Přeskočit na obsah

Všechny články

Principy selfmonitoringu glykémie

11. 10. 2016

Četnost měření a rozložení měření v průběhu dne se liší u jednotlivých pacientů a i v doporučeních pro léčbu diabetu je uveden individuální přístup.…

Nikdy už dobrovolně nepůjdu sloužit LSPP

7. 10. 2016

"Z mého pohledu je LSPP přežitkem. Není potřebná. Proto mě vadí, jak lékaři z nemocnice obviňují praktické lékaře, že je v tom nechávají," píše MUDr.…

Projekt nemocnice Náchod je tunel!

4. 10. 2016

Lékaři z Úsvitu - MUDr. Jiří Štětina a MUDr. Vladimír Dryml - odhalují korupci po zásahu na Hradeckém hejtmanství: Jde o stamiliony. Spolupracují v…

Léčba CHOPN ve studii z reálné praxe

3. 10. 2016

Již dlouho, ale spíše v kuloárech se hovoří o tom, že ne vždy se výsledky z klinických studií potvrdí v praxi. Rozborem této skutečnosti se na…

Zaveďme rodinného lékaře!

3. 10. 2016

Proč by nemohl existovat lékař, který bude léčit celou rodinu, tedy tzv. „rodinný lékař“?! Sdružení praktických lékařů volá po zvýšení kompetencí…

Odchody lékařů z nemocnic

30. 9. 2016

Již velmi dlouho je nám opakovaně tvrzeno, že jedním z hlavních důvodů personální vyprahlosti nemocnic je odchod lékařů do soukromé sféry. Považuji…

Vápník a demence u žen

23. 9. 2016

Suplementace vápníku je spojena se zvýšeným rizikem vzniku demence u starších žen s cerebrovaskulárním onemocněním, upozornila malá observační studie…

Proč se vlastně konal?

22. 9. 2016

"Tak jsem se vracel z mimořádného sjezdu ČLK a celou dobu jsem přemýšlel, proč se vlastně konal," uvažuje MUDr. Petr Bouzek, který se na sjezd přes…

VZP splatí zbytek půjčky do konce září

21. 9. 2016

Poslední část 1,7 miliardové půjčky, kterou stát v roce 2013 poskytl největší zdravotní pojišťovně, splatí VZP do konce září. VZP se ekonomicky daří.…

Petice ještě jednou

20. 9. 2016

Předsedové okresních sdružení ČLK doporučili jako další součást informační kampaně petiční akci. V novém Tempusu je text příslušné petice i vzor…

Paracetamol nezhoršuje astma dětí

13. 9. 2016

Užívání paracetamolu (acetaminofenu) pro potlačení bolesti nebo pro snížení horečky bylo u dětí s astmatem spojováno se zhoršením astmatických obtíží…

Nové techniky radioterapie

13. 9. 2016

Radioterapie je klinickým oborem, který v posledních pěti až osmi letech prošel významnou přístrojovou obměnou. V každém komplexním onkologickém…

Vítejte v Kiwi lékárně

13. 9. 2016

Jaké jsou zvláštnosti novozélandských lékáren? O rozdílech mezi lékárenstvím na Novém Zélandu a u nás vypráví na základě vlastních zkušeností…

Nejlépe placení lékaři v USA

13. 9. 2016

Poptávka ze strany pacientů v USA zvedá příjmy lékařů řady odborností. Mnoho lékařů letos vydělává více než v minulém roce. Vyplývá to z aktuální…

Tak nám schválili 4+1

12. 9. 2016

Nejen nad novými změnami ve vzdělávání sester se zamýšlí sestra Monika Muroňová (foto). Navrhuje pustit sestry ve větší míře do systému výkonů. Chce…

Před vraty jako prosebník stát nebudu

11. 9. 2016

MUDr. Petr Bouzek i s kolegou chtěli vystoupit jako mimořádní delegáti na připravovaném mimořádném sjezdu České lékařské komory a přednést svoji řeč.…

