Přeskočit na obsah

Všechny články

Kdybych byl prezidentem ČLK ...

11. 10. 2016

Mnohem více akční by chtěl vidět svoji lékařskou komoru MUDr. Petr Bouzek. Ve svém komentáři prezentuje svoje vlastní představy, jak by komoru řídil,…

Nejsympatičtější sestřička je muž

10. 10. 2016

Ocenění Nejsestřička sympatie roku 2016 získal zdravotní bratr Jakub Šesták (na snímku) z Fakultní nemocnice Brno. Ocenění převzal na sobotním…

Nazdar plantážníci!

5. 10. 2016

Lékaři v Česku si musí připadat jako dělníci na jihoamerických plantážích. Již léta poukazují na značný rozdíl mezi společenskou potřebností své…

Odchody lékařů z nemocnic

30. 9. 2016

Již velmi dlouho je nám opakovaně tvrzeno, že jedním z hlavních důvodů personální vyprahlosti nemocnic je odchod lékařů do soukromé sféry. Považuji…

Kdo vlastně vládne v ČLK?

26. 9. 2016

MUDr. Petr Bouzek ve svém posledním komentáři k nedávnému mimořádnému sjezdu ČLK možná vyjadřuje názor části nespokojené členské základny. Chybí mu…

Vápník a demence u žen

23. 9. 2016

Suplementace vápníku je spojena se zvýšeným rizikem vzniku demence u starších žen s cerebrovaskulárním onemocněním, upozornila malá observační studie…

Proč se vlastně konal?

22. 9. 2016

"Tak jsem se vracel z mimořádného sjezdu ČLK a celou dobu jsem přemýšlel, proč se vlastně konal," uvažuje MUDr. Petr Bouzek, který se na sjezd přes…

Inkontinence ve třetím tisíciletí

13. 9. 2016

Není v silách žádného lékaře obsáhnout novinky ze všech oborů. I z tohoto důvodu jsme do Medical Tribune vrátili rubriku, v níž zkušený specialista…

Vitamin D pomůže při astmatu

13. 9. 2016

Astmatici mohou užíváním suplementů vitamínu D snížit počet a závažnost exacerbací astmatu, uvedli britští investigátoři na letošním výročním…

Jak dát sestře výpověď

8. 9. 2016

Privátní zubní lékařka je nespokojena se sestrou. Hodlá jí dát výpověď, ale nechce jí vyplácet odstupné ve výši dvou platů a pracovat s ní ještě dva…

Braňme se!

6. 9. 2016

Předsedové okresních sdružení ČLK doporučili jako další součást informační kampaně petiční akci. V prázdninovém Tempusu je text příslušné petice i…

Nucené práce – nebezpečí trvá

1. 9. 2016

Ministerstvo zdravotnictví znásilňuje legislativní proces, když se text, který po řádném připomínkovém řízení schválila vláda, snaží zcela změnit…

Anabolika ničí mozek

26. 8. 2016

Dlouhodobé užívání anabolických androgenních steroidů je spojeno se snížením objemu mozku, což prokázalo zobrazování pomocí magnetické rezonance.…

MZ: Bohnice nepochybila

25. 8. 2016

Psychiatrická nemocnice Bohnice nepochybila v péči o pacientku, která v den propuštění z léčby ubodala v obchodním centru na Smíchově zákaznici.…

Smrtící pneumonitida ze hry na dudy

24. 8. 2016

Hudebníci hrající na dechové nástroje jsou ohroženi potenciálně fatální pneumonitidou. V odborném časopise Thorax britští lékaři popsali případ…

Akční plán prevence dětských úrazů

23. 8. 2016

Vzhledem k alarmujícím počtům úrazů dětí do 19 let a k počtům úmrtí jejich následkem, byl v roce 2007 vládou schválen Národní akční plán prevence…

Zemřel prof. MUDr. Karel Horký, DrSc.

17. 8. 2016

Ve věku 83 let zemřel emeritní přednosta II. kliniky kardiologie a angiologie I. lékařské fakulty University Karlovy v Praze prof. MUDr. Karel Horký,…

Endokrinologická ordinace v praxi

16. 8. 2016

Primární péče by měla přebírat zejména chronické sledování některých endokrinologických pacientů. Bohužel, v praxi se takové fungování stále nedaří…

Nové možnosti pro nemocné s mCRC

16. 8. 2016

U metastazujícího kolorektálního karcinomu (mCRC) se stále udržuje pozitivní trend prodlužujícího se přežití pacientů. Novým možnostem farmakoterapie…

Černý humor bílých plášťů

16. 8. 2016

Nízké mzdy ve zdravotnictví nepoškozují jen samotné zaměstnance, ale postihují celou strukturu zdravotní péče, neboť brání smysluplné a efektivní…

Nechceš tu pracovat? Tak zaplať!

