
Všechny články
Kliničtí farmaceuti nabídnou konzultace ambulancím
I ambulantní lékař by měl mít od roku 2022 možnost zkonzultovat farmakoterapii svých pacientů s klinickým farmaceutem.
Spolupráce českých a korejských firem posiluje
Korejská výroba a export v oblasti zdravotnických prostředků a léků celosvětově roste. Pandemie pomohla části tohoto odvětví.
Koalice všech proti nové nemocnici
Zlínský kraj míří po krajských volbách k zastavení ambiciózního projektu výstavby nového areálu nemocnice ve Zlíně za zhruba osm miliard korun.
Ministr volá zdravotníky ze zálohy na pomoc
Situace je vážná, počet nakažených zdravotníků se zvyšuje. Personál v nemocnicích potřebuje posílit, uvádí ministr Roman Prymula.
Příznaky Covid-19 může vyhodnotit chatbot
Některým zbytečným telefonickým konzultacím by mohl předejít chatbot, který radí pacientům, co mají dělat v případě podezření na Covid-19.
Plán, jak ulevit nemocnicím: Hotel místo sociální hospitalizace
Součástí opatření pro zajištění dostatečných kapacit nemocniční péče je využití volných lůžek v hotelích a intenzivní koordinace kapacit v…
Kam zmizel ten starý song?
„Kam zmizel ten starý song?“ je název hezké písničky. Songy naštěstí nezmizely. Lidskému zpívání se věnuje nejlepší současná sociální věda. Zpívání…
Jak neselhat v kardiovaskulární revoluci?
Díky medicínskému a socioekonomickému pokroku se za posledních třicet let podařilo v České republice dosáhnout prodloužení délky života, zejména díky…
Robotická chirurgie pohledem dalších center
Jak vnímají rozvoj roboticky asistovaných výkonů a kde jsou ještě rezervy, jsme se zeptali několika představitelů tuzemských center robotické…
Ani robotika mladé lékaře do chirurgie neláká
V roce 2005 se pražská Nemocnice Na Homolce stala prvním zdravotnickým zařízením v ČR, které pořídilo robotický operační systém da Vinci.
ESMO 2020: průlomové studie nejen v imunoterapii
Na nedávném virtuálním kongresu European Society for Medical Oncology – ESMO Virtual Congress 2020 – bylo v rámci prezidiálních sympozií představeno…
Prymula: Na patnáctiprocentní navýšení tarifů nemáme
Odbory trvají na patnáctiprocentním růstu platových tarifů. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu by to podle aktuálních predikcí znamenalo v příštím…
Od telemonitoringu k digitální kardiologii třetího tisíciletí
Snad více než kdy jindy se v aktuální epidemiologické situaci ukazuje, jak důležité prvky v managementu diagnostiky a léčby zejména chronických…
Kapacity máme, chybí propojení a systém
Praha má svoji první koncepci paliativní péče a koordinátora, který se o její rozvoj bude zasazovat. Na přípravě Koncepce rozvoje paliativní péče na…
Cesta domů nás učí přemýšlet o smrti a umírání
Konec života do života patří. Zavíráme před ním ale oči, a pak si někdy nevíme rady v dobách, které jsou pro naše nejbližší i pro nás důležité. Je to…
Chlap kousl psa
Představte si, že jste šéfem velkého sdělovacího prostředku, je lhostejné, jakého druhu. A zároveň si představte pohádkovou situaci, že opravdu, ale…
ReDU: dožene metabolomika genomiku?
V polovině srpna zveřejnil prestižní časopis Nature Methods informace o inovativním online nástroji ReDU – Reanalysis of Data User –, který je určen…
Udržitelné financování dlouhodobé péče? Asociace navrhuje nové pojištění
Současný systém financování sociálních služeb je neudržitelný. Debata o změně financování zahrnuje i možnost, že by se veškerá dlouhodobá péče…
Fórum MT: Jak udržet zdravotnictví v chodu v době covidové?
