
Medicína
Lékaři se učí, jak sdělovat špatné zprávy pacientům
V některých medicínských oborech je schopnost umět správně komunikovat s pacientem důležitější než v jiných.
Objev biomarkeru raných stádií agresivního karcinomu prsu
Mamografie dokázala během posledních dvou desetiletí detekovat stále menší léze. Obvyklý postup v raných stádiích rakoviny prsu tak přinesl zbytečné…
Vakcinace těhotných žen proti pertusi chrání novorozence
Děti, jejichž matky byly během těhotenství očkovány proti černému kašli, jsou lépe chráněny proti tomuto onemocnění, prokázala velká studie,…
Geriatrická paliativní péče vyžaduje smíření i respekt
V roce 2050 budou na světě dvě miliardy lidí starších 60 let. Jen v ČR se podíl obyvatel starších 80 let zvýší do roku 2050 ze současných tří na…
I zbytky pesticidů v ovoci a zelenině vedou k neplodnosti
Ženy, které konzumují ovoce a zeleninu s vyšší koncentrací reziduí pesticidů, mají menší pravděpodobnost početí, tvrdí nová studie.
Užívání statinů zvyšuje riziko cukrovky, ale výhody převažují
Statiny zřejmě dále zvyšují riziko propuknutí diabetu u pacientů, kteří už rizikoví z hlediska tohoto onemocnění jsou. Tvrdí to sekundární analýza v…
Smíšené výsledky při používání biosimilars v revmatologii
Se vstupem biosimilars na trh se objevily dvě otázky: zda tyto léky umožňují úsporu nákladů, a zda výměna originálních biologických léčiv za „kopie“…
Biologika u těhotných nezvyšují riziko infekce u dětí
Riziko vážných nebo oportunních infekcí u malých dětí se nezvyšuje při podávání biologických léčiv matkám s revmatoidní artritidou (RA).
Lék na syndrom krátkého střeva se používá i v Česku
Prvního pacienta v České republice léčí lékaři pražského IKEM teduglutidem – analogem intestinálního peptidu GLP-2 (glucagon-like peptid-2), který je…
Obsedantně kompulzivní porucha zřejmě souvisí se zánětlivým procesem v mozku
Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) je těžko léčitelný stav, jehož příčiny obvykle nejsou jasné, zejména po fyzické stránce. Nový převratný výzkum,…
Testy ženské plodnosti nejsou spolehlivé
Testy ovariální rezervy, jejichž ceny se v českých podmínkách pohybují mezi 600 až 1 000 Kč, jsou zřejmě zbytečným vyhazováním peněz.
Střevní bakterie ovlivňují mozek nepřímo
Nová studie prokázala, že střevní bakterie ovlivňují změny v mozku pomocí kortizolu. Vědci se domnívají, že tento vztah může přispět k hlubšímu…
Těžké eosinofilní astma: plán na dosažení konsenzu
Dostupnost účinné biologické léčby u pacientů s těžkým eozinofilním astmatem (SEA) vedla k potřebě zavést nástroj, který by lékařům v klinické praxi…
Jaký význam má kombinace ezetimibu s atorvastatinem v managementu hyperlipidemie?
Kombinace statinu s ezetimibem je výhodnou volbou pro vysoce rizikové pacienty, u nichž je zapotřebí snížit koncentraci LDL cholesterolu (LDL-C),…
Antikoncepční pilulky snižují riziko revmatoidní artritidy
Ženy, které užívají nebo někdy v životě užívaly hormonální antikoncepci, mají menší pravděpodobnost, že onemocní revmatoidní artritidou (RA).…
Paliativní péče o dětského pacienta může trvat roky
Umírající děti a jejich smrt jsou v naší společnosti často stále ještě tabu. Zatímco paliativní péče pro dospělé se pomalu stává součástí systému, o…
Výsledky studií prezentované na ESMO 2017 mění guidelines
Letošní kongres Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO), který se uskutečnil od 8. do 12. září v Madridu, byl globální událostí. Zúčastnilo se…
Modré světlo chytrého telefonu ovlivňuje spánek
Jedenáctičlenný tým odborníků (v čele Jung‑Yoon Heo) z univerzitních a výzkumných pracovišť z Jižní Koreje (Soul) a USA (Boston, MA) zkoumal účinky…
Alzheimerovu chorobu odliší od vaskulární demence vnímání barev
Šestičlenný tým britských psychiatrů z University of Oxford a řeckých neurologů z Aristotle University of Thessaloniki (v čele Nikitas A. Arnautoglou…
Novinky z arytmologie očima mladých kardiologů
Mladí lékaři sdružení v pracovní skupině Kardio 35 České kardiologické společnosti připravili stručné souhrny toho podstatného, co v jednotlivých…
Biosimilars. Od snů k realitě
Celkové snížení nákladů na zdravotní péči a větší dostupnost k inovativní léčbě, a to i pro pacienty v nízkém riziku či v časném stádiu onkologického…
Benefity gastrického bypassu přetrvávají i po dvanácti letech
Dosud nejdelší observační retrospektivní studie potvrdila, že zdravotní přínosy chirurgického řešení obezity přetrvávají u většiny pacientů ještě…
Ultrarychle působící inzulin potvrdil svůj potenciál u diabetu 1. typu
Hlavní snahou při vývoji moderních inzulinů je snaha napodobit fyziologické zpracování glukózy v organismu tak úzce, jak je to jen možné. Zatím…
Kam až jít při snižování krevního tlaku? Názory se různí.
