
Medicína
Nové důkazy k léčbě hluboké žilní trombózy
Guidelines léčby žilního tromboembolismu, které v roce 2016 vydala American College of Chest Physicians, obsahovaly několik “slabých” doporučení,…
Imunoterapie a zhoršování zraku?
Inhibitory PD-1 a PD-L1 jsou významnou pomocí v boji proti pokročilému malignímu melanomu a nádorům ledvin, plic a močového měchýře. Jejich úkolem je…
Až 38 % nových případů dětského astmatu v britském Bradfordu můžeme přičítat znečištění ovzduší
Dětské astma je jedním z důležitých témat dnešní doby, a jak se ukazuje, obavy z jeho asociace se znečištěním ovzduší jsou oprávněné.
Imunologické nežádoucí účinky checkpoint inhibitorů
Stanovení incidence imunologických nežádoucích příhod asociovaných s protinádorovými léčivy z třídy checkpoint inhibitorů se stalo tématem velmi…
Vztah mezi závažnou hypoglykemií a kardiovaskulárními příhodami a mortalitou u pacientů s diabetem 2. typu
K dispozici jsou data nasvědčující tomu, že výskyt hypoglykemie má souvislost s kardiovaskulárními (KV) onemocněními. Ale jen málo dat vychází z…
Závěry nové studie: Antikoncepční pilulka pro muže je účinná a bezpečná
Zatímco ženy si dnes mohou vybírat z mnoha způsobů zabránění početí, pro muže jsou dostupné jen dvě metody – kondom a vazektomie. To se však může již…
Expozice slunečnímu záření a jeho asociace s roztroušenou sklerózou
Cílem této studie bylo zhodnotit míru expozice pokožky slunečnímu záření a výskyt roztroušené sklerózy v průběhu života (ve věku 5-15 let, 16-20 let…
První globální odhad: ročně onemocní tuberkulózou 1,8 milionu mladých lidí
Z výzkumu publikovaného v European Respiratory Journal vyplývá, že ročně onemocní tuberkulózou celkem 1,8 milionu lidí ve věku 10 ‒ 24 let. Mezi…
Ovlivňuje nálada a úzkost ztrátu pohyblivosti u roztroušené sklerózy?
Retrospektivní kohortová studie z Kanady naznačuje, že psychiatrické poruchy jsou provázány s následnou závažností neurologického stavu u pacientů s…
Kontinuální monitorování glykemie v reálném čase a mnohočetné injekce inzulinu jsou účinné v regulaci glykemie
Kontinuální monitorování může být stejně účinnou a levnější alternativou k inzulinové pumpě u diabetu 1. typu.
Omega-6 mastné kyseliny snižují riziko diabetu o 35 %
Konzumace stravy bohaté na omega-6 polynenasycené mastné kyseliny snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu více než o třetinu. Zjistila to analýza údajů…
Deprese by se zřejmě mohla léčit u každého pohlaví jinak
Muži a ženy by měli být při depresi léčeni různými druhy léků. Vyplývá to z nové studie, při níž vědci ve změnách genové exprese u deprese zjistili…
Sekvenování nové generace predikuje u NSCLC odpověď na léčbu
Cílené sekvenování nové generace (NGS) přesně odhadlo mutační zátěž nádoru (TMB) a identifikovalo pacienty s pokročilým nemalobuněčným karcinomem…
Nízkokalorická sladidla zřejmě přispívají ke vzniku metabolického syndromu a cukrovky
Nová fakta, prezentovaná na letošní konferenci americké Endocrine Society v Chicagu naznačují, že konzumace nízkokalorických umělých sladidel…
Jsou omega-3 kyseliny zbytečné v prevenci srdečních chorob?
Meta-analýza uvádí, že omega-3 mastné kyseliny mají svoji reputaci ochránců srdce bez pádných důkazů, že by skutečně předcházely hlavním…
Léky proti Crohnově nemoci užívané v těhotenství mohou zapříčinit odklad očkování u potomků
Pokud matka během těhotenství užívá adalimumab, protilátku k tumor necrosis faktoru (TNF) alfa, tento může v krvi dítěte perzistovat po dobu až téměř…
Nový objev o fungování proteinu by mohl vést k vývoji léku na RS
Hlavním cílem výzkumu léčby roztroušené sklerózy (RS) je snaha nalézt způsob, jak účinně podpořit remyelinizaci nervových vláken umožňujících přenos…
NOAC pomáhají mírnit hlavní důsledky pooperačního srdečního poškození
Studie MANAGE ukázala, že dabigatran (Pradaxa) u pacientů, kteří prodělali srdeční příhodu nebo měli zvýšené plazmatické koncentrace troponinu po…
Výživa v těhotenství a projevy alergie u dětí spolu mohou souviset
Systematický přehled a metaanalýza hodnotící více než dvě desítky klinických studií přináší poznatky k výživě těhotných žen a jejímu dopadu na zdraví…
Monoterapie PAD při renální insuficienci: metformin nebo sulfonylurea?
V observační studii bylo užívání metforminu asociováno s nižší mortalitou v pětiletém horizontu.
Syndrom bílého pláště není neškodný
Podle nedávné studie asi 15 až 30 % pacientů s vysokým krevním tlakem naměřeným v ordinaci mohou trpět právě syndromem bílého pláště.
Novinky ve stratifikaci rizika u pacientů s AKS
Novými zajímavými biomarkery pro stratifikaci rizika u pacientů hospitalizovaných pro AKS se zabývají tři klinické studie.
Méně intenzivní kontrola glykemie u pacientů s diabetem 2. typu?
