
Všechny články
Nobelova cena za lékařství letos míří do oblasti evoluční genetiky
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 získává švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo za dekódování starověké DNA. Ocenění…
Nemocničním lékařům na Slovensku došla trpělivost
Hromadné výpovědi lékařů mohou po letech znovu ochromit slovenské zdravotnictví. Odboráři nejsou spokojeni s vládním návrhem zvýšení platů ani s…
Na karcinom, kterému lze předejít, v ČR stále ženy umírají
Karcinom děložního hrdla je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, přitom je to jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze…
Optimalizace postgraduálního vzdělávání lékařů
„Dlouhodobé vzdělávání lékařů zažilo obrovské množství změn, takže jakákoli další změna je jen další kulka do týla,“ pravil na odborné konferenci…
Cibula: Apolinář musí být maximálně vstřícný
Jedna z největších klinik pražské Všeobecné fakultní nemocnice po osmnácti letech změnila vedení. „Budu se snažit o jasnější oddělení pracovní náplně…
NÚVR má ambici přinášet lepší koordinaci i efektivitu onkologického výzkumu
Lepší diagnostika, léčba, nové patenty, publikace, certifikované metody, expertní doporučení. To vše a především významný pokrok v boji s…
Zdravotní klaun se stále častěji stává součástí nemocničních týmů
Až 60 procent dětí před zákrokem trpí předoperační úzkostí, která může přispět k pooperačním obtížím. Zdravotní klauni pomáhají humorem léčit nejen…
Čarvaš: Inflace povede nemocnice do ztrát
„Vyjít s osmi procenty nárůstu, která se zdají jako významné navýšení proti nabídkám v dohodovacím řízení, nebude vůbec snadné,“ říká předseda…
Nárůst antibakteriální rezistence již nelze zastavit, snahou je ji zpomalit
Období, kdy byla antibiotika nepostradatelnou součástí medicíny, se zřejmě chýlí ke konci. Již několik let lékaři varují, že kvůli nadužívání těchto…
Odborníci na infekce se sešli v Praze
Hlavním tématem VIII. kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie (KMINE), který se v Praze konal od 22. do 24. září 2022 a…
Prevence je dlouhodobě nejefektivnější strategií v kontrole nádorových onemocnění
Prevence a udržitelnost zdravotních systémů patřily ke klíčovým tématům, o nichž diskutovali odborníci v rámci letošního kongresu ESMO (European…
Opomenutá předcovidová varování
Pandemie covidu‑19 se stala svým rozsahem a dopadem zatím největší globální zdravotní krizí 21. století, která svět výrazně zaskočila. Nemuselo k…
Stroj nenahradí rozhodování lékaře, ale pomůže mu
Nejen analýza obrazu, ale i jiných dat je vhodné pole pro uplatnění umělé inteligence v medicíně. Velká zdravotní data jsou pro lidské oko…
Začíná éra odhalování nádorů na základě krevních testů
Nová éra včasného odhalení onkologických onemocnění pomocí krevního testu může změnit paradigma screeningu karcinomů. Nové testy dokáží z nádorové…
Jak srazit hlavu covidu? Raději měděným než stříbrným mečem
Antimikrobiální účinky stříbra jsou v praxi dobře známé a široce využívané. Proti viru SARS‑CoV‑2 však existuje efektivnější zbraň. Vědci z Porúrské…
Vyšší úhrady za péči, než bylo domluveno. To je návrh na rok 2023
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v úhradové vyhlášce růst o osm procent. Pro nemocnice navrhuje další sbližování plateb za stejné případy.…
Evropo! Zajisti nepřetržitou dostupnost léků, žádá GIRP
Evropská asociace pro distribuci zdravotní péče (GIRP) vydala prohlášení, ve kterém žádá Evropskou komisi a členské státy EU, aby pomohly v…
Nedostupnost léků je konstantní problém. Co říkat pacientům?
Pro lékaře může být mnohdy těžké udržet si dokonalý přehled o aktuálním stavu zásob léčivých přípravků, které předepisují svým pacientům. Pacienti…
Fórum: Energetické úspory – jaká opatření se osvědčila?
Stále dražší energie dlouhodobě zvyšují náklady nemocnic i soukromých praxí. Dříve přijatá opatření, jako zateplení budov nebo instalaci úsporného…
Úhrady telemedicíny: pojišťovny hledají cestu
Za plátce vystoupila na konferenci LIFMAT MUDr. Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka OZP, která zároveň reprezentuje Svaz zdravotních pojišťoven v…
Spánkové poruchy spojené s covidem‑19
Výzkumníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) realizují rozsáhlý výzkum vlivu onemocnění covid‑19 na…
Využití telemedicíny v diabetologii
Na největším letošním setkání diabetologů, 58. diabetologických dnech v Luhačovicích, v bloku věnovaném technologiím představil předseda ČDS prof.…
Vývojové aspekty adaptace srdečního svalu na zátěž
V rámci letošního odborného setkání 34. Šamánkovy Poděbrady a 44. motolský seminář ve dnech 7.–9. 4. 2022 zaznělo sdělení prof. MUDr. Bohuslava…
Získání invalidního vozíku a možné chyby při zpracování žádosti o něj
Každý pacient, který z jakéhokoliv důvodu není schopen chůze nebo je v chůzi omezen, má právo na úhradu mechanického invalidního vozíku (MIV), pokud…