
Medicína
Diagnostika revmatu? Čím dříve, tím lépe
Většina zánětlivých revmatických onemocnění je citlivější na terapeutické zásahy, pokud se s léčbou započne časně a dostatečně agresivně. Nejvíce to…
Ezetimib ve světle klinických studií
Zkušenostem s podáním ezetimibu v kombinační terapii se simvastatinem bylo na nedávném kongresu České internistické společnosti ČLS JEP věnováno…
Na výběru antihypertenzní terapie záleží
Na skutečnost, že vedle samotného poklesu krevního tlaku u hypertoniků je také důležité, jakými léčebnými intervencemi ho dosáhneme, upozorňuje v…
Výhody lisinoprilu a amlodipinu ve fixní kombinaci
Jak zlepšit compliance pacientů při léčbě hypertenze? Tak zní otázka, nad níž si v situaci, kdy hypertonici vyžadují pro normalizaci vysokého…
Nahradí chemoterapeutika salmonela?
Obávaná bakterie školních jídelen Salmonella sp., jak se zdá, nalezne své uplatnění v terapii nádorových onemocnění. Vědci totiž zjistili, že je…
O diabetu ve městě valčíků
Kongres EASD (European Association for the Study of Diabetes) má na svém kontě už hezkou řádku ročníků – ten letošní, pětačtyřicátý, se pod…
Aktuality v cestovní medicíně
1. lékařská fakulta UK v Praze pořádá doškolovací kurz pro lékaře s názvem Aktuality v cestovní medicíně a očkování cestovatelů. Kurz se koná dne 28.…
Alfa-blokátory a problémy jejich preskripce
Česká společnost pro hypertenzi již několik let opakovaně upozorňuje na problém omezené dostupnosti až nedostupnosti alfa-blokátorů. Přestože zasílá…
Sekurin dalším markerem prognózy u karcinomu prsu?
„Sekurin je nedávno objevený onkogen s mnoha známými funkcemi zasahujícími do iniciace, progrese a regulace buněčného cyklu. Jeho exprese byla…
Doškolovací kurzy pro lékaře pořádané 1. LF UK
1. lékařská fakulta UK ve spolupráci s ČLK pořádá doškolovací kurzy pro lékaře v zimním semestru 2009. Přinášíme jejich přehled i s kontakty, na…
Výroční kongres ESC Barcelona – co přinesly Hot Lines
V návaznosti na úvodní článek o výročním kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který jsme uveřejnili v MT 23/2009, přinášíme další…
Špičky radiační biologie se letos sjely do Prahy
Ve dnech 26. až 29. srpna proběhlo v Praze v hotelu Diplomat za účasti 180 odborníků z 18 zemí světa mezinárodní 37. výroční zasedání European…
Cimzia bude brzo dostupná i v Evropě
V minulém čísle Medical Tribune informovala o tom, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil přípravek Cimzia (certolizumab pegol)…
Příroda vstupuje do biochemických laboratoří
Na začátku léta se v Praze konal 34. kongres Federace evropských biochemických společností (FEBS). MT o jeho průběhu již podrobně informovala, nyní…
Hematologové se tradičně sešli v Olomouci
Ve dnech 24.-26.6.2009 se v prostorách Regionálního centra v Olomouci konala jedna z nejprestižnějších akcí v oblasti hematologie pořádaných na území…
Jak se chirurgové učí prostatektomii
Zkušenost dělá mistra. Toto rčení platí v chirurgických oborech více než jinde. Studií, popisujících vztah mezi praxí operatéra a jeho výsledky,…
Prevence šíření tuberkulózy
V rámci projektu Prevence šíření tuberkulózy v České republice podala Pneumologická klinika 1. lékařské fakulty UK úspěšný návrh na grant a získala…
Fotografie „života na druhou“
Ukázat, že onkologické onemocnění lze úspěšně překonat, je cílem osvětového projektu Život na druhou. Ve spolupráci s Nadací pro transplantace kostní…
Většina rozhodnutí lékaře závisí na práci biochemiků
Tři čtvrtiny rozhodnutí lékaře o postupu terapie závisí na práci biochemiků a jiných specialistů. Dodávají jim výsledky laboratorních, zobrazovacích…
Zentiva musí odprodat některé přípravky na českém trhu
V souvislosti se začleněním společnosti Zentiva do společnosti Sanofi Aventis rozhodla Evropská komise o tom, že společnost Zentiva musí odprodat…
Naším cílem je záchrana funkční končetiny
Přes počáteční nedůvěru k perkutánní transluminální angioplastice (PTA) bércových tepen dnes již většina lékařů tento výkon akceptuje jako metodu…
Klinický obraz alergií se mění k lepšímu
„Stává se, že praktický lékař opakovaně léčí pacienta pro obstrukční bronchitidy, a přitom se jedná o průduškové astma. Takoví pacienti se pak k…
Pitvání reality – způsob, jak se jí přiblížit
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., působí v Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, kde je proděkanem pro teoretickou a preklinickou pedagogiku. Avšak…
WHO jednala v Římě o respiračních onemocněních
Na setkání v Římě (12. až 13. června 2009) bylo dohodnuto, že v budoucích letech se GARD bude zaměřovat především na prevenci a primární péči u…