
Všechny články
Včasná diagnostika karcinomu pankreatu u praktického lékaře
Z pohledu nádorových onemocnění patří karcinom pankreatu (CaP) mezi pět největších zabijáků na světě. Snížení incidence CaP je realizovatelné…
Ukrajinští lékaři mají rychle získat možnost pracovat na UA Pointech
Ministerstvo zdravotnictví pracuje na zrychlení cesty ukrajinských lékařů a dalších odborníků do českého zdravotnictví. Také Evropská komise…
Nemocniční paliativní péče se dočkala standardů
Standardy poskytování specializované paliativní péče ve formě konziliárního týmu paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče v České…
Nové poradenství pro onkology
Přední evropská profesní organizace pro lékařskou onkologii (ESMO) připravuje novou řadu informačních zdrojů určených k vedení lékařů v oblastech…
Definice, rozdělení a mezinárodní přístup k POCUS
Zkratku POCUS vídáme a slýcháme stále častěji. Co je to však ona Point-Of-Care UltraSonography (POCUS)? Název vychází z obecného označení metod…
Příprava praktiků na péči o uprchlíky
Lékaři na 16. Kongresu primární péče, který se konal v Praze od 18. do 19. března, probírali téma péče o uprchlíky. Kvůli válce na Ukrajině řešili…
Měření krevního tlaku: aktuality a kontroverze
Přestože hypertenze patří k nejčastěji diskutovaným odborným tématům, stále na 50 procent hypertoniků nedosahuje cílových hodnot TK, což výrazně…
Lékárníci v dobách pandemie i diktatur
V pandemické době se hodně hovoří o zdravotnících, lékařích, sestrách a dalším nemocničním personálu. Ale s nimi pandemické bojiště sdílejí i…
Krajina, kterou provázíme nemocné s TNBC, se mění
Triple negativní karcinom prsu (TNBC) je typ nádoru se špatnou prognózou a limitovanými léčebnými možnostmi. Jeho léčba byla až donedávna založena na…
VZP registruje už 153 tisíc utečenců
Největší zátěž bude migrace z Ukrajiny představovat pro primární péči. VZP spolu s ministerstvem zdravotnictví pracuje na posílení nemocničních…
Philipp: Lékaři se nemusejí bát předepsat léky přicházejícím Ukrajincům
Musíme akceptovat, že přicházejí časy úspor. Nejen do zdravotnictví, ale do celé České republiky, možná do celého světa, říká MUDr. Tom Philipp, Ph.D…
Dvořáček: Je nutné navýšit kapacity, zejména pro děti
„Za několik týdnů můžeme mít u nás 300 000 migrantů. To je na naši zemi velmi vysoké číslo. Musíme udělat vše pro to, aby jak čeští občané, tak…
Čekací doby se prodloužily. Na TEP kyčle o osm týdnů
Odkládání elektivních operačních výkonů se projevilo na průměrných čekacích dobách na některé výkony. Na náhradu kolene nebo kyčle čeká pacient v…
Příběh univerzitního spin offu pokračuje až za hranice covidu
Zhruba před rokem a půl představila Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiná společnost Univerzity Karlovy, novou spin‑off firmu…
Nový ředitel AIFP: Je načase otevřít diskusi k novelizaci zákonů týkajících se zdravotní péče
Po mnoha letech má Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) nového výkonného ředitele – advokáta Mgr. Davida Koláře, který své…
Vliv pandemie na násilí, konspirační teorie a ochotu k vakcinaci
V souvislosti s pandemií koronaviru SARS‑CoV‑2 se v České republice, stejně jako jinde v Evropě a ve světě, objevila řada dezinformací, fabulací či…
Izraelský inovační ekosystém podporuje Smart Healthcare
Izrael vede v počtu MedTech startupů per capita. Za úspěchem digitalizace izraelského zdravotnictví je mimo jiné konkurence zdravotních pojišťoven,…
Peníze na stromech nerostou, ani ty veřejné
Soustavné navyšování plateb za státní pojištěnce nad rámec inflace by v době mimo krize bylo plýtváním veřejnými prostředky.
