
Všechny články
Jak uběhnout ve zdraví 30 000 „maratonských“ kilometrů
Amatérská maratonská běžkyně Lenka Kubková, první Češka a jediná zdravotní sestra, která získala supermedaili za zvládnutí šestice nejprestižnějších…
Zájem o komunikační témata narůstá
Zdá se, že komunikační témata rezonují. Velké téma jsou podmínky, ve kterých má komunikace probíhat. První doporučení při těžkém rozhovoru zní:…
Přehnaná očekávání. Víme, jak jednat s pacienty?
Hlavním tématem letošního interaktivního semináře byla přehnaná očekávání pacientů. I zde patřila k nejdůležitějším aspektům hlavně výměna zkušeností.
Tarify se zlepšily, pracovní podmínky ale ne
„S pracovními podmínkami a množstvím personálu se nedělá vůbec nic. To v současnosti považuji za jeden z největších problémů,“ říká předsedkyně…
Platy lékařů rostou o osm procent. Příští rok má být růst nižší
Aktuální čísla za letošní první čtvrtletí ukazují, že růst příjmů lékařů a sester v nemocnicích pokračuje. Lékaři v nemocnicích akutní péče letos…
Změny péče o onkologické pacienty v remisi: Pacient bude profitovat
Na aktuální situaci v oblasti přechodu pacientů v kompletní remisi z onkologických ambulancí do ordinací praktických lékařů jsme se v průběhu…
Další krok v modernizaci onkologické péče
Nová organizace péče o onkologické pacienty byla hlavním tématem vzdělávacího semináře pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v…
Pozor na interakce při onkologické léčbě
Je velmi důležité, aby lékař věděl nejen o všech lécích, ale i o potravinových doplňcích a fytofarmakách, které pacient užívá. Mohou velmi výrazně…
O empatii, soucitu a lidskosti v dnešní medicíně
Dnešní lékař se dostává pod obrovský tlak. Zároveň se mění, co si dnes představujeme pod pojmem zdraví, říká klinický psycholog PhDr. Miroslav…
Proč je tak těžké být skutečně autonomní
Je to už dávno, kdy desetiletí školáci odpovídali na otázku, čím by chtěli v životě být. Jeden z chlapců řekl: „Sám sebou.“ Což je snad nejlepší…
Doba od příznaků do diagnózy Bechtěrevovy nemoci je příliš dlouhá
Od prvních příznaků do stanovení diagnózy Bechtěrevovy nemoci, resp. axiálních spondylartritid obecně, je neuspokojivě dlouhá a podle některých…
Hippokrates myslí i na prevenci gynekologických malignit
Začátkem dubna již potřetí proběhlo v kapli Gynekologicko‑porodnické kliniky 1. LF UK a VFN setkání pořádané Nadačním fondem Hippokrates.
Procesní pravidla k paragrafu 16 potřebujeme
Na navrhované změny v procesu schvalování žádostí podle paragrafu 16 se ředitelka Akademie medicínského práva Jolana Těšinová těší, očekává k nim ale…
Štíhlejší a předvídatelnější. Prospěje paragrafu 16 novela?
Návrh změn přístupu k inovativním lékům a k žádostem o mimořádnou úhradu podle paragrafu 16 jde do legislativního procesu.
Ministr: Erudice a profesionalita lékárníka musí být v samostatné i síťové lékárně
Erudice, profesionalita, aktivita v nabídce nových služeb, ale také znalost rodinné anamnézy stálých klientů byly vyzdvihovány v hodnocení lékárníků…
Velké změny v malých nemocnicích
Nemocnici Frýdlant převezme od soukromého vlastníka krajská nemocnice. Také o nemocnici v Litoměřicích, kterou chce město prodat, má zájem krajská…
Dohodovací řízení 2020: první dohody
První tři menší segmenty uzavřely v dohodovacím řízení o úhradách péče pro rok 2020 dohodu. Na jednání 29. dubna našli kompromis se zdravotními…
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – pomoc, nebo špehování?
