
Všechny články
Ultrazvukové náplasti – užitečný vynález, nebo zbytný technologický výstřelek?
Ultrazvuk do kapsy a do každé rodiny. I tak by mohla dle představ výzkumníků z Technologického institutu v Massachusetts (MIT) vypadat budoucnost…
Chytrá inzulinová pera
Na 58. diabetologických dnech v Luhačovicích v bloku věnovaném technologiím v léčbě diabetu přednesl MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III. interní kliniky…
Úspěch multidisciplinárních týmů závisí na mravenčí práci i na podpoře vedení
Vrchní sestra Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Bc. Zuzana Fišarová působila několik let jako hlavní metodička projektu…
Multidisciplinární model psychiatrické péče již úspěšně funguje. Zatím ale ne všude
Součástí procesu reformy psychiatrické péče, který je řízen MZ ČR, je i projekt Multidisciplinarita v psychiatrické péči. Ten je úspěšný u lékařů i…
Sociálně zdravotní pomezí – jak propojit nepropojitelné?
O nevyhovujícím stavu péče o pacienty na sociálně zdravotním pomezí se hovoří již řadu volebních období. Stárnutí populace a demografické predikce do…
Ministerstvo zbrojí na podzimní vlnu. Hlavní zbraní zůstává vakcinace
Ministerstvo zdravotnictví ČR spustilo registrace na čtvrtou dávku očkování proti covidu. Vakcíny mRNA od společností Pfizer a Moderna se mají stát…
Covid je hrozba. Vakcinace bude plně hrazena i v dalších letech
Ministerstvo zdravotnictví ČR nebude ustupovat ze svého liberálního přístupu, nechystá restrikce a neučiní vakcinaci proti covidu povinnou.…
Fórum: Co soudí zdravotníci o druhém přeočkování proti covidu?
Druhou posilující dávkou se očkuje od 18. července. Vakcinologové ji doporučují lidem od 60 let, klientům a pečujícím v zařízeních sociální péče,…
Kvůli inflaci chtějí ambulance navýšit ceny výkonů
Česká lékařská komora žádá navýšit základní minutové sazby nositelů výkonů a minutové režijní sazby v sazebníku výkonů více, než jak navrhuje pro…
Předčasná menopauza je spojena se zvýšeným rizikem srdečních problémů
Podle studie zveřejněné 1. srpna 2022 v časopise Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal menopauza před 40. rokem věku je…
Farmaceutická strategie EU: Nenechat si ujet vlak
Evropa řeší, jak zajistit rovnější dostupnost léků. Rozhoduje se také o budoucnosti podpory vývoje nových léků v EU, zejména pro ty zdravotní oblasti…
Hebborn: Účinné a efektivní léky by měly být dostupné v celé EU
Evropská spolupráce při HTA hodnocení léků může zrychlit přístup pacientů k inovativním lékům, věří Ansgar Hebborn, vedoucí pracovní skupiny EFPIA…
Májek: Na rozšíření doporučení EU pro screening budeme hledat kompromis
„Věříme, že chystané nové doporučení Rady EU bude důležitým impulsem pro další rozvoj a udržitelnost screeningových programů v ČR. Velký význam snad…
Na 40 procent pacientů s karcinomem plic se operuje mimo centra
Ani tak závažné onemocnění, jako je karcinom plic, nemusí znamenat rozsudek smrti. Záleží na rychlosti stanovení diagnózy, ale také na tom, kde se…
Průzkum: Doplatky nutí lidi nedodržovat dávkování
U některých léků mohou být doplatky příčinou nesprávného užívání spíše než u jiných. Ukazuje na to analýza a dotazníkové šetření společnosti…
Urbánek: Hepatitida C nikdy nezmizí, ale lze ji dostat pod kontrolu
Přední český hepatolog prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., z Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN v Praze se problematice chronických virových hepatitid věnuje…
Nekrolog - Opustil nás MUDr. Tomáš Klíma
Z Houstonu v USA přišla velmi smutná zpráva – 7. července 2022 v klidu zemřel v nedožitých 91 letech MUDr. Tomáš Klíma, zakladatel a podporovatel…
Haluzík: První virtuální národní institut je jedinečný projekt
Přednosta Centra diabetologie, vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie IKEM prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., se…
Projekt CarDia je historicky největším počinem v ČR na poli civilizačních chorob
Národní institut pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (CarDia) spojuje pět center vědecké, výzkumné a klinické excelence. Své…
Lymfoproliferativní onemocnění
V hematologickém bloku na 17. kongresu Interní medicína pro praxi v Olomouci zazněly od MUDr. Jozefa Michalky z Interní hematologické a onkologické…
Specializační vzdělávání v klinické psychologii
Jedním z bolavých míst českého zdravotnictví je nedostatek klinických psychologů. Příčinou tohoto stavu je kromě jiného nedořešené specializační…
Jak být neustále up‑to‑date v online době
Vzdělávací zdroje na internetu, zahraniční stáže, téměř neomezené možnosti odborné diskuse s kolegy ze zahraničí. Možnosti odborného rozvoje jsou…
Hlášení úrazu nebo jiného poškození zdraví podle §55 zákona č. 48/1997 Sb.
