
Všechny články
Slibné experimentální výsledky synergického efektu inhibitorů CDK4/6 a BCL-2 na buňky lymfomu
Výzkumníci z Prague Lymphoma Lab – Laboratoře experimentální a translační hematologie 1. LF UK a Národního ústavu pro výzkum rakoviny pod vedením…
Chytřejší spánek – nové technologie urychlují diagnostiku a léčbu spánkové apnoe
Chytrá nositelná zařízení a pokročilá analýza dat od výzkumníků financovaných EU by mohla pomoci přinést úlevu milionům lidí postižených poruchami…
Nová mezinárodní doporučení pro analýzu mutací TP53 u CLL nesou český rukopis
Analýza aberací genu TP53 (delece anebo mutace) je klíčovou součástí algoritmů rozhodování o léčbě chronické lymfocytární leukémie (CLL).…
Přibude dětských praktiků? Ministr změnil vzdělávání přes nesouhlas části pediatrů
Specializovaný výcvik praktických lékařů pro děti a dorost nově bude moci probíhat po základním kmeni přímo v ambulancích. Zatímco zástupci primární…
Češi začínají přebírat zodpovědnost za své zdraví, říkají data VZP
Aktuální data VZP ukazují, že klienti této největší zdravotní pojišťovny mění přístup ke svému zdraví. Účast na preventivních prohlídkách a…
Dva nově identifikované faktory rizika demence
Aktualizace komise Lancet pro demenci poslytla v červenci 2024 nové nadějné důkazy o prevenci a intervenci demence a péči o ni. Vědci ke dvanácti…
Vakcína proti pásovému oparu může chránit proti demenci
Důkazů, že by vakcína proti pásovému oparu mohla chránit před demencí, přibývá. Stávající data však byla omezená a vztahovala se pouze na živou…
Efektivnost zdravotnictví v ČR klesla. Inspirativní je Izrael
České zdravotnictví podle ekonomů v porovnání s jinými zeměmi nevyniká v efektivnosti. Efektivnost mezi lety 2015 a 2021 výrazně klesla, když výdaje…
Ministerstvo se snaží novelou „zatočit s byrokratickou šikanou“
Ministerstvo zdravotnictví představilo návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, který prošel meziresortním připomínkovým řízením a…
Prof. Babjuk: Urologie je královnou robotických operací
Urologie, zejména pak onkourologie patří k moderním, rychle se vyvíjejícím oborům s množstvím nových léků, terapeutických kombinací a nejmodernějších…
Odbory: Kritická situace v odměňování ohrožuje sociální služby
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR upozorňuje na alarmující stav v odměňování zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách, který…
Biologická léčba se v pneumologii posouvá do nižších linií
Na to, jak vypadá současná péče o pacienty s nádory plic, jsme se v rámci tiskové konference konané u příležitosti Světového dne karcinomu plic,…
Kde je reforma dětské a dorostové psychiatrie v Česku?
