
Všechny články
Pýcha mocenských špiček
Sir David Owen, profesionální politik a psychiatr, v knize o syndromu mocenské pýchy píše, že tyto lidi charakterizuje vystupňovaná pýcha,…
Loono: dobrý start pro praxi empatických lékařů myslících na prevenci
„Z dlouhodobého hlediska je naším cílem vychovávat novou generaci lékařů a zdravotních profesionálů, kteří budou empatičtější. Věříme také, že díky…
Zdatnost rozhodne o tom, co vydržíme a jak dlouho budeme žít
V těchto dnech vycházejí dvě nové publikace, které se na jedno téma dívají z rozdílných úhlů pohledu. Jde o Manuál praktické obezitologie nejen pro…
Nová příležitost pro herní specialisty
Po několikaleté odmlce se letos na jaře otvírá další běh třísemestrálního studijního programu „Specialista pro hru, komunikaci a doprovázení v…
Úspěch reformy závisí i na dalších resortech
Na aktuální situaci v oblasti reformy jsme se zeptali jednoho z jejích odborných garantů, místopředsedy Psychiatrické společnosti ČLS JEP doc. MUDr.…
Farmakologie duše ve světle moderních technologií
Zejména o novinkách v psychofarmakologii jsme si povídali s ředitelem Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) prof. MUDr. Cyrilem Höschlem, DrSc.,…
První úspěchy Reformy péče o duševní zdraví: CDZ a psychiatrické sestry
I když strategie Reformy péče o duševní zdraví byla schválena již před více než sedmi lety, její reálná implementace začala o několik let později,…
300 milionů na kauzální léčbu cystické fibrózy
Nový postup schvalování nových léků na cystickou fibrózu podle paragrafu 16 by měl u klientů VZP výrazně zlepšit jejich dostupnost.
Očkování proti chřipce podceňují i zdravotníci
Kromě cíleně působících antivirotik se lze proti chřipce chránit jedině preventivním očkováním. Proočkovanost proti chřipce je však u nás ve srovnání…
Zdravotní péče v sociálních službách 2020
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR vás zve ve dnech 12. – 13. 2. 2020 na konferenci Zdravotní péče v sociálních službách 2020.
Pacienti v debatě o plánu boje proti onkologickým chorobám
U příležitosti Světového dne boje proti rakovině zahájila 4. února Evropská komise diskusi o Evropském plánu boje proti nádorovým chorobám (Europe‘s…
Ochránit zdravotníky je v epidemii 2019-nCov zásadní
Roušky, ochranné brýle nebo ochranný štít, rukavice a případně ochranný oděv. Pro zdravotníka není jiná možnost než používat bariérové ochranné…
Jak zvýšit zájem občanů o účast v onkologickém screeningu?
Na onkologické screeningy hrazené ze zdravotního pojištění chodí jen zhruba polovina těch, kteří by je podstoupit měli. Zvýšit počty vyšetřených o 20…
Sarkopenii lze léčit. Potřebná je edukace lékařů i pacientů
„Sarkopenie je v mezinárodní klasifikaci novou klinickou diagnózou orgánového selhání funkce kosterní svaloviny s negativními zdravotními dopady a je…
Mezinárodní studie SPRINTT za účasti českých seniorů
Několik desítek seniorů ve věku mezi 80 až 90 lety, kteří se podíleli na evropské multicentrické klinické studii SPRINTT, se sešlo 3. prosince na 1.…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví. Díl II – Očima geriatrů
Trendem geriatrie je odklon od zaměření na nemoc a naopak zdůraznění holistického přístupu k seniorovi. Ve stáří predikuje mortalitu lépe disabilita…
Telemedicína potřebuje překonat řadu těžkostí
Telemedicína se stává často skloňovaným substantivem a nastupujícím trendem moderní doby. Tato technologie umožňuje na dálku přistupovat k pacientům…
Ostravské telemedicínské centrum otevřeno
Telemedicínské projekty, které běží na jednotlivých klinikách a odděleních, získaly ve Fakultní nemocnici Ostrava společné centrum. Ministr chce…
Na misích lidem měníme životy
Špičkoví lékaři vyrážejí do odlehlých koutů světa pomáhat lidem, kteří by si odborný zákrok nikdy nemohli dovolit. O indické misi realizované v rámci…
Vaskulární věk jako nástroj zlepšení adherence
Adherenci pacientů k chronické léčbě lze účinně zlepšovat srovnáním jejich kalendářního a cévního věku.