Je v současnosti doporučovaná hodnota krevního tlaku pod 140 mmHg ještě dostačující, nebo je třeba jít níže a snažit se dosáhnout hodnot pod 120 mmHg?
Proč u karcinomu plic roste podíl nekuřáků?
Podle zprávy zdravotnické služby USA (Surgeon General Report) z roku 2004 bylo mezi pacienty s karcinomem plic 10 až 15 % osob, které nikdy nekouřily…
Současné guidelines pro výživu odporují novým zjištěním
Mimořádně rozsáhlá retrospektivní studie zpochybnila řadu dosud tvrdošíjně opakovaných pravd o skladbě potravy a o jejímu vlivu na lidské zdraví,…
Osteoartróza: Úbytku chondrocytů zabrání adenosin
Nový výzkum na hlodavcích poprvé prokázal, že injekce adenosinu do kloubů může zabránit osteoartróze (OA). Studie provedená v NYU Langone Medical…
„Centrum strachu“ vytváří nové neurony i v dospělosti
Mozek konstantně vytváří nové neurony, ale nový výzkum poprvé odhalil, že se tak děje i v oblasti amygdaly, které se také říká „centrum strachu“, a…
Proč ketamin léčí depresi. Studie naznačuje možnost bezpečnější terapii
Vědci objevili klíčovou látku, která umožní ketaminu okamžitě v mozku účinkovat proti depresím. Jde o zásadní krok k vývoji alternativy ke ketaminu,…
Jojo efekt zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby
Zhubnout a zase přibrat je nebezpečnější než zůstat tlustý. Pacienti s ischemickou chorobou s velkými výkyvy váhy mají mnohem vyšší riziko infarktu,…
Prevence v souvislosti s náhradami kloubů
Cílená prevence poruch kardiovaskulárního a zažívacího traktu má významný efekt na snížení rizika úmrtí po kloubních náhradách.
Rezistentní tuberkulóza se bude dál šířit
Ve čtyřech nejhůře postižených zemích (Indie, Filipíny, Rusko a Jihoafrická republika) bude až do roku 2040 dál přibývat případů rezistentních forem…
Glifloziny představují zajímavou možnost pro diabetiky se srdečním selháním
Pozornost široké i odborné veřejnosti se velmi často obrací na onkologická onemocnění. Srdeční selhání je ale choroba s často horší prognózou jak z…
Diverzita a digitální transformace v primární péči
Na 22. konferenci evropské sekce organizace praktických lékařů WONCA Europe, která se konala na přelomu června a července v Praze, vystoupil i dr.…
Změny mozku související s demencí se dají poznat dřív, než se projeví problémy s kognicí
Vědci z University of Toronto a Baycrest Rotman Research Institute objevili potenciální prediktor zobrazení demence v mozku.
Časná menopauza a bezdětnost mohou vést k srdečnímu selhání
Srdeční onemocnění nejsou pouze problémem mužů. Hlavní příčinu smrti představují u obou pohlaví. Vědci nyní objevili souvislost mezi reprodukčním…
Liga EULAR letos oslavila své 70. narozeniny
Letošní kongres Evropské ligy proti revmatismu (EULAR), který se konal v Madridu od 14. do 17. června, se stal rekordním. Sešlo se na něm přes 14 000…
Nové léčivé přípravky a změny v indikaci léčivých přípravků podle EMA
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Jak a proč indikovat betablokátory u hypertenze a po infarktu myokardu
Dvě trojice předních kardiologů vystoupily ve druhé polovině dubna na téměř paralelně probíhajících odborných sympoziích v Praze a Brně. Jejich…
Puzzle jménem metabolický syndrom je známé přes 100 let
Jako otce metabolického syndromu uvádějí encyklopedie doktora Geralda Reavena, který publikoval práci o syndromu X v roce 1988.