16. 8. 2016

Poslanecký pozměňovací návrh, který je poslední dobou hodně diskutován, neboť zamýšlí uložit ambulantním lékařům povinnost absolvovat v rámci…

Kdy zahájit hemodialýzu?

10. 8. 2016

Kdy by měla být hemodialýza zahájena u kriticky nemocného pacienta? Předchozí malé studie a meta-analýzy přinesly zatím jen smíšené závěry. Na otázku…

Léky proti migréně brzy dokončí testy

10. 8. 2016

Experimentální přípravek proti migréně - erenumab – dosáhl primárního cíle fáze II studie hodnotící účinnost a bezpečnost preventivní léčby chronické…

Záhada konečně rozluštěna

9. 8. 2016

MUDr. Petr Bouzek jako jeden z mála zaregistroval, že 8.srpen je mezinárodním dnem ženského orgasmu. Ve své úvaze se zamýšlí nad jeho významem, nad…

Mohu zavádět kanylu i bez specializace?

4. 8. 2016

Dotaz: Jsem všeobecná sestra na dětském oddělení. Mohu jako všeobecná sestra odebírat krev a zavádět i kanylu dětem v rozmezí od 0 do 18 let, i když…

Marihuana zkracuje život

29. 7. 2016

Abusus cannabisu před dosažením věku 19 let je spojen s o 40 procent vyšší mortalitou ve věku kolem 60 let. Informaci přinesl časopis American…

Mohu cévkovat muže?

20. 7. 2016

Může všeobecná sestra s ukončeným magisterským vzděláním v oboru geriatrie a gerontologie. která pracuje v domově pro seniory, cévkovala muže? Na…

Hygienu nyní vede odbornice na obezitu

20. 7. 2016

Ministr zdravotnictví již představil novou hlavní hygieničku. Část odborníků však výběr zaskočil: poprvé nebude na tomto postu lékař. Nemá ani přímé…

Oboustranný závazek správné volby

18. 7. 2016

Na kongresu EULAR 2016 se odehrálo velmi zajímavé sympozium o tom, jaká kritéria hrají roli při výběru správného léčebného algoritmu pro konkrétního…

Není malých studií

18. 7. 2016

Vedle dlouho očekávaných studií s inovativními molekulami, jako je EMPA‑REG, byla na kongresu Americké diabetologické asociace představena nová data…

Britské zdravotnictví po Brexitu

18. 7. 2016

Prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc. upozornil na článek v červencovém čísle Journal of the Medical Royal Society of Medicine, ve kterém sedmnáct…

Mohu jako sestra předepisovat léky?

16. 7. 2016

Pracuji jako všeobecná zdravotní sestra v ordinaci praktického lékaře, mám platnou registraci a 28 let praxe. Za jakých okolností mohu předepisovat -…

Krize trvá, kampaň pokračuje

15. 7. 2016

Prezident ČLK Milan Kubek aktivizuje členy lékařského stavu. Vyzývá lékaře, aby každý z nich začal přímo komunikovat se svými pacienty a informoval…

Nemocnice: Zákon o sestrách nám pomůže

8. 7. 2016

Změnu zákona, která zjednoduší vzdělávání zdravotních sester, hradecká fakultní nemocnice vítá. Vedení fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde chybí…

EULAR 2016 ve svátečním Londýně

1. 7. 2016

Letošní výroční konference Evropské revmatologické společnosti (European League Against Rheumatism) končila o víkendu, kdy britská královna Alžběta…

Na obzoru jsou nové léky proti migréně

21. 6. 2016

Experimentální přípravek proti migréně – erenumab – dosáhl primárního cíle studie fáze II hodnotící účinnost a bezpečnost preventivní léčby chronické…

Roboti nestačí operovat. Peněz je dost

21. 6. 2016

Platí VZP roboticky prováděné operace? Které to jsou a která zařízení mají smlouvu s VZP na robotickou operativu? Na otázky odpovídá VZP, podle níž…

Centrální onemocnění štítné žlázy

20. 6. 2016

Ačkoli jsou centrální onemocnění štítné žlázy poměrně vzácná, je tuto možnost nutné brát v diagnostickém algoritmu v potaz. Jejich odlišení však…

Zdravá pionýrská krev

14. 6. 2016

Světový den dárců krve je každoročně 14. června. Už od roku 2001 probíhá v Pionýru iniciativa Zdravá pionýrská krev, jejímž cílem je nacházet mezi…

Náhrada extáze je nečekaně toxická

6. 6. 2016

S velmi překvapivým objevem přišli vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Zkoumali populární drogu MDAI (známou též jako mindy nebo…

Zásadní role fibrinogenu v léčbě ŽOK

6. 6. 2016

„To, že fibrinogen má při řešení život ohrožujícího krvácení superiorní postavení, lze doložit daty z naší Gynekologicko‑porodnické kliniky," uvedl…

Léky s rozumem aneb Sám rozum lékem

6. 6. 2016

Štědrou nabídku a dostupnost léků přirovnává senátor prof. Jan Žaloudík ke karnevalu, nad nímž se podivují i kolegové ze západních zemí. „V ostatních…

Možná jsme byli svědky zrození mýtu

1. 6. 2016

"Našel jsem na jednom zahraničním serveru článek s názvem Pět největších mýtů o konopí v České republice. Jde vlastně o jakéhosi rádce pro mladé…

Jak bezpečný je melatonin

1. 6. 2016

Exogenní melatonin byl zkoumán jako léčba pro řadu interních a chirurgických chorob a prokázal povzbudivé výsledky. Je ale bezpečný? To zkoumala…

Hazard, nebo hazardní doporučení?