„Je otázka času, kdy hackeři ochromí další nemocnici“
Ministerstvo zdravotnictví prověří připravenost nemocnic pro kybernetickou bezpečnost. Zvažuje se také zavedení systému včasného varování.
Změní se úhrady léků na vzácné choroby?
Novela stanovování cen a úhrad léků míří na vládu a do parlamentu, ministerstvo zdravotnictví by ji chtělo prosadit do konce roku.
Jak správně vykazovat screeningovou mamografii
Screeningová mamografie je vyšetření k vyhledávání nádorů prsu a prekanceróz, které se provádí z důvodu radiační ochrany a zabezpečení optimální…
V Sušici se znovu operuje. Nový ředitel sehnal lékaře
Nové vedení Sušické nemocnice splnilo svůj první cíl, přesvědčilo ke spolupráci potřebné lékaře a mohlo tak od 6. ledna znovu otevřít internu,…
Průvodce financováním zdravotních služeb paušálně hrazených poskytovatelů
Pro nové smluvní partnery VZP ČR, ale i pro ty stávající přinášíme souhrnné informace o financování poskytovatelů ambulantních zdravotních služeb…
Velká část ambulancí špatně kalkuluje ceny
V oblasti kalkulace cen a její evidence chybuje bezmála polovina poskytovatelů zdravotních služeb. Finanční kontroly chodí i do ambulancí dermatologů.
Na Západě, na Východě
S pojmem kultura je trápení, neboť buď vědí všichni, co to je, nebo to pořádně ví málokdo, protože už v roce 1952 pánové Alfred Kroeber a Clyde…
Každá koruna vložená do screeningu se tisícinásobně vrátí
V průběhu letošního 36. českého a slovenského gastroenterologického kongresu jsme si s předsedou České gastroenterologické společnosti ČLS JEP doc.…
eHealth v Izraeli: nejdůležitější je začít
Na Českoizraelském inovačnímu dnu „Smart Healthcare“, který se konal 6. listopadu v BEA campusu Olomouc, vystoupil jako jeden z hlavních izraelských…
Chytře na neurologická onemocnění
Telemedicína ve službách pacientů s demencí a s epilepsií. V Brně testují použití náramků se senzorem.
Místo vánočního přání
Vánoční svátky se z povahy intenzivního režimu péče v hospicích nemohou příliš lišit od ostatních dní. Ostatně v těchto domech je vše tak trochu…
Dobrovolníci jsou přínosem pro pacienty i zdravotníky
Ve Všeobecné fakultní nemocnici navštěvují od roku 2005 pacienty dobrovolníci, aby jim nabídli povzbuzení, dobrou náladu i rozhovor. Zprostředkovaně…
Antikoagulace u plicní embolie
Prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., Trombotické centrum a I. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze, na Českých kardiologických dnech, které se konaly…
Podpora pěstování léčebného konopí v Česku je na cestě
Ministerstvo zdravotnictví chce výrazně zvýšit dostupnost léčebného konopí. Ministerstvo spravedlnosti upozorňuje, že tím vzrostou i rizika zneužití.
Platby státu s otazníkem
Zda a jak porostou platby státu do zdravotnictví v roce 2021 a dále, je stále otevřenou otázkou, přestože ministerstvo zdravotnictví zamýšlelo…
Kroky k většímu bezpečí pacientů v nemocnicích
Fórum MT: Oslovili jsme nemocnice s otázkou: Jak máte nyní zorganizované postupy pro krizové situace, případně zvažujete ustavení resuscitačního týmu…
Tragická střelba ve FN Ostrava
V úterý 10. prosince kolem sedmé ráno střílel útočník na traumatologické ambulanci na poliklinice FN Ostrava. Šest lidí zemřelo, další tři jsou podle…
Jak sdělovat onkologickému pacientovi nepříznivou diagnózu?
