
Všechny články
V nemocnicích jdeme na všechna oddělení, kam nás pustí
Vloni uskutečnili 3 816 návštěv, a zajistili tak celkem přes 15 000 hodin úlevy a uvolnění. Za dvacet let své existence se zdravotní klauni stali…
Nová doporučení pro intravenózní trombolýzu
Po nesmělých začátcích před asi 25 lety se intravenózní trombolýza (IVT) stala standardem léčby akutní ischemické cévní mozkové příhody. Ač se dnes…
COVID‑19 se podepsal na nárůstu GI poruch spojených s užíváním alkoholu
Pandemie COVID‑19 svědčí o nárůstu gastrointestinálních (GI) poruch a onemocnění jater souvisejících s užíváním alkoholu. Od začátku pandemie…
Koncept viny a trestu je naprosto medicínsky nepřijatelný – i u HCV
„Samotný princip, že člověk, který si za nemoc může sám, nemá být léčen, je podle mě scestný a popravdě řečeno, mám z něj husí kůži,“ říká o přístupu…
Data o základních příčinách úmrtí závisejí na lékařích
Kvalitní přesná statistika příčin úmrtí se neobejde bez toho, aby se správně vyplňovaly listy o prohlídce zemřelého. Pomoci mají edukační videa.
Fórum: Dovolená? Co to je?
Letos víc než jindy si lékaři a sestry potřebují odpočinout, zregenerovat na dovolené tělo i mysl a načerpat síly. MZ pro ně připravilo za mimořádné…
Zákon o elektronizaci je průlomová věc
Není na co čekat. V elektronizaci jsme už dávno měli být podstatně dál, říká k novému zákonu o elektronizaci zdravotnictví MUDr. Roman Kraus (ODS),…
Senátoři ve výboru doporučili zákon o e-health
Klíčový senátní výbor doporučil schválit návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví bez pozměňovacích návrhů. Zásadní norma, která může posunout…
Probiotika snižují respirační symptomy
Podle studie, která naznačuje potenciální roli probiotik v prevenci respiračních infekcí, bylo každodenní užívání probiotik spojeno s menším výskytem…
Hyde Park Dyslipidémie
Proslulý pořad České televize Hyde Park Civilizace hostil za devět let své existence desítky mimořádných osobností z různých oborů lidské činnosti…
Náčelníci
Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…
Eliminace hepatitidy C je reálný cíl
„Konec epidemie COVID‑19 by měl umožnit návrat k normálnímu životu i k vyhledávání a léčbě pacientů s hepatitidou C,“ říká při příležitosti Světového…
Novinky v léčbě inhibitory PCSK9
Tradiční, již XXXV. konference o hyperlipoproteinémiích, známá také jako Šobrův den, proběhla letos 16. června. Díky příznivé epidemiologické situaci…
Jak plnit nenaplněné potřeby u axiálních spondylartritid
„Ukazuje se, že bychom se měli snažit ještě lépe porozumět tomu, co axiální spondylartritidy pro naše pacienty znamenají – s ohledem na různé…
IKEM připravil unikátní vzdělávací platformu (nejen) pro intenzivisty
Prague ICU je nová vzdělávací platforma, která poskytuje bezplatné interaktivní vzdělávání v oblasti medicíny, konkrétně intenzivní péče. Je vhodná…
Šramko: Viděl jsem možnost úspory času
Chtěli bychom, aby se platforma zCase rutinně začala využívat i v jiných nemocnicích. Očekáváme, že se zkrátí dojezdová doba a čas do intervence,…
Stát žehlí „klikačku“ o miliardy, našel osm miliard navíc
Dotace REACT-EU na urgentní příjmy se zvýší z plánovaných osmi miliard korun na více než 16 miliard. Peníze se zčásti vezmou ze zamýšlených dotací…
Profesor Beneš, doyen neurochirurgie a její první atestant
Zemřel prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. (27. 1. 1921 - 18. 7. 2021). Vzpomínku píší Vladimír Beneš syn a Vladimír Beneš vnuk.
