
Všechny články
Na Slovensku usilují o propacientský přístup pojišťoven
Na 5. mezinárodní odbornou konferenci Péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typ Duchenne, zavítala i advokátka a právnička JUDr. Lucia…
Moderní genová léčba DMD prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu
Pátá mezinárodní odborná konference péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typu Duchenne, upozornila na potřebu zlepšování péče jako společný…
Spolupráce kardiologů z ČKS a Mayo Clinic přináší novou dimenzi kardiovaskulární medicíny v ČR
Spolupráce českých a amerických kardiologů z Mayo Clinic se datuje od roku 2001. Letos se setkali na XXXI. výročním sjezdu České kardiologické…
Výzkumníci se chtějí zabývat příčinami nedostatku zdravotníků
Vědci z národního institutu SYRI se chystají podrobně zabývat příčinami nedostatku zdravotnického personálu. Často zmiňované nedostatečné finanční…
Lze v budoucnosti zabránit kritickým výpadkům léků?
Při růstu nákladů výrobců léků může docházet k situaci, kdy je pro ně nerentabilní či ztrátové lék v Česku prodávat. V lékových skupinách s jedním či…
Fórum: Jak zvládne medicína nárůst nemocnosti stárnoucí populace?
Do důchodového věku začnou v roce 2035 vstupovat nejsilnější skupiny narozené v 70. letech 20. století, 65letých a starších bude na konci 50. let cca…
Stát nezvládá kontrolovat kvalitu psychoterapeutické péče
Psychoterapeutická péče je v Česku poskytována ve zdravotnictví i mimo ně. Ve zdravotnictví ji poskytuje na 1 500 zdravotnických subjektů, kapacity…
Papežová: Nedostatek personálu brzdí rozběhlou reformu psychiatrické péče
„Psychiatrická společnost se reformě psychiatrie věnuje již více než deset let. Jsme za to rádi a těší nás, že reforma pokračuje. V předchozích…
Ani jedna dohoda. Svaz zdravotních pojišťoven tahá v úhradách za brzdu
Inflace a politika znemožnily poskytovatelům zdravotních služeb a zdravotním pojišťovnám domluvit se bez zásahu ministerstva zdravotnictví na…
Podle nové studie „paradox obezity“ neexistuje
Poměr pasu k výšce je lepším ukazatelem výsledků u pacientů se srdečním selháním než BMI. Nový výzkum vyvrátil myšlenku „paradoxu obezity“, který…
Maříková: Kritika vzdělávání je hybatelem změny k lepšímu
Jednou ze snah současného vedení ministerstva zdravotnictví je kultivace specializačního vzdělávání ve zdravotnictví, které je často terčem kritiky…
Lékařské fakulty s IPVZ podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci
Asociace děkanů lékařských fakult a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) se dohodly na časově neomezené spolupráci při tvorbě…
Jak zvýšit proočkovanost proti chřipce? Můžeme se inspirovat v zahraničí
Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou proočkovaností proti chřipce. Jak tento problém vyřešit? Inspirací mohou být zkušenosti ze zemí, které…
MATRIX: Spolehlivá detekce subklinické FS u pacientů s jednodutinovým ICD
„Naše recentní výsledky ukazují, že pomocí unikátní DX technologie lze u pacientů s jednodutinovým implantabilním kardioverterem‑defibrilátorem s…
Milata: Bez pacientských organizací se už zdravotnictví neobejde
Jakou roli sehrávají pacientské organizace v našem zdravotním systému? Odkud vzešly a kam směřují? A co brání jejich dalšímu rozvoji? „Pořád svádíme…
Žijeme v éře spánkové krize
O významu spánku se dnes ve spojení se zdravým životním stylem hovoří stále častěji. Přibývá dat potvrzujících, že spolu se zdravou stravou,…
Spojit nemocenský a zdravotní systém? Argumentů pro je hned několik
Zdravotní pojišťovny by podle expertů měly obsluhovat i nemocenskou a některé další dávky. Přineslo by to větší efektivitu a jednotný pohled na nemoc…
Antimikrobiální rezistence je vrcholnou hrozbou. Co doporučuje EU?
Antimikrobiální rezistence, tedy schopnost mikroorganismů růst nebo přežít navzdory působení antimikrobiálních látek, které za normálních okolností…
Fórum: Jak se daří zavádět v ČR sdružené praxe?
Zatímco Evropa směřuje ke sdružování praxí, v Česku je dle průzkumu ve srovnání s Nizozemskem, Velkou Británií, Polskem, Španělskem či Řeckem v…
Doc. Maďar: Nedostatek lékařů v primární péči zčásti vyřeší přenastavení mladé generace
Lékařská fakulta Ostravské univerzity je nejmladší lékařská fakulta v ČR. I když se v minulosti potýkala s řadou problémů, v posledních letech se…
Nová léková pravidla mohou zlepšit dostupnost, uvádí Dvořáček
Návrhy nové přelomové evropské farmaceutické legislativy mají zároveň podpořit farmaceutický průmysl a vývoj v EU a zároveň zajistit lepší dostupnost…
Linhart: Národní kardiovaskulární plán nesmí být jen formální kus papíru
„Cílem je dojít tam, kam patříme, tedy na úroveň západní civilizace s kardiovaskulární morbiditou a mortalitou minimálně o pět až deset procent nižší…
Schvalování lázeňských návrhů
Květnová Poradna řeší schvalování lázeňských návrhů a ukáže nejčastější konkrétní problémy, které mohou při schvalování mohou nastat.
