
Všechny články
Nemocnice Na Františku zůstává městské části
Převod Nemocnice Na Františku z městské části na metropoli se zasekl, městská část z něj couvla. Není jasné, co bude s nemocnicí dál.
Novela kompenzační vyhlášky? Nejdříve na jaře
Ministerstvo zdravotnictví počítá s další úpravou kompenzační úhradové vyhlášky pro tento rok, ovšem až po uzavření veškerých čísel za letošní rok a…
Nemocnice hledají posily mezi ambulanty, cizinci, mediky i laiky
Některé nemocnice a osobnosti vyzvaly ambulantní specialisty k výpomoci v nemocnicích. Sdružení ambulantních specialistů ČR po dohodě s ministrem…
Novinky ve farmakoterapii z UEG Week 2020
Na nedávném virtuálním kongresu United European Gastroenterology – UEG Week Virtual 2020 – bylo představeno několik „late‑breaking“ abstraktů.…
Veletrhy MEDICA a COMPAMED 2020 budou letos virtuální
Veletrhy MEDICA a COMPAMED 2020 se letos uskuteční 16.–19. listopadu v digitální podobě jako „virtual.MEDICA“ a „virtual.COMPAMED“se třemi hlavními…
Studium MBA: chybějící článek mezi medicínou a ekonomickým a právním prostředím
O tom, že se manažerské vzdělávání cení nejen v business odvětví, ale také ve zdravotnictví, už není sporu. Jako schopný vedoucí se musí projevovat…
Vydržte, prosí ministr Prymula zdravotníky
Rizikové faktory aktuálního vývoje šíření onemocnění Covid-19 jsou zejména dva. Vysoké množství nakažených lidí, kdy i zpomalení šíření přinese…
Jak zvládají nemocnice situaci?
ANKETA MT Kolik zdravotníků chybí nemocnicím a jak navyšují svoje kapacity? Nemocnice žádají o výpomoc mediků, ale i dalších možných pracovníků.
Vláda brzdí epidemii, varuje před přetížením nemocnic
Pokud nezafungují nová protiepidemická opatření do dvou týdnů, hrozí překročení kapacity lůžkové péče, řekl ministr Roman Prymula.
Nobelova cena za chemii má výraznou českou stopu
Letošní Nobelova cena za chemii by klidně mohla být udělena i za medicínu. Rovným dílem ji získaly dvě vědkyně – biochemička Jennifer A. Doudnová…
Léčit už umíme, zbývá najít, koho léčit
Výzkum, za který byla letos udělena Nobelova cena za medicínu, má své zcela konkrétní pozitivní dopady na životy milionů pacientů – a také jejich…
Nobelova cena za výzkum, který stojí za kauzální léčbou pro miliony
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Nemocné rozhovory – dárek ke Světovému dni hospicové a paliativní péče
Světový den hospicové a paliativní péče symbolicky spojuje každoročně druhou říjnovou sobotu hospice a zařízení paliativní péče po celém světě. V…
S rizikovým chováním mladistvých mohou pomoci hlavně praktici
Poslední výsledky dvou dlouhodobých mezinárodních studií potvrzují, že mezi českými teenagery klesá míra užívání návykových látek – jak pravidelné a…
Co již víme o COVID‑19 a jeho léčbě?
Letošní Jarní interaktivní konferenci (JIK), která byla odložena na září, provázela přítomnost koronaviru i tematicky. V sekci s názvem Chřipka, nebo…
Cenu Makropulos letos získala Česká alzheimerovská společnost
Z pověření ministra zdravotnictví Romana Prymuly udělila náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová dne 29. září 2020 u příležitosti…
Spolupráce českých a korejských firem posiluje
Korejská výroba a export v oblasti zdravotnických prostředků a léků celosvětově roste. Pandemie pomohla části tohoto odvětví.
Koalice všech proti nové nemocnici
Zlínský kraj míří po krajských volbách k zastavení ambiciózního projektu výstavby nového areálu nemocnice ve Zlíně za zhruba osm miliard korun.
