
Medicína
Diagnostika revmatu? Čím dříve, tím lépe
Většina zánětlivých revmatických onemocnění je citlivější na terapeutické zásahy, pokud se s léčbou započne časně a dostatečně agresivně. Nejvíce to…
Ezetimib ve světle klinických studií
Zkušenostem s podáním ezetimibu v kombinační terapii se simvastatinem bylo na nedávném kongresu České internistické společnosti ČLS JEP věnováno…
Na výběru antihypertenzní terapie záleží
Na skutečnost, že vedle samotného poklesu krevního tlaku u hypertoniků je také důležité, jakými léčebnými intervencemi ho dosáhneme, upozorňuje v…
Výhody lisinoprilu a amlodipinu ve fixní kombinaci
Jak zlepšit compliance pacientů při léčbě hypertenze? Tak zní otázka, nad níž si v situaci, kdy hypertonici vyžadují pro normalizaci vysokého…
Nahradí chemoterapeutika salmonela?
Obávaná bakterie školních jídelen Salmonella sp., jak se zdá, nalezne své uplatnění v terapii nádorových onemocnění. Vědci totiž zjistili, že je…
O diabetu ve městě valčíků
Kongres EASD (European Association for the Study of Diabetes) má na svém kontě už hezkou řádku ročníků – ten letošní, pětačtyřicátý, se pod…
Aktuality v cestovní medicíně
1. lékařská fakulta UK v Praze pořádá doškolovací kurz pro lékaře s názvem Aktuality v cestovní medicíně a očkování cestovatelů. Kurz se koná dne 28.…
Alfa-blokátory a problémy jejich preskripce
Česká společnost pro hypertenzi již několik let opakovaně upozorňuje na problém omezené dostupnosti až nedostupnosti alfa-blokátorů. Přestože zasílá…
Sekurin dalším markerem prognózy u karcinomu prsu?
„Sekurin je nedávno objevený onkogen s mnoha známými funkcemi zasahujícími do iniciace, progrese a regulace buněčného cyklu. Jeho exprese byla…
Doškolovací kurzy pro lékaře pořádané 1. LF UK
1. lékařská fakulta UK ve spolupráci s ČLK pořádá doškolovací kurzy pro lékaře v zimním semestru 2009. Přinášíme jejich přehled i s kontakty, na…
Výroční kongres ESC Barcelona – co přinesly Hot Lines
V návaznosti na úvodní článek o výročním kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který jsme uveřejnili v MT 23/2009, přinášíme další…
Špičky radiační biologie se letos sjely do Prahy
Ve dnech 26. až 29. srpna proběhlo v Praze v hotelu Diplomat za účasti 180 odborníků z 18 zemí světa mezinárodní 37. výroční zasedání European…
Cimzia bude brzo dostupná i v Evropě
V minulém čísle Medical Tribune informovala o tom, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil přípravek Cimzia (certolizumab pegol)…
Příroda vstupuje do biochemických laboratoří
Na začátku léta se v Praze konal 34. kongres Federace evropských biochemických společností (FEBS). MT o jeho průběhu již podrobně informovala, nyní…
Hematologové se tradičně sešli v Olomouci
Ve dnech 24.-26.6.2009 se v prostorách Regionálního centra v Olomouci konala jedna z nejprestižnějších akcí v oblasti hematologie pořádaných na území…
Jak se chirurgové učí prostatektomii
Zkušenost dělá mistra. Toto rčení platí v chirurgických oborech více než jinde. Studií, popisujících vztah mezi praxí operatéra a jeho výsledky,…
Prevence šíření tuberkulózy
V rámci projektu Prevence šíření tuberkulózy v České republice podala Pneumologická klinika 1. lékařské fakulty UK úspěšný návrh na grant a získala…
Fotografie „života na druhou“
Ukázat, že onkologické onemocnění lze úspěšně překonat, je cílem osvětového projektu Život na druhou. Ve spolupráci s Nadací pro transplantace kostní…
Většina rozhodnutí lékaře závisí na práci biochemiků
Tři čtvrtiny rozhodnutí lékaře o postupu terapie závisí na práci biochemiků a jiných specialistů. Dodávají jim výsledky laboratorních, zobrazovacích…
Zentiva musí odprodat některé přípravky na českém trhu
V souvislosti se začleněním společnosti Zentiva do společnosti Sanofi Aventis rozhodla Evropská komise o tom, že společnost Zentiva musí odprodat…
Naším cílem je záchrana funkční končetiny
Přes počáteční nedůvěru k perkutánní transluminální angioplastice (PTA) bércových tepen dnes již většina lékařů tento výkon akceptuje jako metodu…
Klinický obraz alergií se mění k lepšímu
„Stává se, že praktický lékař opakovaně léčí pacienta pro obstrukční bronchitidy, a přitom se jedná o průduškové astma. Takoví pacienti se pak k…
Pitvání reality – způsob, jak se jí přiblížit
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., působí v Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, kde je proděkanem pro teoretickou a preklinickou pedagogiku. Avšak…
WHO jednala v Římě o respiračních onemocněních
Na setkání v Římě (12. až 13. června 2009) bylo dohodnuto, že v budoucích letech se GARD bude zaměřovat především na prevenci a primární péči u…
V ČR v ohrožení až desítky životů ročně
Interakce clopidogrelu s inhibitory protonové pumpy – jaká jsou fakta a jak jim čelit. Lékové interakce a genetické rozdíly v metabolismu léků jsou v…
ADA: Co přinesly výsledky studie BARI 2D
Nedávno proběhlá klinická studie BARI 2D (Bypass Angioplasty Revascularization Investigation 2 Diabetes) byla prezentována na konferenci American…
Poruchy spánku se vyskytují až u poloviny populace
Až polovina populace trpí některou formou poruchy spánku. Novými poznatky z této oblasti se zabývala již třetí odborná vzdělávací konference pro…
Onkologický lék i test půjdou poprvé ruku v ruce
MUDr. Igor Puzanov vede při Vanderbilt Ingram Cancer Center v americkém Nashvillu program první fáze klinického zkoušení nových léků. V rozhovoru…
Interdisciplinárně o problémech revmatologie a revmatochirurgie
Ve Vojenské zotavovně Měřín se ve dnech 28. až 30. května 2009 konalo již VIII. slapské symposium. Partnersky je uspořádala Česká revmatologická…
Racionální farmakoterapie neuropatické bolesti
Na nedávném VI. symposiu praktické neurologie v Brně zdůraznil MUDr. Radim Mazanec, Ph.D., z Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze…
Co navrhuje hlavní lékař Anglie?