Jak jsou na tom české děti a dospívající s duševním zdravím a jaká je situace u našich sousedů v Polsku a na Slovensku? Jak jsou připraveny naše…
Ústecký kraj: Pacienti po infarktu čekají na kontrolu přes dva měsíce
Ústecký kraj se v dostupnosti ambulantní kardiovaskulární péče řadí mezi nejhorší v České republice, hůře je na tom už jen kraj Karlovarský. Tento…
Žitníková: Peníze pro zdravotníky mohou pocházet i z daní na tabák či alkohol
Ministerstvo zdravotnictví představilo návrh zákona o odměňování zdravotnických pracovníků, podle odborů však návrh stále neřeší zásadní rozdíly mezi…
Kovárník: Intravaskulární imaging zlepšuje výsledky koronárních intervencí
Intravaskulární imaging představuje významný pokrok v oblasti koronárních intervencí. Jak tyto technologie ovlivňují práci operatéra a prospěch…
Hledání světla v temnotě – první report k problematice sebevražd v ČR
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR vydávají…
Nádorové buňky v polepšovně. Čeští autoři popsali nové přístupy k léčbě
V prestižním časopise Trends in Molecular Medicine recentně vyšel přehledový článek Mgr. Anety Škarkové, Ph.D., a jejích kolegů z laboratoře prof.…
Mohr: Převládá všeobecná nespokojenost, že reforma zůstala na půli cesty
Prof. MUDr. Pavel Mohr, Ph.D., je primářem kliniky a náměstkem pro léčebnou péči a klinický výzkum Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). V…
NIS2: Nová éra kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví
Nová legislativa přinese nárůst odpovědnosti a povinností pro mnoho organizací. Návrh novely zákona o kybernetické bezpečnosti schválila 17. 7. vláda…
Dětská paliativa se bez výzkumné a publikační činnosti neobejde
V průběhu mezinárodní konference EPEC Pediatrics, která se konala od 3. do 7. června v Praze, jsme se na situaci v dětské paliativní medicíně zeptali…
Čeští vědci jako první zobrazili chromozom v nativním stavu
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se…
Klíče k záchytu kardio-renálně-metabolického pacienta a včasné intervenci
Praktičtí lékaři jednají o zásadní změně preventivních prohlídek. Kromě toho ale závisejí výsledky primární péče o lidi se sdruženými riziky v…
Šonka: Preventivní prohlídky čekají zásadní změny
V rámci zlepšení preventivní péče o rizikové pacienty připravuje Sdružení praktických lékařů ve spolupráci s odbornou společností návrh změn…
Aireen se naučila poznat VPMD
Český startup Aireen si připsal významný úspěch. Z digitálních snímků sítnice umí poznat druhou diagnózu, věkem podmíněnou makulární degeneraci. Má…
Pečujícím o vážně nemocné děti nově pomůže Rozcestník
V České republice vznikla nová databáze služeb potřebných pro děti s život limitujícím nebo život ohrožujícím omezením s názvem Rozcestník.
Profesor Friedrichsdorf: Problémem číslo jedna u vážně nemocných dětí je strach z jehel
Stefan J. Friedrichsdorf je profesorem dětské medicíny bolesti, paliativní péče a integrativní medicíny na Benioff Children’s Hospitals, University…
Dětská paliativní péče v ČR má nakročeno stát se lídrem nejen v Evropě
Na pozvání Nadace rodiny Vlčkových přijeli poprvé do Česka světoví experti na dětskou paliativní péči (DPP) s komplexním vzdělávacím programem…
Studie: Prenatální expozice alkoholu a její neurologické a behaviorální důsledky
Nedávná studie publikovaná v časopise Translational Psychiatry odhalila, že i mírná konzumace alkoholu během těhotenství může mít významné a…
Žádný onkologický pacient by se neměl cítit odstrčen
Organizace onkologické péče má na přežití pacientů se solidními nádory zcela zásadní vliv. Pokud se nemocní ztrácejí v systému, efekt jakýchkoli…
Lék s omezením L může praktický lékař napsat už bez delegování
Posílení pravomocí praktiků a zjednodušení situace pacientů s omezenou dostupností specialistů. To může přinést změna, podle které mohou praktičtí…
Kardiologové v Jihomoravském kraji vidí rezervy ve správném směrování pacientů
Kapacity kardiologické péče v Jihomoravském kraji jsou relativně dobré, někteří specialisté si ale drží nekomplikované pacienty.
