
Všechny články
Chcete, aby váš blízký umřel doma? Zrušme povinnost týdenní hospitalizace
V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn, a to nejen u onkologicky nemocných,…
Ředitelé čekají s odměnami na jistotu příjmů
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče i Lékařský odborový klub trvají na tom, aby vláda poslala mimořádné odměny plošně všem zaměstnancům…
Sdílený lékový záznam odstartoval
Nesouhlas s tím, aby měli lékaři přístup ke sdílenému lékovému záznamu léků předepsaných na recept, vyjádřilo zatím zhruba 2 300 lidí. O tři sta lidí…
Rozvoj informačního systému pro sledování COVID‑19
Na platformě ISIN vznikl během koronavirové krize nový systém, který bude i do budoucna využitelný pro důkladné sledování vývoje infekčního…
IPVZ vypisuje termíny kurzů na 2. pololetí 2020
S návratem do učeben Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví přinášíme konkrétní nabídku vzdělávacích akcí pro druhé pololetí 2020.
Zájemci se mohou hlásit do nové výzvy programu Zdraví
Výzvu k předkládání žádostí o grant na individuální projekty financované z Fondů EHP 2014–2021 v rámci programu Zdraví vyhlásilo v uplynulých dnech…
Ředitele dělám, abychom všichni mohli normálně pracovat
„V nemocnici jsem pracoval, takže jsem si nějaké iluze nedělal. Skutečný rozsah katastrofy jsem ale netušil,“ říká o finančním zdraví Fakultní…
Boom online konzultací předběhl dobu
V koronavirové krizi proběhlo živelné zavádění telekonzultací. Chystá se nová koncepce a pravidla pro tuto oblast. Doba pokoronavirová by měla být ve…
ONLINE Veletrh bioanalytiky a farmacie
V dnešní podivné době se spousta akcí, koncertů, workshopů přesouvá do online podoby. Co ale udělat s plánovaným Veletrhem bioanalytiky a farmacie,…
Nová naděje pro pacienty se sklerodermií
Evropská komise registrovala nintedanib k léčbě systémové sklerodermie s přidruženým intersticiálním plicním onemocněním (SSc‑ILD).
Brněnská farmaceutická fakulta přestupuje k Masarykově univerzitě
Od července přibude na Masarykově univerzitě (MU) nově farmaceutická fakulta, která byla dosud součástí Veterinární a farmaceutické univerzity Brno …
Telemedicína. Kde to začalo, kde jsme a kudy dál?
„Watsone, přijďte sem, potřebuji vás!“ Tak údajně zněl první telefonát o první pomoc.
Bilance koronaviru i reakce zdravotnictví
Zeptali jsme se lékařů i sester, politiků i vedení nemocnic: Co pozitivního přinesla epidemie COVID‑19?
Do nemocnic a domovů pro seniory míří 8 400 litrů dezinfekce
Celkem 166 českých a slovenských nemocnic a domovů pro seniory dostane 8 400 litrů dezinfekce. Daruje jim je společnost Teva, která získala od…
Ministr hodlá poskytovatelům letos přidat osm miliard korun
Propad v hodnotě vykázané zdravotní péče bude za rok 2020 podle ministerstva zdravotnictví zhruba 30,5 miliardy korun. V lůžkové péči klesl počet…
Pandemie přispěla ke zrychlení integrace telemedicíny
Dnes již víme, že bez technologií, jako je eRecept nebo lékový záznam, které v Česku ještě před pár měsíci vyvolávaly vlny emocí a diskusí, moderní…
Zásady očkování pro pokročilé
Pediatrům byl určen online kurs Individuální očkovací plány, který byl organizován Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a který…
Koronavirová karanténa – začátek konce farmaceutických reprezentantů?
Po jaru 2020 už pravděpodobně svět nebude, jaký býval. A to ani v tak tradicionalistickém oboru, jako je farmaceutický průmysl. Vypadá to, že éra…
Epidemie COVID‑19 zdaleka není jen negativní fenomén
„Bylo nutné se řídit heslem: Doufej v to nejlepší, ale připravuj se na to nejhorší,“ říká prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., předseda České…
Zefektivní zkušenosti z pandemie české zdravotnictví
Epidemie COVID‑19 obrátila pozornost lidí hlavně ke zdravotnictví. Po zavření řady ambulancí si veřejnost uvědomila, že dostupnost péče není…
Kožní projevy při COVID-19
Španělští dermatologové popsali 375 případů pacientů se suspektním nebo potvrzeným COVID-19 z období od 3. do 16. dubna. Definovali pět typických…
Obézní jsou v riziku i v nižším věku
V oblastech, kde je vysoký výskyt obezity, mohou být COVID-19 ovlivněny mladší populace více, než se dříve uvádělo.
