
Všechny články
Zkrácení cesty od studií k praxi zlepší onkologickou péči o pacienty
Jedním z cílů letošního již 14. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO, které se za hojné účasti konalo ve dnech 25.–27. 1. 2023,…
Nové indikace terapie CAR T v hematoonkologii
Terapie CAR‑T je novou, průlomovou možností léčby hematologických malignit, jejíž indikace se stále rozšiřují. Na lednových 23. pražských…
Polymerní terapeutika z AV ČR – účinná a bezpečná nanoléčiva?
„Jsme přesvědčeni, že inovativní a komplexní systém pro hodnocení nanoléčiv, který jsme navrhli a jenž zohledňuje přípravu polymeru, možné zvyšování…
Fórum: České zdravotnictví na pomoc Ukrajině
Od 24. února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, přijalo Česko téměř půl milionu uprchlíků, většinou ženy a děti. S vízem dočasné ochrany se jim…
Péče o nutrici nesmí končit s pobytem na JIP
Pacienti na jednotkách intenzivní péče ztrácejí už od prvních dní zásadní množství svalové hmoty. Organismus při vážném inzultu přechází do…
Role genetického testování a etnicity v léčbě karcinomu prostaty
Celosvětově byl v roce 2020 diagnostikován karcinom prostaty u více než 1,4 milionu mužů, avšak molekulární charakteristiky tohoto onemocnění…
Magnetická rezonance vstupuje do časného záchytu karcinomu prostaty
„Díky přibývajícím studiím a aktivitě evropských úřadů považuji zakotvení základních principů screeningu s využitím magnetické rezonance v…
Screening karcinomu prostaty nabírá pevnější obrysy
V listopadu uspořádalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR ve spolupráci s MZ ČR konferenci PROSTAFORUM, kde čeští i zahraniční odborníci debatovali…
V AZV můžu propojit své zkušenosti z výzkumu, zdravotnictví i státní správy
„Ačkoli Agentura pro zdravotnický výzkum funguje dobře a efektivně, přál bych si, aby se nám podařilo vyřešit některé již chronické problémy, které…
Využití ultrazvuku pro diagnostiku hemofilických artropatií je velký posun
Ultrazvukové vyšetření kloubů je v ostravské fakultní nemocnici již několik let součástí diagnostiky u hemofilických pacientů.
Jedení v reakci na úzkost nebo smutek je spojeno s poškozením srdce
Podle výzkumu zveřejněného v lednu 2023 v časopisu ESC European Journal of Preventive Cardiology, není pro zdraví srdce důležité jen to, co jíme, ale…
Snahy zlepšit dlouhodobou péči o seniory celosvětově sílí
Světová asociace Global Ageing Network vydala „Výzvu vládám celého světa“, která vybízí vlády k reformám a změnám systému dlouhodobé péče o seniory.…
Kardiovaskulární přínosy hypolipidemik platí napříč etniky a regiony
Podle studie zveřejněné v únoru 2023 v European Journal of Preventive Cardiology mají menšinová etnika a regiony přinejmenším stejný kardiovaskulární…
Fórum: Potřebujeme dostupná anonymizovaná zdravotnická data pro veřejnost?
Ač zákon o svobodném přístupu k informacím zakotvil právo na informace, dostat se ke zdravotnickým datům může být problém. A to až takový, že se jím…
Linhart: Musíme se vrátit na trajektorii snižování kardiovaskulární mortality
„Reálně hrozí, že bez další modifikace rizikových faktorů a inovativní léčby může během následujících dvaceti let stoupnout kardiovaskulární…
Mladí lékaři požadují změny v nastavení povinných kursů a stáží. Jsou nepřínosné
Kvalita povinných kursů v rámci postgraduální přípravy mladých lékařů je nedostatečná, jejich cena vysoká a dostupnost nízká. Tak by se dala shrnout…
VZP spouští novou kampaň k otevření celospolečenské debaty o ceně zdraví
Všeobecná zdravotní pojišťovna spouští 6. února 2023 novou komunikační kampaň, kterou chce otevřít celospolečenskou debatu o udržitelnosti…
Když nemocnice budou řešit gender, získají spokojenější zaměstnance
„U lékařky se předpokládá to, co u rodiče‑lékaře nikoli: tedy že nebude mít dost času na práci a že pro ni nebude na prvním místě. Případně se…
Letošní ročník festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu se zaměří na vztahy
Národní ústav duševního zdraví pořádá 23. – 26. 2. 2023 v Městské knihovně v Praze již sedmý ročník oblíbeného Festivalu Na hlavu. Návštěvníci se…
Storová: V kontrolách evidence léků v lékárnách pokračujeme
Reexport jako takový nelegální není, distributoři vyvezou ročně léky za dvě miliardy korun. Několik lékáren se ale zřejmě věnuje distribuci léků v…
Fórum: Průměrné výdělky lékařek a lékařů se liší. Proč?
