
Všechny články
Nobelova cena za lékařství letos míří do oblasti evoluční genetiky
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 získává švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo za dekódování starověké DNA. Ocenění…
Nemocničním lékařům na Slovensku došla trpělivost
Hromadné výpovědi lékařů mohou po letech znovu ochromit slovenské zdravotnictví. Odboráři nejsou spokojeni s vládním návrhem zvýšení platů ani s…
Poruchy paměti není radno podceňovat
O epidemii Alzheimerovy nemoci slyšíme stále častěji. Pro její zvládání je do budoucna bezpodmínečně nutná spolupráce neurologů, geriatrů, psychiatrů…
Na karcinom, kterému lze předejít, v ČR stále ženy umírají
Karcinom děložního hrdla je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, přitom je to jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze…
Cibula: Apolinář musí být maximálně vstřícný
Jedna z největších klinik pražské Všeobecné fakultní nemocnice po osmnácti letech změnila vedení. „Budu se snažit o jasnější oddělení pracovní náplně…
Zdravotní klaun se stále častěji stává součástí nemocničních týmů
Až 60 procent dětí před zákrokem trpí předoperační úzkostí, která může přispět k pooperačním obtížím. Zdravotní klauni pomáhají humorem léčit nejen…
NÚVR má ambici přinášet lepší koordinaci i efektivitu onkologického výzkumu
Lepší diagnostika, léčba, nové patenty, publikace, certifikované metody, expertní doporučení. To vše a především významný pokrok v boji s…
Čarvaš: Inflace povede nemocnice do ztrát
„Vyjít s osmi procenty nárůstu, která se zdají jako významné navýšení proti nabídkám v dohodovacím řízení, nebude vůbec snadné,“ říká předseda…
Zdravotnictví 2023: Jak by měly růst platy ve zdravotnictví?
Tradiční přetahovaná o výši platů a mezd ve zdravotnictví se nevyhnula ani letošní odborné konferenci Zdravotnictví 2023. Zatímco zdravotnické odbory…
Šonka: Úhrady v příštím roce víc podpoří prevenci
Navýšení úhrad pro praktiky na rok 2023 je dobré. Máme povědomí o možnostech ekonomiky a státního rozpočtu. Neočekáváme, že se plně vykompenzuje celá…
Opomenutá předcovidová varování
Pandemie covidu‑19 se stala svým rozsahem a dopadem zatím největší globální zdravotní krizí 21. století, která svět výrazně zaskočila. Nemuselo k…
Prevence je dlouhodobě nejefektivnější strategií v kontrole nádorových onemocnění
Prevence a udržitelnost zdravotních systémů patřily ke klíčovým tématům, o nichž diskutovali odborníci v rámci letošního kongresu ESMO (European…
Barva kůže ovlivňuje výsledky pulsní oxymetrie i rozhodování o léčbě
Existuje systematické zkreslení výsledků pulsní oxymetrie z rasových a etnických důvodů u pacientů s covidem‑19 a existuje souvislost mezi tímto…
Jak srazit hlavu covidu? Raději měděným než stříbrným mečem
Antimikrobiální účinky stříbra jsou v praxi dobře známé a široce využívané. Proti viru SARS‑CoV‑2 však existuje efektivnější zbraň. Vědci z Porúrské…
Začíná éra odhalování nádorů na základě krevních testů
Nová éra včasného odhalení onkologických onemocnění pomocí krevního testu může změnit paradigma screeningu karcinomů. Nové testy dokáží z nádorové…
Vyšší úhrady za péči, než bylo domluveno. To je návrh na rok 2023
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v úhradové vyhlášce růst o osm procent. Pro nemocnice navrhuje další sbližování plateb za stejné případy.…
Evropo! Zajisti nepřetržitou dostupnost léků, žádá GIRP
Evropská asociace pro distribuci zdravotní péče (GIRP) vydala prohlášení, ve kterém žádá Evropskou komisi a členské státy EU, aby pomohly v…
Nedostupnost léků je konstantní problém. Co říkat pacientům?
Pro lékaře může být mnohdy těžké udržet si dokonalý přehled o aktuálním stavu zásob léčivých přípravků, které předepisují svým pacientům. Pacienti…
Fórum: Energetické úspory – jaká opatření se osvědčila?
Stále dražší energie dlouhodobě zvyšují náklady nemocnic i soukromých praxí. Dříve přijatá opatření, jako zateplení budov nebo instalaci úsporného…
Úhrady telemedicíny: pojišťovny hledají cestu
Za plátce vystoupila na konferenci LIFMAT MUDr. Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka OZP, která zároveň reprezentuje Svaz zdravotních pojišťoven v…
S léčbou inhibitorem SGLT‑2 je třeba začít co nejdříve
Empagliflozin se stal prvním inhibitorem SGLT‑2 s dostupnými daty pro zlepšení prognózy srdečního selhání napříč celým spektrem ejekční frakce levé…
Využití telemedicíny v diabetologii
Na největším letošním setkání diabetologů, 58. diabetologických dnech v Luhačovicích, v bloku věnovaném technologiím představil předseda ČDS prof.…
Vývojové aspekty adaptace srdečního svalu na zátěž
V rámci letošního odborného setkání 34. Šamánkovy Poděbrady a 44. motolský seminář ve dnech 7.–9. 4. 2022 zaznělo sdělení prof. MUDr. Bohuslava…
Získání invalidního vozíku a možné chyby při zpracování žádosti o něj
Každý pacient, který z jakéhokoliv důvodu není schopen chůze nebo je v chůzi omezen, má právo na úhradu mechanického invalidního vozíku (MIV), pokud…
Zdravotnictví se bez kvalitního managementu neobejde
Lékařský obor je ve společnosti brán za povolání, ve kterém jde spíše o poslání lidem než o práci. Většina lidí zná tuto profesi jen z ordinace a…
Inovace ve V4 a Izraeli tématem mezinárodní konference
Na mezinárodní hybridní konferenci Healthcare Innovations in Visegrad Countries and Israel budou prezentované výsledky mezinárodního projektu…
Přežijí pacientské organizace?
