
Všechny články
Skrytý hlad v Evropě: dobře živení, ale podvyživení
Výzkumní pracovníci financovaní EU zkoumají problém skrytého hladu v Evropě, aby pochopili, proč lidé, kteří mají dostatek jídla, nemusí mít dostatek…
Začíná studie s psychedeliky pro onkologické pacienty
Řada lidí s onkologickým onemocněním se potýká s úzkostmi a depresí. U mnohých z nich přitom běžná léčba těchto obtíží nezabírá. Odborníci z…
Cyril Höschl: Muž, který propojoval světy
Ve věku 75 let nás po těžké nemoci opustil prof. Cyril Höschl – výjimečná osobnost české i evropské psychiatrie, člověk hluboké vzdělanosti, noblesy,…
Screening zraku u malých dětí se rychle rozšiřuje
Národní program screeningu závažných očních vad u dětí ve věku 0–3 roky vstoupil do rutinní praxe a postupně se rozšiřuje mezi praktické lékaře pro…
Delší kojení příznivě ovlivňuje zdraví srdce dítěte
Delší kojení souvisí s účinky některých bakterií ve střevech kojenců, které snižují krevní tlak. Kojení po dobu nejméně šesti měsíců může po letech…
Fórum: Je geriatrie pro mladé lékaře perspektivní obor?
V ČR má geriatrie jako řešení problematik spojených se zvláštnostmi chorob ve stáří významnou tradici. Jako samostatný obor medicíny s vlastní…
Udržitelné zdravotnictví. Nová platforma spojuje pacienty, lékaře i firmy
Pacientské organizace, zaměstnavatelé, mladí lékaři i odborné think-tanky spojili síly v nové Platformě pro udržitelné zdravotnictví. Cílem je…
Kardiologie bude těžit ze společných evropských dat
Projekt EU kombinující evropská kardiologická data v různých formátech a jazycích za účelem vytvoření snadno použitelného souboru kardiologických…
Zahájení průkopnické studie proti respiračním infekcím
V klinickém výzkumném centru Akademické nemocnice v Tours ve Francii začala klinická studie fáze I průkopnické inovativní terapie proti respiračním…
Když kila tlačí na tlak
V rámci 19. kongresu primární péče, který se konal 28. a 29. března v Praze, zazněla přednáška MUDr. Jaromíra Ožany z Diabetologické,…
Primární péče se digitalizuje, data běží v reálném čase
Digitalizace zdravotnictví se v oblasti primární péče dostává do rutinní fáze. Očkování je evidováno v reálném čase, systém zahrnuje i desítky…
Šonka: Do deseti let potřebujeme tisíc nových praktiků
„Dvouletý interval prevence je podle mě v Evropě unikátní, ale pokud chceme zvládnout stárnutí populace a příval chronických onemocnění, musíme…
Každý občan je potřebuje. Praktici zahájili kampaň
Besedy ve všech krajích mají zlepšit povědomí o důležitosti primární péče. Zástupci praktických lékařů zahájili kampaň s názvem 11 milionů důvodů.
Nový institut se zaměří na duševní zdraví a závislosti
Harm Reduction Akademie (HRA) se transformovala na Institut pro studium duševního zdraví a závislostí (ISDZZ). Tento vývoj reflektuje rostoucí význam…
Praktici pro dospělé mládnou, dětských dál ubývá
Zhruba polovina praktických lékařů pro děti a dorost je ve věku nad 60 let, přitom jen 18 procent mladých pediatrů po atestaci nastupuje výlučně do…
Problémoví pacienti s TBC – zdroj nákazy, dluhů, někdy i agrese
Na tuberkulózo v roce 2023 zemřelo 1,25 milionu lidí, infikovány byly téměř 2 miliardy. Léky máme přes 50 let, přesto jsme ji nedokázali vymýtit.…
Komise chce vrátit výrobu léků do Evropy, ČAFF volá po větší podpoře
Evropská komise zveřejnila návrh, který má řešit opakované výpadky kriticky důležitých léků skrze větší investice, rezervy či reformu zadávání…
Pacient jako partner: Revoluční přístup ve výuce budoucích lékařů
Empatie, respekt a schopnost naslouchat nejsou ve zdravotnictví jen „hezké pojmy“. Dokládá to nový předmět „Pacient jako partner“ na 3. lékařské…
Praktici diskutují změny v prevenci i digitalizaci