Tak jako v jiných oborech, i v lékařství existuje rozdíl mezi průměrnými výdělky mužů a žen. Jak zveřejnil Český statistický úřad, vydělávali v roce…
Ministerstvo chce legalizovat telemedicínu, sešly se desítky námitek
Distanční péče bude muset splňovat technické požadavky na kvalitu a bezpečnost komunikace, navrhuje ministerstvo zdravotnictví.
Po zemětřesení je třeba okamžitě skokově navýšit kapacitu akutní dialýzy
Jednou z nejčastějších příčin úmrtí po katastrofálním zemětřesení je crush-syndrom. Pomoci může pracovní skupina Mezinárodní nefrologické společnosti.
V Cestě domů se plní sny
O svoje pocity po prvních týdnech v nové pozici a o výzvy, před kterými domácí hospic Cesta domů stojí, se se čtenáři Medical Tribune podělila jeho…
Oligonukleotidová terapie v kardiologii a neurologii
Další přednáška z cyklu o nových léčebných principech a terapiích garantovaná ČLS JEP ve spolupráci s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu …
Osmou reformu postgraduálního vzdělávání bych už nepřežil
„Nechci, aby rostly tabulkové platy, chci, aby rostly příjmy lékařů. Chci, aby si kvalifikovaný člověk vydělával více a více bez ohledu na to, jestli…
Radiologického asistenta si každý musí hýčkat
Studijní program Radiologický asistent nově otevírá i 2. lékařská fakulta UK. Reaguje tím na výrazný nedostatek těchto zdravotnických profesionálů.…
Lidé se závislostí mají výrazně horší prognózu pro rozvoj řady fyzických chorob
Zvýšené riziko úmrtí a výrazně zkrácená délka života kvůli rozvoji řady závažných fyzických onemocnění – to jsou nově potvrzené důsledky závislostí…
Screening je důležitou součástí péče o novorozence – řadu onemocnění již můžeme úspěšně léčit
Novorozenecký screening v České republice funguje již od roku 1975. Národní screeningové centrum, Koordinační centrum novorozeneckého screeningu a…
Studie: Modifikované bakterie jsou účinné v léčbě rezistentních plicních infekcí
Výzkum španělských vědců naznačil, že upravené živé bakterie by mohly posloužit jako nový způsob léčby rezistentních plicních infekcí, které jsou…
Sociální služby potřebují kvalitní digitalizaci a sdílení informací
Řízení o příspěvcích na péči nebrzdí pouze nedostatek posudkových lékařů, ale také nedostatečná digitalizace a neefektivní procesy, konstatuje…
SÚKL řeší vyvádění léků z evidencí lékáren. Mohou končit v zahraničí
Za porušení pravidel vývozu léků padaly loni vysoké pokuty. Kromě toho SÚKL sleduje nový fenomén – lékárny nechávají mizet ze své evidence léky za…
Úsloví „pacient vždy na prvním místě“ není klišé, říká šéf AIFP David Kolář
Dostupnost moderních léčiv pro české pacienty, udržitelný systém financování zdravotnictví, rozvoj digitalizace i změny v novele zákona o zdravotním…
VZP ČR připravila pro smluvní partnery nové motivační programy na rok 2023
V této Poradně představíme nové motivační programy VZP PLUS, které jsou určeny všeobecným praktickým lékařům (VPL), praktickým lékařům pro děti a…
Mladí lékaři se dočkali. Po kmeni hned do třináctky
Zvyšování tarifních platů ve zdravotnictví se sice letos nekoná, mladí lékaři se však po několikaletém úsilí konečně dočkali změny k lepšímu. Ti,…
Českou republiku postihly rozsáhlé výpadky základních antibiotik
Nárůst počtu respiračních onemocnění v populaci má za následek řádově vyšší spotřebu antibiotik než v předchozích letech. Zatímco situace okolo…
„Infarkt na chipu“. Zařízení umožní lepší pochopení poškození srdce
Co se děje v srdci po infarktu myokardu? A proč jsou přeživší pacienti časem stále více unavení, podráždění, nemocní, a někteří dokonce umírají v…
Dvořáček: Situace s nedostatkem antibiotik je vážná
Každé pondělí pošle ministerstvo zdravotnictví lékařům informaci, jaká antibiotika mají jejich pacienti šanci v lékárnách sehnat, říká náměstek Jakub…
Jak přesné jsou domácí antigenní testy na omikron?