Respirační infekce zvyšují riziko infarktu až sedmnáctkrát během prvních sedmi dní
Každoročně utrpí infarkt myokardu stovky tisíc lidí na celém světě. Nový výzkum naznačuje, že k němu vedou závažné i běžné respirační infekce.…
Kdy je blokáda sympatiku ku prospěchu a jak jí dosáhnout?
Aktivace sympatiku je spojena se vzestupem tepové frekvence a zvýšením rizika úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Porucha funkce autonomního nervového…
Pomůže léčbě poruch příjmu potravy reforma psychiatrie?
Závažných onemocnění poruchami příjmu potravy stále přibývá – a to jak ve světě, tak i u nás. Pacientky s poškozeným zdravím, bez funkčních vztahů a…
Roztroušená skleróza v roce 2017
Nadační fond Impuls pod záštitou Sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27.…
Závisí průběh KVO a celková úmrtnost na věku, kdy začala menopauza?
Metaanalýzou údajů z medicínských databází bylo od roku 1990 do března 2015 vybráno 32 studií, které zahrnovaly 310 329 žen, u nichž byl hodnocen…
Pokles kognitivních funkcí po operaci způsobují imunitní buňky v mozku
Starší pacienti po operaci často trpí zhoršením duševních schopností, které trvá týdny i měsíce. Dosud se vědci domnívali, že jde o důsledek…
Vybrané novinky z „lipidových“ doporučení
Opravdu jen velmi stručně charakterizujme hyperlipoproteinémii a dyslipidémii jako skupinu metabolických onemocnění hromadného výskytu, která jsou…
Syndrom vyhoření u lékařů
„Syndrom vyhoření“ je překlad anglického „burn‑out“ nebo „burnt‑out“. V medicíně použil tento termín poprvé v roce 1974 německý psycholog Herbert J.…
Je současné rozhodování o změně léčby roztroušené sklerózy založeno na důkazech?
Změna léčby u pacienta s roztroušenou sklerózou (RS) je indikována zejména při nedostatečné účinnosti a výskytu relevantních nežádoucích účinků,…
Klostridiový den – letos již potřetí!
Dne 13. 5. 2017 se v Kongresovém centru Nemocnice Na Homolce v Praze uskutečnil již 3. ročník unikátního mezioborového setkání Klostridiový den. Akce…
Edoxaban má své výhody pro lékaře i pacienty
Již za několik týdnů by i v české reálné praxi měl být dostupný edoxaban – nový přímý inhibitor faktoru Xa. Na to, co lze od tohoto antikoagulancia…
Anesteziologie – obor s jasnou koncepcí a požadavky
Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína je konsolidovaný obor s naprosto jasnými cíli. Avšak to v současnosti nestačí. Péči o kriticky…
Bezlepková dieta může zvyšovat riziko vzniku diabetu
Vyšší příjem glutenu zřejmě vede k nižšímu riziku rozvoje diabetu 2. typu, tvrdí studie výzkumníků z Harvardovy univerzity. Svoje závěry prezentovali…
Fyzická aktivita a chronická obstrukční plicní nemoc
Na letošních XXI. hradeckých pneumologických dnech konaných 21.–22. dubna v Hradci Králové byl jeden ze sponzorovaných bloků přednášek věnován…
Jaké vlastnosti prodlužují aktivní život?
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Vědci objevili protein zodpovědný za alergická onemocnění
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Reimplantace kloubu dnes již nejsou výjimkou
Doba, kdy se čekalo, až pacient k aplikaci totální kloubní náhrady dostatečně „zestárne“, aby mu „vydržela až do smrti“, je již dávno pryč. Umělé…
Proč léčit roztroušenou sklerózu od prvních příznaků?
