
Gastroenterologie – obor s dynamickým rozvojem i řadou výzev
Letošní 18. ročník Gastroenterologických dnů v Karlových Varech se setkal se značným zájmem odborné veřejnosti, a to i díky velmi pestrému programu,…
Letošní 18. ročník Gastroenterologických dnů v Karlových Varech se setkal se značným zájmem odborné veřejnosti, a to i díky velmi pestrému programu,…
Prof. MUDr. Jaroslavu Štěrbovi, Ph.D., přednostovi Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno a vedoucímu jedné z výzkumných skupin Národního ústavu…
Dalším rizikovým faktorem pro rozvoj plicních onemocnění může být vedle kouření i dlouhodobá expozice čisticím přípravkům, zejména ve formě sprejů.…
Centrum klinické oční genetiky při Oční klinice 1. LF UK a VFN v Praze se jako jediné v republice specializuje na dědičné choroby oka včetně…
V rámci výročního kongresu European Committee for Research and treatment of multiple sclerosis (ECTRIMS 2024), který se konal uprostřed září v dánské…
Nová evropská směrnice o čištění městských odpadních vod v současném znění ohrožuje budoucí dostupnost nezbytných léků včetně antibiotik,…
Migréna patří mezi nejčastější neurologická onemocnění. Základní přístup k akutním záchvatům zůstával dlouhou dobu neměnný, nicméně v posledních…
Simulační medicína přináší zásadní změnu ve vzdělávání budoucích lékařů. Prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC, proděkan pro rozvoj a studium…
Jedním z hlavních témat 48. ročníku Brněnských onkologických dní byla nedostatečná centralizace péče o pacienty s rakovinou plic. Přestože…
Větší zapojení praktických lékařů a gynekologů do prevence, diagnostiky a léčby osteoporózy přináší ovoce. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) 16…
Na zářijovém kongresu EADV v Amsterdamu byly představeny slibné výsledky čtyřletého sledování bimekizumabu u pacientů se středně těžkou až těžkou…
Od screeningu po paliativní péči. I letošní ročník největší české odborné akce v onkologii má pestrý a aktuální program.
Více než polovina ortopedických výkonů je dnes prováděna miniinvazivně artroskopicky. Velký pokrok zaznamenaly artroskopické zákroky v oblasti…
Nová studie zjistila, že olanzapin pomáhá snižovat nauzeu a zlepšovat celkovou kvalitu života pacientů během chemoterapie. Tato zjištění byla…
Interleukin 6 (IL‑6) je multifunkční cytokin, který řídí imunitní odpověď a jehož role byla popsána zejména při vzniku autoimunitních onemocnění. Již…
Devět vědkyní a vědců získalo mimořádnou cenu u příležitosti 10. výročí založení AZV ČR. Vybraní byli ti, kteří za celou dobu existence agentury…
Tradiční největší akce kardiologů, mezinárodního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který pokrývá všechny oblasti kardiovaskulárního…
Nové pokyny ESC pro hypertenzi zveřejněné na letošním kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) v Londýně doporučují intenzifikovat cílové…
Efektivní management chronického žilního onemocnění (z angl. chronic venous disease, dále CVD) zahrnuje prevenci, včasnou diagnostiku a adekvátní…
Moderní životní styl je spojen s tím, že mnoho lidí má v pracovních nebo školních dnech nedostatek spánku a o víkendech se to snaží „dohnat“. Studie…
Se spoluzakladatelem startupu ComGuide Ing. Janem Hrdličkou, který se věnuje tréninku a zlepšování schopností komunikace ve zdravotnictví pomocí…
Rutinní laboratorní testy nejsou spolehlivým způsobem diagnostiky long covidu. Nově zveřejněné výsledky studie podporované NIH naznačují, že je nutné…
Aktualizace komise Lancet pro demenci poslytla v červenci 2024 nové nadějné důkazy o prevenci a intervenci demence a péči o ni. Vědci ke dvanácti…
Důkazů, že by vakcína proti pásovému oparu mohla chránit před demencí, přibývá. Stávající data však byla omezená a vztahovala se pouze na živou…
V prestižním časopise Trends in Molecular Medicine recentně vyšel přehledový článek Mgr. Anety Škarkové, Ph.D., a jejích kolegů z laboratoře prof.…