Jak se pere v Motole za 150 milionů

1. 9. 2016

Pražská Fakultní nemocnice Motol, která se donedávna chlubila skvěle vypraným prádlem za jedny z nejnižších nákladů v Česku, vypsala nezvykle vysokou…

Nucené práce – nebezpečí trvá

1. 9. 2016

Ministerstvo zdravotnictví znásilňuje legislativní proces, když se text, který po řádném připomínkovém řízení schválila vláda, snaží zcela změnit…

Po bariatrické operaci hrozí fraktury

30. 8. 2016

Pooperační rizika zlomenin jsou po výkonu bariatrické chirurgie zvýšená, a to zejména u pacientů, u kterých byla provedena biliopankreatická diverze.…

Zoufalá doba, zoufalá řešení

29. 8. 2016

Zoufalost návrhu poslanců na povinné stáže ambulantních lékařů v nemocnicích signalizuje, že si hrozící katastrofu konečně politici uvědomují. "Jen…

Anabolika ničí mozek

26. 8. 2016

Dlouhodobé užívání anabolických androgenních steroidů je spojeno se snížením objemu mozku, což prokázalo zobrazování pomocí magnetické rezonance.…

Je na obzoru superantidiabetikum?

25. 8. 2016

Pozoruhodný objev, který skýtá naději diabetikům na komfortní a účinnou léčbu, učinil tým vědců z řady amerických universit a výzkumných center. V…

Festival Na Kopečku

17. 8. 2016

Psychiatrická nemocnice Kosmonosy zve na 13. ročník Festivalu Na Kopečku. Otevírá brány tabuizovaného zařízení a snaží se občanům a návštěvníkům…

Zemřel prof. MUDr. Karel Horký, DrSc.

17. 8. 2016

Ve věku 83 let zemřel emeritní přednosta II. kliniky kardiologie a angiologie I. lékařské fakulty University Karlovy v Praze prof. MUDr. Karel Horký,…

Kožní toxicita onkologické léčby

16. 8. 2016

Při onkologické léčbě skoro vždy pacienta doprovázejí patologické výsevy na kůži, vypadávání vlasů, záněty a jiné projevy toxicity, které významně…

Nové možnosti pro nemocné s mCRC

16. 8. 2016

U metastazujícího kolorektálního karcinomu (mCRC) se stále udržuje pozitivní trend prodlužujícího se přežití pacientů. Novým možnostem farmakoterapie…

SAS: Do nemocnic nepůjdeme

15. 8. 2016

K protestu ČLK k pozměňovacímu návrhu, jenž ukládá ambulantním lékařům povinnost absolvovat v rámci celoživotního vzdělávání stáže v nemocnicích, se…

Dnes začíná Job Days Lékařství

11. 8. 2016

Největší akce svého druhu v oblasti náboru lékařů a zdravotnického personálu ve střední a východní Evropě, které se zúčastní německé a rakouské…

Mohu zavádět kanylu i bez specializace?

4. 8. 2016

Dotaz: Jsem všeobecná sestra na dětském oddělení. Mohu jako všeobecná sestra odebírat krev a zavádět i kanylu dětem v rozmezí od 0 do 18 let, i když…

GSK a Google investují do bioelektroniky

2. 8. 2016

Farmaceutická společnost GlaxoSmithKline (GSK) a divize společnosti Alphabet, mateřské společnosti internetového gigantu Google, se rozhodly vytvořit…

Oboustranný závazek správné volby

18. 7. 2016

Na kongresu EULAR 2016 se odehrálo velmi zajímavé sympozium o tom, jaká kritéria hrají roli při výběru správného léčebného algoritmu pro konkrétního…

O diabetické noze na kongresu ADA

18. 7. 2016

Čeští lékaři z velké části na kongresu ADA v New Orleans prezentovali své studie formou posterů. MUDr. Andrea Němcová byla však jedinou českou…

Vliv antibiotik na mikrobiom dětí

18. 7. 2016

„Léčba, která ovlivňuje mikrobiom u dětí ve velmi útlém věku, může zvýšit náchylnost dětí k onemocněním, která se projeví až v pozdějším životě, např…