Moderní léčba migrény se nedostává ke všem včas
Migréna je jednou z diagnóz, které mají na svědomí nejvíce let ztracených nemocí. Cílená léčba protilátkami proti CGRP je účinná a v České republice…
Dušek: Kardiologii chybí komplexní přístup k prevenci
Na jaká nová data v oblasti kardiologie se můžeme těšit? Kde stále nacházíme slepá místa a co nám říkají dostupná data o regionálních disparitách v…
Česká republika a dostupnost léčiv? Ani premiant, ani propadlík
Minulý týden byla představena data ze zprávy Patients W.A.I.T. Indicator (WAIT report), kterou připravila Evropská federace farmaceutických…
Prof. Aletaha: Opomíjená osteoartróza se dostává do hledáčku vědců a lékařů
Letošní kongres Evropské aliance revmatologických asociací (EULAR) byl provázen vysokou účastí odborníků všech zainteresovaných skupin, množstvím…
Guidelines pro léčbu chronického žilního onemocnění 2024
Doporučené postupy pro léčbu chronického žilního onemocnění (CVD) podle European Society for Vascular Surgery z roku 2022 mají i českou verzi z roku…
Včasný záchyt kardio‑renálně metabolického pacienta v primární péči - anketa
V poslední době přibývají možnosti, jak terapeuticky ovlivnit kardio-renálně metabolický syndrom. Aby z integrovaného přístupu profitovalo co nejvíce…
Brazilským žehlením vlasů k akutnímu selhání ledvin – kazuistika
Módní trend hladkých vlasů, který již v současnosti není tak výrazný, může mít svá zdravotní rizika, pokud se při proceduře „brazilské narovnání…
Návrh na jednotné odměňování zdravotníků je nepřípustný a ničemu nepomůže
S ohledem na záměr návrhu zákonné úpravy o odměňování zdravotnických pracovníků považujeme za vhodné formulovat stručné oponentní stanovisko z pozice…
Česko jako lídr léčby psychedeliky pomáhá Ukrajině
Česká republika se v oblasti psychedeliky asistované terapie (PAT) stává regionálním lídrem v Evropě, a to díky špičkovým vědcům, progresivní…
Trvalý pocit nejistoty je pro organismus zničující
V průběhu mezinárodního setkání odborníků o inovativních postupech v oblasti duševního zdraví odpověděl MT na několik otázek prof. MUDr. Jiří Horáček…
Cesta pacienta, procesní indikátory a jak je správně chápat
Administrativní data zdravotních pojišťoven mají své chyby, ale už dnes se dají využít k měření kvality. Na nastavení indikátorů kvality a jejich…
Kardiologie ve Středočeském kraji s Prahou v záloze
Do Prahy je blízko, zdravotní pojišťovna tedy slabou síť kardiologických ambulancí ve Středočeském kraji nevnímá jako problém.
MUDr. Turčáni: Plicní ambulance zažívají přelomové roky a unikátní generační obměnu
„Stejnou péči, kterou pneumolog věnuje pacientovi, by pak měl věnovat i pečlivému, ale zároveň i korektnímu vykázání péče o pacienta pojišťovně,“…
Software je zdravotnickým prostředkem, jakmile začne radit
MUDr. Mgr. Ing. Dalimil Chocholáč, Ph.D., MBA, LL.M., lékař a právník, který působí jako manažer úseku strategického rozvoje produktů Stapro, má…
Fórum: Jak zlepšit atraktivitu ČR pro klinická hodnocení?
Z provádění klinických studií profitují zdravotničtí profesionálové, pacienti i celý systém. Česko je v tomto ohledu pod svým potenciálem. Proto se…
Klinických studií přibývá v ČR pomaleji než v Evropě
Klinické studie se přesouvají do Asie a Afriky. V rámci Evropy se daří Itálii, Španělsku nebo Portugalsku, z našeho regionu nejrychleji roste…
Některé obory se bez umělé inteligence neobejdou
Jak může AI pomáhat v procesu klinického rozhodování, jakou roli bude hrát pro personalizovanou medicínu, nakolik pomůže v diagnostice a léčbě…
Prevence vázne i v psychiatrii, duševní zdraví se zhoršuje
Duševní zdraví populace se v Česku dlouhodobě zhoršuje. Potvrdil to i nově prezentovaný desetiletý výzkum vědců z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a…
Adaptační proces na koronární jednotce. Nikoho neházíme do hluboké vody
Jak probíhá adaptace všeobecných sester a zdravotnických záchranářů na vysoce specifickou práci na koronární jednotce? Pro koho je volba tohoto…
Sutherland: Stetoskop byl umění, ultrazvuk je věda
Čestným členem České kardiologické společnosti ČLS JEP se na XXXII. výročním sjezdu ČKS stal přední světový odborník na echokardiografii a pokročilé…
Pacienti mají platit plomby. Nepřibude extrakcí?