Při oficiálním zahájení 19. kongresu primární péče v pražských Vysočanech ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval změnu vyhlášky o…
Jako lidé i jako vědci brzy zapomínáme. Infekce budou stále větší hrozbou
Česká epidemioložka Nikola Sklenovská pracuje v oblasti krizových a humanitárních situací přes sedm let. S Lékaři bez hranic byla na třech misích, v…
Monoterapie iptakopanem u paroxysmální noční hemoglobinurie
Současným standardem péče u paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH) je blokace komplementu na úrovni C5 složky pomocí ravulizumabu nebo ekulizumabu.…
Motivační program VZP PLUS pro smluvní partnery VZP v roce 2025
Účast v Motivačním program VZP PLUS zaměřeného na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, zlepšení její kvality a organizace nabízí VZP svým smluvním…
Zastavení financí USA na humanitární projekty ohrožuje miliony životů
Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že výpadek americké finanční podpory směřované do krizové humanitární pomoci povede k mohutnému omezení…
Neurologové varují před dramatickým nárůstem počtu pacientů
Odborníci varují před dramatickým vzestupem neurologických a neurodegenerativních onemocnění. Jen ta nejzávažnější, mezi něž patří Alzheimerova (AN)…
Společně v pohybu: pacienti s RS, lékaři i přátelé vyrážejí cvičit
Týden pohybu pro RS nahrazuje původní 24hodinový maraton MaRS a nabízí lidem s roztroušenou sklerózou více prostoru i času k vyzkoušení pestré škály…
Koordinátor péče: zlepšení kvality života, zmírnění sociální izolace
První rok pilotního programu Koordinátora péče přinesl významné pozitivní výsledky pro rodiny s dětmi, které čelí závažnému nebo život ohrožujícímu…
Výzkum poodhalil tajemství rychlé invaze glioblastomu
Mezinárodní časopis Brain Pathology publikoval koncem loňského roku práci autorů z Laboratoře biologie nádorové buňky Ústavu biochemie a…
Jak vypadá práce koordinátorek programu mechanických srdečních podpor?
Nemocných se srdečním selháním neustále přibývá. U mnoha z nich je nezbytná implantace levostranné mechanické srdeční podpory (LVAD). U takových…
Povědomí o vzácných onemocněních se zlepšuje
Mezi pokroky, které se v posledních letech podařily v péči o pacienty se vzácným onemocněním, patří zvýšení povědomí mezi praktickými lékaři. Další…
Celosvětový nárůst vážných poruch srdečního rytmu vyžaduje pozornost
Den pulsu, který každoročně připadá na 1. březen, slouží mimo jiné i jako upozornění na to, že každý třetí člověk je v průběhu života ohrožen…
Fórum: Jak podmínky v ČR přejí ženám ve vědě?
Postavení žen v české vědě je podle monitorovací zprávy Národního kontaktního centra – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR nejhorší z celé EU.…
AI pomůže odhalit souvislost mezi KVO a mírnou kognitivní poruchou
Vlajkový projekt Evropské unie DORIAN GRAY, který má pomocí průkopnické AI a technologie avatarů odhalit souvislosti mezi kardiovaskulárním…
VZP loni vydala na centrovou léčbu 22,5 miliardy
Během pěti let se náklady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na nejmodernější léčbu v tzv. centrech zvýšily o 70 procent, přičemž v roce 2024…
AGEING-CZ. Projekt hledá odpověď na nezvratné stárnutí české populace
Demografická data jsou stejně tak jasná, jako neúprosná. Stárnutí populace nevyhnutelně dopadne na naše veřejné systémy. Nadcházející desetiletí…
Jak zhubnout a váhu si udržet
Nadváhou nebo obezitou trpí již přes 60 procent české populace. Ačkoli se lidé snaží zhubnout, podle odborníků se jen 10–20 procentům z nich podaří…
Další kraj zkouší online pohotovost
Kraje se snaží pomocí online pohotovosti ulevit lékařské pohotovostní službě, pro kterou je stále těžší sehnat lékaře.
