
Medicína
Robotická chirurgie v gynekologii se staví na vlastní nohy
Roboticky asistovaná chirurgie zdomácněla i v České republice a zahrnuje více klinických oborů včetně gynekologie. Ve dnech 16. až 19. září proběhlo…
Plicní embolie a hluboká žilní trombóza
Studie zveřejněná v lékařském časopise Archives of Surgery vrhá stín pochybností na příčiny plicní embolie po úrazech. „Po desetiletí jsme se…
Test: Jaká je vaše diagnóza?
Otestujte své znalosti z gastroenterologie. Přečtěte si následující kasuistiku, prohlédněte si fotografii z endoskopického vyšetření pars descendens…
Léčba ischemické choroby srdeční začíná prevencí
V polovině října Praha hostila 8. mezinárodní kongres ICCAD (International Congress on Coronary Artery Disease) 2009. Záštitu nad ním za místní…
Chronické rány u geriatrických pacientů
Porušení kožní integrity patří k velmi častým diagnózám geriatrických pacientů. V naprosté většině případů není problémem jen vlastní rána, neboť…
Syndrom diabetické nohy v prvním kontaktu
Syndrom diabetické nohy (SDN) představuje závažnou pozdní komplikaci diabetu a postihuje asi 5 až 10 % pacientů. Opomíjení pravidel jeho ošetření…
Časná léčba RS minimalizuje dopady onemocnění
Roztroušená skleróza mozkomíšní představuje po epilepsii nejčastější onemocnění mladých lidí. Kauzální terapie dosud není k dispozici, nicméně je…
Kongres ICIEM naznačil budoucnost léčby fenylketonurie
Naděje pro pacienty trpící jednou z nejčastějších poruch metabolismu má jméno Kuvan. Na tuto syntetickou formu BH4 však zatím v Česku v rámci…
Antidepresiva si nejsou rovna – některá jsou si rovnější
V září na český trh vstoupil pod obchodním názvem Elicea první generický escitalopram. Společnost Krka při té příležitosti uspořádala odborné…
Adresná péče zajistí pacientům s CHOPN lepší život
Výzkum prováděný během posledních 20 let ukazuje, že CHOPN není jen chronické zánětlivé plicní onemocnění, ale také metabolické onemocnění, které…
Analýzy klinických studií potvrzují bezpečnost glarginu
Těsně před letními prázdninami jsme na stránkách Medical Tribune (MT 21/2009) informovali o podezření, že existuje souvislost mezi podáním inzulinu…
Jak moderní léčba mění osudy diabetiků
Řadu nových pohledů na diabetes a jeho léčbu přineslo na 45. kongresu Evropské asociace pro studium diabetu (EASD), který začátkem října hostila…
Posloucháme pohledem
Poslech patří od nepaměti k základním vyšetřovacím metodám. První stetoskop, jak jej známe dnes, spatřil světlo světa v polovině 19. století. Dvacáté…
Strategie péče o astma u dětí ve věku do pěti let
Světová iniciativa pro astma (Global Initiative for Asthma – GINA) každoročně reviduje svá doporučení pro management astmatu u pacientů různých…
Základní přístup k léčbě exacerbace průduškového astmatu
Hlavními terapeutickými zásadami jsou u exacerbace průduškového astmatu rychlost a přesnost. Avšak tím, kdo musí vědět, kdy, kolik čeho podat, je…
Kdo je skutečně obtížně léčitelný astmatik
Po zavedení preventivní, protizánětlivé léčby se množství obtížně léčitelných astmatiků smrsklo na pět procent. I mezi nimi je však stále dost těch,…
Každý dětský astmatik je zvláštní případ
Ve snaze lépe zachytit patogenezi a průběh nemoci u dětských astmatiků byla poslední dobou vypracována různá „fenotypová dělení“ této nemoci. V…
Ultrazvuk může „jít až na kost“
Technologický pokrok v oblasti využití ultrazvukových vln, vynucený potřebami námořnictva v průběhu obou světových válek, umožnil v 50. a 60. letech…
Transdermální systém Neupro v léčbě Parkinsonovy nemoci
Farmaceutická společnost UCB s.r.o. uvádí na český trh nový přípravek pro léčbu Parkinsonovy nemoci s názvem Neupro. Při této příležitosti uspořádala…
Na chřipku se umírá – opravdu!