Profesor Sir Liam Donaldson ve své výroční zprávě o veřejném zdraví v Anglii poukazuje zejména na problém „pasivního pití alkoholu“. Tím míní škody,…
Je císařský řez na přání u nás akceptovatelný?
Vybraným odborníkům jsme položili následující otázky: Myslíte si, že je žádoucí, aby ženy měly možnost volby mezi porodem přirozeným a císařským…
Negativní vliv expozice antiepileptikům in utero na kognitivní funkce
Ženy s epilepsií mají v průběhu těhotenství zvýšené riziko nejrůznějších komplikací – jednak v průběhu gravidity či během porodu...
Spor o patent na testy genů BRCA
Ve Spojených státech podala skupina pacientů, lékařů a vědců žalobu proti udělení patentů na testování lidských genů BRCA1 a BRCA2.
Sebevražda á la internet
Trojice amerických vědců (v čele s dr. Patricií R. Recuperovou, Brown University v Providence, R.I.) se zabývala problematikou "surfování" po…
XIV. dny profesora Staška
V TOP HOTELU Praha proběhly koncem března tradiční, již XIV. dny profesora Vladimíra Staška, pořádané Onkologickou klinikou 1. LF UK a VFN a ve…
XII. Bedrnův den - chirurgický kongres v novém stylu
Ve dnech 23. až 24. dubna se v Hradci Králové konal celorepublikový chirurgický sjezd pořádaný Chirurgickou klinikou LF UK a FN Hradec Králové a…
Mechanismus zániku neuronů při Parkinsonově chorobě
Při Parkinsonově chorobě hynou v subthalamických jádrech dopaminergní neurony. Výsledkem je narušení koordinace činnosti subthalamických jader s…
Další možnost pro pacienty s revmatoidní artritidou - FDA schválil golimumab
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil další přípravek náležející k tzv. moderní biologické léčbě - golimumab (obchodní název…
České firmy předvedou v Chabarovsku špičkové technologie
Čeští lékaři a technici představují v Rusku robotickou chirurgii. Zúčastní se i první vědecké konference na téma Hi-tech medicína a robotická…
9. mezinárodní kongres IFDA – Důkazy & praxe
International Family Doctors Association (IFDA) a Společnost frankofonních lékařů ČLS JEP pořádaly devátý kongres z cyklu Důkazy & praxe. Vysokou…
Medical Tribune brevíř - rok čtvrtý
Již do čtvrtého roku své existence vstupuje na půdě nakladatelství Medical Tribune edice nejúplnějších, nejpřehlednějších a nejinformativnějších…
K předcházení infekcí chybějí spolehlivá data, tvrdí experti EU
K předcházení infekcí chybějí podle expertů EU spolehlivá data. Údaje o výskytu infekcí spojených s nemocniční péčí neposkytují Evropskému středisku…
ČR je první v léčbě srdečního infarktu pomocí angioplastiky
Česko je první na světě v léčbě srdečního infarktu pomocí moderní angioplastiky. Tuto metodu čeští lékaři použijí u 600 pacientů na milion obyvatel…
ACC 2009 – o kardiologii i reformě zdravotnictví
Slunečná Florida hostila koncem března na 40 tisíc neinvazivních i invazivních kardiologů, kardiovaskulárních chirurgů a příbuzných odborníků nejen z…
Sestra roku z Revmatologického ústavu
V rámci letošního ročníku soutěže Sestra roku se jednou z laureátek stala Jana Korandová, vrchní sestra Revmatologického ústavu Praha. Ocenění…
Dětská revmatická onemocnění v dospělosti
V článku jsou popsána nejčastější revmatická onemocnění, která se vyskytují u dětí. Nejběžnější je juvenilní idiopatická artritida. více než u…
Revmatologie si zaslouží větší podporu
Onemocnění muskuloskeletálního aparátu stále ještě nemá takovou podporu, jakou by si zasloužilo. Částečně může být tato situace odrazem názorů…