Fórum: Má Česko dostatek lékařů?
Pokud jde o počet lékařů na sto tisíc obyvatel, nevychází Česká republika z mezinárodního srovnání nijak špatně. Přesto panuje všeobecné přesvědčení,…
Nové guidelines sjednotí péči o pacienty s demencí
Počet pacientů s Alzheimerovou chorobou narůstá. Až dosud však nebylo vždy jasné, zda s potížemi navštívit praktika, psychiatra, nebo například…
Doc. Sova: Extrémní chování astmatu nepomůže
Od loňského září vede doc. MUDr Milan Sova, Ph.D., Kliniku nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno. Nevkročil do právě klidných vod,…
Vzdálený monitoring pomáhá s domácí léčbou covidu
Telemedicínská aplikace sleduje covidové pacienty z domova. Při nasazení u 82 pacientů ve slovenském Martině ušetřili za tři měsíce 825 dní…
mRNA vakcíny mohou změnit léčbu řady onemocnění
Za současnou technologií mRNA vakcín pro prevenci závažnosti onemocnění covid‑19 se skrývá skoro dvacet let výzkumu. Stovky milionů lidí na celém…
Ordinace v kapse: CGM MEDISTAR nyní i jako mobilní aplikace
CGM MEDISTAR je ambulantní systém oblíbený zejména pro svou flexibilitu. S novou mobilní aplikací ještě zvyšuje uživatelský komfort i možnosti…
Škrt 14 miliard ve zdravotnictví? Neříkejme tomu úspory
Zdravotní pojišťovny letos ustojí zpětné zmrazení plateb za státní pojištěnce díky vysokým zůstatkům na účtech. Tragédie to není. Vláda by ale měla…
Novela zákona bez připravených pravidel
Nová závazná pravidla pro použití omezovacích prostředků ve zdravotnictví se do novely zákona dosud nedostala. Kolem omezovacích prostředků v…
Fórum: Vakcinace zdravotníků proti covidu
Povinnou vakcinaci proti covidu‑19 mají pro zdravotníky ve Francii, Itálii, Řecku či Rakousku. Předchozí česká vláda ji schválila pro zaměstnance ve…
Paliativní péče o vážně nemocné děti – priorita odborníků i vlády
Dětská a perinatální paliativní péče prochází v posledních letech dynamickým rozvojem. Vznikají nové iniciativy zakládající dětské lůžkové hospice,…
Hroboň: Nemusí všechno dělat jen lékaři a sestry
Vedoucím pracovní skupiny pro přípravu nového studijního programu Epidemiologie a management veřejného zdraví je MUDr. Pavel Hroboň, expert na…
Deset nejdůležitějších zpráv ESC v roce 2021
K tématům, o nichž informovala Evropská kardiologická společnost (ESC) a která se následně nejčastěji objevovala ve světových médiích v roce 2021,…
MUDr. Votava: FNKV bude rozšiřovat specializovanou péči
Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) čekají po odvolání ředitele rekonstrukce a dovybavení z evropských fondů REACT-EU. Jak zajistit…
Odborné důvody pro nepovinné očkování zdravotníků? Neznámé
Národní institut pro zvládání pandemie zrušení povinného očkování proti covidu u pracovníků ve zdravotnictví nedoporučil. Jaké odborné týmy a jaké…
Nemocné srdce a vliv psychofarmak
Téměř každý pátý pacient se srdečním onemocněním užívá léky na duševní zdraví. Podle výzkumu zveřejněného v European Journal of Cardiovascular…
Kazuistika pacienta s Castlemanovým syndromem z Klinického centra Univerzity v Debrecínu
Maďarské vydavatelství Medical Tribune uveřejnilo kazuistiku autorů Boglárky Brúgósové a Györgyho Pflieglera o pacientovi s Castlemanovou chorobou …
Ministr Válek zruší povinné očkování proti covidu i u zdravotníků
Se zrušením povinnosti pro zaměstnance zdravotnických zařízení očkovat se proti covidu souhlasí i koaliční poslanci. K očkování je podle nich potřeba…
Nežádoucí příhody spojené s terapií CAR‑T
Terapie chimérickými antigenními receptory T buněk (CAR‑T) měla zásadní vliv na pacienty s B‑buněčným lymfomem refrakterním k chemoterapii nebo…
25. kongres o ateroskleróze: významné studie roku 2021
Na výročním kongresu České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) je tradicí sekce Hot Lines, v níž jsou prezentovány významné klinické studie…
Udělali jsme pro neočkované vše?