Onkologičtí pacienti očekávají od lékaře hlavně empatii. Někteří chtějí vědět vše o své nemoci a léčbě, jiným je nutno informace opatrně dávkovat. Na…
DIGI@MED Award: Digitální technologie ve prospěch zdraví obyvatel
O stavu digitalizace českého zdravotnictví i o nové soutěži jsme hovořili s Ing. Martinem Zemanem, ředitelem Národního centra elektronického…
Nemocnice může (a musí) s mateřstvím lékařek počítat
Přednáška Medicína a mateřství vzbudila na TRIMED JOB obrovský zájem, Syllabova posluchárna byla zcela zaplněna mladými ženami. A zatímco MUDr. Danka…
Kubek: Ministr Vojtěch se bojí lékařů
Letošní sjezd České lékařské komory i přes výhrady některých delegátů odsouhlasil postup prezidenta MUDr. Milana Kubka ohledně rekonstrukce budoucího…
Léčit SMA dříve? Potřebujeme novorozenecký screening
„Neurologie zažila převrat, oproti minulosti jsme nyní schopni léčit příčinu spinální muskulární atrofie,“ říká MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., lékařka…
Bezpečná a účinná farmakologická léčba u novorozenců a dětí
O dětech se po desetiletí hovoří jako o farmakologických sirotcích. V současné době je až 80 procent všech léčivých přípravků běžně používaných u…
Nemocnice mohou být efektivní jen v dobře nastaveném systému
Kapacitu nemocnic zatěžují případy, které do nich nepatří, zaznělo na konferenci Efektivní nemocnice. Síť nemocnic akutní péče vnímají řečníci stále…
Jak kontrolovat pacientův dech. Pohled lékaře a pohled fyzioterapeuta
Pohybová léčba u pacientů s plicním onemocněním zvyšuje toleranci k zátěži, jedná se tedy především o silový a vytrvalostní trénink zaměřený na…
Spolupracující kuřáci s CHOPN mají nově přístup k moderní léčbě
Naděje svítá těm, kteří mají chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale zatím nepřestali kouřit. Pokud spolupracují a kouření postupně omezí,…
Průzkum: Telemedicína bude do deseti let denní chléb
Očekávání lékařů a pacientů ve čtyřech vyspělých zemích jsou ohledně posunu digitalizace ve zdravotnictví velká. Do deseti let se podle nich má…
Klinika MUDr. Šubrta má novou aplikaci. Říká jí „poliklinika v kapse“
V nové pacientské aplikaci, kterou si nechala vyvinout klinika Program Health Plus, mají klienti svou kompletní zdravotní dokumentaci. Na jaře…
Antibiotický týden v prostředí lékáren
Česká lékárnická komora uspořádala na podporu Evropského antibiotického dne letos už podesáté Antibiotický týden v lékárnách, do něhož se od 18. do…
V Evropě zemře cca 30 000 lidí ročně na infekci bakterií rezistentní k antibiotikům
Bakterií rezistentních vůči většině antibiotik přibývá, přispívají k tomu nesprávnou aplikací také lékaři, varoval Srdan Matić, M.D., ředitel české…
Rektor Ostravské univerzity odvolá děkana Martínka
Odvolávaný děkan ostravské lékařské fakulty Arnošt Martínek nesouhlasí s uváděnými důvody svého odchodu a zvažuje, že se bude bránit právní cestou.
Vzdělávání v některých nemocnicích končí
Přinejmenším pět nemocnic nezískalo akreditaci k postgraduálnímu vzdělávání absolventů medicíny. Mohou podat rozklad.
