
Všechny články
Jak zastavit srdeční onemocnění obézních dětí v dospělosti
Podle vědeckého prohlášení odborníků na srdeční choroby a dětskou obezitu, které bylo zveřejněno v časopisu European Journal of Preventive Cardiology…
Tichopád: Data léčí. Rizika zneužití tu jsou, ale umíme je minimalizovat
Zveřejnit tabulky z registrů, jak jsme to znali z ročenek, dnes nestačí. Výzkumníci musejí mít možnost požádat o taková data, jaká potřebují.…
Výzkumníkům chybějí zdravotní data, sepsali doporučení
Bezpečné využívání zdravotních dat by se mělo stát prioritou zdravotní politiky, apelují akademici, analytici a lékaři. Výzkum dat může posunout…
Zdravotníci ze stodské porodnice vesměs zůstávají v nemocnicích kraje
Většina zdravotníků z uzavřené porodnice zůstává ve Stodské nemocnici. Uvedl to na dotaz MT mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška.
VZP vydala žebříček nejnákladnějších pacientů
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zveřejnila žebříček nákladů na léčbu dvaceti nejdražších klientů v roce 2022. Nejvíce loni zaplatila za léčbu…
MUDr. Trojánek: Obavy nahradit penicilin mohou být přehnané
Penicilinová antibiotika v posledních týdnech nejsou v distribuci. Některé lékárny je ještě mají na svých skladech, centrálně ale nejde sledovat…
Pacientský hub představil komunikační desatera pro zdravotníky a pacienty
Jak stavět mosty mezi zdravotníky a pacienty? Klíčová je správná komunikace, ve které často chybují nejen zdravotníci, ale i samotní pacienti. Podle…
Praktičtí lékaři nemusí být na zvládání narůstající obezity sami
Ještě v 90. letech bylo v ČR dětí s obezitou nebo nadváhou 10 procent, v roce 2021 to bylo již každé čtvrté dítě, navíc s převahou obezity nad…
Nový test metylace DNA je nadějí na lepší detekci karcinomů GI
Nový multicílový test metylace DNA stolice přesně detekoval a identifikoval tkáň původu mnohočetných gastrointestinálních (GI) karcinomů. Výzkum byl…
Lékárníci na Slovensku budou moci od ledna očkovat proti chřipce
Slovensko zavádí novelou zákona o léčivech a zdravotnických prostředcích od ledna příštího roku možnost očkování proti chřipce v lékárnách.…
Revoluční software Floxgen usnadňuje včasnou diagnostiku
Česká společnost DNAi vyvinula ve spolupráci s firmou Institute of Applied Biotechnologies a. s. (IAB) a Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT…
Vědci pro zdraví populace aneb první rok národních výzkumných institutů EXCELES
Na podporu excelentního výzkumu v prioritních oblastech veřejného zájmu ve zdravotnictví bylo v červnu, respektive v červenci loňského roku zahájeno…
Fórum: Jak řešit nelegální přesčasovou práci?
Zaměstnavatel může nařídit bez dohody se zaměstnanci 150 hodin přesčasů ročně, pokud se smluvně dohodnou, může to být až 416 hodin za rok. Průměrný…
Kaňkovský: Přesčasy řešme společně a koncepčně a neveďme zákopovou válku
Návrh skupiny poslanců na znovuzavedení další dohodnuté práce přesčas ve zdravotnictví vzbudil u zdravotníků, a zejména pak ze strany odborů a České…
U žen s poruchou srdečního rytmu dochází k rychlejšímu kognitivnímu poklesu než u mužů
U žen s fibrilací síní dochází ke kognitivním poruchám a demenci rychleji než u mužů se stejnou poruchou. Toto zjištění přinesl výzkumu prezentovaný…
ČLK: Lékař musí vědět, že pacient je HIV pozitivní
Může zatajení informace o HIV pozitivitě pacienta ohrozit lékaře? Podle České lékařské komory (ČLK) zcela jistě ano. Dosud lékaře v tomto ohledu…
Konec webové džungle. Nemocniční stránky musejí rychle navést k cíli pacienty i zdravotníky
Najít snadno a rychle informace, které hledám. To je základní požadavek návštěvníka každého webu. Jakmile webová prezentace takovou funkci neplní,…
Zdravotnictví dostane kvůli inflaci o 13,5 miliardy víc ze státního rozpočtu
Automatická valorizace přinese zdravotnictví v prvním roce svého fungování růst plateb státu o 9,7 procenta.
Nákupní vozíky s EKG pomáhají diagnostikovat poruchy
I obyčejný nákup může zachránit život. Jak se ukazuje, supermarketové vozíky mohou pomoci diagnostikovat fibrilaci síní, kterou lze následně léčit, a…
Lékař by měl rodiče edukovat, při neúspěchu se obrátit na OSPOD
Trestání bylo součástí výchovy dětí po mnoho generací a dodnes se zejména k fyzickému trestu uchyluje ještě značná část rodičů. A to i přesto, že je…
Macek: Genetika je základem precizní medicíny
Prof. MUDr. Milan Macek, DrSc., MHA, přednosta Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v…
Fórum: Sestry na druhé koleji?
