
Všechny články
Máte zájem předat svoji praxi novému poskytovateli? Kontaktujte včas pojišťovnu, na výběr je více možností
Smluvní poskytovatelé zdravotních služeb se často obracejí na pojišťovnu s dotazem, jak postupovat při předání praxe novému poskytovateli, svému…
Jak kontrolovat pacientův dech. Pohled lékaře a pohled fyzioterapeuta
Pohybová léčba u pacientů s plicním onemocněním zvyšuje toleranci k zátěži, jedná se tedy především o silový a vytrvalostní trénink zaměřený na…
Spolupracující kuřáci s CHOPN mají nově přístup k moderní léčbě
Naděje svítá těm, kteří mají chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale zatím nepřestali kouřit. Pokud spolupracují a kouření postupně omezí,…
Průzkum: Telemedicína bude do deseti let denní chléb
Očekávání lékařů a pacientů ve čtyřech vyspělých zemích jsou ohledně posunu digitalizace ve zdravotnictví velká. Do deseti let se podle nich má…
Portréty žen s karcinomem prsu boří tabu veřejnosti i rutinu zdravotníků
Zdravotníci, kteří jsou v denním kontaktu s onkologickými pacienty, mohou sklouznout k pohledu na ně jako na diagnózy. Dvanáct fotografických…
Antibiotický týden v prostředí lékáren
Česká lékárnická komora uspořádala na podporu Evropského antibiotického dne letos už podesáté Antibiotický týden v lékárnách, do něhož se od 18. do…
V Evropě zemře cca 30 000 lidí ročně na infekci bakterií rezistentní k antibiotikům
Bakterií rezistentních vůči většině antibiotik přibývá, přispívají k tomu nesprávnou aplikací také lékaři, varoval Srdan Matić, M.D., ředitel české…
Rektor Ostravské univerzity odvolá děkana Martínka
Odvolávaný děkan ostravské lékařské fakulty Arnošt Martínek nesouhlasí s uváděnými důvody svého odchodu a zvažuje, že se bude bránit právní cestou.
AKTUALIZOVÁNO Sjezd komory schválil úvěr na rekonstrukci Domu lékařů
Sjezd České lékařské komory potrvdil postup prezidenta Milana Kubka a pověřil ho podpisem smlouvy o úvěru ve výši 50 milionů korun na rekonstrukci…
Fórum MT: Co nám přinesl 17. listopad
V roce 1989 bylo asi nemožné domyslet, co všechno budou prudké změny znamenat. Stejně tak bylo obtížné předvídat, jak se změní práce lékaře nebo…
Nové doporučené postupy diagnostiky a léčby IBS
Jak přistupovat k pacientům se syndromem dráždivého tračníku (IBS) v ordinaci praktického lékaře, aktuální doporučené postupy a pohled…
Nejen nové výkony v centru zájmu praktiků
O aktuálním dění v oboru diskutovalo přes tisíc praktických lékařů na XXXVIII. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP od 6. do…
Fabryho choroba v zájmu kardiologů
I v případě vzácných onemocnění přinášejí výzkum a inovativní léky nové naděje pro nemocné. Patří sem i vzácné onemocnění Fabryho choroba.
