
Všechny články
Útrapy mladých lékařů – vzdělávání, pracovní podmínky a finanční ohodnocení
Stárnutí lékařského stavu a zvyšující se potřeba lékařů při jejich stále se prohlubujícím nedostatku. Naději na rozetnutí gordického uzlu spatřují…
Berounská psychiatrie otevírá první terapeutický program
Nové Centrum duševní rehabilitace poskytne akutní psychiatrická lůžka i další služby ve vysokém standardu ubytování a s velkorysým zázemím pro…
ČLK: Potřeba lékařů se zvyšuje a jejich nedostatek prohlubuje
Sehnat praktického lékaře, nebo dokonce praktického lékaře pro děti a dorost je podle České lékařské komory (ČLK) v naší zemi čím dál tím větší…
Česká republika zažívá renesanci vakcinace proti HPV
V roce 2021 byl proti lidskému papilomaviru (HPV) naočkován rekordní počet dívek ve věku 13 až 14 let. Po několikaletém volném pádu, který započal…
Tafamidis získal úhradu, léčba pouze v centrech
Specifická léčba transthyretinové amyloidní kardiomyopatie (ATTR‑CM) je konečně dostupná i v České republice. Léčba je ovšem možná pouze ve…
Holiday heart syndrome – stále existuje?
Syndrom „prázdninového či víkendového srdce“, tzv. holiday heart sydrome (HHS), byl v roce 1978 publikován Philipem Ettingerem, který popsal…
Ministerstvo začalo hledat nového šéfa legislativy
Současnému vrchnímu řediteli sekce legislativy a práva Radku Policarovi končí pětileté funkční období. Ministerstvo zdravotnictví proto vypisuje…
Lékaři jsou závislí na nelegálních přesčasech. Pacienty to ohrožuje
Drtivá většina lékařů odslouží každý měsíc více přesčasových hodin, než je zákonem stanovené maximum. Náhradní volno si však vybírá jen menšina z…
Moderní genová léčba DMD prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu
Pátá mezinárodní odborná konference péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typu Duchenne, upozornila na potřebu zlepšování péče jako společný…
Výzkumníci se chtějí zabývat příčinami nedostatku zdravotníků
Vědci z národního institutu SYRI se chystají podrobně zabývat příčinami nedostatku zdravotnického personálu. Často zmiňované nedostatečné finanční…
Spolupráce kardiologů z ČKS a Mayo Clinic přináší novou dimenzi kardiovaskulární medicíny v ČR
Spolupráce českých a amerických kardiologů z Mayo Clinic se datuje od roku 2001. Letos se setkali na XXXI. výročním sjezdu České kardiologické…
Světový den zdraví jater podněcuje zlepšení zdravotní politiky
Evropská asociace pro studium jater (EASL) spolu s dalšími světovými společnostmi zabývajícími se léčbou jaterních onemocnění vyzývají Světovou…
Fórum: Jak zvládne medicína nárůst nemocnosti stárnoucí populace?
Do důchodového věku začnou v roce 2035 vstupovat nejsilnější skupiny narozené v 70. letech 20. století, 65letých a starších bude na konci 50. let cca…
Čarvaš: Dá se očekávat, že úhradovou vyhlášku bude psát ministerstvo
Svazové pojišťovny se ohlížely na tu zdravotní pojišťovnu, která je ekonomicky nejslabší, tím si předseda Asociace českých a moravských nemocnic Ing.…
Stát nezvládá kontrolovat kvalitu psychoterapeutické péče
Psychoterapeutická péče je v Česku poskytována ve zdravotnictví i mimo ně. Ve zdravotnictví ji poskytuje na 1 500 zdravotnických subjektů, kapacity…
Papežová: Nedostatek personálu brzdí rozběhlou reformu psychiatrické péče
„Psychiatrická společnost se reformě psychiatrie věnuje již více než deset let. Jsme za to rádi a těší nás, že reforma pokračuje. V předchozích…
Podle nové studie „paradox obezity“ neexistuje
Poměr pasu k výšce je lepším ukazatelem výsledků u pacientů se srdečním selháním než BMI. Nový výzkum vyvrátil myšlenku „paradoxu obezity“, který…
Maříková: Kritika vzdělávání je hybatelem změny k lepšímu
Jednou ze snah současného vedení ministerstva zdravotnictví je kultivace specializačního vzdělávání ve zdravotnictví, které je často terčem kritiky…
Lékařské fakulty s IPVZ podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci
Asociace děkanů lékařských fakult a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) se dohodly na časově neomezené spolupráci při tvorbě…
Znečištění ozonem je spojeno se zvýšeným počtem hospitalizací pro KV onemocnění
První důkazy, že překročení ozonového limitu daného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je spojeno s podstatným zvýšením počtu hospitalizací pro…
Milata: Bez pacientských organizací se už zdravotnictví neobejde
Jakou roli sehrávají pacientské organizace v našem zdravotním systému? Odkud vzešly a kam směřují? A co brání jejich dalšímu rozvoji? „Pořád svádíme…
Jak zvýšit proočkovanost proti chřipce? Můžeme se inspirovat v zahraničí
Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou proočkovaností proti chřipce. Jak tento problém vyřešit? Inspirací mohou být zkušenosti ze zemí, které…
S větším povědomím o poruchách spánku narůstá zájem o centra spánkové medicíny
„Neurologie má stále větší zájem o poruchy spánku. Spánek je nesmírně důležitý pro celý organismus a kardinálně a bezprostředně pro mozek. Bdění a…
Žijeme v éře spánkové krize
O významu spánku se dnes ve spojení se zdravým životním stylem hovoří stále častěji. Přibývá dat potvrzujících, že spolu se zdravou stravou,…
Antimikrobiální rezistence je vrcholnou hrozbou. Co doporučuje EU?