Nechte pacientům bezplatnou variantu zubních výplní i po konci amalgámu, žádají stomatologové, ale i zaměstnavatelé a ministerstvo průmyslu.
Nádory pod drobnohledem aneb co (ne)víte o extracelulárních vezikulech?
„Určitá kontroverze spojená s extracelulárními vezikuly je dána mimo jiné trochu překotným vývojem v oboru. Řada lidí měla příliš vysoká očekávání,…
Fórum: Modernizace, nebo výstavba zcela nové nemocnice?
Nemocnice s přispěním evropských fondů i peněz od státu, krajů či měst vybudovaly v uplynulých desetiletích řadu nových kapacit, zmodernizovaly…
Hroboň: Návrh posílí pojišťovny v prevenci. Mohl by ale být dotaženější
Návrh změn zákona o zdravotním pojištění umožní lépe motivovat pojištěnce, aby chodili na preventivní prohlídky. Souběžně by se měly preventivní…
MZ diagnostikovalo hlavní problémy zdravotnictví a představilo koncepci
Ministerstvo zdravotnictví představilo veřejnosti obsáhlou analýzu potřeb resortu zdravotnictví a strategickou koncepci rozdělenou do 10 kapitol, ve…
Vakcína proti covidu-19 může lidem se srdečním selháním pomoci žít déle
Pacienti se srdečním selháním, kteří jsou očkováni proti covidu-19, mají o 82 procent vyšší pravděpodobnost, že budou žít déle než neočkovaní. Výzkum…
Štěrba: Pacienti u nás často tápou, kudy kam. Potřebujeme manažery péče
Kam se za dvacet let našeho členství v Evropské unii posunulo české zdravotnictví? Jak zvládnout nejurgentnější výzvy evropského, potažmo českého…
MZ chce změřit skutečnou zátěž sester, pak upraví jejich pracovní podmínky
Ministerstvo zdravotnictví spustilo 1. května pilotní projekt, který si klade za cíl změřit celkovou ošetřovatelskou zátěž. Ve spolupráci s ÚZIS…
Prim. Kopecký: Zájem lékařů o vzdělávání v paliativní péči roste
Předsedou České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP je od roku 2021 primář Kliniky paliativní medicíny VFN v Praze MUDr. Ondřej Kopecký.…
Nové projekty mají zlepšit dostupnost a kvalitu paliativní péče
Ministerstvo zdravotnictví spolu s Českou společností paliativní medicíny (ČSPM ČLS JEP) spustilo od 1. května projekt Standardizace paliativní péče…
Krizový intervent ví, jak s pacientem mluvit i v těch v nejtěžších chvílích
Sdělení závažné diagnózy a špatné prognózy může být pro pacienta a jeho rodinné příslušníky zdrcující. A právě do těchto emočně náročných situací…
První studie u lidí prokázala možnost redukce těžko dostupných komorových tachykardií
Studie Cryocure-VT zkoumající novou technologii, která využívá ultranízkoteplotní kryoablaci (ULTC) k eliminaci klinické komorové (ventrikulární)…
Jak udržet akutní péči, nastavit férové úhrady a spolupráci mezi jednotlivými složkami zdravotnictví. Klíčová témata přinese konference KBE 2024
Prestižní konference pro managementy zdravotnických zařízení Kvalita – Bezpečnost – Efektivita 2024 se po několika letech vrací. Uskuteční se v…
VZP ohlásila první dohody o struktuře nemocnic
Všeobecná zdravotní pojišťovna už má s prvními nemocnicemi domluveny rámcové smlouvy na roky 2025 až 2030. Nemocnice, které se s VZP nedohodnou na…
V EUC propojujeme nové technologie s disease managementem
Správně nastavený proces péče o chronicky nemocné pacienty je pro celou skupinu EUC velkým tématem – logicky, jako největší síť ambulantní péče v…
Karlovarský kraj: Velký nedostatek kardiologů. Kraj loví lékaře i gymnazisty
V pořadí třetí kulatý stůl ze série krajských diskusních setkání zabývajících se zlepšením péče o pacienty s kardiovaskulárními chorobami se konal v…