Úhrady VZP nad rámec úhradové vyhlášky
Všeobecná zdravotní pojišťovna představila veřejnosti návrh zdravotně pojistného plánu na příští rok. Jednotlivé mechanismy cíleného navyšování úhrad…
Společné nákupy léků ve V4 o krok blíž realitě
V Praze diskutovali ministři zdravotnictví Visegrádské čtyřky (V4). Česko inspiruje ostatní země svými dotačními programy pro lékaře v neatraktivních…
Ve VFN jsou nutriční terapeuti partnery zdravotnických pracovníků
Zatím zdaleka ne ve všech nemocnicích jsou nutriční terapeuti, a i tam, kde působí, ne vždy je berou lékaři a sestry jako partnery při ošetřování a…
Nemocnice oceňují u absolventů zdravotnických škol ochotu dál se vzdělávat
Zaměstnavatelé v odvětví zdravotnictví se většinou nebrání přijímání absolventů, někdy je dokonce i preferují (přibližně 15 procent zaměstnavatelů),…
Sestry stabilizuje růst platů, kompetencí i lepší pracovní podmínky
Na otázky Medical Tribune odpověděly Ing. Gabriela Štěpanyová, mluvčí MZ ČR, a Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR a ředitelka Odboru…
Zájem o SZŠ roste, ale jen 10–15 procent absolventů jde rovnou do praxe
Zdravotnictví je obor s minimální nezaměstnaností, což přispívá i k rostoucímu zájmu o studium na středních zdravotnických školách. Například v…
Na získání respektu musejí pracovat i sestry samotné
ČAS je největší profesní organizace nelékařských zdravotnických pracovníků s působností po celé ČR. Zaměřuje se na rozvoj oboru ošetřovatelství i…
Lékaři zvažují změny ve screeningu karcinomu prsu
V České republice probíhá od roku 2002 Národní program screeningu karcinomu prsu. Je na čase ho změnit? Medical Tribune se zeptala zakladatele…
Dosud nejkomplexnější studie odhalila nová fakta
Jak ukazuje nová celosvětová studie, která byla provedena ve 195 zemích světa, incidence kolorektálního karcinomu a karcinomu slinivky se za…
Káže vodu, pije víno
Pocit moci může lidi změnit k nepoznání. Stačí zvýšení nebo snížení pocitu moci v průběhu experimentu, natož ve skutečném životě. Vědomí moci mění…
Senzor v botě, vítěz neurologického hackathonu
Nápady programátorů mohou inovovat přístup k léčbě a diagnostice. Tématem soutěže hackerů byla tentokrát roztroušená skleróza.
Konference Hospital Management 2019 nabídne diskusi o problémech a budoucnosti zdravotnictví i nové nemocniční architektuře
Již popáté se do Olomouce sjedou největší špičky v oblasti zdravotnických nákupů, farmaceutického byznysu a obecně financování českého zdravotnictví,…
Hospicovou péči nelze implantovat do nemocnic
Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče se snaží o udržení (nad)standardu hospicové péče. V názorech na paliativu můžeme vzájemně…
Přežití diagnózy karcinomu s dobrou kvalitou života
Počet těch, kdo přežili nádorové onemocnění, se zvyšuje. Prodělání úspěšné onkologické léčby však není konec cesty. Přežití zhoubného onemocnění je…
Diskuse o nástupu biosimilars v onkologii pokračují
Biologická cílená terapie si již našla své důležité místo i v onkologii. Cestou k jejímu širšímu využití při nižších nákladech se jeví vývoj a…
Chytré telefony zlepšují adherenci k léčbě
Nedostatečná adherence a časem se snižující compliance s léčbou je problémem, s nímž se potýkají lékaři u značného počtu diagnóz. Každá možnost na…
Telemedicína může být kvalitnější než osobní kontakt
Nechceme být internetovou poradnou, ale hledáme v telemedicíně kvalitu, říká o novém projektu skupiny EUC předseda představenstva Ing. Václav Vachta,…
Ostraváci spojili síly v telemedicíně
Vzdálený monitoring klientů sociálních ústavů, telemedicínské kiosky v odlehlých obcích. Projekty tohoto typu bude od nynějška rozvíjet nový společný…
ČR potřebuje Národní akční plán eliminace HCV
V jaké fázi je příprava národního plánu eliminace HCV, jsme se zeptali prof. MUDr. Petra Urbánka, CSc., z Oddělení gastroenterologie, hepatologie a…
Stavíme základy digitalizace, po roce 2020 čekám její rozmach
Národní strategie elektronického zdravotnictví se zaměřuje na vytvoření základních stavebních kamenů elektronizace zdravotnictví. Řada aktivit…
Změna: Úhrady v roce 2020 porostou o osm procent
Ministr zdravotnictví po tlaku Krizového štábu pozměnil úhradovou vyhlášku pro rok 2020 před jejím vydáním tak, že si všechny segmenty nad uzavřené…
Žaloudík: Čtrnáct let naplňování NOP. Rezervy jsou
Fórum MT: Bude Národní onkologický program vládní prioritou? Odpovídá prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., senátor Senátu Parlamentu ČR, Masarykův…
Fórum MT: Bude Národní onkologický program vládní prioritou?