Jsou lékaři připraveni v praxi před předepsáním léků kontrolovat lékový záznam pacienta, pokud k němu získají přístup? Bude to pro ně přínosné?…
Karcinom pankreatu – můžeme čelit hrozbě 21. století?
Na zámku Zbiroh se 5. 4. 2019 uskutečnilo tradiční XXVIII. jarní setkání HPB sekce České chirurgické společnosti ČLS JEP a 15. postgraduální kurs…
Co od biosimilars očekávají zdravotní pojišťovny?
K tématům páté konference o biosimilars, která se konala koncem února 2019 ve FN v Motole, nepatřily jen přednášky o klinické účinnosti a bezpečnosti…
Ministr: Kolem emergentu se objevují zbytečné obavy
„Naším hlavním cílem je zajistit dostupnost léčiv pro pacienty v rámci celé České republiky, ne řešit trh lékáren a distribuce,“ říká ministr…
Inovativní, inovativnější, nejinovativnější
Nejvíce inovativní farmaceutickou společností je pro letošek Gilead Sciences. Alespoň podle žebříčku Pharmaceutical Innovation Index 2019, který…
Pro Dr. Max byl loňský rok úspěšný
Největší česká síť lékáren oznámila hospodářské výsledky. Lékárnám Dr. Max v Česku loni rostl obrat o 11 procent, tedy ještě více než v předchozím…
Odbory žádají dotace na směnné příplatky
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková očekává, že se premiér Andrej Babiš vloží do řešení problému s příplatky…
Nadějí pro relabující a refrakterní lymfomy se zdají být imunoterapeutické přístupy
Edukační přednášky XI. plenárního zasedání Kooperativní lymfomové skupiny byly věnovány současným trendům v léčbě relabujícího a refrakterního DLBCL,…
Edukací proti nemocem i ekonomickým ztrátám
Projekt podpory zdraví zaměřený na chudé a sociálně vyloučené lidi je první krok k systémovému řešení nerovností v oblasti zdraví, říká MUDr. Marie…
Státní zdravotní ústav jde radit lidem do ghett
Preventivní programy podporované evropskou dotací mají zlepšit zdravotní gramotnost i zdravotní stav lidí v sociálně vyloučených lokalitách. Ti dnes…
Pět rozhovorů o sestrách
Jak zdravotní sestry ocenit, jak zlepšit obraz jejich povolání a jak přesvědčit více studentů, aby si zdravotnické profese vybrali? Přinášíme pět…
Sestry: Přidávání peněz vítáme, ale potřebujeme také víc pomocného personálu
Kdo má při čtení zpráv z českého zdravotnictví pocit bezvýchodnosti, měl by navštívit akci Sestra roku, aby se přesvědčil, že ne vše je špatně.
AstraZeneca a Daiichi Sankyo se dohodly na miliardové spolupráci
Téměř sedm miliard dolarů přispěje AstraZeneca japonskému partnerovi na vývoj nového onkologického přípravku.
Více než polovina lékáren opět bez závad
Lékárny loni dostaly po běžných kontrolách SÚKL pokuty za 12,3 milionu korun. Kontroloři Státního ústavu pro kontrolu léčiv navštívili v rámci…
Elektronizace zdravotnictví míří na vládu
Žádné plošné identifikační elektronické kartičky pro zdravotníky a možnost utajit svou zdravotnickou dokumentaci, pokud s ní souvisí vyšší riziko…
Prof. Češka: Pokud mají praktici provádět nové výkony, musí je umět
Fórum MT: Jaké léky a vyšetření byste jako lékař specialista uvolnil pro preskripci a provádění praktikům? Odpovídá Prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,…
Je nás málo, musíme energii vynakládat účelně
„Měli bychom se více zaměřit na lepší práci s daty. To je podle mého názoru jedna z věcí, kde v České republice máme velkou rezervu oproti západní…
Význam snídaní při snižování hmotnosti nebyl potvrzen
V časopise British Medical Journal byly zveřejněny výsledky metaanalýzy zabývající se možnými přínosy snídaní v rámci snižování hmotnosti.