Rychlé testování antigenu proti covidu‑19 z velké části nahradilo testování PCR v ambulantním prostředí, ale údaje o přesnosti jsou omezené.
Odborná appka na vyhodnocení EKG zaznamenala i závažné nálezy
Měření EKG pomocí chytrých hodinek má své výhody a nevýhody. Mezi výhody, jak je vyjmenovává Mgr. Veronika Bulková z MDT – Mezinárodního centra pro…
Pití kávy je spojeno s prodloužením délky života
Podle výzkumu, který byl zveřejněn v European Journal of Preventive Cardiology, je pití dvou až tří šálků kávy denně spojeno s delší délkou života a…
Finové otestovali schopnost AI předvídat sportovní zranění
Dokáže být umělá inteligence užitečná i v oblasti prevence sportovních zranění? Tuto otázku si položili finští vědci z Fakulty informačních…
Tofersen nedokáže zpomalit progresi u SOD1 ALS
Předpokládá se, že u pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a mutací SOD1 dochází k akumulaci chybně složených agregátů proteinu…
Fórum: Radost 2022
Konec roku je tradičně příležitostí k bilancování, k ohlédnutí za úspěchy i neúspěchy v životě i v práci. Pro lékaře, sestry a vůbec všechny profese…
Hajdúch: Komplexně o onkologickém výzkumu v ČR
Začátkem prosince se v Olomouci uskutečnilo setkání více než dvou stovek výzkumníků zabývajících se problematikou nádorových onemocnění – 17th Czech…
Česko posunulo Evropu o krok blíž ke sdílení zdravotních dat
Co se dá očekávat od Evropského prostoru pro zdravotní data, k čemu sdílení dat potřebujeme a co ještě bude potřeba k tomu, aby se ambiciózní návrh…
Léčba interferony je vhodná pro pacientky s RS, které chtějí otěhotnět
Léčba roztroušené sklerózy se neustále vyvíjí, a to nejen díky novým přístupům v terapii. Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D., MBA, zástupce přednosty…
Virtuální realita v rehabilitaci. Český úspěch na světové scéně
České inovativní společnosti se ve světě neztratí. Naposledy to prokázala plzeňská firma VR Medical, která se svým stejnojmenným produktem zabodovala…
Český úspěch. Nové diagnostické metody u Parkinsonovy choroby
Hypomimie, tedy ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace, patří k charakteristickým projevům Parkinsonovy choroby. Pro zachycení…
Carpe „DIEM“ – nová česká metoda změní světový výzkum genomů
Tým vědců z Ústavu biologie obratlovců AV ČR vyvinul novou metodu polarizace genomů. Snadnější analýzu genomů ocení odborníci napříč různými obory.…
Jak správně nakupovat léky v nemocnicích? Hlavně podle zákona
Nákupy léků jsou pro každého poskytovatele zdravotní péče klíčové. Bez léků by nemohl poskytovat řádnou lékařskou péči. Tyto nákupy ovšem podléhají…
Kardiovaskulární prevence: Mejdan skončil, data jsou alarmující
Příznivý trend poklesu kardiovaskulární mortality se zastavil a podle všeho se i obrátil. Jak se vrátit na správnou trajektorii bylo tématem diskuse…
Doutník z okénka
Svléknout pyžamo, osprchovat se, vyčistit si zuby, obléknout se, připravit snídani a vydat se do práce. Zcela běžné činnosti, na které téměř…
Umělá inteligence je v práci s daty pacientů diskrétní
Vědci v posledních letech učinili obrovský pokrok ve schopnosti vyvíjet algoritmy umělé inteligence, které dokáží analyzovat údaje pacientů a nabízet…
Trendy diagnostiky ADHD: lepší rozpoznání, nebo přehnaná diagnostika?
Prevalence poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou (ADHD) v posledních letech trvale narůstá, což vede k debatě o důvodu pozorovaných trendů.…
Nová data pro empagliflozin z AHA: lék je účinný při CKD i akutním srdečním selhání
O tom, že glifloziny působí nejen na kontrolu glykémie, ale i komplexně kardioprotektivně a renoprotektivně, již nikdo nepochybuje. Zatím chybějícím…