Mnohočetný myelom představuje komplexní chorobu, jejímž patofyziologickým podkladem je proliferace plazmatických buněk v kostní dřeni. Jeho symptomy…
V průběhu mezinárodní konference EPEC Pediatrics, která se konala od 3. do 7. června v Praze, jsme se na situaci v dětské paliativní medicíně zeptali…
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se…
Český startup Aireen si připsal významný úspěch. Z digitálních snímků sítnice umí poznat druhou diagnózu, věkem podmíněnou makulární degeneraci. Má…
Stefan J. Friedrichsdorf je profesorem dětské medicíny bolesti, paliativní péče a integrativní medicíny na Benioff Children’s Hospitals, University…
Na pozvání Nadace rodiny Vlčkových přijeli poprvé do Česka světoví experti na dětskou paliativní péči (DPP) s komplexním vzdělávacím programem…
Léčba gastrointestinálních (GI) nádorů dohání jiné oblasti onkologie a nabízí pacientům lepší vyhlídky na přežití a kvalitu života, ale výrazný…
Organizace onkologické péče má na přežití pacientů se solidními nádory zcela zásadní vliv. Pokud se nemocní ztrácejí v systému, efekt jakýchkoli…
„V edukaci praktických lékařů a odborných specialistů musí hrát hlavní roli odborná společnost,“ říká MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA, poslanec,…
Migréna je jednou z diagnóz, které mají na svědomí nejvíce let ztracených nemocí. Cílená léčba protilátkami proti CGRP je účinná a v České republice…
Letošní kongres Evropské aliance revmatologických asociací (EULAR) byl provázen vysokou účastí odborníků všech zainteresovaných skupin, množstvím…
Klinické studie se přesouvají do Asie a Afriky. V rámci Evropy se daří Itálii, Španělsku nebo Portugalsku, z našeho regionu nejrychleji roste…
Jak může AI pomáhat v procesu klinického rozhodování, jakou roli bude hrát pro personalizovanou medicínu, nakolik pomůže v diagnostice a léčbě…
Jak probíhá adaptace všeobecných sester a zdravotnických záchranářů na vysoce specifickou práci na koronární jednotce? Pro koho je volba tohoto…
Jak se za třicet let proměnila práce sestry v arytmologii? V čem to mají dnešní sestry těžší a v čem naopak snazší než předešlé generace? A co by se…
Sdělení závažné diagnózy a špatné prognózy může být pro pacienta a jeho rodinné příslušníky zdrcující. A právě do těchto emočně náročných situací…
Studie Cryocure-VT zkoumající novou technologii, která využívá ultranízkoteplotní kryoablaci (ULTC) k eliminaci klinické komorové (ventrikulární)…
Koncept biopsie sentinelové uzliny by se mohl stát součástí standardů léčby cervikálního karcinomu. Výsledky studie SENTIX potvrzují bezpečnost…
V pořadí třetí kulatý stůl ze série krajských diskusních setkání zabývajících se zlepšením péče o pacienty s kardiovaskulárními chorobami se konal v…
Vystavování se pasivnímu kouření – i v malém množství – je spojeno s vyšším rizikem závažné poruchy srdečního rytmu. Podle výzkumu prezentovaného na …
Pokud jde o mortalitu spojenou s onkologickým onemocněními, Česká republika se vyšvihla z druhého na 22. místo. Navzdory tomu jsou ale výsledky…
Elektronické ponožky, které detekují nezdravý styl chůze spojený s diabetem a špatným krevním oběhem, jsou příslibem pro prevenci vzniku ulcerací.…
Do první celoevropské studie, jejímž cílem je zlepšit péči o starší pacienty s fibrilací síní s dalšími chronickými zdravotními potížemi, byl zařazen…
Mutace v genu KRAS, které jsou přítomny téměř u 90 procent karcinomů slinivky břišní, mohou zmírnit jakýkoli přínos látek cílených na EGFR. Výsledky…
V multicentrické, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii byl atogepant, perorální vysokoafinitní antagonista receptoru CGRP,…
V České republice žije kolem půl milionu osob se zkušeností s onkologickým onemocněním. Postarat se o ně je nad síly onkologických pracovišť. Tito…
Použití adrenalinu během KPR při mimonemocniční srdeční zástavě (OHCA) je zatíženo určitou kontroverzí.