Přestože jsou sestry nedílnou součástí týmů a mnohé mají vysokoškolské vzdělání, je podle zákona o regulaci reklamy pro ně problém dostat se ke…
Vláda už ví, co je telemedicína
Návrh definice telemedicíny jde do parlamentu. Vláda se postavila za hojně diskutovaný ministerský návrh, který dává telemedicínským službám jen…
Legrácky, legrácky
Humor připomíná velký dům s několika patry a různými obyvateli. Může vylepšovat vztahy s druhými lidmi, zrovna tak jako vylepšovat sama sebe na úkor…
Fórum: Jak zajistit funkční síť lékařských pohotovostí?
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by měly zdravotní pojišťovny zajistit síť lékařských pohotovostí při vznikající síti 89 urgentních…
Schválen nový lék pro Alzheimerovu chorobu
Lecanemab je humanizovaný imunoglobulin gama 1 proti nahromaděným rozpustným a nerozpustným formám peptidu amyloidu beta. Je vyvíjen pro léčbu…
Meditace snižuje stres a úzkost u pacientů se srdečním onemocněním
Čtyřměsíční meditační praxe zlepšuje kvalitu života u pacientů s onemocněním koronárních tepen. Ukazuje to výzkum prezentovaný na kongresu Evropské…
Umělá inteligence má v radiodiagnostice velkou budoucnost, člověka ale nenahradí
Radiodiagnostika udělala během několika málo desetiletí obrovský skok kupředu a nezastavuje se. Co dřív nebylo možné ani v představách, je dnes…
Kvete, nebo nekvete
Tereza M. Amabileová r. 1983 definovala tvořivost slovy: „Dílo nebo řešení problému se považuje za tvořivé do té míry, do jaké je jak novým, tak…
Může bupropion léčit mozkovou mlhu navozenou covidem‑19?
Na takto položenou otázku odpovídá americký odborník Samuel Reinfeld z univerzitního pracoviště v Stony Brook, NY. Současně ve svém článku,…
Delší život ve zdraví nemusí být snem
Stárnutí není nemoc. Je třeba udělat vše proto, abychom stárli lépe, a prodloužili si tak život ve zdraví. Přestože délka života ve Skandinávii je…
Správnou péčí o mikrobiom prodloužíme život ve zdraví
Fascinující svět střevní mikrobioty pomalu odhaluje svá tajemství. O mikrobiomu se v posledních letech hovoří stále častěji a důkazů o tom, že hraje…
Útrapy mladých lékařů – vzdělávání, pracovní podmínky a finanční ohodnocení
Stárnutí lékařského stavu a zvyšující se potřeba lékařů při jejich stále se prohlubujícím nedostatku. Naději na rozetnutí gordického uzlu spatřují…
Berounská psychiatrie otevírá první terapeutický program
Nové Centrum duševní rehabilitace poskytne akutní psychiatrická lůžka i další služby ve vysokém standardu ubytování a s velkorysým zázemím pro…
ČLK: Potřeba lékařů se zvyšuje a jejich nedostatek prohlubuje
Sehnat praktického lékaře, nebo dokonce praktického lékaře pro děti a dorost je podle České lékařské komory (ČLK) v naší zemi čím dál tím větší…
Česká republika zažívá renesanci vakcinace proti HPV
V roce 2021 byl proti lidskému papilomaviru (HPV) naočkován rekordní počet dívek ve věku 13 až 14 let. Po několikaletém volném pádu, který započal…
Tafamidis získal úhradu, léčba pouze v centrech
Specifická léčba transthyretinové amyloidní kardiomyopatie (ATTR‑CM) je konečně dostupná i v České republice. Léčba je ovšem možná pouze ve…
Holiday heart syndrome – stále existuje?
Syndrom „prázdninového či víkendového srdce“, tzv. holiday heart sydrome (HHS), byl v roce 1978 publikován Philipem Ettingerem, který popsal…
Ministerstvo začalo hledat nového šéfa legislativy
Současnému vrchnímu řediteli sekce legislativy a práva Radku Policarovi končí pětileté funkční období. Ministerstvo zdravotnictví proto vypisuje…
Lékaři jsou závislí na nelegálních přesčasech. Pacienty to ohrožuje
Drtivá většina lékařů odslouží každý měsíc více přesčasových hodin, než je zákonem stanovené maximum. Náhradní volno si však vybírá jen menšina z…
Moderní genová léčba DMD prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu
Pátá mezinárodní odborná konference péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typu Duchenne, upozornila na potřebu zlepšování péče jako společný…
Výzkumníci se chtějí zabývat příčinami nedostatku zdravotníků
Vědci z národního institutu SYRI se chystají podrobně zabývat příčinami nedostatku zdravotnického personálu. Často zmiňované nedostatečné finanční…
Spolupráce kardiologů z ČKS a Mayo Clinic přináší novou dimenzi kardiovaskulární medicíny v ČR
Spolupráce českých a amerických kardiologů z Mayo Clinic se datuje od roku 2001. Letos se setkali na XXXI. výročním sjezdu České kardiologické…
Světový den zdraví jater podněcuje zlepšení zdravotní politiky
Evropská asociace pro studium jater (EASL) spolu s dalšími světovými společnostmi zabývajícími se léčbou jaterních onemocnění vyzývají Světovou…
Fórum: Jak zvládne medicína nárůst nemocnosti stárnoucí populace?