Roztroušená skleróza (RS) je chronické invalidizující onemocnění centrálního nervového systému se známkami zánětu a neurodegenerace. V České…
Technologie v diabetologii. Blízká budoucnost technologií v diabetologii
Zvolila jsem si pro dnešní příspěvek ne úplně lehké téma. Nemám totiž žádné věštecké schopnosti a musím tudíž vyjít z faktů, které další vývoj…
Chronická sympatická aktivace a inzulinová rezistence spolu úzce souvisejí
Při úvahách o kardiovaskulárních (KV) rizikových faktorech se velmi často skloňují termíny, jako je kouření, metabolický syndrom nebo nezdravá…
Větší mozek nebo menší úbytek hmoty?
Lepší kognitivní výkonnost u zdravých starších jedinců, definovaných jako SuperAgers, je zřejmě z části důsledkem pomalejšího tempa mozkové atrofie.
Nové léky zkrátí dobu léčby a rozšíří skupinu léčených
Podle nejnovějších dat Světové zdravotnické organizace, která byla poprvé prezentována 22. dubna na kongresu Evropské hepatologické společnosti (EASL…
Užívání antidepresiv v těhotenství nezvyšuje riziko autismu u dětí
Nejméně deset let se objevují zprávy, které dávají do souvislosti poruchy autistického spektra u dětí s užíváním antidepresiv jejich matkami během…
Odhalování demence včasným screeningem?
Demence jako výzva současnosti a problém budoucnosti? bylo téma semináře, který 18. dubna pořádal Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny…
Začíná nová epocha diabetologie?
Mezinárodní kongres ACROSS T2D (The Academy for Cardiovascular Risk, Outcomes and Safety Studies in Type 2 Diabetes), který se konal 23.–24. března…
Metformin ani ve 21. století rozhodně neztrácí na významu
Metformin je vysoce prověřený přípravek, který drží nezastupitelnou pozici v armamentáriu farmakoterapie diabetu 2. typu (DM2) stěží uvěřitelných…
Fixní kombinace nových léčiv zlepšují léčbu hypertenze
S velkým zájmem odborné veřejnosti se setkalo letošní XV. sympozium Arteriální hypertenze, které se konalo 5. dubna v Praze a bylo věnováno památce…
Mezi nová antikoagulancia vstupuje další silný hráč
Nová antikoagulancia se v běžné praxi etablovala mimořádně rychle a úspěšně. Nyní je tato léková skupina obohacena o další přípravek – edoxaban. Co…
Technologie v diabetologii. Telemonitoring v diabetologii
Lidské vynálezy mění svět lidí, někdy pozvolna, nepozorovaně, někdy velmi rychle a zlomově. Náš seriál popisuje pozvolný a akcelerující průnik…
Katetrizační ablace: dabigatran bezpečnější než warfarin
Důležitá nová data ze studie RE‑CIRCUIT ukazují na lepší bezpečnostní profil dabigatran etexilátu (Pradaxa) ve srovnání s warfarinem u pacientů s…
Oční lékaři a internisté by měli při léčbě glaukomu spolupracovat
Do programu IX. bilaterárního česko‑slovenského oftalmologického sympozia bylo zařazeno i odborné sympozium farmaceutické společnosti Novartis s…
Studie FOURIER – další posun, když statiny nestačí
Zvýšená koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) je nezávislým rizikovým faktorem kardiovaskulární morbidity a mortality, na který se zaměřují četné…
Technologie v diabetologii. Hypertenze u nemocných s diabetes mellitus a možnosti její detekce
Zvýšený krevní tlak nad hodnoty 140/90 mm Hg patří mezi významné kardiovaskulární rizikové faktory. Hypertenze je přítomna u 40 procent dospělé…
Budoucnost endoskopických technik v gastroenterologii
Letošní XXI. hradecké gastroenterologické a hepatologické dny byly zaměřeny nejen na moderní diagnostické a terapeutické metody a jejich přínos v…
Tofacitinib získal registraci v EU pro léčbu revmatoidní artritidy
Tofacitinib citrát (Xeljanz) je inhibitor Janus kinázy (JAK), který blokuje intracelulární signální dráhu prozánětlivých cytokinů. Je součástí…
Rizikové faktory tělesných a duševních komplikací po transplantaci jater
Australští konziliární psychiatři Mahdod Eftekar a Paul Pun (nemocniční pracoviště ve Woolloongabba, Queensland) se zabývali psychickými rizikovými…
Změny klimatu zřejmě přispívají k vyšší prevalenci diabetu
Rostoucí počet případů diabetu 2. typu zřejmě souvisí s oteplováním klimatu. Studie publikovaná v BMJ Open Diabetes & Research srovnávala průměrné…
Biologicky naivní pacienti s PsA setrvávají na léčbě déle
Pacienti s psoriatickou artritidou, kteří dosud nebyli léčeni biologiky (tzv. naivní pacienti) setrvávají na léčbě inhibitory tumor nekrotizujícího…
Antidepresiva a riziko úmrtnosti u demence
Třináctičlenný mezinárodní tým odborníků ze Švédska (Stockholm, Huddinge, Jönköping), Norska (Stavanger), České republiky (Brno) a Velké Británie …
Alectinib získal oprávnění pro terapii plicního karcinomu
Nový perorální léčivý přípravek alectinib (Alecensa, Roche) nabízí možnost systémové léčby pacientů s ALK‑pozitivním nemalobuněčným plicním…
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno
Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem neboli glaukomem v České republice rok od roku stoupá. Podle nejnovějších údajů ÚZIS bylo v…
Umíte správně rozpoznat získaný von Willebrandův syndrom?