Mobilní iktová jednotka. Každá minuta hraje roli
Jak se osvědčila mobilní iktová jednotka na Zlínsku? Co stálo za vznikem projektu a dostane se mobilní iktová jednotka do běžné praxe? Na tyto a…
Postup adjuvantní léčby podtrhuje důležitost časné diagnostiky melanomu
Jedním z trendů současné onkologie solidních nádorů je posun inovativní terapie do stále časnějších fází onemocnění. Více než kde jinde to platí u…
Zlínský kraj: Přes nedostatek kapacit dobře fungující síť kardiologů
Regionální rozdíly v dostupnosti zdravotní péče jsou značné. Potvrdilo to již páté kolo kulatých stolů Cesta ke zdravému srdci, kde se tentokrát ve…
Nežádal: Profylaktická léčba migrény je průlom
Jaké možnosti má současná medicína v léčbě migrény? Pro jaké pacienty je určena nejmodernější biologická léčba tohoto nepříjemného onemocnění, jak…
Fórum: Jak se nemocnice popasovaly s limity přesčasů?
Výpověďmi z přesčasové práce k 1. prosinci 2023 dosáhli nemocniční lékaři a lékařky toho, že jim nebyly od ledna 2024 zvýšeny přesčasy na dvojnásobek…
VZP i v roce 2024 nabízí svým smluvním partnerům Motivační program VZP PLUS
Aktualizovaný Motivační program VZP PLUS zaměřený na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, zlepšení její kvality a organizace a na prevenci spustila…
Prevence a terapie srdečního selhání
Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…
Dostat léky k dětským onkologickým pacientům je neustálý boj
„Když není studie pro dětskou populaci, není registrace a léku není v běžném režimu stanovena cena a úhrada. Na to narážíme denně,“ říká prof. MUDr.…
Řešení pro sociálně zdravotní pomezí. Možná už od roku 2025
Efektivní spojení sociálních a zdravotních služeb, komplexní péče v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory i centrech…
Nimotuzumab může být účinný u Ca pankreatu s wild‑type KRAS
Mutace v genu KRAS, které jsou přítomny téměř u 90 procent karcinomů slinivky břišní, mohou zmírnit jakýkoli přínos látek cílených na EGFR. Výsledky…
Americká opioidní krize má původ v Číně
Americký portál Statista.com zveřejnil 16. dubna 2024 zprávu o výsledcích vyšetřování zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů Spojených států…
Ruce vzhůru, gatě dolů…
Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…
Favoritní drogy HHC a kratom devastují dětský organismus
Vlna nových návykových látek a otrav běžnými léky mezi dětmi a adolescenty zasáhla Česko. V posledních dvou letech se zásadně zvýšily počty…
Těžkých případů otrav léky a novými drogami u dětí přibývá
V posledních dvou letech se podle odborníků ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zásadně zvýšily počty intoxikací léky v kombinaci s návykovými…
Kolchicin a redukce KV příhod u pacientů s diabetem a nedávným IM
V randomizované, placebem kontrolované studii Colchicine Cardiovascular Outcomes (COLCOT) snížilo užívání nízkých dávek kolchicinu (0,5 mg denně)…
O houbách a lidech
Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…
Český startup Carebot získal certifikaci
V Evropě sílí trend využití umělé inteligence při čtení snímků ze zobrazovacích metod. Mezi prvními se ho chápe i česká společnost Carebot. Během…
Efruxifermin s agonistou GLP‑1 účinný u MASH a diabetu
V 16týdenních až 24týdenních studiích fáze II u pacientů s fibrózou jater ve stadiu 1 až 3 nebo s cirhózou jater zlepšil efruxifermin jaterní fibrózu…
Fórum: Najdou pediatři shodu?