„V podmínkách Evropy je chřipka jediné infekční onemocnění, jehož mortalita se projeví i na celkové úmrtnosti,“ říká MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., ze…
Kazuistika: zjištění celiakie u dospělé pacientky
Čtenář Medical Tribune popisuje případ své pacientky. Na ORL ambulanci přichází sama s tím, že má "angínu" a žádá léčbu. V ORL objektivním nálezu…
Velká krize jako ozdravná kúra
Překvapivým výsledkem skončil výzkum zdravotního stavu obyvatel USA za velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Délka života se v…
Významný přínos jedné duální léčby
Účinek clopidogrelu přidaného k terapii aspirinem u pacientů s fibrilacísíní
Konference pedopsychiatrů v Opařanech
Pod názvem XV. opařanské dny s mezinárodní účastí proběhla 18. a 19. září v Dětské psychiatrické léčebně (DPL) Opařany konference dětské a dorostové…
Diagnostika revmatu? Čím dříve, tím lépe
Většina zánětlivých revmatických onemocnění je citlivější na terapeutické zásahy, pokud se s léčbou započne časně a dostatečně agresivně. Nejvíce to…
Ezetimib ve světle klinických studií
Zkušenostem s podáním ezetimibu v kombinační terapii se simvastatinem bylo na nedávném kongresu České internistické společnosti ČLS JEP věnováno…
Na výběru antihypertenzní terapie záleží
Na skutečnost, že vedle samotného poklesu krevního tlaku u hypertoniků je také důležité, jakými léčebnými intervencemi ho dosáhneme, upozorňuje v…
Výhody lisinoprilu a amlodipinu ve fixní kombinaci
Jak zlepšit compliance pacientů při léčbě hypertenze? Tak zní otázka, nad níž si v situaci, kdy hypertonici vyžadují pro normalizaci vysokého…
Nahradí chemoterapeutika salmonela?
Obávaná bakterie školních jídelen Salmonella sp., jak se zdá, nalezne své uplatnění v terapii nádorových onemocnění. Vědci totiž zjistili, že je…
O diabetu ve městě valčíků
Kongres EASD (European Association for the Study of Diabetes) má na svém kontě už hezkou řádku ročníků – ten letošní, pětačtyřicátý, se pod…
Aktuality v cestovní medicíně
1. lékařská fakulta UK v Praze pořádá doškolovací kurz pro lékaře s názvem Aktuality v cestovní medicíně a očkování cestovatelů. Kurz se koná dne 28.…
Alfa-blokátory a problémy jejich preskripce
Česká společnost pro hypertenzi již několik let opakovaně upozorňuje na problém omezené dostupnosti až nedostupnosti alfa-blokátorů. Přestože zasílá…
Sekurin dalším markerem prognózy u karcinomu prsu?