Cena časových razítek brzdí eHealth
Nemocnice s pomocí evropských fondů modernizují informační systémy. Zjistily ale, že za označování elektronických záznamů kvalifikovanými časovými…
Nejlepší lékař vždy nemocem předchází
Poslední výzkumy ukázaly, že snižování koncentrace cholesterolu v krvi dramaticky snižuje výskyt mozkových příhod. To je dobrá zpráva pro všechny,…
Pátý ročník konference o biosimilars z pohledu onkologie
Biosimilární léky navzdory počátečním pochybnostem pronikají do klinické praxe mnoha oborů. Tento vývoj každoročně mapuje konference, na které se…
S čerstvým diplomem do nemocnice v USA
Ještě při studiích na lékařské fakultě složil srovnávací zkoušky potřebné pro lékaře, kteří chtějí pracovat v USA. Ani ne rok po promoci byl přijat…
Jak mohou lékárníci pomoci omezit nepříznivé lékové interakce u pacientů?
Lékové interakce mohou v ČR zabít přes dvě stě lidí ročně a způsobit škody za téměř 850 milionů korun, odhaduje na základě britské studie Asociace…
Správní rada VZP schválila milionovou odměnu Kabátkovi
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Ing. Zdeněk Kabátek dostane roční odměnu ve výši 1,15 milionu korun, tedy 85 procent maximálního bonusu.…
Videorozhovor: Hepatocelulární karcinom a nová naděje
Nová léčba přináší naději v léčbě hepatocelulárního karcinomu, uvádí ve videorozhovoru prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta…
Česká vakcína prodlužuje celkové přežití u ovariálního karcinomu
Protinádorová vakcína české biotechnologické společnosti SOTIO pokračuje na své cestě stát se globálně používaný lékem v onkologii solidních nádorů.
VZP: Vyčarovat víc praktiků neumíme, ale připlatíme jim za rozšíření služeb
Novými pravidly bonifikace chce VZP posílit časovou dostupnost praktických lékařů pro klienty a případně podpořit sdružené praxe.
Léky, které neberete, nefungují
Jak zdůrazňuje předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, léky, které pacient nebere,…
Non‑adherence nejen prodražuje léčbu, ale může být i fatální
Nejčastěji se s non‑adherencí potýkají diabetici a lidé s hypertenzí a vysokým cholesterolem. Průzkumy ukazují, že doporučený léčebný režim…
Co můžeme udělat pro očkování – zásadní role praktického lékaře
Jedním z ústředních témat letošního Kongresu primární péče, který se konal 22. a 23. února v Praze, byla problematika očkování. Klesá proočkovanost…
Co přinese praktickému lékařství nejbližší budoucnost?
Na Kongresu primární péče, který se 22. a 23. února konal i letos na pražském Chodově, zazněla řada klíčových témat, která jsou spojena i s tolik…
V dostupnosti nefrologické péče jsou regionální rozdíly
Plošné zmapování a vyrovnání dostupnosti a kvality jsou cílem projektu České nefrologické společnosti a Všeobecné zdravotní pojišťovny, řekl MT prof.…
V ÚVN podávají ATB infuzní terapii také ambulantně
Od roku 2015 ji ve stacionáři pro parenterální ATB léčbu v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha podstoupilo 432 pacientů,…
Semaglutid podávaný souběžně s inhibitorem SGLT‑2 zlepšuje kontrolu glykémie
Studie prezentovaná v časopise Lancet Diabetes & Endocrinology ukazuje, že přidání semaglutidu k inhibitorům společného transportéru pro sodík a…
Zolpidem zvyšuje riziko smrtelných srážek pro řidiče motorových vozidel
Osmičlenný tým odborníků (vedených B. R. Yangem) z univerzitních pracovišť v Jižní Koreji (Soul a Incheon) a USA (Lubbock, TX) sledoval předepisování…
Kraj i přes protesty ruší akutní lůžkovou péči v Orlové
Sedmnáct nemocnic v kraji se neuživí. V orlovské nemocnici zůstane následná lůžková péče a ambulance, rozhodli zastupitelé Moravskoslezského kraje.