Mezi závažné poruchy hemostázy, jež ohrožují život pacientů a na které se v klinické praxi a při diferenciální diagnostice myslí jen minimálně, patří…
EFIC: Mýty a fakta o bolestech kloubů
Nejnovější výzkum popírá některé populární teze o bolestech kloubů. „Tyto mylné představy přitom často stojí v cestě účinným terapiím,“ upozornili…
FOURIER potvrdil, že u LDL platí čím níže, tím lépe
Možná nejočekávanější studie letošního roku (a to nejen v kardiologii) nese název FOURIER. Přináší odpověď na otázku, do jaké míry inhibice PCSK9…
Pozice oxidu arsenitého v léčbě akutní promyelocytární leukemie
Akutní promyelocytární leukemie (APL) byla až do 80. let minulého století neléčitelným onemocněním, které vedlo k úmrtí v řádu týdnů. Objev vlivu…
Progredující charakter chronického žilního onemocnění ukazuje na nutnost léčby od počátečních stadií
Na XXXV. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, která se konala loni v listopadu v Karlových Varech, měli účastníci možnost…
Specializovaná aplikace pomáhá v léčbě a monitoringu ran
Problémem, který trápí lékaře nejen v Česku, ale i všude ve světě, je, jak při léčbě ran zvolit ten správný léčebný postup, a to nejen z úhlu pohledu…
Náhlá úmrtí hrozí častěji mladým vrcholovým sportovcům
Na onemocnění srdce a cév ročně umírá v Česku 45 procent nemocných. Navíc v roce 2015 se po mnoha letech počet úmrtí na KVO oproti předchozím rokům…
Technologie v diabetologii. Monitorace fyzické aktivity u pacientů s diabetem – krokoměry
Monitorace fyzické aktivity prostřednictvím fitness náramků či přímo mobilními telefony se stává běžnou součástí života nejen pacientů s diabetem,…
Lidé po mozkové příhodě mohou komunikovat přes tablet
Staniční sestra Neurologického oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě Bc. Eva Haxha vyvinula s týmem odborníků ze společnosti Famiredo aplikaci pro…
Přínos nových léků v léčbě mnohočetného myelomu
Nejde o časté onemocnění, řadí se spíše k těm vzácnějším. Zajímavé je, že první zmínka o mnohočetném myelomu (MM) byla publikována roku 1889 v Prager…
Rozšíříme screening o HPV testování?
V České republice je karcinom děložního čípku stále diagnostikován přibližně u tisícovky žen ročně, po karcinomu prsu je celosvětově druhým…
Převedení z fingolimodu na alemtuzumab vede v některých případech ke zhoršení RS
Změna v léčbě roztroušené sklerózy (RS), a to ukončení terapie přípravkem Gilenya (fingolimod) a převedení na přípravek Lemtrada (alemtuzumab)…
Střevní bakterie a genové exprese mění diabetes 1. typu
Pacienti s diabetem 1. typu mají prozánětlivý profil genové exprese a zvláštní složení střevní mikrobioty, odhalily analýzy bioptických vyšetření,…
Pád fenofibrátu potvrzen
Po počátečním nadšení fenofibrat ztrácí důvěru lékařů. Podle kardiologů chybí důkazy nezbytné pro to, aby byla opodstatněná jeho preskripce v rutinní…
MRI mozku využitelné ke klasifikaci deprese
Unikátní modely neuronální konektivity charakterizují čtyři "biotypy" závažných depresí, které se zdají být stabilní a jsou podle předběžných…