„Sekurin je nedávno objevený onkogen s mnoha známými funkcemi zasahujícími do iniciace, progrese a regulace buněčného cyklu. Jeho exprese byla…
Doškolovací kurzy pro lékaře pořádané 1. LF UK
1. lékařská fakulta UK ve spolupráci s ČLK pořádá doškolovací kurzy pro lékaře v zimním semestru 2009. Přinášíme jejich přehled i s kontakty, na…
Výroční kongres ESC Barcelona – co přinesly Hot Lines
V návaznosti na úvodní článek o výročním kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který jsme uveřejnili v MT 23/2009, přinášíme další…
Špičky radiační biologie se letos sjely do Prahy
Ve dnech 26. až 29. srpna proběhlo v Praze v hotelu Diplomat za účasti 180 odborníků z 18 zemí světa mezinárodní 37. výroční zasedání European…
Cimzia bude brzo dostupná i v Evropě
V minulém čísle Medical Tribune informovala o tom, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil přípravek Cimzia (certolizumab pegol)…
Příroda vstupuje do biochemických laboratoří
Na začátku léta se v Praze konal 34. kongres Federace evropských biochemických společností (FEBS). MT o jeho průběhu již podrobně informovala, nyní…
Hematologové se tradičně sešli v Olomouci
Ve dnech 24.-26.6.2009 se v prostorách Regionálního centra v Olomouci konala jedna z nejprestižnějších akcí v oblasti hematologie pořádaných na území…
Jak se chirurgové učí prostatektomii
Zkušenost dělá mistra. Toto rčení platí v chirurgických oborech více než jinde. Studií, popisujících vztah mezi praxí operatéra a jeho výsledky,…
Prevence šíření tuberkulózy
V rámci projektu Prevence šíření tuberkulózy v České republice podala Pneumologická klinika 1. lékařské fakulty UK úspěšný návrh na grant a získala…
Fotografie „života na druhou“
Ukázat, že onkologické onemocnění lze úspěšně překonat, je cílem osvětového projektu Život na druhou. Ve spolupráci s Nadací pro transplantace kostní…
Většina rozhodnutí lékaře závisí na práci biochemiků
Tři čtvrtiny rozhodnutí lékaře o postupu terapie závisí na práci biochemiků a jiných specialistů. Dodávají jim výsledky laboratorních, zobrazovacích…
Zentiva musí odprodat některé přípravky na českém trhu
V souvislosti se začleněním společnosti Zentiva do společnosti Sanofi Aventis rozhodla Evropská komise o tom, že společnost Zentiva musí odprodat…
Naším cílem je záchrana funkční končetiny
Přes počáteční nedůvěru k perkutánní transluminální angioplastice (PTA) bércových tepen dnes již většina lékařů tento výkon akceptuje jako metodu…
Klinický obraz alergií se mění k lepšímu
„Stává se, že praktický lékař opakovaně léčí pacienta pro obstrukční bronchitidy, a přitom se jedná o průduškové astma. Takoví pacienti se pak k…
Pitvání reality – způsob, jak se jí přiblížit
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., působí v Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, kde je proděkanem pro teoretickou a preklinickou pedagogiku. Avšak…
WHO jednala v Římě o respiračních onemocněních
Na setkání v Římě (12. až 13. června 2009) bylo dohodnuto, že v budoucích letech se GARD bude zaměřovat především na prevenci a primární péči u…
V ČR v ohrožení až desítky životů ročně
Interakce clopidogrelu s inhibitory protonové pumpy – jaká jsou fakta a jak jim čelit. Lékové interakce a genetické rozdíly v metabolismu léků jsou v…
ADA: Co přinesly výsledky studie BARI 2D
Nedávno proběhlá klinická studie BARI 2D (Bypass Angioplasty Revascularization Investigation 2 Diabetes) byla prezentována na konferenci American…
Poruchy spánku se vyskytují až u poloviny populace
Až polovina populace trpí některou formou poruchy spánku. Novými poznatky z této oblasti se zabývala již třetí odborná vzdělávací konference pro…
Onkologický lék i test půjdou poprvé ruku v ruce
MUDr. Igor Puzanov vede při Vanderbilt Ingram Cancer Center v americkém Nashvillu program první fáze klinického zkoušení nových léků. V rozhovoru…
Interdisciplinárně o problémech revmatologie a revmatochirurgie
Ve Vojenské zotavovně Měřín se ve dnech 28. až 30. května 2009 konalo již VIII. slapské symposium. Partnersky je uspořádala Česká revmatologická…
Racionální farmakoterapie neuropatické bolesti
Na nedávném VI. symposiu praktické neurologie v Brně zdůraznil MUDr. Radim Mazanec, Ph.D., z Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze…
Co navrhuje hlavní lékař Anglie?
Profesor Sir Liam Donaldson ve své výroční zprávě o veřejném zdraví v Anglii poukazuje zejména na problém „pasivního pití alkoholu“. Tím míní škody,…
Je císařský řez na přání u nás akceptovatelný?
Vybraným odborníkům jsme položili následující otázky: Myslíte si, že je žádoucí, aby ženy měly možnost volby mezi porodem přirozeným a císařským…