Předsunutý chirurgický tým
Předsunuté chirurgické týmy se staly v uplynulém desetiletí neodmyslitelnou součástí světových bojišť. Českou republiku doposud zajišťovaly…
Ministerstvo chce zavést novou cenu pro sestry
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové se má od letoška udělovat osobám, které významným způsobem přispěly k rozvoji v oboru ošetřovatelství v České…
Nová doporučení: rychlejší léčba srdečního selhání
Od letošního roku se bude v Evropě terapie srdečního selhání ubírat po nové cestě, postavené na novém terapeutickém schématu. Výsledkem má být…
MUDr. Bartoš z Moravské Nové Vsi: Ordinace je bez střechy, pacienti trpí úzkostmi
Z Moravské Nové Vsi odjíždí vozidlo Golem pražské záchranky, která tu pomáhala týden. Kromě poskytování akutní péče sloužil Golem také jako zázemí…
Durvalumab v léčbě karcinomu plic
Karcinom plic patří na čelná místa mezi zhoubnými nádory s ohledem na incidenci i mortalitu. Většina nemocných s karcinomem plic se dostaví k lékaři…
Efekt osimertinibu a multimodální přístup v léčbě pacienta s nemalobuněčným karcinomem plic s pozitivní mutací genu EGFR
Karcinom plic je na smutné první příčce, co se týče mortality na nádorová onemocnění. Ačkoliv u valné většiny nemocných představuje hlavní rizikový…
Řekli o CEITEC
Na to, jak vidí minulost a budoucnost Středoevropského technologického institutu, jsme se zeptali dalších představitelů české vědy a výzkumu, kterým…
Účinnost přednemocničního podání koncentrátu fibrinogenu u traumat
Multicentrická, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná pilotní studie Flin‑ TIC zkoumala, zda podání koncentrátu fibrinogenu v přednemocniční fázi…
Loni přibylo kyberútoků
Výroční zpráva Nejvyššího státního zastupitelství za rok 2020 upozorňuje, že se počet kyberútoků ve zdravotnickém sektoru, které řešil vládní tým…
Deset let nejzápadnějšího vědeckého centra na východě Evropy
„V českém prostředí se hodně vymykáme důrazem na personální politiku. Troufám si tvrdit, že i díky tomu se CEITEC stal v průběhu první dekády svého…
Zdravotnictví potřebuje nové zdroje
Ačkoli vláda opět rozhodla o navýšení plateb za státní pojištěnce, predikce střednědobého vývoje bilance systému veřejného zdravotního pojištění není…
Čtyři procenta. Dost, nebo málo?
Celkově se na úhradách zdravotních služeb pro rok 2022 dohodli se zdravotními pojišťovnami v rámci dohodovacího řízení zástupci 13 ze 14 segmentů.…
Prof. Ptáček: Máme vzdělávací portál jako málokdo
Díky přesunu do online prostředí se dostupnost vzdělávacích akcí pro lékaře dramaticky zvýší, říká prof. PhDr. Radek Ptáček, Ph.D., MBA, vedoucí…
Fórum: Jak se cítí zdravotníci po pandemii?
Po čtyřech vlnách covidové pandemie se zdravotnictví postupně vrací do běžného provozu s vyhlídkou snad klidnějšího léta, kdy lékaři a sestry budou…
Dopad COVID‑19 na psychiku a rozvoj závislostí v ČR
Dnes již víme, že existuje řada nepřímých dopadů pandemie COVID‑19. K těm často diskutovaným patří nárůst psychických problémů, ale v téže době…
Pacienti s dědičnými aortopatiemi vyžadují multioborovou péči
„Ačkoli geneticky podmíněné aortopatie představují vzácná onemocnění, je potřeba jim věnovat dostatečnou pozornost. Postihují totiž mladé jedince, u…
Doktor Tomáš Frenzl – lékař vyznamenaný císařem
Dnes lze prakticky o každém nalézt v nejrůznějších databázích tolik informací, až to někdy někomu může být i nemilé. Překvapivě mnoho, i když…
Biologická léčba v terapii COVID‑19
Ačkoli uplynul již více než rok od zjištění prvního případu infekce virem SARS-CoV‑2 v České republice a vyhlášení pandemie onemocnění COVID‑19…
Klinické studie se přesouvají do nemocničních center
V Česku přibylo těch klinických hodnocení inovativních léčiv, která se dotýkají onkologie a imunologie.
Chci se dívat, jak hoří svět
„Chci se dívat, jak hoří svět,“ pronesla vymyšlená postava. Vyjadřuje jádro pocitů nemalého počtu skutečných lidí. Starší výzkum pravil, že jde o…
Na trhu vzdělávání má být maximálně pestrá nabídka
Začátkem června nastoupil po mnohaletém působení MUDr. Antonína Maliny, Ph.D., MBA, do funkce ředitele Institutu postgraduálního vzdělávání ve…
Fórum: Jak covid změní formy vzdělávání?
Po roce distančního vzdělávání s online výukou se v květnu vrátili do školních lavic k prezenční výuce všichni žáci a studenti a při nadále příznivém…