
Medicína
Veletrh odstartuje diskusí o žhavém tématu - reformě zdravotnictví
Jak snížit náklady, ale neohrozit kvalitu zdravotní péče? Tradiční „Den nemocnic“ pořádaný při veletrhu Medical Fair Brno bude jedinečnou…
Jak asistovaná reprodukce mění svět?
Letošní Nobelovu cenu za medicínu získal prof. Robert Edwards, britský fyziolog, který spolu s prof. Patrickem Steptoem stál u zrodu metody IVF. V…
Lékaři i sestry prý musí zlepšit vzdělanost v paliativní medicíně
Zdravotníci by se měli začít intenzivněji učit, jak pracovat s umírajícími. Rozjezd nového vzdělávacího programu prosadila Česká společnost…
Projekt CARD: biologickou léčbu doplní lázeňská péče
Vstup biologické terapie do revmatologické praxe přinesl pacientům dříve nemyslitelné benefity. Aby jejich udržení neztroskotávalo na zanedbání…
Časopis Týden - iktus a infarkt myokardu, žádný rozdíl
Na titul Nejzmatenější článek sezóny z oblasti zdravotnictví aspiruje materiál, který vyšel v nejnovějším vydání časopisu Týden. Jde o druhý díl…
Průkopník in vitro fertilizace dostal Nobelovu cenu
První z Nobelových cen za letošní rok byla dnes ve Stokholmu udělena za fyziologii a medicínu. Získal ji prof. Robert Edwards, který spolu s prof.…
Co zaznělo na Ateroskleróze 2010
Každoroční setkání odborníků Společnosti patologické fyziologie, zajímajících se také o patofyziologii, patobiochemii a patogenetiku aterosklerózy,…
Kardiologický Stockholm: v hlavní roli ICHS
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) proběhl tradičně na samém konci prázdnin ve dnech 28. srpna až 1. září, tentokrát ve švédské…
Olomoucké hematologické dny po čtyřiadvacáté
Ve dnech 24. až 26. června se v kongresovém centru NH Hotelu Olomouc konaly XXIV. olomoucké hematologické dny (OHD). Lékařskou část sjezdu již léta…
Nové údaje o bezpečnosti léčivého přípravku Relistor
Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal upozornění na nové závažné informace ohledně použití léčivého přípravku Relistor (methylnaltrexonii bromidum),…
Nové údaje o bezpečnosti léčivého přípravku Relistor
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil informační dopis o nových závažných skutečnostech, týkajících se léčivého přípravku Relistor, jenž je určen…
S dermatology pod kůži
je název informačně vzdělávací kampaně České akademie dermatovenerologie, která tento měsíc odstartovala. Jejím cílem bude informovat dospělé a děti…
Lékaři z nemocnice Na Homolce mají za sebou unikátní operaci
Lékaři pražské nemocnice Na Homolce dokázali pomocí chirurgického robota během jediné operace našít cévní protézu na pacientovu aortu i obě pánevní…
Roche a IBM spolupracují na vývoji technologie sekvenování DNA
Cílem spolupráce je urychlení analýzy lidského genomu a další zlepšení individuální zdravotní péče. „Sekvenování je čím dál tím důležitějším…
Ostře sledovaný golimumab
European League Against Rheumatism (EULAR) se již podesáté sešla na svém tradičním výročním kongresu. Akci, letos probíhající v Římě, stabilně…
„Umělý pankreas“ už není sci‐fi
Kongres Americké diabetologické asociace v Orlandu na Floridě přinesl letos náslující nosná témata. Hodnocení přínosů a rizik thiazolidindionů –…
Závislost na benzodiazepinech je přehlížená a nebezpečná
Benzodiazepiny (BZD) jsou nejužívanější farmaka v ČR, v jejich spotřebě jsme v EU na prvním místě. Byly objeveny v roce 1957 L. Sternbachem (Hoffman…
ASCO letos hostilo Chicago
Více než 30 000 onkologů, onkohematologů a zástupců řady příbuzných specializací ze 125 zemí celého světa se sjelo začátkem června do Chicaga. Tam se…
Cílem rehabilitace je integrace nemocných
Před nedávnem se v nabídce naší odborné zdravotnické literatury objevila kniha Rehabilitace v klinické praxi, která je ve svém oboru zaměřením i…
Práce přesčas a kardiovaskulární choroby
Lékařský časopis European Heart Journal přináší výsledky studie Whitehall II týmu finských, britských a francouzských epidemiologů vedených Mariannou…
V Česku se má testovat nadějná vakcína proti Alzheimerovi
I v Česku hodlá rakouská firma Affiris provádět klinické testy svého přípravku, který by se mohl stát oficiální očkovací látkou proti Alzheimerově…
Abatacept v monoterapii revmatoidní artritidy
Kasuistika, jež tvoří větší část tohoto článku, se věnuje případu nemocné s RA léčené monoterapií abataceptem s výborným efektem.