Antimikrobiální rezistence, tedy schopnost mikroorganismů růst nebo přežít navzdory působení antimikrobiálních látek, které za normálních okolností…
Fórum: Jak se daří zavádět v ČR sdružené praxe?
Zatímco Evropa směřuje ke sdružování praxí, v Česku je dle průzkumu ve srovnání s Nizozemskem, Velkou Británií, Polskem, Španělskem či Řeckem v…
Doc. Maďar: Nedostatek lékařů v primární péči zčásti vyřeší přenastavení mladé generace
Lékařská fakulta Ostravské univerzity je nejmladší lékařská fakulta v ČR. I když se v minulosti potýkala s řadou problémů, v posledních letech se…
Data mohou podpořit prevenci
Prevence, screening a využití dat pro podporu zdraví populace byly tématy dubnové 6. konference Prevon, pořádané Ústavem zdravotnických informací a…
Linhart: Národní kardiovaskulární plán nesmí být jen formální kus papíru
„Cílem je dojít tam, kam patříme, tedy na úroveň západní civilizace s kardiovaskulární morbiditou a mortalitou minimálně o pět až deset procent nižší…
Schvalování lázeňských návrhů
Květnová Poradna řeší schvalování lázeňských návrhů a ukáže nejčastější konkrétní problémy, které mohou při schvalování mohou nastat.
Pacienti s celiakií žádají o příspěvek na léčbu – tou je jídlo bez lepku
Stovky pacientů se už podepsaly pod petici za příspěvek na léčbu celiakie – autoimunitního onemocnění, při kterém dochází k chronickému zánětu…
Krejčí: Peníze a lepší pracovní podmínky bez dobrého šéfa zaměstnance neudrží
Institut Pallium vytváří prostor pro setkávání, sdílení zkušeností a vzájemnou inspiraci ve snaze změnit vnímání dětské paliativní péče. K jeho…
Prosazování jednodenní chirurgie provází nejen nadšení, ale i obavy
Ministerstvo zdravotnictví deklaruje, že v podpoře jednodenní péče bude pokračovat. Má to svoje úskalí k řešení – kontrolu kvality, jasná pravidla a…
Robert Zajíček: Fungujeme jako most mezi Ukrajinou a Západem
Popáleninová traumata patří mezi nejtěžší zranění, se kterými se musejí lékaři ve válečných podmínkách potýkat. Jak náročné je během války…
Nová farmaceutická legislativa slibuje dostupnější léky
Evropská komise představila dlouho očekávaný návrh revize evropské farmaceutické legislativy. Má se jednat o největší reformní změnu v této oblasti…
Fórum: Jaká je realita dostupnosti zdravotní péče?
Podle nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb má být praktický lékař dostupný do 35 minut od bydliště pojištěnce, náhrady…
Klinické studie pomáhají nemocným a šetří peníze pojišťovnám
Dostupnost moderních léčiv, nejen těch onkologických, se v České republice každým rokem zlepšuje. Výrazný posun zaznamenáváme od roku 2017, kdy došlo…
Recentní údaje naznačují nový standard péče u pokročilého/recidivujícího karcinomu endometria
Nová data studie RUBY potvrzují, že přidání imunoterapie ke standardní chemoterapii pro léčbu první linie pokročilého karcinomu endometria nebo jeho…
Novotný: Jednoduchost švédského systému může inspirovat nejen onkology
Česká onkologie si za poslední desetiletí určitě ve světě vydobyla již dobré renomé, stále ale má co zlepšovat. Jak ukazují příklady z některých…
Fórum: Jak dál ve vzdělávání v pediatrii?
Nedostatek praktických dětských lékařů a jejich extrémně nevhodná věková struktura už dnes mají vliv na dostupnost primární péče o děti. Od roku 2017…
Podfinancovaní lékárníci chtějí změnu plateb od pojišťoven
Vedení České lékárnické komory formulovalo svoje požadavky na dlouhodobější změny v úhradách od pojišťoven za výdej léků i na změny v maržích.…
Nízké investice do prevence brzdí ekonomický růst
Za přibližně třetinou hospodářského růstu v minulém století stálo podle odhadů expertů lepší zdraví obyvatel. Díky moderní léčbě se nyní sice…
Chlíbek: Poradnu vakcinologické společnosti využívají nejen dětští praktici, ale i praktici pro dospělé
Očkování není jen téma dětského a seniorního věku. Kontrola očkování je součástí preventivní prohlídky u dospělých. Pokud nebyli očkováni v dětství,…
Fórum: Umělá inteligence nastupuje
Umělá inteligence se uplatňuje také ve zdravotnictví. Má veliký potenciál při zlepšování lékařské péče i výsledků léčby: pomáhá číst rentgenové…
Odbory: Znovuzavedení karenční doby je nepřijatelné
Už tento měsíc by měla být dokončena analýza, na jejímž základě by se vláda měla rozhodovat, zda po čtyřech letech znovu obnoví tzv. karenční dobu.…
Chystané zákony mohou destabilizovat sociální služby, varují odbory
Vláda v březnu představila sociálním partnerům návrhy na změnu sociálně zdravotního pomezí v podobě paragrafovaných znění novel zákonů o sociálních a…
Ještě letos předložíme návrh změn vzdělávání praktických dětských lékařů
Z dat, která máme dnes k dispozici, vyplývá předběžně, že změna vzdělávání před šesti lety vedla ke snížení zájmu lékařů o obor praktický lékař pro…
Mladých praktiků přibývá, potřebují další podporu
Posílení počtu mladých praktických lékařů pro dospělé a novinky v péči o pacienty s osteoporózou. Témata pro MUDr. Petra Šonku, předsedu Sdružení…