Primární péče o děti není dobře dostupná a řešení se nerýsují. Zatímco nemocniční pediatři navrhují, aby se od soukromých pediatrů vymáhala povinnost…
Milé vedení AČMN, ruce pryč od primární péče
Klíčem k efektivnímu fungování českého zdravotního systému je posílení primární péče. Co navrhuje AČMN ve své koncepci, by naopak znamenalo její…
Inspiroval se Tolkien achondroplazií? Jednou to prokážeme, říká Pavel Krejčí
„Podařilo se nám vyvinout nový lék pro pacienty s kostní dysplazií, konkrétně s achondroplazií, který je nyní testován ve druhé fázi klinických…
Úhrada očkování? Odborné argumenty musejí mít zásadní význam
Proč se v případě úhrady vakcín neosvědčil princip nejméně ekonomicky náročné varianty? A jak by se měl v blízké budoucnosti změnit proces vstupu…
Zánět apendixu po klozapinu
V poslední době bylo referováno o spojitosti mezi apendicitidou a klozapinem. Nicméně tuto spojitost zkoumalo málo jiných studií, než jsou kazuistiky…
Nové guidelines určí kompetence a pomohou s diagnostikou a léčbou AN
V současné době finišuje příprava multioborových Doporučených postupů pro diagnostiku a léčbu Alzheimerovy nemoci a jiných kognitivních poruch, na…
Umělá inteligence a vzdělávání ve zdravotnictví: pokrok, nebo hrozba?
Umělá inteligence (AI) se stále více objevuje v médiích jako potenciálně revoluční technologie a oblast zdravotnictví bude pravděpodobně jednou z…
Fórum: Školky a dětské skupiny jako vítaný, ale ne vždy dostupný benefit
Ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí v lednu přislíbila podporu dětským skupinám v nemocnicích. Podle průzkumu Rodičovství v medicíně…
Moravskoslezský kraj diskutoval o KV péči. Pacienty je třeba efektivně předávat
Kraj s největším podílem obyvatel s kardiovaskulárním onemocněním a zároveň kraj, kde víc lidí než jinde chodí na preventivní prohlídky –…
Nedostatek léků? Firmy likvidují stovky tisíc balení
Nedostatek léků, zejména pak antibiotik, byl jedním z hlavních témat minulého roku. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) informovala, že firmy…
Sestry by se měly více zapojovat do prevence. Jsou ale přetížené
České zdravotní sestry působící v ordinacích praktických lékařů jsou v oblasti prevence a zvyšování zdravotní gramotnosti obyvatelstva poměrně…
Elektronická očkovací průkazka zatím papírový průkaz nenahradí
Ministerstvo zdravotnictví představilo novou mobilní aplikaci pro pacienty EZKarta, která nabízí elektronickou očkovací průkazku s údaji o očkováních…
Evropská komise pro léčivé přípravky (EMA) schválila k použití léčivý přípravek společnosti Almirall – EBGLYSS® (lebrikizumab) pro léčbu středně těžké až těžké atopické dermatitidy u dospělých a dospívajících
Lebrikizumab je monoklonální protilátka, která se váže s vysokou afinitou na interleukin 13 a selektivně inhibuje jeho signální dráhu [1–4].
