
Všechny články
Fórum: Předčasný důchod „beztrestně“ pro koho?
Zdravotničtí záchranáři by podle projednávané novely měli mít od roku 2023 možnost předčasných důchodů. Odejít by mohli dříve až o pět let, aniž by…
Zdravotníci chtějí mít možnost odejít dříve do důchodu
Poslanci dali zelenou dřívějšímu odchodu do důchodu pro záchranáře. Zbývá už jen projednání v Senátu a podpis prezidenta. Vzhledem k obecné politické…
Lékárníci jsou také zdravotníci. Měli by mít více kompetencí
Lékárníci jsou připraveni na více kompetencí, aby mohli plně využít svého potenciálu zdravotníků. Jde například o možnost mimořádného výdeje…
Šéfkou zdravotnických odborů zůstává Dagmar Žitníková
Dagmar Žitníková obhájila na letošním sjezdu post předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP). Spolu s ní budou v…
Umělá inteligence předpovídá reakci na nové léky
Výzkumný tým z CUNY Graduate Center publikoval v časopise Nature Machine Intelligence článek, ve kterém představil svůj nový model umělé inteligence,…
Nová doporučení pro léčbu hypertenze směřují k jednoduchosti
U příležitosti přípravy nových doporučených postupů České společnosti pro hypertenzi pro diagnostiku a léčbu hypertenze požádala redakce MT o…
Alice Strnadová: Nejsem žádná paní Colombová. Hájím zájmy sester
Jak pandemie změnila pohled široké veřejnosti na práci zdravotníků? Roste mezi mladými lidmi zájem o studium na zdravotnických školách? A je vůbec…
Elektronizace potřebuje strukturovaná data
Zdravotnictví chce do budoucna sbírat a analyzovat mnohem více strukturovaných dat než dosud, už teď jsou přitom kapacity na jejich zpracování…
Informujte své pacienty o možnosti očkování proti chřipce
Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou je vakcína, Česko se ale…
Duševní zdraví ukrajinských uprchlíků zhoršuje nejen válka
Téměř polovina ukrajinských uprchlíků v Česku trpí symptomy depresí a úzkosti. Odbornou péči by potřebovalo na 75 000 z nich, ale chybějí jim…
Výzkum: Umělá inteligence v prevenci sebevražd
Identifikace osob ohrožených sebevraždou je zásadní pro prevenci a zvládání sebevražedného chování. K vyhodnocení rizika suicidia jsou běžně…
Nemocnice pro 21. století. V Martině už hledají dodavatele
Ve slovenském Martině, 80 kilometrů od českých hranic, má za čtyři roky stát nová moderní nemocnice, která bude využívat data ze sítě senzorů v rámci…
Úhrady nemocnicím se opět o krok sbližují. Proklínané paušály osekány
Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší individuální základní sazbou, jaké nemocnice používají pro výpočet svých úhrad podle DRG, se proti roku 2019 zmenšil…
Lze dělat více v prevenci kardiovaskulárních onemocnění?
„Ambulantní kardiologové primární prevenci nezanedbávají – oni se jí vlastně ani nevěnují. Zdraví lidé ke kardiologům nechodí a úhradové mechanismy…
„Nemorální“ odměňování mladých lékařů trvá
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v poslední době opakovaně připomínal svou zásluhu na napravení „nemorálního“ odměňování mladých lékařů…
Nová „elektronická kůže“ nepotřebuje dráty, čipy ani baterii
Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) učinili významný pokrok ve vývoji nové elektronické kůže, která potenciálně umožní…
Fórum: Jak dostat do ČR velký mezinárodní kongres? A má to smysl?