Americká College of Physicians (ACP) nově doporučuje, aby se většina diabetiků 2. typu snažila dosáhnout plasmatických koncentrací hemoglobinu A1c…
Přímá perorální antikoagulancia pro onkologické pacienty s atriální fibrilací
Ve srovnání s warfarinem vykazují přímá perorální antikoagulancia (DOAC, jinak též NOAC) nižší nebo podobný výskyt krvácení a cévních mozkových…
Zhubnout se dá i stáním
Novým příspěvkem k nikdy nekončící debatě o tom, jak účinně hubnout, je nová americká studie.
Jak z psychického stresu vznikají fyzické nemoci?
Psychický stres je známou příčinou fyzických onemocnění. Ale v čem tato souvislost spočívá? Na to hledala odpovědi nová americká studie.
Mikrobiom může ovlivit výsledky terapie checkpoint inhibitory
U myšího modelu s melanomem může terapie probiotiky (kmen Bifidobacterium) zabránit autoimunitní colitidě nebo ji alespoň omezit.
Střevní bakterie mohou ochránit před zhoubným bujením
Nový výzkum objasnil, jak strava ovlivňuje složení bakterií ve střevech.
Kontinuální monitorace glykemie
Ani ti nejpečlivější pacienti, kteří si měří glykemii třeba desetkrát denně, nemají možnost určovat trend v danou chvíli, zda je glykemie na vzestupu…
Bezkrevní medicína při porodu
V rámci symposia na ostravském kongresu Colours of Sepsis 2017 zazněla přednáška, která účastníkům nabídla recentní informace o život ohrožujícím…
Farmakovigilanční výbor Evropské lékové agentury žádá stažení intravenózních roztoků se škroby
Doporučení Farmakovigilančního výboru (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee, PRAC) Evropské lékové agentury požaduje stažení…
Lék, který pomáhá přestat kouřit, zřejmě škodí srdci
Vareniklin je lékem na předpis určeným k léčbě závislosti na nikotinu při odvykání kouření.
Při CIDP je výhodná subkutánní léčba imunoglobulinem
Při chronické zánětlivé (inflamatorní) demyelinizační polyneuropatii (CIDP) je subkutánně aplikovaný imunoglobulin (SCIG) stejně bezpečný jako při…
Bariatrie řeší obezitu i diabetes, ale zvyšují riziko refluxu
Dva nejpopulárnější typy bariatických operací jsou sice téměř stejně účinné, ale pacientům, kteří zároveň trpí gastroezofagálním refluxem, mohou…
Alkohol poškozuje kmenové buňky a vede k nádorovému bujení
Už delší dobu existují důkazy, že každodenní konzumace alkoholu zvyšuje riziko některých druhů karcinomu. Mechanismus však nebyl jasný.
I krátkodobá terapie kortikosteroidy může mít vážné nežádoucí účinky
Krátkodobé perorální podání kortikosteroidů vede ke zvýšenému riziku sepse, žilního tromoembolismu (VTE) a fraktur, zjistila observační studie z…
Úspěšná léčba karcinomu pankreatu je stále v nedohlednu
Karcinom pankreatu zůstává i přes veškerá varování na okraji nejen veřejného, ale i odborného zájmu. Dosavadní výsledky klinických hodnocení zatím…
Nové přístupy k očkování proti pneumokokům
Očkování dospělých proti pneumokokovým onemocněním se v bloku Novinky pro praktické lékaře na XXXVI. výroční konferenci SVL ČLS JEP, která se konala…
CHOPN – smrtelné onemocnění, jemuž lze předejít prevencí
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se stává čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě. Podle pneumologů se v nejbližších letech…
Deprese prokazatelně zkracuje život, zejména při recidivě
K tomuto závěry došla nová kanadská studie. Vědci prozkoumali údaje 3 410 pacientů v průběhu tří období: 1952 až 1967, 1968 až 1991 a 1991 až 2011.
Ocrelizumab se přibližuje pacientům
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) přijal kladné stanovisko pro ocrelizumab (Ocrevus, Roche) pro léčbu pacientů s aktivními relabujícími…
Prediktivní faktory a roztroušená skleróza
Ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové se 13. října 2017 konaly již 44. Šerclovy dny. Prezentována byla zajímavá sdělení s aktuální…
Roztroušená skleróza a porucha plodnosti
Dvě třetiny pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) jsou ženy, z nichž je asi polovina ve věku, kdy přichází v úvahu těhotenství. V současnosti není…
Fingolimod zlepšuje kognitivní funkce, redukuje četnost relapsů a lézí na magnetické rezonanci
Studie uveřejněná v recentním vydání časopisu Journal of Neurology (prosinec 2017) přináší výsledky klinické studie fáze IV.
U roztroušené sklerózy dochází k narušení metabolismu methinoinu. Nová cesta k léčbě?
Podle nové studie u roztroušené sklerózy (RS) dochází k přerušení metabolismu methioninu, kódované esenciální glukogenní aminokyseliny, a to…
Intrauterinní inseminace by měla předcházet IVF, tvrdí studie
U žen s idiopatickou neplodností vede intrauterinní inseminace (IUI) se stimulací ovarií k vyššímu počtu živě narozených dětí, uvádí nová studie.
Jak léčit alergickou rýmu? Nové guidelines
Americká Společná pracovní skupina pro parametry praxe v roce 2017 upravila guidelines pro medikaci při sezónní alergické rýmě.
Deprese otců má na děti stejný vliv jako deprese matek
Děti, jejichž otcové trpí depresí, jsou v dospělosti samy ohroženy zvýšeným rizikem deprese.