Problematika diabetu a obezity přesahuje resort zdravotnictví
Diabetiků a lidí s obezitou, kteří se dříve nebo později diabetiky také stanou, přibývá geometrickou řadou. Kde je chyba, když víme, jak na to, a…
Mikrobiom hraje významnou roli i v dermatologii
Nerovnováha kožního mikrobiomu může způsobit řadu kožních problémů, například přispět ke vzniku akné. Vztahem mikrobiomu a akné se zabývá MUDr.…
Návrh: Ministr už nebude smět ždímat rezervy z pojišťoven
Nad rámec dohod z dohodovacího řízení by měl ministr zdravotnictví úhradovou vyhláškou rozdělovat jen tolik peněz na péči, kolik jich zdravotní…
Hroboň: Chceme oddělit správu zdravotnictví od politiky
Současné podoby dohodovacího řízení a vydávání úhradové vyhlášky mají všichni plné zuby, všichni důležití účastníci chápou, že je potřeba udělat…
Povinná hospitalizace pacientů s tuberkulózou je minulostí
V roce 2023 došlo k meziročnímu 17procentnímu nárůstu výskytu tuberkulózy. Téměř polovinu ze 477 případů představují cizinci, nejčastěji z Ukrajiny.…
Klinickofarmaceutickou péči je potřeba rozšířit do všech nemocnic
Na to, co znamená začlenění klinických farmaceutů do multidisciplinárních nemocničních týmů z pohledu lékaře a klinického farmaceuta, jsme se zeptali…
Klinický farmaceut jako součást multidisciplinárního týmu
Evropa jde cestou odklonu farmaceuta od pouhého výdeje léčiv a logistiky jejich zásobování a volá po jeho zapojení do léčby konkrétního pacienta.…
Za tři měsíce bylo v ČR sdíleno přes 7 000 pacientských souhrnů
O svůj elektronický pacientský souhrn žádají tisíce občanů. Většinou ale prakticky použitelné zdravotní údaje nedostanou. Probíhá i výměna…
NOOL: Jsme na špičce v ověřování pravosti léků. Padělky u nás nejsou
Český Národní systém pro ověřování pravosti léčiv (NSOL) funguje již pět let a jen za loňský rok v něm bylo provedeno 450 milionů operací. Do systému…
Skončila doba stejné léčby pro všechny
Inovativní terapie vycházející z konceptu personalizované onkologie je cestou nejen ke snížení mortality spojené se solidními nádory, ale i ke…
Žitníková: Zdravotník má náročnou profesi. Některá rizika eliminovat nelze
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka představil svou verzi návrhu důchodové reformy. Jednu z klíčových změn představuje rozšíření seznamu…
V investicích do výzkumu české podniky přešlapují
Maďarský firemní výzkum a vývoj v oblasti zdraví během posledních deseti let posílil na víc než dvojnásobek, polský na trojnásobek, zatímco v Česku…
Konference na pomoc dalšímu rozvoji dětské paliativy
Vedle paliativní péče pro dospělé, která zaznamenala v rámci českého zdravotního systému v posledních letech dynamický rozvoj, je nyní velká…
Robotických výkonů bude přibývat
Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a…
Proč mají dětští psychiatři tolik práce?
Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…
Asciminib představuje další významný posun u CML
Chronická myeloidní leukémie (CML) představuje první onkologické onemocnění, kde byla jako kauzální příčina identifikována konkrétní genetická…
Omaveloxolon – první lék schválený pro léčbu Friedreichovy ataxie
Evropská komise (EK) nedávno schválila perorální přípravek omaveloxolon, který je indikován k terapii Friedreichovy ataxie, vzácného dědičného…
Čtyřdenní online konference na pomoc v boji s obezitou
Odhaduje se, že v roce 2025 se bude nadváha či obezita týkat až 2,7 miliardy dospělých, z nichž 177 milionů lidí s těžkou obezitou bude potřebovat…
Amisulpirid – dobrá volba pro zvládnutí pooperační nauzey a zvracení
Cílem zkoumání tříčlenného týmu amerických farmakologů (univerzitní pracoviště Glendale, AZ) bylo posoudit farmakologii, účinnost a bezpečnost…
Arenberger: Rychlé pokroky v dermatologii přinášejí optimismus
Letošní 12. ročník Dermatologického update přinesl nová data týkající se moderních léků a terapeutických postupů u celé řady onemocnění. Poslechnout…
Na genetice záleží i u klíšťové encefalitidy, říká Daniel Růžek
„Podařilo se nám nalézt genetické polymorfismy, které předurčují, že se u člověka nakaženého virem klíšťové encefalitidy rozvine závažná forma…
Kaftrio má stálou úhradu u cystické fibrózy pro pacienty nad šest let
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal na základě závazného stanoviska Ministerstva zdravotnictví rozhodnutí o stálé úhradě léčivého přípravku…
Karásek: Má smysl koncentrovat nemocné se srdeční zástavou do center?