V Evropě sílí trend využití umělé inteligence při čtení snímků ze zobrazovacích metod. Mezi prvními se ho chápe i česká společnost Carebot. Během…
V 16týdenních až 24týdenních studiích fáze II u pacientů s fibrózou jater ve stadiu 1 až 3 nebo s cirhózou jater zlepšil efruxifermin jaterní fibrózu…
Jaké standardy platí pro diagnostiku roztroušené sklerózy pomocí magnetické rezonance? Jakými informacemi musí neurolog vybavit radiologa a jak by…
„Podařilo se nám vyvinout nový lék pro pacienty s kostní dysplazií, konkrétně s achondroplazií, který je nyní testován ve druhé fázi klinických…
I přes rozvoj moderní terapie se v České republice kardiovaskulární onemocnění stále drží na špici příčin úmrtí. Jejich riziko lze přitom výrazně…
Kraj s největším podílem obyvatel s kardiovaskulárním onemocněním a zároveň kraj, kde víc lidí než jinde chodí na preventivní prohlídky –…
Paxlovid (nirmatrelvir; ritonavir): připomenutí život ohrožujících až fatálních lékových interakcí s některými imunosupresivy, včetně takrolimu
České zdravotní sestry působící v ordinacích praktických lékařů jsou v oblasti prevence a zvyšování zdravotní gramotnosti obyvatelstva poměrně…
Psilocybin by již v blízké budoucnosti mohl pomáhat nejen lidem s rezistentní depresí, ale i pacientům v paliativní péči. Evropské konsorcium 19…
Nerovnováha kožního mikrobiomu může způsobit řadu kožních problémů, například přispět ke vzniku akné. Vztahem mikrobiomu a akné se zabývá MUDr.…
AKTUALIZOVÁNO Případů černého kašle rapidně přibývá. K 10. březnu 2024 bylo do informačního systému infekčních nemocí (ISIN) nahlášeno už 2 273…
Český Národní systém pro ověřování pravosti léčiv (NSOL) funguje již pět let a jen za loňský rok v něm bylo provedeno 450 milionů operací. Do systému…
Unikátní multioborové chirurgické robotické centrum, které díky dotačnímu programu REACT-EU spustilo svůj provoz koncem minulého roku ve Fakultní…
Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…
Chronická myeloidní leukémie (CML) představuje první onkologické onemocnění, kde byla jako kauzální příčina identifikována konkrétní genetická…
Evropská komise (EK) nedávno schválila perorální přípravek omaveloxolon, který je indikován k terapii Friedreichovy ataxie, vzácného dědičného…
Cílem zkoumání tříčlenného týmu amerických farmakologů (univerzitní pracoviště Glendale, AZ) bylo posoudit farmakologii, účinnost a bezpečnost…
„Podařilo se nám nalézt genetické polymorfismy, které předurčují, že se u člověka nakaženého virem klíšťové encefalitidy rozvine závažná forma…
Cabergolin je agonista receptoru 2 pro dopamin používaný jako léčba první volby prolaktinomů.
Pacienti s onemocněním srdce budou moci dostávat personalizovanou léčbu přizpůsobenou jejich genetickým a zdravotním informacím. Inovativní projekt…
„V patnácti letech je člověk puberťák, naše konference už ale dávno dospěla. PragueONCO každý rok nabízí bohatý odborný program s účastí významných…
Dospělí chodí na preventivní prohlídky u praktického lékaře častěji než před deseti lety, u dětí je ale trend opačný.
Péče o pacienty s akutním infarktem myokardu je v České republice na špičkové úrovni. „V akutní péči pravděpodobně nemáme moc prostor se zlepšovat,“…
Průzkum potvrdil, že studenti medicíny pocházejí z nadprůměrného sociálně ekonomického prostředí. Více než dvě třetiny rodičů mají vysokoškolské…
Dva významné projekty, které mají potenciál zřetelně posunout českou onkologii, byly oficiálně zahájeny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.…
Již od roku 1990 pomáhá Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků (SPAE) zlepšovat péči o pacienty a prosazovat jejich práva, potřeby a zájmy.…
Chronické onemocnění ledvin (CKD) je častou komplikací diabetu 2. typu. Agonisté GLP‑1 mohou mít také ochranné účinky na ledviny. Studie FLOW zkoumá…
Mutace v genech pro sestřihové faktory jsou u pacientů s akutní myeloidní leukémií (AML) klasifikovány jako nepříznivé.
