Přeskočit na obsah

Lucie Ondřichová

Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.

Lucie Ondřichová

Články autora

Maďarská cesta do pekel

8. 2. 2021

Obejít ve schvalování Sputniku V standardní postupy regulace léčiv by bylo těžkou ranou uštědřenou pracně budované důvěře veřejnosti ve vakcíny.

Naši lidé předvedli neskutečný výkon

17. 6. 2020

„Situace spojená s epidemií COVID-19 byla samozřejmě extrémní, ale pokud jde o naši zodpovědnost, nebyla výjimečná,“ říká o uplynulém období v…

Kdy je u koronaviru čas myslet na ECMO

17. 3. 2020

V souvislosti s rozšířením SARS-CoV-2 / COVID-19 může být ECMO řešením pro ty pacienty s respiračním selháním, u nichž nestačí běžné ventilační…

Když je ECMO denní rutina

13. 8. 2018

Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO) je metodou, která pro řadu kriticky nemocných znamená záchranu života. V zásadě jde o pumpou poháněný…

Kde má v hematoonkologii smysl investovat

28. 11. 2016

Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti mohou nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. V…

Když padne carevna

6. 6. 2016

Přední česká neurovědkyně prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., rezignovala na svůj post místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a byla…

Když padne carevna

3. 6. 2016

V čem podle všeho Eva Syková selhává, je odhad, co si jako lékař může dovolit vůči pacientům. Nyní nuceně opouští jednu funkci po druhé a po…

To, co se děje kolem myelomu, je úžasné

25. 4. 2016

„Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti umějí nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. U…

Kruh antikoagulace se uzavírá

8. 2. 2016

Nová perorální antikoagulancia (NOAC) se rychle etablovala v klinické praxi – tato rychlost je důkazem, že odpovídají na reálné a dříve nenaplněné…

Jak léčí nádory plic u sousedů?

14. 12. 2015

Na sklonku listopadu v Praze proběhla Středoevropská konference o nádorech plic (Central European Lung Cancer Conference – CELCC). Jejím cílem je…

ESGO přebírám ve fantastickém stavu

10. 11. 2015

Evropská onkogynekologická společnost (ESGO) je příkladem živé organizace, která skutečně ovlivňuje životy nemocných, a to v mnoha směrech. Na příští…

Vyhledávat nemocné s FH má smysl

27. 10. 2015

Vyšší plazmatická koncentrace LDL cholesterolu je spojena s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Tato…

Zpátky na stromy

17. 7. 2015

"Je s podivem, jak nepřehlednou situaci se v České republice podařilo vytvořit u profese, která je v rámci EU regulovaná. A podle všeho bude hůř,"…

ASCO 2015: PD‑1, kam se podíváš

30. 6. 2015

Téma imunoterapie dominuje výročnímu kongresu Americké asociace klinické onkologie (ASCO) už po několik let. Od informací o novém mechanismu účinku…

Kdo tu věří na sušenou oslí kůži?

22. 6. 2015

KOMENTÁŘ Novináři minulý týden čelili záplavě informací z Česko‑čínského summitu o spolupráci ve zdravotnictví. Pod vrstvou oficialit ale není snadné…

Kdo tu věří na sušenou oslí kůži?

19. 6. 2015

Novináři minulý týden čelili záplavě informací z Česko-čínského summitu o spolupráci ve zdravotnictví. Pod vrstvou oficialit ale není snadné dobrat…

Nové technologie – bez HTA to nepůjde

28. 4. 2015

Balík prostředků určených na zdravotnictví je a bude omezený. Je třeba jej rozdělit tak, aby z něj byl co největší prospěch. V ideálním případě by…

Strážce kontinuity české kardiologie

23. 2. 2015

Kardiolog prof. MUDr. Jiří Widimský, DrSc., patří k těm lidem, kteří jsou sami o sobě jakousi konstantou – prostě tu vždycky byli a jsou a dělají to,…

Volné sestry nejsou – a už ani nebudou

23. 2. 2015

Po několika letech, kdy se mohly nemocnice tvářit, že na každé uvolněné místo sestry čekají zástupy, nastává obrat. Internetové stránky nemocnic se…

Naše hezké sestřičky

23. 2. 2015

Minulý víkend proběhlo v pražském paláci Žofín vyhlášení soutěže Miss sestra 2014. V porotě kromě zástupců sponzorských firem zasedla i prezidentka…

Naše hezké sestřičky

16. 2. 2015

O víkendu proběhlo vyhlášení soutěže Miss sestra 2014. "Je v zájmu sester, aby byly vnímány jako vzdělaní zdravotničtí profesionálové... Miss sestra…

Volné sestry nejsou - a už ani nebudou

13. 2. 2015

Po několika letech, kdy se mohly nemocnice tvářit, že na každé uvolněné místo sestry čekají zástupy, nastává obrat. Internetové stránky nemocnic se…

Jak zlomit Damoklův meč BRCA mutace

10. 2. 2015

Nosičství patogenních mutací v genech BRCA1/BRCA2 je spojeno s významně zvýšeným rizikem vzniku především karcinomu prsu a ovaria, ale i dalších…

Poslední naděje za 150 000 korun

9. 9. 2014

Těžko si představit horší zprávu, než je sdělení diagnózy amyotrofické laterální sklerózy. Naděje těchto nemocných se upínají k léčbě kmenovými…

Poslední naděje za 150 000 korun

7. 9. 2014

Na problém plateb od pacientů za léčbu kmenovými buňkami v případě týmu prof. Evy Sykové upozornil již v září 2014 Medical Tribune. Přinášíme článek…

Praha bude hlavním městem imunodeficiencí

18. 8. 2014

Ty největší mezinárodní kongresy Českou republiku míjejí – už jen proto, že jí pro desetitisícová setkání chybí vhodné konferenční zázemí. Stále je…

Jak veřejnosti prodat screening

16. 6. 2014

Sebelépe zorganizovaný a kontrolovaný screeningový program ztrácí smysl, když o něj není zájem ze strany cílové populace. V případě kolorektálního…

Kolem ICRC začíná přituhovat

10. 4. 2014

„Od chvíle, co se vyměnil vrcholný management ICRC, je daleko větší snaha problémy pojmenovat a řešit,“ říká nový ředitel FN u sv. Anny MUDr. Martin…