Ptáme se: Jaká opatření by se měla přijmout na vládní úrovni, respektive na úrovni státní správy a plátců péče, aby se dopad onkologických onemocnění…
Antidiabetika v léčbě chronického srdečního selhání
Diabetes není jen problém metabolický, ale také kardiologický, jak upozornil na tiskové konferenci konané u příležitosti Světového dne srdce prof.…
Familiární hypercholesterolémie je stále málo diagnostikována a léčena
Jedná se přitom o vůbec nejčastější vrozené metabolické onemocnění. Na světě se dítě s familiární hypercholesterolémií (FH) narodí každou minutu, v…
Lékaři ze světa se nevracejí. Proč by to dělali?
Kdyby významnou část administrativy v nemocnicích řešily za lékaře technologie, pomohlo by to s nedostatečnými kapacitami lékařů, říká předseda…
Děti se SMA žijí bez nutnosti plicní ventilace, dokládají publikovaná data
Časopis Neuromuscular Disorders publikoval data z probíhající studie NURTURE zkoumající léčbu základní příčiny spinální muskulární atrofie (SMA).
ČAFF: nejlepší prevencí výpadků je konkurence
Podle analýzy, kterou vypracovala Česká asociace farmaceutických firem ve spolupráci se společností IQVIA, mají největší dopady výpadky v dodávkách…
Role veřejných lékárníků z pohledu EU
O činnosti PGEU jsme hovořili s PharmDr. Martinem Kopeckým, Ph.D., členem představenstva ČLnK a delegátem ČLnK v PGEU.
Prognóza lymfomu pokročila nejvíc ze všech nádorových onemocnění
Lymfomem onemocní v České republice každý den až pět pacientů. V četnosti výskytu u nás zaujímá toto onemocnění páté místo po nádorech tlustého…
Úspěchy v léčbě karcinomu plic jsou zřejmé, ale nestačí
Letošní 20. světová konference karcinomu plic (WCLC), která se konala v Barceloně od 7. do 10. září, zaznamenala dosud nejvyšší účast v historii.
Srovnáváním nemocnic k vyšší kvalitě
Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má nemocnicím umožnit benchmarking kvalitativních ukazatelů. Také data z povinného hlášení nežádoucích…
In memoriam: Václav Špičák
Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. - osobnost světového formátu, zesnul klidně po delší nemoci dne 11. září 2019 ve věku devadesáti let. Pro obec…
Fórum MT: Jak dál s akutní péčí v regionech
Zeptali jsme se zástupců krajů, odborných společností, zdravotních pojišťoven i lékařů samotných, tedy lidí znalých organizace zdravotnictví: Jak…
Sdílený lékový záznam schválený. Poběží zřejmě od června 2020
Bezmála po roce od doručení do sněmovny schválili poslanci návrh zákona, který zavádí sdílený lékový záznam. Lékovou historii svých pacientů uvidí…
Národní kardiologický informační systém odhalil varovné trendy
Kardiologie získala podrobná aktuální plošná data o prevalenci onemocnění a poskytnutých zdravotních službách v oboru. Údaje pomohou v jednáních s…
Studie DAPA HF může mít obrovský klinický význam
Studie DAPA HF probíhala ve dvaceti zemích světa. Mezi nimi byla i Česká republika, kde bylo zařazeno 210 pacientů. Národním koordinátorem studie byl…
Potvrzeno: Dapagliflozin je lék na srdeční selhání
Inhibitor SGLT‑2 dapagliflozin, původně antidiabetikem, příznivě ovlivňuje prognózu pacientů se srdečním selháním, a to dokonce i těch, kteří nejsou…
O ženách a mužích
Pojmenování ženského prototypu, biblické Evy, která byla stvořena z Adamova žebra (dlouho jsem nechápal rčení „To je ale kost!“), je zřejmě omyl.