Zdravotníci musejí počítat s tím, že pracují v infekčním prostředí a každý pacient může být zdrojem infekce. A to jakékoli, chřipky, HIV, nově také…
Zavřená oddělení, personál je v karanténě a izolaci
AKTUALIZOVÁNO S omezením plánované péče nemocnice vyčkávají, jak to jen jde. Přesto už největší nemocnice v Česku, Fakultní nemocnice v Motole,…
Kožní nádory v době koronavirové
V posledních letech je v ČR každým rokem nově odhaleno okolo 3 500 pacientů s melanomem, přičemž incidence od 70. let minulého století setrvale…
Porodnictví jako nejvíce preventabilní obor
Předčasný porod mohou dnes již lékaři předpovědět. K odhalení rizika jim stačí pouhých 45 minut. Unikátní projekt Screening rizika předčasného porodu…
Aplikace ve smartphonu může předpovídat zhoršení astmatu
Vědci ukázali, že noční kašel, měřený pomocí aplikace v chytrých telefonech, může naznačovat zhoršující se astma. Studie představená na mezinárodním…
Moderní antifibrotická léčba je dostupnější více pacientům
I když je moderní antifibrotická léčba, která dokáže prodloužit život v dobré kvalitě na dvojnásobek, v ČR dostupná více pacientům, problémem zůstává…
Když se chce, i transfer technologií jde: nový spin‑off v boji proti koronaviru
Předminulý týden představila Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiná společnost Univerzity Karlovy, již třetí spin‑off firmu, kterou…
Příprava úhrad v nejisté době: Míříme na pohyblivý cíl
U 45 procent akutní lůžkové péče chce ministerstvo zdravotnictví zavést úhrady podle CZ‑DRG a do tří let úhrady za tuto péči narovnat. Návrh úhradové…
75 let starý odkaz profesora Charváta se daří rozvíjet
Ročně více než 65 000 pacientů ošetřených ambulantně a okolo 3 500 hospitalizovaných. Vysoká úroveň obecné interní péče, ale také úzce specializovaná…
Samostatný infektolog, budoucnost nemocnic
Společnost infekčního lékařství ČLS JEP upozorňuje na to, že obor byl v posledních třiceti letech významně oslaben, a navrhuje novou koncepci oboru.…
Genová specifická léčba Alzheimerovy choroby a jiných tauopatií
Patologické základy Alzheimerovy choroby jsou agregace a akumulace amyloidu‑beta a tau proteinů. Až dosud se většina intervenčních studií soustředila…
Korea-Czech Medical Plaza 2020
Korejská agentura na podporu obchodu a investic (KOTRA) ve spolupráci s Velvyslanectvím Korejské republiky v České republice a korejským…
Přichází generace diabetiků, která má šanci
Pro pacienty s diabetem 1. typu je kontinuální monitorace glykémie stěžejní technologií, která doslova mění jejich osudy. Přibývají však relevantní…
Šest let studia je pouhým úvodem do medicíny
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., přednosta Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, byl s účinností od 1. září 2020 jmenován děkanem 1. LF UK v Praze.…
Metaanalýza porovnala ocrelizumab s dalšími přípravky pro léčbu RS
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders uveřejnil recentně metaanalýzu Rachael McCool a spoluautorů, která na základě dříve provedených…
ESC: Empagliflozin je lék na srdeční selhání
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) je už dlouho vůbec největším setkáním odborníků na kardiovaskulární medicínu. Letos měl…
Z redakční pošty
Ad V mnohých ženách lékařkách to vře, MT 14/2020
Engel: Zachovejme v debatě o diskriminaci žen zdravý rozum
Anketa, v níž se anonymně svěřilo přes 160 mediček a lékařek s konkrétními zkušenostmi s diskriminací a obtěžováním kvůli pohlaví (informovali jsme v…
Rozhodnutí by měla vycházet z odborné diskuse, nikoli od politiků
Prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP, je iniciátorem a…
ÚZIS vybral programátory klíčové infrastruktury e-health
Ústav zdravotnických informací a statistiky vybral dodavatele Informačního a datového resortního rozhraní.