V české společnosti je nezanedbatelné množství dobrých chytrých lidí, kterým záleží na jejich zdraví, ale přesto chybně vyhodnotí, že pro ně vakcína…
Platy rostou i přes změnu tabulek
Podle předsedkyně odborů nemocnice většinou našly peníze na vyšší platy i pro sanitáře a zaměstnance nezdravotnických profesí.
Některé JIP jsou plné postcovidových pacientů
Plánované operace jsou v některých regionech nadále silně omezené. Obnovování elektivní péče je komplikované vysokým počtem postcovidových pacientů…
Ministr Válek: Povinné očkování proti covidu bude mít od března úplně jinou formu
O povinném očkování zdravotníků proti covidu bude jasno v půlce února. Ministr Válek si myslí, že by pro očkování proti covidu by měla být stejná…
Doc. Duška: Už nemáme snahu zachránit svět
„K neočkovaným pacientům přistupujeme stejně jako k těm očkovaným. Kdo jsem já, abych soudil něčí individuální důvody pro to, zda se očkovat nebo…
Ministr ustavil ke covidu ryze odborný tým
Nový tým odborníků delegovaných ČLS JEP pod vedením prof. Chlíbka pomáhá nastavit protiepidemická opatření v pandemii covidu. Má 33 členů a schází se…
Karcinom pankreatu by měl zachytit screening
Karcinom pankreatu postihne v ČR ročně 2 300 lidí, většinou starších 45 let. Většina z nich do roka umírá a jen osm procent přežije s nemocí více než…
Nové přístupy v hojení ran pro praktické lékaře
V regulaci zdravotnických prostředků přišlo několik změn. Kromě toho také probíhá trend využívání vlhkého hojení v ordinacích praktických lékařů.
Prof. Češka: Rok 2021 byl pro české zdravotnictví jedním z nejtěžších
Jsem z těch, kteří se snaží zdůrazňovat, že COVID‑19 není jedinou výzvou současnosti, přesto jsou následující řádky především o něm. Ale nejen… Co…
Některá povolání vyžadují zlepšení zdravotních prohlídek
Pracovníci pohotovostních složek potřebují pravidelné zdravotní prohlídky, aby se zabránilo srdečním příhodám v práci. Podle přehledového článku,…
Nejsložitější ze složitého
Vývoj mozku začíná šestnáctý den po oplodnění vajíčka. Mozek dvouletého dítěte dosahuje 80 procent hmotnosti mozku dospělého člověka. Je v něm 86…
Za stomatologickou péčí bude i nadále nutné cestovat
Diskusní setkání věnované budoucnosti stomatologie uspořádala 1. lékařská fakulta UK v rámci cyklu Medialogy. Jeho účastníci se shodli na tom, že…
Lékaři upozorňují na nárůst onemocnění jater
Prevence a včasná detekce, nikoli konečná léčba komplikací. Komise Evropské asociace pro studium jater (EASL) a odborného časopisu Lancet vyzývá k…
Technologie mRNA a jejich využití
Terapeutika založená na technologii mRNA byla až donedávna pouze předmětem vědeckého vývoje. S příchodem covidové krize se nicméně dostala do popředí…
Digitální služby potřebují právní jistotu
Poptávka pacientů po digitálních zdravotních službách je silná, potvrdil průzkum. Pacienti jsou na telemedicínu a další nové služby připraveni,…
Průzkum popsal telemedicínský boom ve světě
Spolu s rozšířením telemedicínských služeb v období pandemie COVID‑19 roste význam otázky bezpečnosti citlivých pacientských dat. 44 procent…
Profesor Válek ministrem zdravotnictví
Prioritou nového ministra zdravotnictví je zkrácení čekacích dob na plánované výkony. Důležité je podle něj očkovat třetími dávkami co nejrychleji…
Dřevínek: Moderní léčba zásadně mění prognózu cystické fibrózy