Hrozba katastrofálního nedostatku nelékařů: MZ představilo řešení
Ministerstvo zdravotnictví spolu s ministerstvem školství a zástupci akademické sféry představilo vládní program podpory nelékařských zdravotnických…
Proces hojení ran umožňuje pochopit fungování nádorového ekosystému a roli IL-6 v něm
Poznatky o tom, že poměry panující v hojící se ráně se v mnoha aspektech podobají dějům probíhajícím v nádorovém mikroprostředí, publikoval loni v…
Matky dvojčat čelí po porodu vyššímu riziku srdečních onemocnění
Podle výzkumu publikovaného 3. února 2025 v European Heart Journal je riziko přijetí do nemocnice se srdečním onemocněním do jednoho roku po porodu…
Vstupujeme do nové éry léčby kongenitální TTP
Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava je prvním pracovištěm v České republice, které začalo léčit pacienty s kongenitální trombotickou…
Když se věda a byznys vzájemně inspirují
Nadace Neuron vyhlásila 19. ledna laureáty Cen Neuron za rok 2024. Cenu za propojení vědy a byznysu, jež je udělována vědcům, kteří uskutečnili…
Hospitalizace související s infekcí zvyšuje riziko srdečního selhání
Studie financovaná National Institutes of Health zjistila, že dospělí, kteří byli hospitalizováni pro závažnou infekci, měli po letech více než…
Všímavé molekuly – věda dekóduje zdravotní přínosy meditace
Vědci studují dopad meditace na zdraví a biochemické mechanismy, které jsou základem tohoto spojení mysli a těla. Výzkumní pracovníci financovaní EU…
Sociální služby dál drtí nedostatek kvalitních lidí. Chybějí tisíce pracovníků
Personální krize v sociálních službách se dále prohlubuje. Podle posledního šetření Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) chybí již…
Na obzoru je lék proti Alzheimerově chorobě i digitální aplikace, která jí pomáhá předcházet
Český vědec a neurolog MUDr. Martin Tolar, PhD, má na dosah významné vítězství v boji s Alzheimerovou chorobou – se svou firmou Alzheon je na prahu…
Fórum: Jaký nejzbytečnější papír vyplňujete?
Administrativní zátěž je podle loňského průzkumu zaštítěného ČLK dlouhodobě mezi zdravotníky vnímána jako hlavní zdroj frustrace. Vyplňování…
Přínos guidelines ESC pro hypertenzi? Zdůrazňují primární prevenci
Evropská kardiologická společnost (ESC) vydala odvážná doporučení pro léčbu hypertenze, která pracují s tzv. elevovaným krevním tlakem. Co to znamená…
Doporučení ESC pro hypertenzi? Mají hezké piktogramy, hodnotí Cífková
Dvoje evropské guidelines pro tutéž chorobu? „Krajně nešťastné,“ míní přední kardioložka prof. MUDr. Renata Cífková, CSc. Nový dokument ESC…
Na zkušenou do světa. Co si lékaři přivezli domů?
Nejen inspiraci, co u nás zlepšit. Zahraniční zkušenost může také přinést poznání, v čem česká medicína vyniká, zaznělo na konferenci Medidays.
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Čeká nás velmi zajímavý rok
Vážené kolegyně, vážení kolegové, čeká nás velmi zajímavý rok! Ještě než se rozeběhnou předvolební kampaně, bude dobré sledovat, které zdravotnické…
Virtuální průkaz pojištěnce VZP nově v aplikaci
Klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří využívají aplikaci Moje VZP, mají nově k dispozici vyobrazení průkazu EHIC. Jedná se přibližně o 2…
Obezita za tři měsíce nezmizí. I nejmodernější léky vyžadují čas
Lékaři mají k dispozici stále účinnější léky, které léčí jak diabetes, tak obezitu. Například populární analoga GLP-1 dokáží podle některých studií…
Screening karcinomu plic. Rezervy jsou na straně lékařů i pacientů
Screening karcinomu plic existuje v České republice od roku 2022 a už oslovil zhruba 30 000 lidí, přesto se do něj zapojila jen asi třetina…
Jak zabránit adaptaci leukemických buněk CLL na cílenou léčbu
Mechanismus, s jehož pomocí se buňky chronické lymfocytární leukemie (CLL) brání léčbě, aniž by musely vyvinout genetickou mutaci asociovanou s…
Ubude zdravotních pojišťoven? Sloučení bude snazší než dřív
Ministerstvo zdravotnictví prosadilo snazší slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Vojenská zdravotní pojišťovna o jednání o fúzi ale…
Zajištění péče má u nás přednost před naplněním zákoníku práce
Jak zajistit nepřetržitou péči při stále větší regulaci přesčasů a všeobecném nedostatku kvalifikovaného personálu? „My neplníme zákoník práce a hrdě…
Potřeba paliativní péče v příštích letech významně vzroste
Péče o člověka v závěru života je ukázkou vyspělosti společnosti. Ačkoli si v Česku paliativní péče již vydobyla své místo v systému zdravotní péče,…
Cesta k bezpečnější psychiatrii
V ČR je potřeba vytvořit jednotné kvalitní a systematické vzdělávání v prevenci a deeskalaci agresivního jednání v psychiatrii. Inspirace norskými…