V rámci akutní kardiologie probíhá debata o institucionalizaci péče o nemocné se srdeční zástavou. Tato diskuse je ale dominantně založena na datech…
Pozdní psychóza jako důsledek neurotoxicity tacrolimu
Tacrolimus je nejčastější imunosupresivum používané po transplantaci, avšak může mít za následek mírnou až závažnou neurotoxicitu až u 32 procent…
Žák: Náklady na hematoonkologii budou růst. Připravme se na to
„Moderní farmakoterapie je pro české hematologické pacienty dostupná, nejsme na tom hůře než západní Evropa. Samozřejmě výjimky by se našly.…
Novela elektronizace: zklamání na více místech
Nekoncepční řešení, nejasné náklady, bez návaznosti na evropské nařízení a s vágním popisem dopadu do ochrany osobních údajů. Návrh novely zákona o…
Vyšší šance na přežití pacientů s infekční endokarditidou
Infekční endokarditida je velmi závažné onemocnění, jehož incidence stále mírně roste. Často je provázeno komplikacemi a i dnes se vyznačuje vysokou…
Co přinesl protest lékařů? Hlavně sliby, ale také změnu myšlení
Navýšení platů a mezd, redukce maximálního množství přesčasových hodin a spousta příslibů v oblastech pracovních podmínek a specializačního…
Firemní prevence může o deset procent zkrátit nemocenskou
Firmy chtějí zdravé zaměstnance. Zapojit je víc do prevence zaměstnanců by mohlo pomoci snížit nemocnost a prodloužit roky prožité ve zdraví.
Kabátek: Naše návrhy úhrad budou opatrné
Ambulance s malými úvazky, síť nemocnic, účast praktiků na pohotovostech. To jsou některá témata, která chce ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny…
DŘ 2025: Ambulantní internisté zabojují za lepší podmínky
„Katastrofa“ v podobě nastavení úhradové vyhlášky na rok 2024 pro většinu odborností ambulantní interny se podle člena výboru České internistické…
Hauer: Letošní úhradová vyhláška je pro ambulantní internisty katastrofa
Internisté na 30. sjezdu České internistické společnosti ČLS JEP (ČIS) probírali nejen celou řadu ryze medicínských, ale také politických témat. V…
Monhart: Centralizaci interní medicíny se nevyhneme
Naše schopnost poskytovat moderní, kvalitní a dostupnou zdravotní péči je závislá na dobré organizaci a ekonomickém zajištění našeho zdravotnictví.…
Medicínu studují privilegovaní. Může to mít vliv na péči
Průzkum potvrdil, že studenti medicíny pocházejí z nadprůměrného sociálně ekonomického prostředí. Více než dvě třetiny rodičů mají vysokoškolské…
Rada poskytovatelů kritizuje dohodu vlády s protestujícími lékaři
„Nesystémový politický krok, který nic neřeší.“ Zástupci zaměstnavatelů ve zdravotnictví a soukromých lékařů vyjádřili na jednání s ministrem…
Pro svou operaci si každý rád dojede
„Musíme společně rozpustit víru v to, že nejdůležitější je, aby moje operace byla provedena blízko mého bydliště. To je nesmysl. V naší malé zemi si…
Lékové interakce u pacientů s roztroušenou sklerózou
V neziskové organizaci Průvodce pacienta vznikl projekt, který posuzoval farmakoterapii pacientů s roztroušenou sklerózou z hlediska její účelnosti a…