Podaří se zavést v ČR časnou detekci tyreopatií pro všechny těhotné?
Plošný screening tyreopatií v těhotenství ověří pilotní projekt o němž jsme hovořili s jeho odborným garantem, vědeckým sekretářem České…
Ve FN Olomouc ustaveno kompetenční centrum telemedicíny
Národní telemedicínské centrum Fakultní nemocnice Olomouc (NTMC) se stalo oficiálním kompetenčním centrem MZ ČR pro oblast telemedicíny v celé…
Ministr chce nařídit hlášení objednací doby
Ministerstvo zdravotnictví zpochybňuje tvrzení krizového štábu, že se čekací doby na zákroky a vyšetření prodlužují. Souhrnné informace o čekacích…
Bílá místa v léčbě idiopatické plicní fibrózy
Péči o pacienty s idiopatickou plicní fibrózou má v Česku rezervy. Mimo jiné by na tuto diagnózu měli více myslet praktičtí lékaři, říká MUDr.…
Obezita zdravotní péči komplikuje a prodražuje
Kdyby hodně obézní lidé platili vyšší zdravotní pojištění, mohlo by je to motivovat k tomu, aby nedosahovali monstrózní obezity, řekla MT primářka…
Nová etapa rozvoje paliativní péče v nemocnicích
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se jako jedna ze šesti nemocnic v České republice od začátku června 2019 účastní projektu zaměřeného na…
Bez nemocnice v Sušici může jít o život
Ve zdravotnictví si připadá, jako by se vrátil v čase o desítky let. Dosavadní zkušenosti měl z velkých IT firem a z podnikání – vlastní prodejnu…
Jak zatěžuje nemocnice epidemie obezity?
Zeptali jsme se nemocnic: Jak je vaše zařízení vybaveno na to, abyste mohli vyšetřit/operovat pacienty extrémně obézní?
Nemocnice budou mít v roce 2020 na 3% růst platů
Úhrady pro nemocnice příští rok porostou přinejmenším o pět procent, zlepší se úhrada urgentních příjmů a jednodenní chirurgie. Ministr schválil…
Trh s léky je totéž co trh s rohlíky
Funguje mezi distributory léků a řetězci lékáren kartel? Škodí hospodářské soutěži mezi lékárnami sílící postavení řetězců? Kdy a jak může stát…
Ministr Vojtěch: Zdravotnictví není v krizi
Krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví neprosadil svůj požadavek přidat na zdravotní služby příští rok 25 miliard korun navíc proti očekávání.…
Lékárny opět nabídnou základní školení v resuscitaci
V rámci Světového dne první pomoci bude 535 lékáren v Česku poskytovat lidem základní školení a brožury o laické resuscitaci, mohou jim poradit i s…
Na rezidenční místa má jít příští rok až 730 mil. Kč
Pro letošek má ministerstvo zdravotnictví ve svém rozpočtu k dispozici na podporu specializačního vzdělávání lékařů 576 milionů korun. Příští rok má…
Nemocnici v Sušici přebírá město
Penta už o sušickou nemocnici zájem nemá. Ani Plzeňský kraj, který město Sušice oslovilo s nabídkou, neprojevil chuť ji převzít.
Vláda schválila emergentní systém
Povinnost výrobců dodat lék do každé lékárny do dvou dnů od objednávky emergentním systémem, pokud není ve výpadku. To je hlavní motiv novely zákona…
Rušení nemocnic není recept. Péče potřebuje hierarchizovat
Na výsledky průzkumu společnosti Chytrý pacient reaguje MUDr. Iveta Poljaková, PhD. z Jesenické nemocnice a Zdravotnické záchranné služby Olomouckého…
Fórum MT: Jak hodnotí kvalitu nemocnic sami zdravotníci?