Do důchodového věku začnou v roce 2035 vstupovat nejsilnější skupiny narozené v 70. letech 20. století, 65letých a starších bude na konci 50. let cca…
Čarvaš: Dá se očekávat, že úhradovou vyhlášku bude psát ministerstvo
Svazové pojišťovny se ohlížely na tu zdravotní pojišťovnu, která je ekonomicky nejslabší, tím si předseda Asociace českých a moravských nemocnic Ing.…
Stát nezvládá kontrolovat kvalitu psychoterapeutické péče
Psychoterapeutická péče je v Česku poskytována ve zdravotnictví i mimo ně. Ve zdravotnictví ji poskytuje na 1 500 zdravotnických subjektů, kapacity…
Papežová: Nedostatek personálu brzdí rozběhlou reformu psychiatrické péče
„Psychiatrická společnost se reformě psychiatrie věnuje již více než deset let. Jsme za to rádi a těší nás, že reforma pokračuje. V předchozích…
Podle nové studie „paradox obezity“ neexistuje
Poměr pasu k výšce je lepším ukazatelem výsledků u pacientů se srdečním selháním než BMI. Nový výzkum vyvrátil myšlenku „paradoxu obezity“, který…
Maříková: Kritika vzdělávání je hybatelem změny k lepšímu
Jednou ze snah současného vedení ministerstva zdravotnictví je kultivace specializačního vzdělávání ve zdravotnictví, které je často terčem kritiky…
Lékařské fakulty s IPVZ podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci
Asociace děkanů lékařských fakult a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) se dohodly na časově neomezené spolupráci při tvorbě…
Znečištění ozonem je spojeno se zvýšeným počtem hospitalizací pro KV onemocnění
První důkazy, že překročení ozonového limitu daného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je spojeno s podstatným zvýšením počtu hospitalizací pro…
Milata: Bez pacientských organizací se už zdravotnictví neobejde
Jakou roli sehrávají pacientské organizace v našem zdravotním systému? Odkud vzešly a kam směřují? A co brání jejich dalšímu rozvoji? „Pořád svádíme…
Jak zvýšit proočkovanost proti chřipce? Můžeme se inspirovat v zahraničí
Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou proočkovaností proti chřipce. Jak tento problém vyřešit? Inspirací mohou být zkušenosti ze zemí, které…
S větším povědomím o poruchách spánku narůstá zájem o centra spánkové medicíny
„Neurologie má stále větší zájem o poruchy spánku. Spánek je nesmírně důležitý pro celý organismus a kardinálně a bezprostředně pro mozek. Bdění a…
Žijeme v éře spánkové krize
O významu spánku se dnes ve spojení se zdravým životním stylem hovoří stále častěji. Přibývá dat potvrzujících, že spolu se zdravou stravou,…
Antimikrobiální rezistence je vrcholnou hrozbou. Co doporučuje EU?
Antimikrobiální rezistence, tedy schopnost mikroorganismů růst nebo přežít navzdory působení antimikrobiálních látek, které za normálních okolností…
Fórum: Jak se daří zavádět v ČR sdružené praxe?
Zatímco Evropa směřuje ke sdružování praxí, v Česku je dle průzkumu ve srovnání s Nizozemskem, Velkou Británií, Polskem, Španělskem či Řeckem v…
Doc. Maďar: Nedostatek lékařů v primární péči zčásti vyřeší přenastavení mladé generace
Lékařská fakulta Ostravské univerzity je nejmladší lékařská fakulta v ČR. I když se v minulosti potýkala s řadou problémů, v posledních letech se…
Data mohou podpořit prevenci
Prevence, screening a využití dat pro podporu zdraví populace byly tématy dubnové 6. konference Prevon, pořádané Ústavem zdravotnických informací a…
Linhart: Národní kardiovaskulární plán nesmí být jen formální kus papíru
„Cílem je dojít tam, kam patříme, tedy na úroveň západní civilizace s kardiovaskulární morbiditou a mortalitou minimálně o pět až deset procent nižší…
Schvalování lázeňských návrhů
Květnová Poradna řeší schvalování lázeňských návrhů a ukáže nejčastější konkrétní problémy, které mohou při schvalování mohou nastat.
Pacienti s celiakií žádají o příspěvek na léčbu – tou je jídlo bez lepku
Stovky pacientů se už podepsaly pod petici za příspěvek na léčbu celiakie – autoimunitního onemocnění, při kterém dochází k chronickému zánětu…
Krejčí: Peníze a lepší pracovní podmínky bez dobrého šéfa zaměstnance neudrží
Institut Pallium vytváří prostor pro setkávání, sdílení zkušeností a vzájemnou inspiraci ve snaze změnit vnímání dětské paliativní péče. K jeho…