymorfismy, které předurčují, že se u člověka nakaženého virem klíšťové encefalitidy rozvine závažná forma…
Primární péči je třeba modernizovat. Co by se mělo změnit?
Úroveň a organizace primární péče do velké míry rozhoduje o efektivitě celého zdravotnictví, a pokud tato péče funguje, přispívá k celkově dobrému…
Vyšší šance na přežití pacientů s infekční endokarditidou
Infekční endokarditida je velmi závažné onemocnění, jehož incidence stále mírně roste. Často je provázeno komplikacemi a i dnes se vyznačuje vysokou…
PragueONCO si za 15 let získalo důvěru
„V patnácti letech je člověk puberťák, naše konference už ale dávno dospěla. PragueONCO každý rok nabízí bohatý odborný program s účastí významných…
Na prevenci bylo 58 procent lidí, skoro jako před pandemií
Dospělí chodí na preventivní prohlídky u praktického lékaře častěji než před deseti lety, u dětí je ale trend opačný.