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Špatně kompenzovaní pacienti s diabetem v době COVID 19: horší prognóza, vyšší úmrtnost
Pandemie COVID‑19 zasahuje některé skupiny obyvatel výrazněji než jiné. Jednou z ohrožených skupin jsou lidé s diabetem. Ten je druhou nejčastější…
Nové zdravotní výkony pro praktické lékaře
Předseda SPL ČR MUDr. Petr Šonka přinesl účastníkům XL. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP konané ve Zlíně ve dnech 10.–13…
Doporučený postup pro praktické lékaře: Nespavost
Zrychlující se životní tempo, zvyšující se průměrný věk populace a nepravidelný režim spánku a bdění – to jsou zásadní příčiny nárůstu poruch spánku…
Užívání ASA je spojeno se zvýšeným rizikem srdečního selhání
Užívání kyseliny acetylsalicylové (ASA) je spojeno s 26procentním zvýšením rizika srdečního selhání u lidí s alespoň jedním predisponujícím faktorem…
Látalová: Psychiatrické dopady virových infekcí netryskají pouze ze společenské izolace
Přednostka Kliniky psychiatrie Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Klára Látalová, Ph.D., popisuje…
Naši bližní peněžní
Peníze jsou cokoli, co je prostředkem směny, nositelem hodnoty a účetní jednotkou. Penězi byly kousky bronzu, drahých kovů, perly, sůl, mušličky…
Bez dobré prevence nárůst diabetu nezastavíme
V České republice došlo poprvé po více než padesáti letech sledování počtu pacientů s diabetem k jeho poklesu. Bohužel se ale nejedná o dobrou zprávu…
Více pohybu a méně hodin u TV snižuje riziko spánkové apnoe
Zvýšení fyzické aktivity a trávení méně hodin denně sezením u televize je spojeno s podstatně nižším rizikem vzniku obstrukční spánkové apnoe (OSA).…
Tlustá kniha o tenké kosti aneb čeští ortopedi dali světu unikátní dílo
Víte, co mají společného Lucy, Ötzi, Jan Lucemburský, Karel IV. nebo Jan Nepomucký? Všichni se potýkali s poraněním lopatky. A víte, co mají…
Národní program transplantace ledvin dětem slaví 40 let
V posledních čtyřiceti letech čeští lékaři provedli celkem 322 transplantací ledvin u dětí, z toho 319 ve FN v Motole. Tento zákrok představuje…
Vláda vyhlašuje pracovní povinnost pro lékaře i další zdravotníky
Od 26. listopadu nařizuje vláda pracovní povinnost zdravotnickým pracovníkům. Oznámil to ministr zdravotnictví na tiskové konferenci vlády po…
Terapie CAR T – léčba budoucnosti již dnes?
Jedním z úkolů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) je šířit informace o nových možnostech léčby. Jedním z praktických vyústění této…
Čas, kdy chodíme spát, souvisí se zdravím srdce
Chodit spát mezi 22. a 23. hodinou je podle studie, zveřejněné v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal – Digital…
Objevuje se ztráta motivace i vyčerpání
„Vím o zdravotnících, kteří prožívají již ne pouze psychický stres, ale projevují se u nich i psychosomatické obtíže. Vyčerpali své kapacity,“ říká…
Opět dochází k odkládání péče
Vlna epidemie COVID‑19 zaplnila české nemocnice. Ve více než 30 procentech nemocnic počty hospitalizovaných s covidem omezily běžné kapacity. …
Jsem vděčný za to, co jsem se v Česku naučil
Na XXX. workshopu České asociace intervenční kardiologie pronesl slavnostní přednášku prof. MUDr. Jan Kováč, FACC, FESC, Hospitals of Leicester, NHS,…
Ordinace praktika ve 21. století
Stále častěji diskutovaným tématem mezi praktickými lékaři se stala digitalizace a zavádění moderních technologií a postupů do jejich každodenní…