Ministr volá zdravotníky ze zálohy na pomoc
Situace je vážná, počet nakažených zdravotníků se zvyšuje. Personál v nemocnicích potřebuje posílit, uvádí ministr Roman Prymula.
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v době COVID‑19
V jarních měsících roku 2020 zrealizoval Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví celkem 121 online vzdělávacích akcí, ve kterých bylo…
Plán, jak ulevit nemocnicím: Hotel místo sociální hospitalizace
Součástí opatření pro zajištění dostatečných kapacit nemocniční péče je využití volných lůžek v hotelích a intenzivní koordinace kapacit v…
Kam zmizel ten starý song?
„Kam zmizel ten starý song?“ je název hezké písničky. Songy naštěstí nezmizely. Lidskému zpívání se věnuje nejlepší současná sociální věda. Zpívání…
Jak neselhat v kardiovaskulární revoluci?
Díky medicínskému a socioekonomickému pokroku se za posledních třicet let podařilo v České republice dosáhnout prodloužení délky života, zejména díky…
O demyelinizačních onemocněních virtuálně
Letošní setkání odborníků zabývajících se léčbou a výzkumem demyelinizačních onemocnění (ACTRIMS/ECTRIMS 2020) se konalo 11.–13. září virtuálně ve…
Ani robotika mladé lékaře do chirurgie neláká
V roce 2005 se pražská Nemocnice Na Homolce stala prvním zdravotnickým zařízením v ČR, které pořídilo robotický operační systém da Vinci.
ESMO 2020: průlomové studie nejen v imunoterapii
Na nedávném virtuálním kongresu European Society for Medical Oncology – ESMO Virtual Congress 2020 – bylo v rámci prezidiálních sympozií představeno…
Prymula: Na patnáctiprocentní navýšení tarifů nemáme
Odbory trvají na patnáctiprocentním růstu platových tarifů. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu by to podle aktuálních predikcí znamenalo v příštím…
Polemika: Proč nemáme mediky z některých regionů?
Z redakční pošty ad „Prof. Aleksi Šedo na horké půdě“ MT 15/2020, str. B1
Kapacity máme, chybí propojení a systém
Praha má svoji první koncepci paliativní péče a koordinátora, který se o její rozvoj bude zasazovat. Na přípravě Koncepce rozvoje paliativní péče na…
Cesta domů nás učí přemýšlet o smrti a umírání
Konec života do života patří. Zavíráme před ním ale oči, a pak si někdy nevíme rady v dobách, které jsou pro naše nejbližší i pro nás důležité. Je to…
Chlap kousl psa
Představte si, že jste šéfem velkého sdělovacího prostředku, je lhostejné, jakého druhu. A zároveň si představte pohádkovou situaci, že opravdu, ale…
Zdravotnické softwary mají splnit standardy do roku 2031
Zdravotníci se mají v elektronickém zdravotnictví identifikovat resortním či komerčním elektronickým podpisem, případně přes systémový certifikát…
Udržitelné financování dlouhodobé péče? Asociace navrhuje nové pojištění
Současný systém financování sociálních služeb je neudržitelný. Debata o změně financování zahrnuje i možnost, že by se veškerá dlouhodobá péče…
Fórum MT: Jak udržet zdravotnictví v chodu v době covidové?
Zdravotníci musejí počítat s tím, že pracují v infekčním prostředí a každý pacient může být zdrojem infekce. A to jakékoli, chřipky, HIV, nově také…
Zavřená oddělení, personál je v karanténě a izolaci
AKTUALIZOVÁNO S omezením plánované péče nemocnice vyčkávají, jak to jen jde. Přesto už největší nemocnice v Česku, Fakultní nemocnice v Motole,…
Epidemie Covid-19: co dělají němečtí kolegové jinak než my?