Mortalita s hydroxychlorochinem stejná jako bez něj
Studie hledala rozdíly v mortalitě pacientů léčených hydroxychlorochinem, azitromycinem či jejich kombinací v porovnání s pacienty bez této léčby.
Sestry jsou pro náš zdravotnický systém klíčové a potřebují naši podporu. Co pro ně můžeme udělat?
Dnes slavíme mezinárodní den sester a podle mého názoru je tento den optimální příležitostí, abychom ocenili klíčovou roli těchto žen a mužů v boji s…
Zápisník z NY: Home, sweet home
Díl 9. Manžel má nový úkol. Dezinfikovat všechno, čeho se nechtěně doma dotknu. Doma v předsíni dám ruce před sebe, aby na mě moji synové neskočili…
Zápisník z NY: Stan? Ano, stan
Díl 8. Je docela zábavné pozorovat, jak se do neforemných zástěr zahalují vážení správci a manažeři v drahých šatech a oblecích. Kravata od Gucci jim…
Zápisník z NY: Emergency room
Díl 7. Nikdo zatím neví, proč mají někteří pacienti mírné příznaky, zatímco jiní během pár hodin skončí na jipce. Vybavuji si 35letého pacienta,…
Zápisník z NY: Všichni na palubu!
Díl 6. Do boje s koronavirem jsou povoláni stovky lékařů z celého Long Islandu a Queensu. Na covidových odděleních pracují vedle obvodních lékařů…
Zápisník z NY: Policista
Díl 4. Bojím se o svoje zdraví, o svou rodinu. A snad poprvé v životě lituji, že dělám tuto práci.
COVID-19: Klid a přípravy na možnou druhou vlnu
Regionální opatření nahradí rozvolňované celostátní zákazy. Intenzivní nemocniční péče se chystá na „stand-by“ režim. Není nutné testovat všechny…
Odešel vizionář. K úmrtí prof. Milana Šamánka
Vize profesora Šamánka zachránily tisíce lidí. Dnes nám nezbývá než mu za ně i jejich uskutečnění poděkovat.
Zápisník z NY: Nemocnice
Díl 3. Poprvé vejdu do covidového pokoje. Pacient sedí na lůžku, na obličeji syčící kyslíkovou masku, a pokusí se o úsměv. V jeho očích vidím strach.
Zdravotní studie po česku
"Očekával jsem, že půjde o studii s pečlivě vybranými jedinci z registru obyvatel, tak aby byla zajištěna maximální reprezentativnost a aby nedošlo k…
Velké srovnání respirátorů různých standardů boří mýty a odstraňuje zmatky
Vzdělávací a konzultační společnost Porta Medica zpracovala srovnávací analýzu respirátorů podle různých standardů se zaměřením na evropské a čínské…
Důvod k údivu
Carl von Linné (1707–1778) pojmenoval příslušníky našeho druhu Homo sapiens sapiens, člověk moudrý, moudrý. Že se opakovaná lež stává pravdou, je až…
CRP – stálý zdroj překvapení včetně účasti v pandemii COVID‑19
V roce 1930 překvapení W. S. Tillett a T. Francis (mimochodem oba byli nositeli Nobelovy ceny, ale ne za CRP…) objevili v krvi nemocných léčených pro…
Koronavirem k digitalizaci. Budoucnost zdravotní péče přišla díky pandemii již nyní
Prožíváme zase jedno přelomové období. Většina z nás s prstem a zrakem na displeji mobilních telefonů. Řada před měsícem nemyslitelných věcí se nám…
Manifest skupiny #vyprazdnitcekarny
Tváří v tvář současné světové krizi vstupuje zdravotnictví do nové éry, ve které se bude muset naučit přemýšlet a fungovat novým způsobem. Pandemické…
Táborský: COVID akceleruje digitalizaci
Epidemie COVID‑19 znamená samozřejmě obrovskou zátěž pro zdravotnictví i pro ekonomiku
Snadný přístup k pacientským zprávám napříč nemocnicemi
Na severu Moravy a ve Slezsku dokážou sdílet dokumentaci i objednávat online. Kraj by rád do svého systému do konce roku zapojil i fakultní nemocnici…
Je čas vrátit se k normálnímu životu
Obavy z negativního vlivu uvolnění restrikčních opatření v průběhu Velikonoc, které podle některých mělo přinést další nárůst onemocnění Covid-19, se…
Transplantovaný pacient a COVID-19
Nemocní po transplantaci orgánů patří mezi zvlášť ohrožené skupiny obyvatelstva onemocněním COVID-19. Vědecké důkazy, že by onemocnění COVID‑19 mělo…
Podpora zdravotnictví 50 miliard korun. Vláda je pro
Navýšení plateb za státní pojištěnce bude využito na udržení výše úhrad poskytovatelům zdravotních služeb na úrovni dohod pro rok 2020 i jako…
Ing. Friedrich: Nárůst úhrad musíme revidovat
Navýšení plateb za státní pojištěnce společně navrhovaly dopisem všechny zdravotní pojišťovny jako nutné opatření již v březnu ministerstvu financí.…
Vzdělávání a zkoušky v IPVZ nadále probíhají
Je v zájmu nás všech, aby byl zajištěn příliv nových lékařů a ti stávající se mohli dále vzdělávat i za pandemické situace. Institut pro…
Parkinsonikům se prodlužují čekací doby na vyšetření i na zákroky
Koronavirus komplikuje i situaci pacientů s Parkinsonovou nemocí, kterých je v Česku odhadem 30 až 50 000. Pacientská organizace na situaci…
Jaký je správný postup před uzavřením smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb
VZP ČR je oprávněna uzavřít smlouvu s uchazečem pouze tehdy, bylo‑li uzavření takové smlouvy ve výběrovém řízení doporučeno.