Vědecký výzkum probíhající na 1. LF UK v Praze i v rámci meziresortní spolupráce s jinými pracovišti je základem pro další pokrok v diagnostice a…
„Naším cílem je do roka od registrace Evropskou lékovou agenturou mít lék standardně dostupný pro české pacienty a v poslední době se to daří,“ říká…
Ačkoli Stevensův–Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza jsou vzácné, lékaři primární péče nebo lékaři v nemocnicích se občas setkají s…
V rámci Hradeckých vakcinologických dní konaných počátkem října 2023 vystoupil profesor MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., který kromě…
V krátkém článku založeném na údajích z hongkongského toxikologického informačního centra se autoři snaží varovat poskytovatele zdravotní péče před…
„Patolog musí sledovat všechny trendy v možnostech terapie tak, aby dokázal poskytnout klinikovi maximum relevantních a spolehlivých informací,“ říká…
Oblast mindfulness a péče o sebe sama je tématem, kterému zdravotníci v lékařských i nelékařských profesích věnují stále větší pozornost. Nejinak…
Obecně je známo, že k pozitivnímu ovlivnění našeho zdraví patří zdravá strava, eliminace škodlivých návyků, jako je kouření nebo nadměrná konzumace…
Chronické onemocnění ledvin obecně představuje podceňovaný problém. Snížení funkce ledvin pacienta nebolí a ani lékaři nejsou vždy motivováni se…
Podle dat Národního screeningového centra ÚZIS došlo v případě karcinomů prsu v uplynulých 20 letech k poklesu mortality o 31 procent. Velkou měrou…
Atopická dermatitida představuje podceňované onemocnění s výrazně negativním dopadem na kvalitu života. Tito nemocní se ve zdravotním systému často…
Počet případů tuberkulózy setrvale klesá, od doby, kdy bylo v padesátých letech minulého století zahájeno očkování, se počet nemocných snížil…
Prezident republiky Petr Pavel u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu 28. října 2023 vedle dalších osobností…
Náklady na genovou léčbu mohou v příštích pár letech výrazně růst. Neměly by se mimořádné úhrady nebo úhrady léků podávaných při lůžkové péči lépe…
Antipsychotika jsou již mnoho let využívána jako léky první volby v léčbě behaviorálních a psychologických symptomů nejen u demence. Podávána jsou až…
Střevní mikrobiota souvisí mimo jiné i s výskytem a progresí několika typů malignit. Existuje propojení mezi střevní mikroflórou a imunitním systémem…
Pacientům s revmatoidní artritidou hrozí vyšší riziko zlomenin, infarktu či plicní embolie.
„Troufám si říci, že žádný dětský neurolog v Česku nemá prázdnou ambulanci. Bylo by skvělé, pokud by se nám i nadále podařilo zachovat počet lékařů…
Vodotěsné uzavření není důležité při sutuře dury u supratentorálních kraniotomií. Adhezivní těsnicí materiály by mohly být použity k zakrytí mezer…
Pro pojištěnce VZP s diabetem budou dostupnější hrazené služby nutričních terapeutů.
Podle vědeckého prohlášení odborníků na srdeční choroby a dětskou obezitu, které bylo zveřejněno v časopisu European Journal of Preventive Cardiology…
Zveřejnit tabulky z registrů, jak jsme to znali z ročenek, dnes nestačí. Výzkumníci musejí mít možnost požádat o taková data, jaká potřebují.…
Ještě v 90. letech bylo v ČR dětí s obezitou nebo nadváhou 10 procent, v roce 2021 to bylo již každé čtvrté dítě, navíc s převahou obezity nad…
Nový multicílový test metylace DNA stolice přesně detekoval a identifikoval tkáň původu mnohočetných gastrointestinálních (GI) karcinomů. Výzkum byl…