Naše česká povaha nám nedovolí, abychom se mezi sebou účinně domluvili a společně našli řešení. Raději budeme hledat chyby, osočovat, vychloubat se…
Porodnictví jako nejvíce preventabilní obor
Předčasný porod mohou dnes již lékaři předpovědět. K odhalení rizika jim stačí pouhých 45 minut. Unikátní projekt Screening rizika předčasného porodu…
Aplikace ve smartphonu může předpovídat zhoršení astmatu
Vědci ukázali, že noční kašel, měřený pomocí aplikace v chytrých telefonech, může naznačovat zhoršující se astma. Studie představená na mezinárodním…
Moderní antifibrotická léčba je dostupnější více pacientům
I když je moderní antifibrotická léčba, která dokáže prodloužit život v dobré kvalitě na dvojnásobek, v ČR dostupná více pacientům, problémem zůstává…
Pracoviště světové úrovně nejsou v ČR zařazena do zdravotního systému
MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., je vedoucí lékařkou Neuromuskulárního centra na Klinice dětské neurologie 2. LF UK a FN v Motole. Kromě klinické práce…
Příprava úhrad v nejisté době: Míříme na pohyblivý cíl
U 45 procent akutní lůžkové péče chce ministerstvo zdravotnictví zavést úhrady podle CZ‑DRG a do tří let úhrady za tuto péči narovnat. Návrh úhradové…
75 let starý odkaz profesora Charváta se daří rozvíjet
Ročně více než 65 000 pacientů ošetřených ambulantně a okolo 3 500 hospitalizovaných. Vysoká úroveň obecné interní péče, ale také úzce specializovaná…
Samostatný infektolog, budoucnost nemocnic
Společnost infekčního lékařství ČLS JEP upozorňuje na to, že obor byl v posledních třiceti letech významně oslaben, a navrhuje novou koncepci oboru.…
VFN se zbaví některých svých budov po Praze
Všeobecná fakultní nemocnice se má výrazně centralizovat do svého hlavního areálu na Karlově náměstí. Vystaví tu nové pavilony a několik satelitních…
Korea-Czech Medical Plaza 2020
Korejská agentura na podporu obchodu a investic (KOTRA) ve spolupráci s Velvyslanectvím Korejské republiky v České republice a korejským…
Přichází generace diabetiků, která má šanci
Pro pacienty s diabetem 1. typu je kontinuální monitorace glykémie stěžejní technologií, která doslova mění jejich osudy. Přibývají však relevantní…
Šest let studia je pouhým úvodem do medicíny
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., přednosta Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, byl s účinností od 1. září 2020 jmenován děkanem 1. LF UK v Praze.…
Rozšíří se možnosti imunoterapie pomocí CAR‑T lymfocytů?
Takřka přesně před dvěma lety, koncem srpna 2018, byly v Evropě registrovány dva přípravky pro genovou terapii pomocí CAR‑T lymfocytů cílených proti…
ESC: Empagliflozin je lék na srdeční selhání
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) je už dlouho vůbec největším setkáním odborníků na kardiovaskulární medicínu. Letos měl…
Z redakční pošty
Ad V mnohých ženách lékařkách to vře, MT 14/2020
Engel: Zachovejme v debatě o diskriminaci žen zdravý rozum
Anketa, v níž se anonymně svěřilo přes 160 mediček a lékařek s konkrétními zkušenostmi s diskriminací a obtěžováním kvůli pohlaví (informovali jsme v…
V mnohých ženách lékařkách to vře II
Reaguji na rozhovor s JUDr. Anetou Stierankovou. Problematika žen v medicíně a zejména v chirurgii mne zajímá již několik let. Paní doktorka…
ÚZIS vybral programátory klíčové infrastruktury e-health
Ústav zdravotnických informací a statistiky vybral dodavatele Informačního a datového resortního rozhraní.