V aktuální Poradně VZP se věnujeme problematice hlášení úrazu. Kdo má oznamovací povinnost? Co musí poskytovatel zdravotních služeb zaslat pojišťovně…
Na antibiotickou rezistenci se pozapomnělo, ale nezmizela
Práce se sledováním a zvyšováním kvality v nemocnicích je čím dál úžeji spojena s prací s daty: získáváním kvalitních srovnatelných dat o procesech a…
ADA 2022: Tirzepatid v arzenálu proti diabetickému onemocnění ledvin
Nový výzkum naznačuje, že twinkretin tirzepatid by se mohl stát součástí arzenálu v boji proti diabetickému onemocnění ledvin. Významně snížil…
Anketa: Jak covid‑19 zasáhl léčbu karcinomu prsu
Před více než půl rokem Medical Tribune spolupořádala seminář na téma zhoubných nádorů prsu s důrazem na triple negativní karcinom (TNBC) v kontextu…
ASCO a WHO budou spolupracovat na zlepšení kvality onkologické péče
V rámci spolupráce oznámené 3. června 2022 bude Americká společnost klinické onkologie (ASCO) spolu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO)…
Bůh si je přebere
V průběhu křížové výpravy proti albigenským kacířům na jihu Francie bylo obleženo město Béziers. Jeho měšťané odmítli kacíře vydat. Roku 1209 město…
Marx: S počítači už si rozumí prakticky celá populace
Nemocnice by si měly stanovit standardy poskytování telemedicínských služeb. Telemedicína s sebou nese nejen medicínská rizika, ale i otázku…
Fórum: Aplikace pro zdraví
Mobilní zdravotní aplikace nelze považovat za plnohodnotnou náhradu klasické zdravotní péče, jsou ale užitečným doplňkem odborné péče. Za covidu…
Intervenční kardiologie přitahuje lidi energické a nápadité – i díky tomu se stále rozvíjí
„Za poslední dvě dekády se v intervenční kardiologii událo skoro až nepředstavitelné množství věcí. Kdyby mi v roce 2002, když jsem s invazivou…
Je třeba se zaměřit na modifikovatelné rizikové faktory
Kardiovaskulární mortalita je v České republice v globálním srovnání vysoká a jedná se o zdaleka nejčastější příčinu úmrtí. Česká kardiologická…
Bez pohybu to nepůjde
V průběhu druhého dne XXX. výročního kongresu České kardiologické společnosti byla v rámci sekce České asociace preventivní kardiologie věnována…
Kardiovaskulární rizikové faktory u starších osob: Desetiletá následná analýza přežití
Stárnutí a kardiovaskulární onemocnění (KVO) jsou úzce spjaty. Starší populace je běžně postižena zdravotními stavy, jako jsou např. křehkost,…
Nielsen z Dánska: Před všemi zeměmi EU stojí v péči o zdraví stejné výzvy
Dánské zdravotnictví je napřed v digitalizaci a vyznačuje se nejkratší průměrnou dobou hospitalizace. „Při řešení délky hospitalizace se nedá dívat…
Data zdravotnictví a sociálních věcí se možná propojí
Efektivnější řízení zdravotně sociálního pomezí, to je cílem iniciativy, podle které by část dat ze sociální oblasti mohl začít zpracovávat ÚZIS.