Laboratoř v koronakrizi: Přesčasy, odložené dovolené i velké investice
Nedokážu si vysvětlit, proč se návrh na zřízení sítě páteřních laboratoří pro testování SARS-CoV-2 ani jednou nezmiňuje o privátních zdravotnických…
Elektronická výstraha snižuje nadměrnou preskripci antiastmatik
Varování objevující se na počítačích praktických lékařů, když otevírají pacientovy záznamy, může podnítit revizi léků na astma a vést k lepší…
Odbory žádají příští rok nárůst tarifů o 15 procent
Vedení odborů oznámilo své požadavky do jednání o růstu platových tabulek na příští rok. Dostatečný růst považují za klíčovou podmínku stabilizace…
Návrh zákona o eHealth prošel prvním kolem připomínek
Ministerstvo zdravotnictví vypořádalo připomínky z vnitřního připomínkového řízení k zákonu o elektronizaci zdravotnictví a brzy jej pošle do…
Ostravská fakulta má možná poslední šanci
Akademický rok 2020/2021 na Lékařské fakultě Ostravské univerzity proběhne bez prváků všeobecného lékařství. Fakultě se stále nepodařilo získat…
Prof. Lata: Kvalita výuky ostravské LF nikdy nebyla zpochybněna
Zeptali jsme se děkanů, rektorů, mladých lékařů i politiků: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě? Mají i jiné lékařské fakulty problém s…
Jak nemocnice přicházejí o lékařky
V několika facebookových skupinách, které sdružují studenty medicíny a mladé lékaře, se mohly jejich členky vyjádřit přes anonymní dotazník, zda se…
V mnohých ženách lékařkách to vře
Mladé ženy lékařky vnímají nerovný přístup kvůli pohlaví od studie na lékařské fakultě přes přijímací pohovor v nemocnici až po pracovní podmínky na…
Klinická sonografie jen pro nadšence nebo spekulanty
COVID-19 ukazuje tristní situaci v hodnocení ultrazvukových vyšetření ambulantních specialistů různých oborů, aneb Proč se pacientům v českém…
Odborníci se shodují: Nepřestávejte a neoddalujte protinádorovou léčbu
Odborníci žádají, aby pacienti s onkologickým onemocněním přestali být označováni jako více zranitelní vůči infekci koronaviru, protože to může vést…
Pandemie a duševní zdraví: strmý nárůst v prodeji antipsychotik
Nová studie porovnává prodeje léků v období pandemie a před ní. A přináší překvapivá zjištění.
Moderní léčba RA zvyšuje kvalitu života nemocných
V České republice žije na 91 000 lidí s revmatoidní artritidou (RA). Onemocnění významně omezuje život pacientů, může vést k trvalé invaliditě a plné…
Sotio má v klinickém zkoušení další protinádorový přípravek
Imunoterapeutickému portfoliu české biotechnologické společnosti SOTIO dosud dominovala vakcína založená na dendritických buňkách. V loňském roce se…
Informační portál pro laiky má zlepšit zdravotní gramotnost
Státem garantované zdravotní informace na webu. Lékaři mohou své pacienty odkázat na NZIP.
EUC investuje do telemedicíny
Skupina EUC, největší síť v ambulantních službách, představila hospodářské výsledky za loňský rok a plány na další období. Prioritou je letos pro EUC…
FN Olomouc vytvořila vlastní aplikaci pro videokonzultace
Národní telemedicínské centrum při Fakultní nemocnici v Olomouci představilo webovou aplikaci pro dálkovou videokonzultaci pacienta s lékařem.…
Úhrada videokonzultací i po krizi
Zaměstnanecké pojišťovny začaly nasmlouvávat s ambulantními lékaři v rámci pilotního projektu zdravotní výkon Telemedicína – videokonzultace…
Prof. Šedo ministerským náměstkem
Děkan 1. lékařské fakulty bude mít na ministerstvu zdravotnictví na starosti mimo jiné oblast kvality zdravotních služeb, vědu, výzkum a vzdělávání…
Časování intervence rozhoduje o úspěchu
Odkládání intervence klíčových kardiovaskulárních rizikových faktorů, jako je hypertenze nebo dyslipidémie, má v praxi řadu důvodů. Na vině mohou být…
Elektronizace je úžasná pomoc a posun kupředu
„Už včera bylo pozdě! Jediná cesta, jak rozvíjet eHealth v onkologii, je zavádět je co nejrychleji, byť to přináší finanční nároky, které teď bude…
Kdo je nejvíce ohrožen poruchou srdečního rytmu?
