
Všechny články
Doutník z okénka
Svléknout pyžamo, osprchovat se, vyčistit si zuby, obléknout se, připravit snídani a vydat se do práce. Zcela běžné činnosti, na které téměř…
Umělá inteligence je v práci s daty pacientů diskrétní
Vědci v posledních letech učinili obrovský pokrok ve schopnosti vyvíjet algoritmy umělé inteligence, které dokáží analyzovat údaje pacientů a nabízet…
Trendy diagnostiky ADHD: lepší rozpoznání, nebo přehnaná diagnostika?
Prevalence poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou (ADHD) v posledních letech trvale narůstá, což vede k debatě o důvodu pozorovaných trendů.…
Nová data pro empagliflozin z AHA: lék je účinný při CKD i akutním srdečním selhání
O tom, že glifloziny působí nejen na kontrolu glykémie, ale i komplexně kardioprotektivně a renoprotektivně, již nikdo nepochybuje. Zatím chybějícím…
Náležitosti žádostí o léčivé přípravky
V dnešní Poradně VZP se zabýváme problematikou žádostí o léčivé přípravky. V článku se dozvíte, jak postupovat při vydání této žádosti, co musí…
Fórum: Jak zabránit výpadkům antibiotik a dalších léků?
Česko není, stejně jako celá Evropa, ve výrobě léků soběstačné, výpadky dodávek jsou běžnou realitou například u antibiotik. Příčinou bývají problémy…
Interna na cestě k digitální péči
Uplatnění digitální péče a telemedicíny je realitou a jejich rozvoj nadějí pro pacienty s obezitou, diabetem, ale i dalšími chronickými nemocemi.
Slovenští lékaři vybojovali platy vyšší než v Česku
Slovenští lékaři dosáhli hromadnými výpověďmi zvýšení platů a příslibu hlubších změn. Doufají v návrat slovenských lékařů ze zahraničí a také v to,…
Standardizovaná tvorba a podoba klinických doporučených postupů z roku 2022
Doporučené postupy jsou považovány za zlatý standard zdravotní péče. Existují mezinárodní, evropské, regionální guidelines, svá doporučení vydávají…
Počet skvělých inovativních projektů prudce vzrostl
Společnost Roche po roce opět rozdala ceny Czech DIGI@MED Award. Ve čtvrtém ročníku soutěže ocenila inovativní projekty přinášející nová digitální a…
Budeme úspěšní v digitalizaci českého zdravotnictví? Deset věcí, které se musejí stát
Potřebujeme závazný plán digitalizace, datové standardy, pravidla pro distanční péči, strukturovanou elektronickou zdravotní dokumentaci a další…
Další slibné výsledky studie s psilocybinem
Klinické studie postupně přinášejí další a další pozitivní výsledky o možném pozitivním vlivu psilocybinu na duševní zdraví. Nadějná je i mezinárodní…
Fotografováním se bráním vyhoření, říká hematolog Cetkovský
Ředitel pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Petr Cetkovský se více než dvacet let věnuje fotografování. Hrdě se hlásí ke statutu…
Unikátní monografie Scapular Fractures má hned několik prvenství
Na podzim loňského roku se česká a vlastně i světová literatura dočkala vůbec první monografie, ve které byla komplexně zpracována problematika…
Kardiologové a neurologové společně při odhalování skrytých příčin CMP
V lednu příštího roku by měla být v České republice spuštěna nezávislá akademická studie s názvem Kardioneurologie 2023, zaměřená zejména na detekci…
Péče orientovaná na člověka se stává nedílnou součástí moderní medicíny
Na letošní podzimní konferenci pořádané Academy of Health Care Management (AHCM), která se konala 18. října v Praze, tentokrát nepřevažovali…
Deepfake
Deepfake, spojení slov deep (hluboký) a fake (podvržená informace), je souhrnný pojem pro vytváření, manipulaci a modifikaci dat automatizovanými…
Pacientům, kterým musí být odebrána slinivka, mohou pomoci jejich vlastní buňky
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nově rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé České republiky a…
Zdravotníci chtějí mít možnost odejít dříve do důchodu
Poslanci dali zelenou dřívějšímu odchodu do důchodu pro záchranáře. Zbývá už jen projednání v Senátu a podpis prezidenta. Vzhledem k obecné politické…