Diabetik a syndrom geriatrické křehkosti
Syndrom geriatrické křehkosti je podle definice publikované v r. 2008 Z. Kalvachem „věkově podmíněný pokles potenciálu zdraví (zdatnosti, odolnosti a…
V Česku vzniká „National Cancer Institute“, národní autorita pro výzkum rakoviny
Tři hlavní uzly v Praze, Brně a Olomouci, jedenáct výzkumných pracovišť, 71 týmů s výrazným zastoupením zahraničních a mladých výzkumníků. Více než…
Storová: Díky revizím úhrad se k léčbě dostane mnohem více pacientů
Kolem generik a biosimilárních léků pořád panuje mnoho nejasností. „Kopie“ originálních léků však přinášejí do rozpočtu značné úspory, což umožňuje…
Fórum: Dopady inflace na zdravotnictví
Inflace v dubnu překonala čtrnáctiprocentní hranici, za květen a červen se může dostat nad 15 procent. Úhrady za poskytnutou péči pro rok 2022…
Mortalitní trendy v ČR se obrátily
V kardiovaskulárním zdraví je velký potenciál, jak zlepšit celkové zdraví populace a snížit úmrtnost lidí v Česku, upozornili na tiskové konferenci…
Legislativní novinky v oblasti zdravotnických prostředků
Ve dnech 5. a 6. května se konal v prostorách Univerzity Pardubice již XX. celostátní kongres s mezinárodní účastí nazvaný Mezioborová spolupráce při…
Jak na deprescribing u křehkého seniora
„Optimalizace farmakoterapie je esenciální součástí péče o starší, polymorbidní a křehké pacienty, u kterých bychom se měli snažit identifikovat a…
Fórum: O prevenci mluví každý… a někdy nic víc
V posledních měsících ministr zdravotnictví i další politici intenzivně mluví o podpoře prevence. Dlouhodobě je zmiňována v řadě dokumentů, např.…
Jak přilákat mladé lékaře na venkov?
Venkovské lékařství, vzdělávání, ultrazvuk v ordinacích praktických lékařů, telemedicína, nenahraditelná role praktických lékařů v pandemii…
Prausová: Naším cílem je další propojení onkologických týmů
„V ČR máme výborné praktiky a chceme jim ještě více zjednodušit práci tím, že jim nabídneme možnost online komunikace s multidisciplinárními…
V páteřní chirurgii se teď nejvíce skloňuje robotika
„Vývoj technologií ve spondylochirurgii se ubírá směrem k robotice, která ještě není ve fázi, kdy bychom se na ni mohli stoprocentně spolehnout, ale…
Agnotologie. Nevědomost je moc
Bill McKibben, environmentalista, napsal k debatě o klimatické změně: „Ztratili jsme spoustu času s představou, že se účastníme debaty o datech a…
Nemocniční paliativní péče prokázala svůj nesporný význam
Pětiletý pilotní projekt Ministerstva zdravotnictví ČR ukončený v dubnu 2022 přinesl základy pro standardizaci a rozvoj paliativní péče v ČR a…
TALOS‑AMI: Časná změna tikagreloru za klopidogrel u pacientů po infarktu myokardu
Duální protidestičková léčba sestávající z kyseliny acetylsalicylové (ASA) a inhibitoru P2Y12 je zlatým standardem u pacientů s akutním infarktem…
Zdravotní klauni komunikují za hranicí řeči
Často slýcháme někoho říkat, že Zdravotní klauni „krásně komunikují“. Pozná se to nejlépe podle toho, že hospitalizované děti, jejich rodiče, ale i…
Prof. Chodik: Chytré systémy pro podporu rozhodování lékařů jsou slibná cesta
Největší výhodou, se kterou může pracovat MaccabiTech ve svých výzkumech, je přístup k mohutné databázi zdravotních údajů mateřské skupiny Maccabi.…
Co chybí lidem s poškozením mozku? Hlavně dostupnost dlouhodobé interprofesní rehabilitace!
„Na rehabilitaci chronického pacienta se získaným poškozením mozku se nepodílejí pouze rehabilitační lékaři nebo neurologové, ale celý interprofesní…
Odliv. Od kolektivního k individuálnímu, od racionality k emotivitě
Racionalita, unikátní a největší výtvor řecké antické filosofie a jejích pokračovatelů, je namáhavá, musíme se jí učit. Natož moderní vědecké myšlení…
Remedia č. 2/2022 - omluva
Vážení čtenáři, v části nákladu časopisu Remedia č. 2/2022 došlo k záměně tiskových archů. Za chybu se omlouváme, a pokud Vám toto vadné číslo…
Studie Prague OHCA se pohybovala na hraně možného
Málokdy se dostane české originální akademické studii takového zájmu, jako tomu je v případě Prague OHCA study. Práci publikovali autoři z Všeobecné…