1. 6. 2016

Také rádi vyrážíte na výlety a do přírody? Dbáte přitom na různá doporučení a zákazy ať už meteorologů, MZ ČR nebo Horské služby ČR? Glosu na toto…

Kdy se u zubaře platí doplatek?

31. 5. 2016

Co vlastně hradí pojišťovna u zubaře tak, aby pacient nemusel platit doplatek? Je snad v pořádku, že za plombu nebo za injekci na umrtvení musím…

Léčba bolesti se musí stát prioritou

30. 5. 2016

Sociálně ekonomické dopady bolesti projednalo symposium Societal Impact of Pain, které se konalo 23. až 24. května v Bruselu, bohužel bez české…

ReMuS zveřejňuje další data

27. 5. 2016

Nadační fond Impuls financuje sběr dat do registru pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří jsou léčeni biologickou léčbou. Registr však má vyšší…

Co se jí v Čechách

26. 5. 2016

Mimo jiné i výživovým poradcům se věnovalo setkání MEDialogy, k něhož přinášíme kompletní tiskovou zprávu. Z bakalářské práce absolventky oboru…

Imodium vede u narkomanů ke smrti

25. 5. 2016

Volně prodejný protiprůjmový lék loperamid (známý v ČR také pod obchodním názvem Imodium) je sice bezpečný v terapeutických dávkách, ale nebezpečný…

Jak skloubit kariéru a mateřství

23. 5. 2016

První lékařka odpromovala na tehdejší Karlo‑Ferdinandově univerzitě v roce 1902. Automaticky se předpokládalo, že když si žena tuto cestu zvolí,…

Pozvánka na konferenci Léky s rozumem

18. 5. 2016

Konference Léky s rozumem, pořádaná Výborem pro zdravotnictví a sociální politiku za odborného poradenství České lékařské společnosti J. E. Purkyně,…

Proč každý stárne jiným tempem

16. 5. 2016

Podle studie nedávno zveřejněné na stránkách časopisu Current Biology jde o jeden gen, který může způsobovat, že vypadáme o dva roky starší než…

Steatóza jater vede k ateroskleróze

11. 5. 2016

Kardiovaskulární onemocnění je primární příčinou úmrtí pacientů s nealkoholickou steatózou jater. Při léčbě nealkoholické steatózy jater je proto…

Jak časté jsou sezónní deprese?

10. 5. 2016

To, že sezónní změny mají velký vliv na výskyt depresí, je všeobecně přijímáno jako fakt. Analýzy ale ukázaly, že výskyt depresí je ve skutečnosti…

Kde by byla diabetologie bez metforminu?

10. 5. 2016

Metformin by měl být nasazen jako lék první volby kdykoli, kdy není kontraindikován. Nad tím, jak by současná diabetologie vypadala bez metforminu,…

Hledá se nejlepší ordinace!

10. 5. 2016

Už nejsou soutěže jen o nejlepšího lékaře, ale i o nejlepší a nejmoderněji zařízenou ordinaci. Letos zaznamenala největší ohlas ordinace pana doktora…

Zdravotníci roztočili kolo štěstí

4. 5. 2016

"Včera ale jen přišel, vyslechl si požadavky Němečka, krajů, lékařské komory i odborů a hodil ručník do ringu. Věc je o to neuvěřitelnější, že Babiš…

To, co se děje kolem myelomu, je úžasné

25. 4. 2016

„Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti umějí nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. U…

Lékaři a lékárníci ve filmu

4. 4. 2016

Vedle Ordinace, Pohotovosti, Doktora Martina i Dr. House existují lékaři i v malých rolích filmových snímků, jejichž zaměření není tak úplně lékařské…

Na Škaredou středu pro konopí jedu

4. 4. 2016

Tříletá anabáze „českého“ konopí vypadá v komentáři PharmDr. Stanislava Havlíčka spíš jako panoptikální fraška za všechny konopné peníze; nebo spíš…

Znalostní testy

Všechny články

Znalostní testy

4. 6. 2021

Znalostní testy Otestujte si své znalosti. Test budete vyplňovat na našich stránkách Medical Test. Při prvním vstupu na stránku s testem je…