Pacienti s celiakií žádají o příspěvek na léčbu – tou je jídlo bez lepku
Stovky pacientů se už podepsaly pod petici za příspěvek na léčbu celiakie – autoimunitního onemocnění, při kterém dochází k chronickému zánětu…
Změny DPH se dotknou i zdravotnictví
Daň z přidané hodnoty se má podle vlády změnit – u léků se zvýší, u zdravotnických přístrojů a pomůcek na poukaz klesne. Zdražit má alkohol s…
Prosazování jednodenní chirurgie provází nejen nadšení, ale i obavy
Ministerstvo zdravotnictví deklaruje, že v podpoře jednodenní péče bude pokračovat. Má to svoje úskalí k řešení – kontrolu kvality, jasná pravidla a…
Robert Zajíček: Fungujeme jako most mezi Ukrajinou a Západem
Popáleninová traumata patří mezi nejtěžší zranění, se kterými se musejí lékaři ve válečných podmínkách potýkat. Jak náročné je během války…
Nová farmaceutická legislativa slibuje dostupnější léky
Evropská komise představila dlouho očekávaný návrh revize evropské farmaceutické legislativy. Má se jednat o největší reformní změnu v této oblasti…
Koukolík: Klokánci
Díváte‑li se, jak maminky a tátové komunikují s nejmenšími dětmi, všimnete si koordinace pohybů, doteků, zvuků, pohledu, neverbálních signálů…
Klinické studie pomáhají nemocným a šetří peníze pojišťovnám
Dostupnost moderních léčiv, nejen těch onkologických, se v České republice každým rokem zlepšuje. Výrazný posun zaznamenáváme od roku 2017, kdy došlo…
Recentní údaje naznačují nový standard péče u pokročilého/recidivujícího karcinomu endometria
Nová data studie RUBY potvrzují, že přidání imunoterapie ke standardní chemoterapii pro léčbu první linie pokročilého karcinomu endometria nebo jeho…
Novotný: Jednoduchost švédského systému může inspirovat nejen onkology
Česká onkologie si za poslední desetiletí určitě ve světě vydobyla již dobré renomé, stále ale má co zlepšovat. Jak ukazují příklady z některých…
Praktičtí lékaři se zapojí do prevence, včasného záchytu i léčby osteoporózy
Incidence a prevalence osteoporózy v populaci stoupá. Týká se až tři čtvrtě milionu obyvatel, na které připadá přibližně 60 osteologů. Centra…
Podfinancovaní lékárníci chtějí změnu plateb od pojišťoven
Vedení České lékárnické komory formulovalo svoje požadavky na dlouhodobější změny v úhradách od pojišťoven za výdej léků i na změny v maržích.…
Chlíbek: Poradnu vakcinologické společnosti využívají nejen dětští praktici, ale i praktici pro dospělé
Očkování není jen téma dětského a seniorního věku. Kontrola očkování je součástí preventivní prohlídky u dospělých. Pokud nebyli očkováni v dětství,…
Nízké investice do prevence brzdí ekonomický růst
Za přibližně třetinou hospodářského růstu v minulém století stálo podle odhadů expertů lepší zdraví obyvatel. Díky moderní léčbě se nyní sice…
Cushingův syndrom byl popsán před 111 lety
Na počest objevitele Cushingovy choroby, amerického neurochirurga Dr. Harveyho Cushinga, se v den jeho narozenin, tedy 8. dubna (1869 v Clevelandu,…
Odbory: Znovuzavedení karenční doby je nepřijatelné
Už tento měsíc by měla být dokončena analýza, na jejímž základě by se vláda měla rozhodovat, zda po čtyřech letech znovu obnoví tzv. karenční dobu.…
Chystané zákony mohou destabilizovat sociální služby, varují odbory
Vláda v březnu představila sociálním partnerům návrhy na změnu sociálně zdravotního pomezí v podobě paragrafovaných znění novel zákonů o sociálních a…
Ještě letos předložíme návrh změn vzdělávání praktických dětských lékařů
Z dat, která máme dnes k dispozici, vyplývá předběžně, že změna vzdělávání před šesti lety vedla ke snížení zájmu lékařů o obor praktický lékař pro…
Růst plateb za péči v roce 2022 zpomalil
Aktuální zpráva ukazuje, že loni zachránily stabilitu zdravotního pojištění rostoucí mzdy. Platby zdravotních pojišťoven za hrazené služby loni…
Prevence zlepšuje kvalitu života a šetří nemalé prostředky z veřejného zdravotního pojištění
V této Poradně se budeme věnovat motivačnímu programu VZP PLUS a odměnám připraveným pro poskytovatele zdravotní péče, pokud dbají u svých klientů na…
Pracoviště pro vzácná onemocnění potřebují reformu financování
Centra pro léčbu pacientů se vzácným onemocněním nemají dostatečné financování. Zaznělo to na kulatém stole u příležitosti Dne vzácných onemocnění na…
Němec: Ženy s endometriózou čekají na diagnózu i deset let
Endometrióza představuje onemocnění s výrazným negativním dopadem na kvalitu života. Vykazuje širokou škálu mnohdy nespecifických symptomů. I proto…
Nedopil: Fixní doplatky co nejdříve. Letáková turistika po lékárnách není žádoucí
Komentář: Mgr. Aleš Nedopil, provozovatel nezávislé lékárny U bílého lva v Říčanech, předseda spolku Vaši lékárníci z. s.