Lékárníci jsou také zdravotníci. Měli by mít více kompetencí
Lékárníci jsou připraveni na více kompetencí, aby mohli plně využít svého potenciálu zdravotníků. Jde například o možnost mimořádného výdeje…
Nová doporučení pro ochranu sportovců
Až 80 procent sportovců, kteří náhle zemřou, nemělo žádné příznaky nebo rodinnou anamnézu srdečního onemocnění. Doporučení, jak používat genové…
Utáhnout na vařené nudli
Jakmile po něčem pátráte na internetu, vyhledavač nabídne odpovědi. Obvykle jich bývá víc a jsou v nějakém pořadí. Většina lidí je prohlíží v tom…
Umělá inteligence předpovídá reakci na nové léky
Výzkumný tým z CUNY Graduate Center publikoval v časopise Nature Machine Intelligence článek, ve kterém představil svůj nový model umělé inteligence,…
Nová doporučení pro léčbu hypertenze směřují k jednoduchosti
U příležitosti přípravy nových doporučených postupů České společnosti pro hypertenzi pro diagnostiku a léčbu hypertenze požádala redakce MT o…
Budoucnost fekální mikrobiální transplantace u kriticky nemocných
Stále stoupající počet vědeckých studií prokazujících význam mikrobioty pro zdraví ukazuje na obrovský potenciál nového způsobu léčby civilizačních a…
Průzkum: Medici i budoucí sestry chtějí pracovat ve fakultních nemocnicích
Ze srovnání průzkumů společnosti HealthCare Institute mezi studenty lékařských fakult a studenty středních, vyšších a vysokých škol vzdělávajících ve…
Informujte své pacienty o možnosti očkování proti chřipce
Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou je vakcína, Česko se ale…
Výzkum: Umělá inteligence v prevenci sebevražd
Identifikace osob ohrožených sebevraždou je zásadní pro prevenci a zvládání sebevražedného chování. K vyhodnocení rizika suicidia jsou běžně…
Pavlík: Případovým paušálem by mělo být hrazeno stále více péče
Nejen spravedlivější úhrady, ale i zcela nové možnosti analýz systému. To přinesl DRG Restart.
Úhrady nemocnicím se opět o krok sbližují. Proklínané paušály osekány
Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší individuální základní sazbou, jaké nemocnice používají pro výpočet svých úhrad podle DRG, se proti roku 2019 zmenšil…
Společný přístup urychlí a zlevní diagnostiku a léčbu vzácných onemocnění
Na mezinárodní konferenci věnované vzácným onemocněním se sešlo v Praze ve dnech 25. a 26. října 2022 několik desítek odborníků z celé Evropy.…
Lze dělat více v prevenci kardiovaskulárních onemocnění?
„Ambulantní kardiologové primární prevenci nezanedbávají – oni se jí vlastně ani nevěnují. Zdraví lidé ke kardiologům nechodí a úhradové mechanismy…
Panasonic air-e čistí vzduch pomocí miliard nanočástic
Společnost Panasonic Heating & Cooling Solutions uvedla v říjnu 2022 na český trh air-e – svůj první samostatný generátor nanoe™X. Tato technologie…
Brněnské onkologické dny 2022 nejen pro onkology
Od 12. do 14. října 2022 proběhl 46. ročník Brněnských onkologických dnů včetně tradiční Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Kromě…
Fórum: Jak dostat do ČR velký mezinárodní kongres? A má to smysl?
Setkání evropských či světových kapacit na medicínském kongresu v ČR je velkou poctou, závazkem i výsledkem mnohaletého působení českých odborníků na…
Náměstek Blaha: Standardizujme propouštěcí zprávy, ať je můžeme sdílet
Když byl v minulém volebním období prosazen zákon o elektronizaci zdravotnictví, znamenalo to zlom ve vyhlídkách na digitalizaci. Práce, které…
Biosimilární léky se plně vyrovnají originálním, potvrdila EMA a HMA
Nejistota končí. Evropská léková agentura (EMA) a Síť ředitelů lékových agentur (HMA) vydaly po 15 letech zkušeností společné prohlášení potvrzující,…
V endovaskulární léčbě ischemických iktů patří Česko k premiantům
Nejen o novinkách v endovaskulární léčbě ischemické cévní mozkové příhody (CMP), které byla věnována i část programu Evropského radiologického…
Fórum: Jak zlepšit dostupnost a kvalitu dětské psychiatrické péče?
