
Medicína
Jurásková obvinila lékaře z nezájmu o vakcinaci proti H1N1
Ministerstvo zdravotnictví není podle Dany Juráskové odpovědné za malý zájem o očkování proti prasečí chřipce. Ministryně v nedělním pořadu ČT…
Aclasta – proti osteoporóze jednou dávkou za rok
Léčba osteoporózy ve střední a východní Evropě ještě zdaleka není optimální. Třebaže situace v ČR s několika registrovanými bisfosfonáty hned v…
Profesor: Kdyby lidé nekouřili, klesne Ca plic na desetinu
"Kdyby lidé nekouřili, klesne počet případů karcinomu plic až o 90 procent," odhaduje přednosta kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní…
Test: Jaká je vaše diagnóza?
Otestujte si své znalosti z gastroenterologie. Přečtěte si následující velice stručnou kasuistiku, prohlédněte si snímek získaný při koloskopickém…
Nakolik soustředit péči?
Důvody, proč by se nejnáročnější péče měla koncentrovat na vybraných pracovištích, jsou jasné -jen tak je možné efektivně využít nákladné technologie…
Norsko hlásí nebezpečnou mutaci viru prasečí chřipky
V Norsku se zřejmě objevila nebezpečná mutace viru prasečí chřipky H1N1. Podle místních lékařů je nebezpečnější než dosud známý virus a šíří se…
Test: Určili byste správnou diagnózu?
Otestujte své znalosti z gastroenterologie. Přečtěte si následující kasuistiku, prohlédněte si snímky endoskopického a histologického nálezu a…
Můžeme mít zdravotnictví bez korupce?
V Parlamentu ČR se 24.listopadu 2009 uskuteční seminář na téma korupce ve zdravotnictví. Vystoupí zde se svým sdělením mimo jiné i náměstek…
O laparoskopii a thorakoskopii opět v Ostravě
V Ostravě se ve dnech 29. až 30. října 2009 konalo již pošesté setkání protagonistů miniinvazivní chirurgie. Konference letos nesla název „Současný…
Experti doporučují u karcinomu plic bisfosfonáty
Postižení skeletu kostními metastázami je mnohem častější než primární nádory kostí. V rámci Jihočeských onkologických dnů přednesla MUDr. Gabriela…
GIST: vzácný a ovlivnitelný
V rámci Jihočeských onkologických dnů představil na symposiu firmy Novartis MUDr. Zdeněk Linke z FN Motol nová doporučení v adjuvantní léčbě GIST.…
Renální karcinom: biologika střídají cytokiny
Terapie renálního karcinomu prodělala v posledních letech velké změny. Dnes se ví, že u metastatického karcinomu ledviny jsou cytotoxické léky…
Jsou generická léčiva bezpečná?
Ve Spojených státech se rozjíždí debata o důvěryhodnosti legálních generik. Nejedná se totiž mnohdy o zcela identické léky s originálem a tato…
Test: Jaká je vaše diagnóza?
Otestujte si své znalosti z gastroenterologie. Přečtěte si následující stručnou kasuistiku, prohlédněte si rtg snímek získaný při endoskopickém…
Top ten medicínských inovací
Clevelandská klinika vydává každoročně svůj seznam deseti nejvýznamnějších medicínských inovací (léků, technických řešení či medicínských postupů),…
I chirurgie střeva je kulturně podmíněná
Evropská koloproktologická společnost (ESCP) si pro své letošní výroční zasedání zvolila Českou republiku. Akce se konala ve dnech 23. až 26. září v…
Robotická chirurgie v gynekologii se staví na vlastní nohy
Roboticky asistovaná chirurgie zdomácněla i v České republice a zahrnuje více klinických oborů včetně gynekologie. Ve dnech 16. až 19. září proběhlo…
Plicní embolie a hluboká žilní trombóza
Studie zveřejněná v lékařském časopise Archives of Surgery vrhá stín pochybností na příčiny plicní embolie po úrazech. „Po desetiletí jsme se…
Test: Jaká je vaše diagnóza?
Otestujte své znalosti z gastroenterologie. Přečtěte si následující kasuistiku, prohlédněte si fotografii z endoskopického vyšetření pars descendens…
Léčba ischemické choroby srdeční začíná prevencí
V polovině října Praha hostila 8. mezinárodní kongres ICCAD (International Congress on Coronary Artery Disease) 2009. Záštitu nad ním za místní…
Chronické rány u geriatrických pacientů
Porušení kožní integrity patří k velmi častým diagnózám geriatrických pacientů. V naprosté většině případů není problémem jen vlastní rána, neboť…
Syndrom diabetické nohy v prvním kontaktu
Syndrom diabetické nohy (SDN) představuje závažnou pozdní komplikaci diabetu a postihuje asi 5 až 10 % pacientů. Opomíjení pravidel jeho ošetření…
Časná léčba RS minimalizuje dopady onemocnění
Roztroušená skleróza mozkomíšní představuje po epilepsii nejčastější onemocnění mladých lidí. Kauzální terapie dosud není k dispozici, nicméně je…
Kongres ICIEM naznačil budoucnost léčby fenylketonurie
Naděje pro pacienty trpící jednou z nejčastějších poruch metabolismu má jméno Kuvan. Na tuto syntetickou formu BH4 však zatím v Česku v rámci…
Antidepresiva si nejsou rovna – některá jsou si rovnější
V září na český trh vstoupil pod obchodním názvem Elicea první generický escitalopram. Společnost Krka při té příležitosti uspořádala odborné…
Adresná péče zajistí pacientům s CHOPN lepší život
Výzkum prováděný během posledních 20 let ukazuje, že CHOPN není jen chronické zánětlivé plicní onemocnění, ale také metabolické onemocnění, které…
Analýzy klinických studií potvrzují bezpečnost glarginu
Těsně před letními prázdninami jsme na stránkách Medical Tribune (MT 21/2009) informovali o podezření, že existuje souvislost mezi podáním inzulinu…
Jak moderní léčba mění osudy diabetiků
Řadu nových pohledů na diabetes a jeho léčbu přineslo na 45. kongresu Evropské asociace pro studium diabetu (EASD), který začátkem října hostila…
Posloucháme pohledem
Poslech patří od nepaměti k základním vyšetřovacím metodám. První stetoskop, jak jej známe dnes, spatřil světlo světa v polovině 19. století. Dvacáté…
Strategie péče o astma u dětí ve věku do pěti let
Světová iniciativa pro astma (Global Initiative for Asthma – GINA) každoročně reviduje svá doporučení pro management astmatu u pacientů různých…
Základní přístup k léčbě exacerbace průduškového astmatu
Hlavními terapeutickými zásadami jsou u exacerbace průduškového astmatu rychlost a přesnost. Avšak tím, kdo musí vědět, kdy, kolik čeho podat, je…
Kdo je skutečně obtížně léčitelný astmatik
Po zavedení preventivní, protizánětlivé léčby se množství obtížně léčitelných astmatiků smrsklo na pět procent. I mezi nimi je však stále dost těch,…