Setkání evropských či světových kapacit na medicínském kongresu v ČR je velkou poctou, závazkem i výsledkem mnohaletého působení českých odborníků na…
Náměstek Blaha: Standardizujme propouštěcí zprávy, ať je můžeme sdílet
Když byl v minulém volebním období prosazen zákon o elektronizaci zdravotnictví, znamenalo to zlom ve vyhlídkách na digitalizaci. Práce, které…
Zaměřeno na prevenci: odborná konference Prevon se v Praze konala již popáté
Screeningové programy fungují, ovšem je co zlepšovat. Zásadní výzvou pro budoucnost je zvýšení účasti občanů na screeningových programech. Posílit by…
LPS zřejmě posílí nelékaři. Získají nové kompetence
Dlouhodobě nevyhovující personální situaci v lékařské posudkové službě (LPS), která vede k průtahům při posuzování zdravotního stavu pro účely…
Fórum: Jak zlepšit dostupnost a kvalitu dětské psychiatrické péče?
Dětí, které potřebují intervenci v souvislosti s duševním zdravím, neustále přibývá. Kapacity, které by jim mohly a měly pomoci, jsou ale naprosto…
Výsledky české studie na ESMO 2022 v Paříži
Na letošním ESMO byly k ústnímu sdělení vybrány výsledky z české studie SENTIX (NCT02494063), která probíhá od roku 2016 pod vedením…
Dárce v registru znamená stejnou naději pro nemocného jako dárce v rodině
Hematolog MUDr. Pavel Jindra, Ph.D., je vedoucím lékařem Českého národního registru dárců dřeně a již deset let primářem Hematologicko‑onkologického…
30 let Českého národního registru dárců dřeně
Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) a Nadace pro transplantace kostní dřeně (NTKD) již třicet let zachraňují životy těch, kteří onemocnějí…
Nízká proočkovanost proti chřipce nás může přijít draho
Boj s pandemií covidu‑19 sice na čas vytlačil chřipku ze světla ramp, odborníci ale veřejnost varují – dříve nejobávanější virus sezónních onemocnění…
Tradiční Medicína po promoci v nové podobě
Medicína po promoci v zcela novém designu se chce nyní věnovat především praktickým informacím, které mohou zajímat především ambulantní sféru s…
S inhibicí SGLT 2 není čas ztrácet čas
Glifloziny patří mezi farmakologická překvapení třetího milénia. Zpočátku asi nikdo nečekal, že některé léky z této skupiny získají hned několik…
Záchranářům roste naděje na předčasný důchod
Permanentní vystavení zvýšené psychické zátěži, neustávající stres. To jsou hlavní důvody, proč by se měli zdravotničtí záchranáři zařadit po boku…
Poruchy paměti není radno podceňovat
O epidemii Alzheimerovy nemoci slyšíme stále častěji. Pro její zvládání je do budoucna bezpodmínečně nutná spolupráce neurologů, geriatrů, psychiatrů…
Praktici jsou připraveni na další vlnu covidu
Přestože počty nakažených covidem‑19 opět rostou, se zkušenostmi z minulých let, dostupným očkováním a léčbou bude podle praktických lékařů podzimní…
BOD jsou zpět v plném rozsahu
Brněnské onkologické dny jsou tradičně tuzemskou největší odbornou akcí zaměřující se na onkologickou problematiku. Před nástupem pandemie onemocnění…
Ředitelka EMA: Posuzujeme nová antivirotika na covid a stovka výrobců vyvíjí další
Státní ústav pro kontrolu léčiv v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie hostil takzvaný stakeholder meeting, společné jednání evropských…
Fórum: Jak zvládnout studium medicíny bez nadměrného stresu?