Dětí, které potřebují intervenci v souvislosti s duševním zdravím, neustále přibývá. Kapacity, které by jim mohly a měly pomoci, jsou ale naprosto…
Výsledky české studie na ESMO 2022 v Paříži
Na letošním ESMO byly k ústnímu sdělení vybrány výsledky z české studie SENTIX (NCT02494063), která probíhá od roku 2016 pod vedením…
Memorandum podpoří vědu, vzdělávání i kvalitu péče
Memorandum o prohloubení spolupráce, které bylo podepsáno 4. 10. 2022 v prostorách Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, má nejen…
VZP ČR nabízí nemocnicím dodatek ke smlouvě o individuální úhradě v roce 2022
V důsledku epidemie COVID-19 a souvisejících opatření byla nucena řada nemocnic odložit některé zákroky, a to včetně hospitalizací s vybranou…
Nízká proočkovanost proti chřipce nás může přijít draho
Boj s pandemií covidu‑19 sice na čas vytlačil chřipku ze světla ramp, odborníci ale veřejnost varují – dříve nejobávanější virus sezónních onemocnění…
Tradiční Medicína po promoci v nové podobě
Medicína po promoci v zcela novém designu se chce nyní věnovat především praktickým informacím, které mohou zajímat především ambulantní sféru s…
Poruchy paměti není radno podceňovat
O epidemii Alzheimerovy nemoci slyšíme stále častěji. Pro její zvládání je do budoucna bezpodmínečně nutná spolupráce neurologů, geriatrů, psychiatrů…
Na karcinom, kterému lze předejít, v ČR stále ženy umírají
Karcinom děložního hrdla je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, přitom je to jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze…
Optimalizace postgraduálního vzdělávání lékařů
„Dlouhodobé vzdělávání lékařů zažilo obrovské množství změn, takže jakákoli další změna je jen další kulka do týla,“ pravil na odborné konferenci…
Praktici jsou připraveni na další vlnu covidu
Přestože počty nakažených covidem‑19 opět rostou, se zkušenostmi z minulých let, dostupným očkováním a léčbou bude podle praktických lékařů podzimní…
NÚVR má ambici přinášet lepší koordinaci i efektivitu onkologického výzkumu
Lepší diagnostika, léčba, nové patenty, publikace, certifikované metody, expertní doporučení. To vše a především významný pokrok v boji s…
Čarvaš: Inflace povede nemocnice do ztrát
„Vyjít s osmi procenty nárůstu, která se zdají jako významné navýšení proti nabídkám v dohodovacím řízení, nebude vůbec snadné,“ říká předseda…
Vlček: Sbližování sazeb vítáme. Růst o osm procent ale nemusí stačit
„Výdaje na energie tak z podílu tří procent obratu vzrostly na devět až deset procent obratu,“ říká MUDr. František Vlček, ředitel rozvoje a inovací…
Fórum: Jak zvládnout studium medicíny bez nadměrného stresu?
Na jaře publikovaný výzkum portálu Po medině potvrdil vysokou míru stresu u mediků. Určitá míra stresu ze zkoušek je nedílnou součástí náročného…
Opomenutá předcovidová varování
Pandemie covidu‑19 se stala svým rozsahem a dopadem zatím největší globální zdravotní krizí 21. století, která svět výrazně zaskočila. Nemuselo k…
Prevence je dlouhodobě nejefektivnější strategií v kontrole nádorových onemocnění
Prevence a udržitelnost zdravotních systémů patřily ke klíčovým tématům, o nichž diskutovali odborníci v rámci letošního kongresu ESMO (European…
S ženami přenašečkami si lékaři zatím nevědí rady
„Ve Světový den povědomí o Duchenneově svalové dystrofii se chceme podílet na zvýšení povědomí nejen o této nemoci, ale vzhledem k tomu, že letošní…
Pečující matky nemají čas řešit své zdravotní problémy
Ačkoli Duchenneova i Beckerova svalová dystrofie postihuje převážně muže, ženy jsou zde neméně důležité, a to hned z několika důvodů. Letošní Světový…
Začíná éra odhalování nádorů na základě krevních testů
Nová éra včasného odhalení onkologických onemocnění pomocí krevního testu může změnit paradigma screeningu karcinomů. Nové testy dokáží z nádorové…
Vyšší úhrady za péči, než bylo domluveno. To je návrh na rok 2023
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v úhradové vyhlášce růst o osm procent. Pro nemocnice navrhuje další sbližování plateb za stejné případy.…
Dětí s psychickými problémy vyžadujícími odbornou pomoc stále přibývá
Psychických problémů u dětí a mládeže v posledním desetiletí lineárně přibývá. Rapidní zhoršení přinesl covid a s ním související opatření a následně…
Mezeru v informacích o problematice sebevražd vyplnil nový web
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je sebevražda globálně příčinou jednoho ze sta úmrtí, v jejím důsledku zemřelo v loňském roce v České…
Úhrady telemedicíny: pojišťovny hledají cestu
Za plátce vystoupila na konferenci LIFMAT MUDr. Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka OZP, která zároveň reprezentuje Svaz zdravotních pojišťoven v…
Když si pacient sleduje data, funguje to
Díky datům mohou větší díl péče o pacienta převzít nelékaři, říká o digitální medicíně doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., vedoucí obezitologického…
Bariéry a úspěchy implementace digitální medicíny
Implementace efektivních nástrojů digitální medicíny je podmínkou udržitelnosti zdravotního systému, uvádí profesor Miloš Táborský.
Fórum: Energetické úspory – jaká opatření se osvědčila?
Stále dražší energie dlouhodobě zvyšují náklady nemocnic i soukromých praxí. Dříve přijatá opatření, jako zateplení budov nebo instalaci úsporného…