Deprese a plodnost žen

18. 7. 2016

Duševní deprese snižuje pravděpodobnost otěhotnění v daném cyklu o 38 procent. K tomuto závěru došli lékaři pod vedením Yaela Nillniho z Boston…

Britské zdravotnictví po Brexitu

18. 7. 2016

Prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc. upozornil na článek v červencovém čísle Journal of the Medical Royal Society of Medicine, ve kterém sedmnáct…

Turistika za léčbou kmenovými buňkami

12. 7. 2016

Autoři práce, kterou uveřejnil The New England Journal of Medicine, připomínají, že léčba kmenovými buňkami může vést k vzniku nádorů a v žádném…

Zkouší se nové léky na toxoplasmózu

4. 7. 2016

Existuje několik léků pro toxoplasmózu, ale často mají závažné vedlejší účinky. Vědci proto zkoumají bezpečnější možnosti léčby, a to zejména pro…

Klíšťová encefalitida letos na vzestupu?

4. 7. 2016

Letošní rok by mohl být výskytem klíšťové encefalitidy výjimečný, protože od ledna do května 2016 bylo evidováno již 34 případů. Během minulých čtyř…

Na obzoru jsou nové léky proti migréně

21. 6. 2016

Experimentální přípravek proti migréně – erenumab – dosáhl primárního cíle studie fáze II hodnotící účinnost a bezpečnost preventivní léčby chronické…

Centrální onemocnění štítné žlázy

20. 6. 2016

Ačkoli jsou centrální onemocnění štítné žlázy poměrně vzácná, je tuto možnost nutné brát v diagnostickém algoritmu v potaz. Jejich odlišení však…

LEADER ovládl diabetologické New Orleans

20. 6. 2016

Asi největší pozornost na nedávném kongresu Americké diabetologické asociace (ADA) vzbudily výsledky studie LEADER. Ty potvrdily, že podávání GLP‑1…

Mladí lékaři a reforma zdravotnictví

20. 6. 2016

Neustále se zvyšující nároky na financování zdravotnictví se bez radikální restrukturalizace celého resortu neobejdou," píše ve svém komentáři pro…

Jak čelit cenové tsunami nových léků?

20. 6. 2016

Na velkých medicínských kongresech představují farmaceutické firmy stovky molekul v pokročilé fázi klinického hodnocení. Oproti předchozím generacím…

Hlavní hygieničkou bude Eva Gottvaldová

15. 6. 2016

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ve středu předložil vládě návrh na jmenování Mgr. Evy Gottvaldové na služební místo hlavního hygienika ČR.…

Zdravá pionýrská krev

14. 6. 2016

Světový den dárců krve je každoročně 14. června. Už od roku 2001 probíhá v Pionýru iniciativa Zdravá pionýrská krev, jejímž cílem je nacházet mezi…

ASCO přináší řadu novinek

9. 6. 2016

Na aktuální výroční konferenci American Society of Clinical Oncology (ASCO) byla prezentována řada studií, jež jsou v různých fázích a jejichž…

Za prevencí IM na křídlech Pegasových

7. 6. 2016

„Studie PEGASUS společně se studií PLATO potvrzují význam dlouhodobé duální antiagregační léčby u pacientů po IM, kteří jsou nepochybně ve vysokém…

V ÚEM začala kvůli kauze kontrola

6. 6. 2016

V Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR dnes začala mimořádná kontrola hospodaření. Poslal ji sem předseda Akademie věd Jiří Drahoš poté, co…

O očkování bez příkras

6. 6. 2016

V únoru 2016 byl založen Odborný spolek pro očkování, z. s. (OSPO), který si vytkl za cíl zvýšit důvěru v očkování u široké veřejnosti, neboť tato…

Náhrada extáze je nečekaně toxická

6. 6. 2016

S velmi překvapivým objevem přišli vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Zkoumali populární drogu MDAI (známou též jako mindy nebo…