Fórum MT: Předložili jsme lékařům, sestrám, politikům i pacientům následující otázky: Mají vůbec pacienti šanci poznat kvalitní nemocnici? Podle čeho…
K hodnocení kvality by měly přispět resortní referenční statistiky
Pohled mezinárodních institucí na české zdravotnictví je „pohled z vrtulníku“, kdy se srovnávají celková data za ČR s daty evropskými. Jaká je…
Na tvorbě systému hodnocení kvality nemocnic budou spolupracovat všichni
O hodnocení kvality nemocnic jsme hovořili s prof. MUDr. Věrou Adámkovou, CSc., předsedkyní Výboru pro zdravotnictví PSP ČR.
Kdy se české zdravotnictví dočká objektivního systému hodnocení kvality péče?
Při tvorbě systému hodnocení kvality péče je nutná spolupráce státních organizací, ministerstva a pojišťoven. I to zaznělo na konferenci „Hodnocení…
Daně mohou snížit spotřebu tabáku a alkoholu
Spotřební daně z tabáku a alkoholu by se mohly změnit i jinak, než navrhuje vláda, míní odborníci. Efektivní daně přitom jsou nejen příjmem do…
Vzniká nový generický šampion
Pfizer se zbaví své generické divize Upjohn. Spojí ji s gigantem Mylan do nové společnosti. Blížící se dohodu oznámily firmy na konci července.
Prof. Feltl: Dohoda s VZP je významný posun
„Unikátní superspeciální výkony pod žádné DRG nenacpete,“ tvrdí prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
I čeští lékaři bojují s klimatickou změnou
Skupina českých lékařů se připojila k celosvětovému hnutí Doctors for Future. Vyzývají k posílení boje proti klimatické změně.
Nadváha v časném dětství zvyšuje riziko hypertenze
Podle výsledků studie publikované v prestižním časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají…
Moderní léčba hepatitidy zůstává nevyužita
Aktuální neutěšená situace v léčbě virové hepatitidy C novými léky v České republice patřila k hlavním tématům setkání odborníků u příležitosti…
Akční plán UEG pro Evropu. Zásadní změna výživy má zabránit epidemiím
Zdravotní systémy po celé Evropě se ocitají pod rostoucím tlakem, způsobeným zvyšujícím se počtem lidí s nadváhou a s obezitou. Špatné stravovací…
EULAR 2019 ve znamení guidelines
Přibližně 14 000 účastníků ze 120 zemí světa. Takřka 5 000 přihlášených abstraktů a přes 2 200 přihlášených posterů. Více než 200 revmatických a…
Infekce, protiinfekční látky a riziko záměrného sebepoškození a sebevraždy
Sedmičlenný tým zkoumal riziko záměrného sebepoškození a sebevraždy u kohorty mladých jedinců v souvislosti a infekcemi a protiinfekčními látkami.
Dlouhověkost: oslava pro jedince, obava pro společnost?
V České republice dnes žije 18 procent lidí starších 65 let, v roce 2030 jich bude 25 procent a v roce 2050 celá jedna třetina populace, navíc každý…
Odpovědnost chytrých robotů
Právníci debatují o rozmachu umělé inteligence. Kdo bude odpovědný ve zdravotnictví za chybné rozhodnutí umělé inteligence? Je na čase vymýšlet pro…
Budoucnost zdravotní péče je v digitalizaci a mezinárodní spolupráci
V loňském roce se zdravotnictví stalo jednou ze strategických oblastí spolupráce mezi Českou republikou a Státem Izrael. Studijní cesta do Izraele…
Slova hospic se lidé jen tak bát nepřestanou
To říká v rozhovoru pro MT při příležitosti slavnostního otevření nového Paliativního centra Cesta domů jeho primářka MUDr. Irena Závadová.