Odborníci nastiňují nejlepší způsob, jak identifikovat pacienty, u nichž je pravděpodobné, že se u nich vyvinou běžné a devastující poruchy srdečního…
Online 6. kongres Evropské neurologické akademie v době COVID‑19
Kvůli COVID‑19 se kongres konal virtuálně, ale s o to bohatší účastí. Online bylo celkem 41 500 účastníků ze všech světadílů. Jak zdůraznil prezident…
MZ: V nemocnicích je potřeba posílit řady IT specialistů
Kybernetická bezpečnost zdravotnických zařízení je pro Ministerstvo zdravotnictví klíčová. Poskytuje jim metodickou podporu, organizuje…
NÚKIB pomáhá zdravotnictví s kybernetickou bezpečností
Za jednotlivé informační systémy je vždy zodpovědný jejich provozovatel. Nemocnice, které spadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti, musejí plnit…
ADA 2020: Studie VERTIS a kardiovaskulární výsledky ertugliflozinu
Na virtuálním kongresu Americké diabetické asociace (ADA) byly představeny výsledky studie VERTIS, která sledovala kardiovaskulární cíle u pacientů s…
VZP zvažuje nabídku balíčků od Protonového centra
Správní rada VZP na svém červnovém zasedání řešila i úhradu protonové radioterapie v Protonovém centru.
Mediánová výplata lékaře v akutní nemocnici: 78 600 korun
Růst platů lékařů v nemocnicích sice v roce 2019 pokračoval, poměr k průměrné mzdě se ale ustálil a podíl odměn přesčasové práce zůstává setrvale…
Dožene pojišťovny krize? Pohled VZP a SZP se liší
VZP letos rozpustí 19 miliard úspor. Jestli se situace nezhorší, vidí ředitel VZP Zdeněk Kabátek letošní i příští rok po stránce ekonomické stability…
Poslední verze kompenzací: ministr ustoupil ambulancím
Kompenzační vyhláška doznala těsně před podpisem změn. Jednání na poslední chvíli přesvědčila ministra zdravotnictví zlepšit úhrady pro ambulantní…
Leadless kardiostimulace překonává svůj hlavní limit
V roce 2012 došlo v Nemocnici Na Homolce k celosvětově prioritní implantaci „bezdrátového“ kardiostimulátoru – leadless cardiac pacemaker (LCP).
Jarmila Rážová naplno hlavní hygieničkou
Jarmila Rážová uspěla v konkursu na hlavní hygieničku a vláda ji jmenovala do funkce.
Hygienické stanice potřebují více personálu
Ministerstvo zdravotnictví žádá o navýšení počtu pracovních míst pro zvládnutí Chytré karantény a případné druhé vlny epidemie SARS‑CoV‑2.
Fórum MT: Premiér deklaroval podporu onkologii. Jak toho využít?
Premiér Andrej Babiš na červnovém Fóru onkologů vyhlásil svou osobní válku s rakovinou. „Zachránili jsme tisíce lidí před covidem, zachráníme další…
Ve většině segmentů je jasno o úhradách v roce 2021
Dvanáct ze čtrnácti segmentů našlo se zdravotními pojišťovnami dohodu na způsobu a výši úhrad za zdravotní služby v roce 2021. Nemocnice opět bez…