Na jaře publikovaný výzkum portálu Po medině potvrdil vysokou míru stresu u mediků. Určitá míra stresu ze zkoušek je nedílnou součástí náročného…
Čarvaš: Inflace povede nemocnice do ztrát
„Vyjít s osmi procenty nárůstu, která se zdají jako významné navýšení proti nabídkám v dohodovacím řízení, nebude vůbec snadné,“ říká předseda…
Nárůst antibakteriální rezistence již nelze zastavit, snahou je ji zpomalit
Období, kdy byla antibiotika nepostradatelnou součástí medicíny, se zřejmě chýlí ke konci. Již několik let lékaři varují, že kvůli nadužívání těchto…
Odborníci na infekce se sešli v Praze
Hlavním tématem VIII. kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie (KMINE), který se v Praze konal od 22. do 24. září 2022 a…
S ženami přenašečkami si lékaři zatím nevědí rady
„Ve Světový den povědomí o Duchenneově svalové dystrofii se chceme podílet na zvýšení povědomí nejen o této nemoci, ale vzhledem k tomu, že letošní…
Pečující matky nemají čas řešit své zdravotní problémy
Ačkoli Duchenneova i Beckerova svalová dystrofie postihuje převážně muže, ženy jsou zde neméně důležité, a to hned z několika důvodů. Letošní Světový…
Polovina Čechů sleduje chytrým zařízením svůj stav
Lidé jsou poměrně otevření telemedicíně a zvyklí na měření kroků nebo dalších údajů o zdraví. Výsledky průzkumu představil na konferenci LIFMAT Jakub…
Stroj nenahradí rozhodování lékaře, ale pomůže mu
Nejen analýza obrazu, ale i jiných dat je vhodné pole pro uplatnění umělé inteligence v medicíně. Velká zdravotní data jsou pro lidské oko…
Dětí s psychickými problémy vyžadujícími odbornou pomoc stále přibývá
Psychických problémů u dětí a mládeže v posledním desetiletí lineárně přibývá. Rapidní zhoršení přinesl covid a s ním související opatření a následně…
Mezeru v informacích o problematice sebevražd vyplnil nový web
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je sebevražda globálně příčinou jednoho ze sta úmrtí, v jejím důsledku zemřelo v loňském roce v České…
Studie DELIVER zahání dlouholetou frustraci
Studie DELIVER byla asi nejsledovanějším sdělením letošního zasedání Evropské kardiologické společnosti v Barceloně. Redakce Medical Tribune…
Studie DELIVER dominovala kardiologické fiestě v Barceloně
Asi nejsledovanějším sdělením během letošního zasedání Evropské kardiologické společnosti v Barceloně byla prezentace závěrů studie DELIVER s…
Když si pacient sleduje data, funguje to
Díky datům mohou větší díl péče o pacienta převzít nelékaři, říká o digitální medicíně doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., vedoucí obezitologického…
Bariéry a úspěchy implementace digitální medicíny
Implementace efektivních nástrojů digitální medicíny je podmínkou udržitelnosti zdravotního systému, uvádí profesor Miloš Táborský.
Nedostatek radiologických asistentů jako evergreen našeho zdravotnictví
Zdravotnická zařízení napříč republikou se již řadu let potýkají nejen s chronickým nedostatkem všeobecných sester, ale také radiologických asistentů…
Spánkové poruchy spojené s covidem‑19
Výzkumníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) realizují rozsáhlý výzkum vlivu onemocnění covid‑19 na…
Rány u onkologických pacientů
I letos se výroční XX. celostátní kongres s mezinárodní účastí na téma mezioborové spolupráce při léčbě ran a kožních defektů konal v Pardubicích pod…
Gombe
Že se lidé podobají šimpanzům, je známo dlouho. Charles Darwin (1809–1882) vyvolal představou blízkého vývojového vztahu opic včetně lidoopů a lidí…
Role umělé inteligence v optimalizaci farmakoterapie srdečního selhání
Pro léčbu srdečního selhání se používá velké množství různých typů léků. Dosud však není známo, kteří pacienti mají ze kterého typu léku největší…
Zdravotnictví se bez kvalitního managementu neobejde