Optimální management léčby revmatoidní artritidy
V lednovém čísle časopisu Annals of the Rheumatic Diseases byly publikovány výsledky klinické studie srovnávající standardní řízení léčby revmatoidní…
Sociální náklady revmatických nemocí - proč se o ně má společnost zajímat
Akutní i chronická onemocnění vedoucí k trvalému poškození organismu tvoří významné náklady pro zdravotní systém, ale zároveň generují značné náklady…
„Hon na čarodějnice“ kvůli Avastinu off-label
Nedávný soudní proces pacienta s věkem podmíněnou makulární degenerací „poškozeného“ aplikací přípravku Avastin spustil nevybíravou kampaň, kdy řada…
Odborníci někdy řeší dilema služby dvěma pánům
Vztahy lékařů a farmaceutických firem volají po transparentní úpravě. O jednom z kroků na tomto poli informoval prestižní časopis The New England…
BMI a vážná zranění při dopravních nehodách
Američtí lékaři představili na stránkách předního lékařského časopisu PLoS Medicine výsledky zajímavé studie, v níž sledovali vliv obezity na…
OBRAZEM: Unie pacientů ČR ocenila medicínské autority
Téměř 40 000 tisíc hlasujících pacientů rozhodlo o vítězi druhého ročníku ankety Lékař roku, pořádaného občanským sdružením Unie pacientů. Kdo získal…
Novinky z Madridu očima expertů na biologickou léčbu
Na začátku února se v Madridu konal kongres Progress and Promise – Personalizing therapy, optimising outcomes, jehož se zúčastnili…
Nebezpečné léky – kampaň SÚKL
Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil kampaň „Nebezpečné léky“, zaměřenou proti padělkům a nelegálním léčivým přípravkům. SÚKL tak chce upozornit…
Program léčby jaterních metastáz kolorektálního Ca
Česká republika zaujímá vedoucí postavení ve světových statistikách incidence a mortality kolorektálního karcinomu (KRK). Ten nejčastěji metastazuje…
Odhalen klíčový prediktor rizika kardiovaskulárního úmrtí
Český rodák prof. Jiří Fröhlich, pracující od roku 1972 v Kanadě, je jedním ze tří autorů článku publikovaného v Journal of the American College of…
Léčba leukémie buňkami pupečníkové krve
Časopis Nature Medicine přinesl výsledky studie, která signalizuje zdolání hlavních překážek pro mnohem širší uplatnění transplantace kmenových buněk…
Komplikace diabetu
V dalším pokračování seriálu MT předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., rozebírá povahu komplikací diabetu.…
Světoví experti na biologickou léčbu se sjeli v Madridu
Na začátku února se v Madridu konal kongres Progress and Promise – Personalizing therapy, optimising outcomes, jehož se zúčastnili revmatologové a…
Fotosenzitivita a SSRI
Šestičlenná skupina francouzských vědců z Limoges, vedená V. Doffoel‑Hantzovou, zjistila spojitost fotosenzitivity se selektivními inhibitory…
Bezkrevní medicína - hematologové nejsou jednoznačně proti
Kontroverzní postavení v české medicíně má Česká společnost bezkrevní medicíny. Její cíle se totiž v některých bodech shodují s principy, které…
Podaří se udržet financování kvalitní péče o diabetiky?
Ve čtvrtém pokračování seriálu se prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. zabývá otázkou, na kolik přijde společnost léčba "epidemie 21. století". Z jeho…
Co má z onkologie umět absolvent LF
V rámci Prvního pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueOnco byly odborné veřejnosti představeny návrhy Standardů pro onkologické…
Paliativní péče nesmí být ve stínu kurativní léčby
V rámci kongresu PragueOnco uspořádala Onkologická klinika VFN ve spolupráci s I nstitutem onkologie a rehabilitace Na Pleši 2. paliativní seminář.…