Zvyšování proočkovanosti seniorů a délka života ve zdraví
Až o 40 procent nižší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, o 22,5 procenta nižší pravděpodobnost cévní mozkové příhody a o 17 procent nižší riziko…
Horecký: Vláda nejdřív píše zákony a teprve pak přemýšlí o strategii
Světová asociace Global Ageing Network vyzvala představitele vlád po celém světě, aby učinily nutné reformy v oblasti dlouhodobé péče o seniory.…
Fórum: Měly by být ve všech lékárnách stejné doplatky na léky?
Konkurence skrze snížené doplatky na tentýž lék je výhodná pro lékárny, které si mohou dovolit doplatek minimální anebo žádný, ale nevýhodná pro…
Unikátní spolupráce urgentní a paliativní medicíny posouvá Česko na post světového leadera
Projekt, jehož cílem je, aby pacienti v terminálním stadiu onemocnění trávili poslední dny a hodiny života doma u svých blízkých namísto na akutním…
Co vám nabídne Medicína po promoci 1/2023
První vydání Medicíny po promoci v roce 2023 otevírá rozhovor s osobností – s náměstkem ministra zdravotnictví Jakubem Dvořáčkem, který zhodnotil,…
Bez telemedicíny se neobejdeme. Zatím ale nemáme ani definici
V oblasti telemedicíny máme co dohánět. V zákoně o zdravotních službách stále chybí její definice a jasno není ani o úhradách. Ledy částečně…
Koukolík: Kdo zapomene na svou minulost
O extremismu slyšíme denně. V případě islámu pak o vztahu extremismu a náboženství. Naproti tomu se málo ví o vztahu náboženství k extremismu…
Lékařky a vědkyně, které to nevzdaly
Ženy v medicíně i v akademickém prostředí narážejí při své profesní dráze na některé překážky, kterým jejich mužští kolegové čelit nemusejí. O jejich…
UNICEF podporuje primární péči v ČR nejen pro uprchlíky
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) realizuje program podpory primární péče pro děti a dorost. Cílem je navýšení…
Fórum: Co by přineslo zavedení poplatků na urgentních příjmech?
Ministerstvo zdravotnictví hledá způsob, jak omezit nadužívání pohotovostních služeb a urgentních příjmů. Diskuse se vede o výši plateb pro neakutní…
Přeshraniční eRecept: Česko drží tempo s čelem pelotonu
V létě zřejmě půjde poslat eRecept do sedmi zemí Evropské unie. Zároveň si pacienti z těchto zemí budou moci vyzvednout eRecept od svého „domovského“…
Zkrácení cesty od studií k praxi zlepší onkologickou péči o pacienty
Jedním z cílů letošního již 14. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO, které se za hojné účasti konalo ve dnech 25.–27. 1. 2023,…
Polymerní terapeutika z AV ČR – účinná a bezpečná nanoléčiva?
„Jsme přesvědčeni, že inovativní a komplexní systém pro hodnocení nanoléčiv, který jsme navrhli a jenž zohledňuje přípravu polymeru, možné zvyšování…
Nové indikace terapie CAR T v hematoonkologii
Terapie CAR‑T je novou, průlomovou možností léčby hematologických malignit, jejíž indikace se stále rozšiřují. Na lednových 23. pražských…
Fórum: České zdravotnictví na pomoc Ukrajině
Od 24. února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, přijalo Česko téměř půl milionu uprchlíků, většinou ženy a děti. S vízem dočasné ochrany se jim…
Péče o nutrici nesmí končit s pobytem na JIP
Pacienti na jednotkách intenzivní péče ztrácejí už od prvních dní zásadní množství svalové hmoty. Organismus při vážném inzultu přechází do…
Role genetického testování a etnicity v léčbě karcinomu prostaty
Celosvětově byl v roce 2020 diagnostikován karcinom prostaty u více než 1,4 milionu mužů, avšak molekulární charakteristiky tohoto onemocnění…
Magnetická rezonance vstupuje do časného záchytu karcinomu prostaty
„Díky přibývajícím studiím a aktivitě evropských úřadů považuji zakotvení základních principů screeningu s využitím magnetické rezonance v…
Screening karcinomu prostaty nabírá pevnější obrysy
V listopadu uspořádalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR ve spolupráci s MZ ČR konferenci PROSTAFORUM, kde čeští i zahraniční odborníci debatovali…