Fórum MT: Co nám přinesl 17. listopad
V roce 1989 bylo asi nemožné domyslet, co všechno budou prudké změny znamenat. Stejně tak bylo obtížné předvídat, jak se změní práce lékaře nebo…
Nové doporučené postupy diagnostiky a léčby IBS
Jak přistupovat k pacientům se syndromem dráždivého tračníku (IBS) v ordinaci praktického lékaře, aktuální doporučené postupy a pohled…
Nejen nové výkony v centru zájmu praktiků
O aktuálním dění v oboru diskutovalo přes tisíc praktických lékařů na XXXVIII. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP od 6. do…
Nemocnice Na Františku získala jistotu do roku 2023
Pražská Nemocnice Na Františku se bude profilovat na urgentní případy. Více uleví specializovaným nemocnicím v hlavním městě od části příjmů pacientů…
Úhrady VZP nad rámec úhradové vyhlášky
Všeobecná zdravotní pojišťovna představila veřejnosti návrh zdravotně pojistného plánu na příští rok. Jednotlivé mechanismy cíleného navyšování úhrad…
Společné nákupy léků ve V4 o krok blíž realitě
V Praze diskutovali ministři zdravotnictví Visegrádské čtyřky (V4). Česko inspiruje ostatní země svými dotačními programy pro lékaře v neatraktivních…
Ve VFN jsou nutriční terapeuti partnery zdravotnických pracovníků
Zatím zdaleka ne ve všech nemocnicích jsou nutriční terapeuti, a i tam, kde působí, ne vždy je berou lékaři a sestry jako partnery při ošetřování a…
MZ chystá nové standardy nutriční péče v nemocnicích, včetně úhrad
V ČR je na 2 000 nutričních terapeutů, dost na to, aby mohli působit v každé nemocnici i v plánované síti terénních ambulancí. Přestože by nutriční…
Sestry stabilizuje růst platů, kompetencí i lepší pracovní podmínky
Na otázky Medical Tribune odpověděly Ing. Gabriela Štěpanyová, mluvčí MZ ČR, a Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR a ředitelka Odboru…
Zájem o SZŠ roste, ale jen 10–15 procent absolventů jde rovnou do praxe
Zdravotnictví je obor s minimální nezaměstnaností, což přispívá i k rostoucímu zájmu o studium na středních zdravotnických školách. Například v…
Na získání respektu musejí pracovat i sestry samotné
ČAS je největší profesní organizace nelékařských zdravotnických pracovníků s působností po celé ČR. Zaměřuje se na rozvoj oboru ošetřovatelství i…
Na vyšší základní sazby dosáhne více nemocnic
Minimální garantované základní sazby rostou v úhradové vyhlášce zhruba o dva tisíce korun. Třem nemocnicím dokonce o deset tisíc.
Dosud nejkomplexnější studie odhalila nová fakta
Jak ukazuje nová celosvětová studie, která byla provedena ve 195 zemích světa, incidence kolorektálního karcinomu a karcinomu slinivky se za…
Káže vodu, pije víno
Pocit moci může lidi změnit k nepoznání. Stačí zvýšení nebo snížení pocitu moci v průběhu experimentu, natož ve skutečném životě. Vědomí moci mění…
Senzor v botě, vítěz neurologického hackathonu
Nápady programátorů mohou inovovat přístup k léčbě a diagnostice. Tématem soutěže hackerů byla tentokrát roztroušená skleróza.
Zavádíme srozumitelné a transparentní bonifikace
Všechny bonifikace nad rámec vyhlášky budu předkládat správní radě, říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk Kabátek.
Hospicovou péči nelze implantovat do nemocnic
Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče se snaží o udržení (nad)standardu hospicové péče. V názorech na paliativu můžeme vzájemně…
Přežití diagnózy karcinomu s dobrou kvalitou života
Počet těch, kdo přežili nádorové onemocnění, se zvyšuje. Prodělání úspěšné onkologické léčby však není konec cesty. Přežití zhoubného onemocnění je…
Diskuse o nástupu biosimilars v onkologii pokračují
Biologická cílená terapie si již našla své důležité místo i v onkologii. Cestou k jejímu širšímu využití při nižších nákladech se jeví vývoj a…
Výsledky prezentované na ESMO změní řadu guidelines
Na letošní kongres European Society for Medical Oncology (ESMO) se do Barcelony ve dnech od 27. září do 1. října sjelo přes 28 570 účastníků ze 138…