Doc. Heger: Kontrolujme nemocnice, které školí mladé lékaře
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., exministr zdravotnictví.
Pojišťovny před dohodovacím řízením mluví o čtyřprocentním růstu úhrad
Z 19,5 miliardy korun, které budou příští rok ve zdravotnickém rozpočtu navíc proti letošku, jich až sedm spolknou mimořádné výdaje, odhaduje Svaz…
Uhlídat areál před zbraněmi nejde, říká ředitel Grill
Snad je taková událost vzácná jak pád vzducholodi, poznamenal ke střelbě pacienta ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Doc. MUDr. Robert…
Cabrnoch: Lékaře bychom v práci v zahraničí měli podporovat
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá MUDr. Milan Cabrnoch, MBA, ředitel Institutu zdravotně‑sociálních služeb, z. ú. a bývalý…
Prof. Češka: Hlavní je zlepšit podmínky
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České internistické společnosti ČLS JEP.
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům novodobé nevolnictví?
Pokud by museli mladí lékaři po získání atestace pracovat několik let v českém zdravotnictví bez možnosti odejít do ciziny, jde o novodobé…
Ministryně financí poodhalila svůj plán zrušení státních pojištěnců
Součástí pracovního materiálu ministerstva financí, který počítá se zrušením platby státu za takzvané státní pojištěnce, mají být i pravidla pro…
V Brně transplantují orgány od roku 1984 – a velmi dobře
Limitující pro další rozvoj CKTCH jsou prostory, dozvěděli jsme se z rozhovoru s ředitelem doc. MUDr. Petrem Němcem, CSc., MBA.
Musíme ukazovat pěkné stránky naší práce
„Naším cílem je transformace České asociace sester na komoru. Tedy na komoru ze zákona, nikoli jen na organizaci, která se tak jmenuje,“ říká v…
České zdravotnické výrobky tisíce kilometrů daleko
Výrobci zdravotnických prostředků z Česka jsou stále úspěšnější při exportu do rozvojových zemí. Jedním z důvodů je větší podpora státu.
Za navýšení dotace na rezidenturu chceme protihodnotu
Ministerstvo zdravotnictví plánuje navýšit dotace na rezidenční místa, podmínky slibuje upřesnit v řádu týdnů. O připravovaném návrhu jsme hovořili s…
Další naděje pro léčbu spinální svalové atrofie
Spinální svalová atrofie, geneticky podmíněné onemocnění, byla kvůli svému vzácnému výskytu poněkud stranou vývoje léků. To se ale mění.
Třicet pět let českých transplantací srdce: současnost (2/2)
Podle chirurgů je vlastní technika a taktika transplantačního výkonu včetně anesteziologie vyřešena od okamžiku, kdy Shumway s Lowerem vypracovali…
Třicet pět let českých transplantací srdce: první pacienti (1/2)
V prosinci roku 1967 transplantuje v jihoafrickém Kapském Městě Christian Barnard jako první na světě lidské srdce. Následná popularizační kampaň…
NKÚ: ministerské dotace šly do regionálních nemocnic bez rozmyslu
Ministerstvo zdravotnictví posílalo dotace do regionů nesystematicky bez jakékoli strategie a bez ohledu na to, jestli byla investice potřebná.
Nemocniční lékárny vydají stamiliony
Objem administrativní práce v nemocniční lékárně kvůli protipadělkové směrnici významně naroste.
Rostoucí role podpůrné a paliativní péče v nefrologii
Nejrychleji rostoucí skupinu pacientů v nefrologii tvoří nemocní na dialýze starší 75 let.
eHealth s nejasnými náklady
Ministerstvo zdravotnictví dostalo připomínky k věcnému záměru zákona o elektronizaci. Počítá s tím, že začne platit nejdříve v polovině roku 2020.
Česká onkologie se rozhodně nemá za co stydět
Situace, v níž je onkologie, se za posledních několik málo let díky rychlému vývoji zcela změnila, říká doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., vědecký…