Deset let profesionalizace pacientských organizací. Chybějí jim peníze na zajištění provozu.
Spinraza léčí SMA u dětí i dospělých. Metaanalýza shrnuje její přínosy
Novou naději nejen pro nejmenší pacienty, ale i pro dospělé s SMA představuje léčba Spinrazou, která je již několik let dostupná také v ČR. Výrazné…
První doporučení ESC pro kardioonkologii
Cílem nových doporučených postupů, zveřejněných u příležitosti letošního kongresu ESC, je omezit nežádoucí účinky onkologické léčby na srdce tak, aby…
Experti UEG připomínají nezbytnost screeningu CRC
Ve dnech od 8. do 11. října 2022 se bude ve Vídni konat vůbec první hybridní kongres UEG (United European Gastroenterology), který ve své zavedené…
Pojišťovny podpořily vyšetření očí u diabetologa pomocí umělé inteligence
Oční vyšetření od diabetologa? S pomocí digitální fundus kamery a softwaru pro automatické vyhodnocení digitálních snímků mohou diabetologové provést…
Zdraví na prvním místě
Lékaři a ostatní pracovníci ve zdravotnictví tráví dlouhá léta nejen na vysokých školách, ale i dalším vzděláváním za účelem maximálního vědění.…
Partnerství ČR a UNICEF. Lepší dostupnost péče a zapojení ukrajinských zdravotníků
Během válečného konfliktu na Ukrajině přijala Česká republika nejvíce uprchlíků na počet obyvatel na světě. Statisíce prchajících, zejména z řad žen…
Čurila: Stimulace převodního systému bude brzy metodou první volby
První kardiostimulátor byl implantován před více než 60 lety. Od té doby prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této…
Paxlovidu má být na podzim dost. První dodávky dorazí v průběhu září
Pandemie neskončila. Česká republika pokračuje ve zbrojení na podzimní vlnu covidu‑19. Ministerstvo zdravotnictví ČR uzavřelo s farmaceutickou…
Kardiologická fiesta v Barceloně
Kongres Evropské kardiologické společnosti je největší událostí kardiovaskulární medicíny na světě. Letos se po dvouleté pauze vynucené pandemií…
Používání měřičů prokazatelně zvyšuje fyzickou aktivitu
Review zahrnulo téměř čtyři desítky systematických přehledů a metaanalýz a konstatuje: Máme dost důkazů na to, abychom doporučili používání…
Anestezioložka: Práce na misích je životní výzva
Letos na jaře se na misi do Afghánistánu vydala i česká anestezioložka MUDr. Štěpánka Vitovská. Před několika týdny se z ní vrátila do ČR. Pracovala…
Zdravotní péče je v Afghánistánu jako marně hledaný diamant
Lékaři bez hranic působí v Afghánistánu již více než 40 let. Na začátku 80. let zdravotnické týmy překračovaly v utajení afghánsko‑pákistánskou…
Jubilejní 70. kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC)
Letošní kongres ESC 2022, který je největší událostí kardiovaskulární medicíny na světě, má skutečně nabitý program. Česká kardiologická společnost…
Multidisciplinární model psychiatrické péče již úspěšně funguje. Zatím ale ne všude
Součástí procesu reformy psychiatrické péče, který je řízen MZ ČR, je i projekt Multidisciplinarita v psychiatrické péči. Ten je úspěšný u lékařů i…
Nahoře jako dole?
Hierarchie, tedy pořadí či posloupnost podle významu nebo hodnosti, je natolik běžnou součástí naší každodenní společenské zkušenosti, že ji často…
Klauni v kravatách?
Když se řekne klaun, napadají různé lidi různé věci. Jedna z představ, kterou si s klauny ale asi spojuje málokdo, je kongres – klaunské sympozium,…
Poruch příjmu potravy přibylo
Letošní sedmý ročník Světového dne poruch příjmu potravy (World Eating Disorders Action Day – WEDAD) se zaměřil na zvýšení dostupnosti odborné péče.…
Fórum: Co soudí zdravotníci o druhém přeočkování proti covidu?
Druhou posilující dávkou se očkuje od 18. července. Vakcinologové ji doporučují lidem od 60 let, klientům a pečujícím v zařízeních sociální péče,…
Philipp: Letošní úspory jsou nezbytné. Automatická valorizace přinese stabilitu
„V posledních letech se na platbách za státní pojištěnce přidalo do zdravotnictví hodně peněz. Jsem rád, že tam jsou, ale chápu, že to musí mít…
Děti trestají
Ve všech kulturních okruzích jsou lidé přesvědčeni, že ti, kdo překročí pravidla, zákony nebo normy, mají být potrestáni. Trestem může být…
Hypertenze u dětí je vesměs spojena s nezdravým životním stylem
Většina vysokého krevního tlaku u dětí a dospívajících vzniká v souvislosti s nezdravým životním stylem. Podle konsensuálního dokumentu odborníků na…