Nová expertní skupina pomáhá zavést AI do české medicíny
Ministerstvo zdravotnictví začalo intenzivně věnovat pozornost zdravotnickým softwarům s umělou inteligencí. Pracovní skupina analyzuje, jak jsou na…
Zdraví je nejvíc. Nová kampaň se věnuje hypertenzi
Proč je důležité nepodceňovat vysoký krevní tlak a jak se s ním léčit, popisuje nový spot pro veřejnost. Má posílit povědomí pacientů a jejich…
Dvě Válkovy novely o krok blíž schválení
Poslanci zdravotního výboru většinově podpořili ministerské novely důležitých zdravotnických zákonů – zákona o veřejném zdravotním pojištění i zákona…
Díky výuce paliativní medicíny překonaly lékařské fakulty vzájemnou rivalitu
Každý absolvent lékařské fakulty by měl během studia získat základní znalosti a dovednosti v oblasti paliativní péče. Tuto výuku je potřeba rámcově…
Díky léčbě žijí své životy naplno, SMA navzdory
Spinální svalové atrofie (SMA) jsou heterogenní skupinou dědičných degenerativních chorob postihujících přední rohy míšní a často i motorická jádra…
Parlament řeší změny, které se dotknou všech ve zdravotnictví
Rok 2025 se ponese ve znamení debat o změnách zdravotnických zákonů. Řeč bude o převedení miliard korun zdravotního pojištění na preventivní fondy…
Unikátní mapování mysli odhalí další tajemství lidského mozku
V roce 2025 bychom mohli být svědky genetického dekódování lidského mozku za pomoci AI. Podrobné mapy lidského mozku vypracované v rámci projektu…
Nové screeningové programy. Praktici ve středu dění
Jak se praktičtí lékaři vyrovnávají s přibývajícími screeningovými programy a jak zajišťují, aby bylo vyšetření pro pacienty včasné a smysluplné? Kdy…
Novinky v hrazené péči u praktiků, geriatrů, kardiologů a dalších
U pacientů s pokročilým srdečním selháním a implantovaným kardioverterem-defibrilátorem začnou zdravotní pojišťovny hradit kontrolu alertů při…
Sláma: Nástroje jako dříve vyslovené přání jsou stále málo využívány
Jaká dilemata řeší lékaři v závěru života těžce nemocných pacientů a proč je komunikace o možných limitech léčby zásadní? MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D.,…
Kognitivní posílení díky cvičení může trvat 24 hodin
Krátkodobé posílení našeho mozku po cvičení přetrvává i následující den, naznačuje nová studie vedená výzkumníky z University College London (UCL).…
K aktuálním cílům dětské paliativy patří komplexnost a udržitelnost péče
O signifikantních změnách posledních let v dětské paliativní péči diskutovali za účasti expertů z dalších pěti evropských zemí odborníci na…
Paliativní sestra: Důležité je udržet si motivaci a pečovat i sám o sebe
V rámci mezinárodního večera věnovaného největším posunům v dětské paliativní péči, který uspořádala Nadace rodiny Vlčkových 18. 11. 2024 v Praze,…
V digitalizaci musíme dohnat vyspělý svět
Cena Cze ch DIGI@MED Award se každoročně uděluje autorům, kteří vytvořili v uplynulém roce inovativní digitální a mobilní řešení v oblasti péče o…
Holmerová: Konečně dochází k rozvoji geriatrie. Je to radostný rok
Fórum MT: Co se z vašeho pohledu, respektive pohledu vašeho oboru, letos podařilo v českém zdravotnictví? Odpovídá doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.,…
Co se povedlo v českém zdravotnictví
I ve zdravotnictví platí, že pozitivní sdělení se šíří mnohem hůře než sdělení negativní. Novinové titulky už po léta budí dojem, že systém každou…
Bohatě prostřená tabule výsledků českého výzkumu nádorů
Ve druhé polovině listopadu v Olomouci proběhla výroční vědecká konference o výzkumu nádorů Czech Annual Cancer Research Meeting. Konala se ve…
EU se ujímá vedení při hledání nových způsobů léčby opičích neštovic
Vzhledem k tomu, že virus opičích neštovic nadále představuje hrozbu pro celosvětové zdraví, spolupracují výzkumní pracovníci financovaní EU na…
Co vám nabídne Medicína po promoci 4/2024
V listopadu proběhl na Pražském hradě Kulatý stůl na téma Nedostatek lékařů v regionech. Stanovisko Sdružení praktických lékařů komentuje ve svém…
Nehlídat si bonifikace může specialistu přijít draho
Získat bonifikace bude v roce 2025 pro ambulantního specialistu klíčové, říká analytička.
Ceny ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj
V prostorách Uměleckoprůmyslového musea v Praze bylo 10. prosince 2024 za přítomnosti ministra zdravotnictví prof. Vlastimila Válka a předsedy…
Češi se bojí reformy zdravotnictví méně než politici, naznačil průzkum
Podle většiny respondentů průzkumu „Zdravotnictví očima české veřejnosti“ se navzdory prudkému nárůstu nákladů za posledních pět let kvalita…