Pawlasův přílepek jde do Senátu
Zákonodárci se opět snaží řešit problém s výpadky dodávek léků pacientům. Výrobci mají dostat povinnost za určitých podmínek dodat léky každému…
eNeschopenka – jednooký král elektronizace zdravotnictví
Projekt nové eNeschopenky vnímám jako mnohem větší pokrok než například eRecept. Mezi dalšími projekty elektronizace zdravotnictví v Česku je…
Využívání vhodných aplikací může prodlužit život ve zdraví
Předvídat, jak dlouho můžete žít v dobrém zdravotním stavu, dnes pomáhá spousta online kalkulátorů, které vyhodnocují kardiovaskulární riziko. Který…
Čím víc nemocnic, tím horší péče
Jsou zdroje v českém zdravotnictví správně rozdělovány? A váží si lidé úrovně zdravotní péče anebo se zbytečně přecpávají u pověstného švédského…
Zaměstnavatelé poradí politikům.
V roce 2030 bude 790 tis. onkologicky nemocných, 1,3 milionu diabetiků a na genovou terapii půjdou ročně desítky miliard korun. Potřeba zdravotních…
Prof. Češka: Neochota, nebo zodpovědnost?
Fórum MT: Jaké máte zkušenosti s neformálním ordinováním? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické…
Prof. Žaloudík: Poradenství nonstop? Hlavně, že má člověk důvěru
Fórum MT: Jaké máte zkušenosti s neformálním ordinováním? Odpovídá prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., onkolog a senátor.
VZP vypověděla cestovce Kovotour polovinu Mořského koníka
VZP má opět starosti s projektem přímořských ozdravných pobytů pro děti Mořský koník. O jednu ze dvou destinací nemají pojištěnci dostatečný zájem,…
Včas zahájená léčba infantilního hemangiomu je úspěšná
Infantilní hemangiomy, nejčastější nezhoubné nádory kojenců, bývají v ordinacích přehlíženy s tím, že pokud samy nevymizejí, léčit se stejně nedají.
Došlo k průlomovým objevům, výzkum ale musí pokračovat
To říká v rozhovoru pro MT prof. Messoud Ashina, PhD, DMSc, profesor neurologie na Faculty of Health and Medical Sciences, University of Copenhagen,…
V dostupnosti služeb pro lidi s demencí funguje železná opona dál
V ČR je pouze 18 geriatrických ambulancí a 391 akutních geriatrických lůžek, evidováno je 442 geriatrů. Geriatrie se musí připravit na výzvy, které…
Simulační centrum pomáhá v edukaci kolapsů z přehřátí
Stále více sportovců podceňuje tepelná traumata vzniklá z přehřátí organismu, jejichž počet oproti minulosti dvojnásobně vzrostl. Nejrizikovější…
Robot není kreativní, je autista
"VFN je zatím jediná nemocnice v ČR, která využívá cloudové služby, a jsme s tím spokojeni. Přinesly právě i možnost využívat umělou inteligenci,"…
Řetězce chtějí diskutovat regulace i očkování v lékárně
V dohodovacím řízení na rok 2020 uteklo lékárnám 400 milionů korun, které byly zdravotní pojišťovny ochotné vydat navíc proti letošnímu roku, tvrdí…
Noví profesoři převzali jmenovací dekrety
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga 20. června v Karolinu předal jmenovací dekrety 63 novým profesorkám a profesorům.
Dohoda v segmentu lékáren pro příští rok
Dodatečná jednání lékáren a zdravotních pojišťoven nakonec přinesla dohodu o úhradě pro příští rok. Lékárníci budou dostávat za výdej léku na recept…
Komise doporučila na šéfa FN USA exředitele Pohanku, ministr konkurz zrušil
AKTUALIZOVÁNO Výběrová komise navrhla ministerstvu zdravotnictví jmenovat novým ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně bývalého poslance…
Rozšiřování kompetencí lékařů v primární péči je pro mě a můj resort prioritou
Primární péče je základem fungujícího zdravotnictví ve všech vyspělých zemích. Výjimkou samozřejmě není ani české zdravotnictví, ve kterém je…
Brno má simulátor pro celé spektrum kardiologických intervencí
Fakultní nemocnice Brno má jako první nemocnice v České republice simulátor pro kardiovaskulární intervence.