Experimentální léčba ve filmu

6. 6. 2016

Experimentální léčby je teď, zejména s ohledem na etiku jejího poskytování, všude v médiích plno. I ve filmovém průmyslu je experimentální léčby plno…

Možná jsme byli svědky zrození mýtu

1. 6. 2016

"Našel jsem na jednom zahraničním serveru článek s názvem Pět největších mýtů o konopí v České republice. Jde vlastně o jakéhosi rádce pro mladé…

V Praze se představí Bílá holubice

31. 5. 2016

Unikátní představení s názvem Cirkus přiveze v pátek 3. června do Prahy spolek Bílá holubice. Jde o projekt na podporu dětí s mozkovou obrnou, kterým…

Kdy se u zubaře platí doplatek?

31. 5. 2016

Co vlastně hradí pojišťovna u zubaře tak, aby pacient nemusel platit doplatek? Je snad v pořádku, že za plombu nebo za injekci na umrtvení musím…

Léčba bolesti se musí stát prioritou

30. 5. 2016

Sociálně ekonomické dopady bolesti projednalo symposium Societal Impact of Pain, které se konalo 23. až 24. května v Bruselu, bohužel bez české…

Fond Nordic Investors získal firmu IZIP

18. 5. 2016

Investiční fond Nordic Investors získal švýcarskou společnost eHI eHealth International, která vlastní akcie firmy IZIP. Získal také českého…

Jak časté jsou sezónní deprese?

10. 5. 2016

To, že sezónní změny mají velký vliv na výskyt depresí, je všeobecně přijímáno jako fakt. Analýzy ale ukázaly, že výskyt depresí je ve skutečnosti…

Péče o diabetiky v USA

10. 5. 2016

Na tiskové konferenci, kde byl prof. Grunberger hlavním řečníkem, se hovořilo o nové naději v léčbě diabetu II. typu, kterou představuje kombinace…

Zdravotníci roztočili kolo štěstí

4. 5. 2016

"Včera ale jen přišel, vyslechl si požadavky Němečka, krajů, lékařské komory i odborů a hodil ručník do ringu. Věc je o to neuvěřitelnější, že Babiš…

Pozor na flukonazol u gravidit

3. 5. 2016

Kliničtí lékaři by měli zvážit preskripci perorálního antimykotika flukonazolu (Diflucan a jeho generika) gravidním pacientkám, neboť lék představuje…

Braňme se. Zakládám politické hnutí...

3. 5. 2016

"Být lékařem v Česku znamená být nesvobodný, špatně placený a přepracovaný. Tento dlouhodobý stav vyhovuje jak zdravotním pojišťovnám (přerozdělovnám…

Unie pacientů ocenila lékaře roku

29. 4. 2016

Ocenění za celoživotní přínos medicíně v oboru nefrologie udělila Unie pacientů přednostovi kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné…

Pohyby očí mohou být markerem autismu

22. 4. 2016

Různé charakteristické vzorce pohybů očí malých dětí při sledování krátkého videa byly spojeny s výskytem poruch autistického spektra, zjistila…

CHOPN aneb předčasné stárnutí plic

18. 4. 2016

Profesor Vítězslav Kolek (LF UP a FN Olomouc, předseda ČPFS ČLS JEP) hovořil nejen o stárnutí plicní tkáně, ale i o stárnutí samotném, a to jak z…

Anticenu Bludný balvan získali lékaři

4. 4. 2016

Recesistické ceny Bludný balvan, které každoročně uděluje za matení veřejnosti Český klub skeptiků Sisyfos, letos získali převážně alternativní…

Dvě snídaně zdravější než žádná

31. 3. 2016

Studenti středních škol, kteří ráno snídali dvakrát - jednou doma a jednou po příchodu do školy – vykazovali signifikantně vyšší pravděpodobnost, že…

Znalostní testy

Všechny články

Znalostní testy

4. 6. 2021

Znalostní testy Otestujte si své znalosti. Test budete vyplňovat na našich stránkách Medical Test. Při prvním vstupu na stránku s testem je…