Lékařský obor je ve společnosti brán za povolání, ve kterém jde spíše o poslání lidem než o práci. Většina lidí zná tuto profesi jen z ordinace a…
Začalo očkování modifikovanými vakcínami na Omikron
Do České republiky dorazily první dodávky modifikované vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer pro subvariantu BA.1, v nejbližší době bude pro zájemce o…
Večerní dávkování antihypertenziv není lepší než dávkování ranní
Pragmatická randomizovaná studie TIME u více než 21 000 pacientů s vysokým krevním tlakem sledovaných déle než pět let dospěla k závěru, že ochrana…
Evropští ministři v Praze potvrdili větší spolupráci ve zdravotnictví
Ministři zdravotnictví členských zemí EU v Praze ladili kromě jiného pomoc Ukrajině a dohody s dodavateli covidových vakcín. Mluvilo se také o rovném…
Akční plán pro digitální kardiologii
Na kongresu ESC 2022 byl představen materiál The WHF Digital Roadmap, který popisuje potenciál a hlavní překážky implementování digitálních…
Lék pro pacienty se spinální svalovou atrofií bude hrazen ze zdravotního pojištění
Ministerstvo zdravotnictví schválilo úhradu léčivého přípravku Spinraza k léčbě spinální svalové atrofie z prostředků veřejného zdravotního pojištění…
Rezervy pojišťoven klesnou. Náklady poskytovatelů rostou a rok 2023 bude náročný
Poslanci na výboru mluvili o ekonomice zdravotnictví. Nemocnice by kvůli inflaci potřebovaly přidat ne o čtyři nebo pět, ale o 14 procent, varuje…
Fórum: Jaké nejdůležitější úkoly stojí před českou onkologií?
Česká republika v rámci svého předsednictví v Radě EU klade důraz na implementaci Evropského plánu boje proti rakovině. Vláda také schválila Národní…
Partnerství ČR a UNICEF. Lepší dostupnost péče a zapojení ukrajinských zdravotníků
Během válečného konfliktu na Ukrajině přijala Česká republika nejvíce uprchlíků na počet obyvatel na světě. Statisíce prchajících, zejména z řad žen…
Biohybridní mikroroboti – možná budoucnost cílené léčby karcinomů
Vědci z Institutu Maxe Plancka představili novou studii, ve které popisují způsob a potenciál přidávání umělých komponent k bakteriím. Biohybridní…
Promarněné příležitosti v preventivní medicíně
Nové guidelines ESC z roku 2021, které čítají 111 stran od 29 autorů a 13 odborných společností, obsahují řadu sporných doporučení a zdaleka…
S konflikty na psychiatrických odděleních pomůže nový projekt
Nácvik deeskalačních technik může významně snížit počet konfliktních situacích na odděleních s psychiatrickými pacienty.
Nošení roušky zesiluje škody způsobené kouřením
Kouření tradičních nebo nehořlavých cigaret v období nošení roušek má za následek dvojnásobný nárůst vydechovaného oxidu uhelnatého a zhoršenou…
Dvojí evoluce
Biologická evoluce je vědecký fakt. Evoluční teorie jsou jeho výklad. Kulturní evoluce je rovněž vědecký fakt. Má větší počet teoretických výkladů…
Ultrazvukové náplasti – užitečný vynález, nebo zbytný technologický výstřelek?
Ultrazvuk do kapsy a do každé rodiny. I tak by mohla dle představ výzkumníků z Technologického institutu v Massachusetts (MIT) vypadat budoucnost…
Chytrá inzulinová pera
Na 58. diabetologických dnech v Luhačovicích v bloku věnovaném technologiím v léčbě diabetu přednesl MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III. interní kliniky…
Úspěch multidisciplinárních týmů závisí na mravenčí práci i na podpoře vedení
Vrchní sestra Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Bc. Zuzana Fišarová působila několik let jako hlavní metodička projektu…
S problémy na sociálně zdravotním pomezí se potýkají v celé Evropě
Nadějí pro zlepšení situace pacientů na sociálně zdravotním pomezí je projekt Kraje Vysočina, který hledá a pilotně testuje nová systémová řešení,…
Sociálně zdravotní pomezí – jak propojit nepropojitelné?