Laboratoř v koronakrizi: Přesčasy, odložené dovolené i velké investice
Nedokážu si vysvětlit, proč se návrh na zřízení sítě páteřních laboratoří pro testování SARS-CoV-2 ani jednou nezmiňuje o privátních zdravotnických…
Elektronická výstraha snižuje nadměrnou preskripci antiastmatik
Varování objevující se na počítačích praktických lékařů, když otevírají pacientovy záznamy, může podnítit revizi léků na astma a vést k lepší…
Pacientský souhrn má jasné kontury
Přeshraniční sdílení pacientského souhrnu je u nás spuštěno, ale rozjezd bude pomalý.
Návrh zákona o eHealth prošel prvním kolem připomínek
Ministerstvo zdravotnictví vypořádalo připomínky z vnitřního připomínkového řízení k zákonu o elektronizaci zdravotnictví a brzy jej pošle do…
Ostravská fakulta má možná poslední šanci
Akademický rok 2020/2021 na Lékařské fakultě Ostravské univerzity proběhne bez prváků všeobecného lékařství. Fakultě se stále nepodařilo získat…
Prof. Lata: Kvalita výuky ostravské LF nikdy nebyla zpochybněna
Zeptali jsme se děkanů, rektorů, mladých lékařů i politiků: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě? Mají i jiné lékařské fakulty problém s…
Fórum MT: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě?
Sedm z osmi lékařských fakult má zastoupení v Asociaci děkanů lékařských fakult ČR. Ostravská lékařská fakulta, která získala akreditaci studijního…
V mnohých ženách lékařkách to vře
Mladé ženy lékařky vnímají nerovný přístup kvůli pohlaví od studie na lékařské fakultě přes přijímací pohovor v nemocnici až po pracovní podmínky na…
Klinická sonografie jen pro nadšence nebo spekulanty
COVID-19 ukazuje tristní situaci v hodnocení ultrazvukových vyšetření ambulantních specialistů různých oborů, aneb Proč se pacientům v českém…
Odborníci se shodují: Nepřestávejte a neoddalujte protinádorovou léčbu
Odborníci žádají, aby pacienti s onkologickým onemocněním přestali být označováni jako více zranitelní vůči infekci koronaviru, protože to může vést…
Léčba liraglutidem 3,0 mg v praxi
Z klinických studií i platných českých či zahraničních doporučení je zřejmé, že léčba antiobezitiky samotnými, či ideálně ve spojení s intenzivní…
Moderní léčba RA zvyšuje kvalitu života nemocných
V České republice žije na 91 000 lidí s revmatoidní artritidou (RA). Onemocnění významně omezuje život pacientů, může vést k trvalé invaliditě a plné…
Sotio má v klinickém zkoušení další protinádorový přípravek
Imunoterapeutickému portfoliu české biotechnologické společnosti SOTIO dosud dominovala vakcína založená na dendritických buňkách. V loňském roce se…
Informační portál pro laiky má zlepšit zdravotní gramotnost
Státem garantované zdravotní informace na webu. Lékaři mohou své pacienty odkázat na NZIP.
Právo na rodiče a udržení kvality péče
Konflikty s rodiči o přítomnost u hospitalizovaného dítěte se zhoršily během protiepidemických opatření proti šíření nového koronaviru. Hranice, kdy…
FN Olomouc vytvořila vlastní aplikaci pro videokonzultace
Národní telemedicínské centrum při Fakultní nemocnici v Olomouci představilo webovou aplikaci pro dálkovou videokonzultaci pacienta s lékařem.…
Úhrada videokonzultací i po krizi
Zaměstnanecké pojišťovny začaly nasmlouvávat s ambulantními lékaři v rámci pilotního projektu zdravotní výkon Telemedicína – videokonzultace…
Prof. Šedo ministerským náměstkem
Děkan 1. lékařské fakulty bude mít na ministerstvu zdravotnictví na starosti mimo jiné oblast kvality zdravotních služeb, vědu, výzkum a vzdělávání…
Jaký měl COVID-19 dopad na péči o umírající?
Výzkum má zmapovat dopad pandemie a opatření, která s ní souvisejí, na péči o umírající. Výsledky půjdou porovnat s jinými evropskými zeměmi.