
Medicína
Diabetická autonomní neuropatie
V dnešní části seriálu MT se prezident Diabetické asociace ČR prof. Milan Kvapil věnuje úskalím, na jaká lékař naráží při nutnosti řešit příznaky…
Úhrady mění moderní krytí v životní komplikaci
Pacient byl vyšetřen po prvé v pátek odpoledne v naší ambulanci, kam byl odeslán s defektem na plosce nohy, flegmona podkoží. Kromě jiných kroků byla…
Situace na poli očkování se projasňuje
V úvodním bloku letošních hradeckých Vakcinologických dnů MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP…
SÚKL upozorňuje na Roaccutane
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil informační dopis o nových závažných informacích týkajících se bezpečnosti léčiva isotretinoinu (přípravek…
Posílení primární péče zlepší kondici celého systému
Letošní, v pořadí již 16. vrcholné odborné setkání evropských praktických a rodinných lékařů, konference WONCA (World Organization of National…
Povstal nový mecenáš české vědy
Nadační fond Karla Janečka je jednou z prvních vlaštovek, která chce pomoci špičkovým mladým vědeckým pracovníkům a úspěšným českým vědcům, kteří se…
Dronedaron a ranolazin společně proti fibrilaci síní
Pokud jsou ranolazin a dronedaron používány v kombinaci, jejich efekt na potlačení fibrilace síní je mnohonásobně větší, než je tomu při užití těchto…
Kdy by laici neměli dýchat z úst do úst
Studie zveřejněná ve významném lékařském časopisu The Lancet přesvědčivě prokázala, že při laické první pomoci pacientům se srdeční zástavou jsou…
Veletrh odstartuje diskusí o žhavém tématu - reformě zdravotnictví
Jak snížit náklady, ale neohrozit kvalitu zdravotní péče? Tradiční „Den nemocnic“ pořádaný při veletrhu Medical Fair Brno bude jedinečnou…
Jak asistovaná reprodukce mění svět?
Letošní Nobelovu cenu za medicínu získal prof. Robert Edwards, britský fyziolog, který spolu s prof. Patrickem Steptoem stál u zrodu metody IVF. V…
Lékaři i sestry prý musí zlepšit vzdělanost v paliativní medicíně
Zdravotníci by se měli začít intenzivněji učit, jak pracovat s umírajícími. Rozjezd nového vzdělávacího programu prosadila Česká společnost…
Projekt CARD: biologickou léčbu doplní lázeňská péče
Vstup biologické terapie do revmatologické praxe přinesl pacientům dříve nemyslitelné benefity. Aby jejich udržení neztroskotávalo na zanedbání…
Časopis Týden - iktus a infarkt myokardu, žádný rozdíl
Na titul Nejzmatenější článek sezóny z oblasti zdravotnictví aspiruje materiál, který vyšel v nejnovějším vydání časopisu Týden. Jde o druhý díl…
Průkopník in vitro fertilizace dostal Nobelovu cenu
První z Nobelových cen za letošní rok byla dnes ve Stokholmu udělena za fyziologii a medicínu. Získal ji prof. Robert Edwards, který spolu s prof.…
Co zaznělo na Ateroskleróze 2010
Každoroční setkání odborníků Společnosti patologické fyziologie, zajímajících se také o patofyziologii, patobiochemii a patogenetiku aterosklerózy,…
Kardiologický Stockholm: v hlavní roli ICHS
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) proběhl tradičně na samém konci prázdnin ve dnech 28. srpna až 1. září, tentokrát ve švédské…
Olomoucké hematologické dny po čtyřiadvacáté
Ve dnech 24. až 26. června se v kongresovém centru NH Hotelu Olomouc konaly XXIV. olomoucké hematologické dny (OHD). Lékařskou část sjezdu již léta…
Nové údaje o bezpečnosti léčivého přípravku Relistor
Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal upozornění na nové závažné informace ohledně použití léčivého přípravku Relistor (methylnaltrexonii bromidum),…
Nové údaje o bezpečnosti léčivého přípravku Relistor
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil informační dopis o nových závažných skutečnostech, týkajících se léčivého přípravku Relistor, jenž je určen…
S dermatology pod kůži
je název informačně vzdělávací kampaně České akademie dermatovenerologie, která tento měsíc odstartovala. Jejím cílem bude informovat dospělé a děti…
Lékaři z nemocnice Na Homolce mají za sebou unikátní operaci
Lékaři pražské nemocnice Na Homolce dokázali pomocí chirurgického robota během jediné operace našít cévní protézu na pacientovu aortu i obě pánevní…
Roche a IBM spolupracují na vývoji technologie sekvenování DNA
Cílem spolupráce je urychlení analýzy lidského genomu a další zlepšení individuální zdravotní péče. „Sekvenování je čím dál tím důležitějším…
Ostře sledovaný golimumab
European League Against Rheumatism (EULAR) se již podesáté sešla na svém tradičním výročním kongresu. Akci, letos probíhající v Římě, stabilně…
„Umělý pankreas“ už není sci‐fi
Kongres Americké diabetologické asociace v Orlandu na Floridě přinesl letos náslující nosná témata. Hodnocení přínosů a rizik thiazolidindionů –…