O nevyhovujícím stavu péče o pacienty na sociálně zdravotním pomezí se hovoří již řadu volebních období. Stárnutí populace a demografické predikce do…
Ministerstvo zbrojí na podzimní vlnu. Hlavní zbraní zůstává vakcinace
Ministerstvo zdravotnictví ČR spustilo registrace na čtvrtou dávku očkování proti covidu. Vakcíny mRNA od společností Pfizer a Moderna se mají stát…
Covid je hrozba. Vakcinace bude plně hrazena i v dalších letech
Ministerstvo zdravotnictví ČR nebude ustupovat ze svého liberálního přístupu, nechystá restrikce a neučiní vakcinaci proti covidu povinnou.…
Krajské nemocnice Královéhradeckého kraje smazaly ztráty
Nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje oznámily hospodářské výsledky za rok 2021, a ty byly velmi příznivé. Letos ale pociťují…
Kvůli inflaci chtějí ambulance navýšit ceny výkonů
Česká lékařská komora žádá navýšit základní minutové sazby nositelů výkonů a minutové režijní sazby v sazebníku výkonů více, než jak navrhuje pro…
Předčasná menopauza je spojena se zvýšeným rizikem srdečních problémů
Podle studie zveřejněné 1. srpna 2022 v časopise Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal menopauza před 40. rokem věku je…
Farmaceutická strategie EU: Nenechat si ujet vlak
Evropa řeší, jak zajistit rovnější dostupnost léků. Rozhoduje se také o budoucnosti podpory vývoje nových léků v EU, zejména pro ty zdravotní oblasti…
Urologie se stala vůdčím oborem pro prosazení robotiky
Velkou zásluhu na uspořádání první české olympiády v robotické chirurgii měl MUDr. Vojtěch Novák z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, který je…
Májek: Na rozšíření doporučení EU pro screening budeme hledat kompromis
„Věříme, že chystané nové doporučení Rady EU bude důležitým impulsem pro další rozvoj a udržitelnost screeningových programů v ČR. Velký význam snad…
Na 40 procent pacientů s karcinomem plic se operuje mimo centra
Ani tak závažné onemocnění, jako je karcinom plic, nemusí znamenat rozsudek smrti. Záleží na rychlosti stanovení diagnózy, ale také na tom, kde se…
Průzkum: Doplatky nutí lidi nedodržovat dávkování
U některých léků mohou být doplatky příčinou nesprávného užívání spíše než u jiných. Ukazuje na to analýza a dotazníkové šetření společnosti…
Na konci července se připomíná Světový den Castlemanovy choroby
Světový den Castlemanovy choroby připadá každoročně na 23. červenec. Tento den je vždy velkou příležitostí pro lékaře, vědce i pacientské organizace…
Nekrolog - Opustil nás MUDr. Tomáš Klíma
Z Houstonu v USA přišla velmi smutná zpráva – 7. července 2022 v klidu zemřel v nedožitých 91 letech MUDr. Tomáš Klíma, zakladatel a podporovatel…
Haluzík: První virtuální národní institut je jedinečný projekt
Přednosta Centra diabetologie, vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie IKEM prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., se…
Projekt CarDia je historicky největším počinem v ČR na poli civilizačních chorob
Národní institut pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (CarDia) spojuje pět center vědecké, výzkumné a klinické excelence. Své…
Změny plateb státu prošly sněmovnou
Poslanci schválili nastavení plateb státu do zdravotnictví za státní pojištěnce na příští roky, tedy snížení letošních plateb státu, jejich výši na…
Specializační vzdělávání v klinické psychologii
Jedním z bolavých míst českého zdravotnictví je nedostatek klinických psychologů. Příčinou tohoto stavu je kromě jiného nedořešené specializační…
Jak být neustále up‑to‑date v online době
Vzdělávací zdroje na internetu, zahraniční stáže, téměř neomezené možnosti odborné diskuse s kolegy ze zahraničí. Možnosti odborného rozvoje jsou…
Hlášení úrazu nebo jiného poškození zdraví podle §55 zákona č. 48/1997 Sb.
V aktuální Poradně VZP se věnujeme problematice hlášení úrazu. Kdo má oznamovací povinnost? Co musí poskytovatel zdravotních služeb zaslat pojišťovně…