Data, která umožnila restart běžného chodu nemocnic
Ministerstvo zdravotnictví si je díky datům od ÚZIS a projektu online dispečinku intenzivní péče jisté, že se nemocnice i ambulance mohou začít…
Prof. Babjuk: Pro bezpečné odkládání péče bychom potřebovali vodítko
ANKETA MT: Důsledky odkládání péče kvůli COVID-19. Jak byste hodnotili dopad současné situace na péči o nemocné, o které se běžně staráte? Obáváte…
ANKETA MT: Dopady epidemie COVID-19 na léčbu běžných onemocnění
V zemích zasažených masivní epidemií COVID z nemocnic skoro zmizeli pacienti s ostatními zdravotními problémy, a to i velmi závažnými. Výrazně…
Echokardiografický screening v Etiopii – další úspěšná mise NF České srdce
Čeští lékaři nezištně pomáhají obyvatelům v rozvojovém světě, jednou z cest pomoci je zapojit se do činnosti Nadačního fondu České srdce.
Před úsvitem
Zkusím vyprávět o vývoji mozku miminka, které se ještě nenarodilo. Lidský mozek je tvořen 86 miliardami neuronů a stejným počtem gliových buněk.…
Z panelové diskuse
Ministerstvo činí kroky k dostupnosti péče, uvedla v panelové diskusi Ing. Helena Rögnerová.
Zajištění péče v době nedostatku zdravotníků
Nemocnice v odlehlých regionech by se neměly kvůli nedostatku personálu rušit, ale transformovat na komunitní nemocnici, která zajistí v místě…
Poslední velká evropská karanténa
Všechno to začalo na začátku roku 1972, kdy se kosovský muslim Ibrahim Hoti vydal na pouť do Mekky.
Doporučení pro ECMO u COVID-19
Podle mezinárodně uznávaných specialistů není epidemie COVID-19 vhodný čas na rozšiřování počtu ECMO center, péče by se měla koncentrovat na zkušená…
Místo etiky za stavu nouze
O dopadech současné epidemie Covid-19 v etické rovině jsme si povídali s MUDr. Jaromírem Matějkem, Ph.D., Th.D., který pracuje jako koordinátor…
Domovům pro seniory mohou při pandemii covid-19 významně pomoci praktici
Praktiční lékaři se starají o převážnou část seniorů, a jsou vlastně geriatry první linie, zdůraznila prof. Eva Topinková.
Ministerstvo navrhuje dočasnou výjimku pro lékaře cizince
Po dobu koronavirové krize by mohli v českém zdravotnictví pracovat i ti zahraniční lékaři ze zemí mimo EU, kteří nezískali aprobační zkoušku. Počítá…
Sterilizace respirátorů parou
Vhodný postup sterilizace jednorázového respirátoru podle literatury i vlastního výzkumu ověřovali výzkumníci z Ústavu chemického inženýrství.
Nálezy plicní sonografie u onemocnění COVID-19
Česká společnost pro ultrazvuk v medicíně publikovala souhrn aktuálních informací k využití plicní sonografie u onemocnění COVID-19. Stránka má…
Výrokům o zdravotnících sluší opatrnost
Kromě solidarity se vůči zdravotníkům v těchto dnech objevují i necitlivá vyjádření. Zejména vůči nakaženým zdravotníkům. Stigmatizace osob…
Data o COVID-19 v Česku. Na italský scénář to zatím nevypadá
Protiepidemická opatření podle statistiků fungují. Na konci dubna bude 7200 až 30 000 potvrzených případů COVID-19. Intenzivní péče by byla přetížená…
Zkušenosti španělských kardiologů s Covid-19
Lékaři nyní stále častěji, místo dříve běžných kongresů, které pro ně byly místem získávání dalších profesních znalostí, přecházejí na šíření…